Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Полицистични јајници

Go down 
+62
picky
Тина
bilkil
monika kusibojovska
sandra jovanovska
makresanska
irena_86
lilijana
OGNEN
NONE-BT
Al-vik
fibimk
lavce
najmila
ivana&b
KATIC
Mila87
Mina
Sarah
mama X
delfinka
ZeleniCka
lela
lila_mk
daniela dimoska
ElenaJo
dzi-dzi
mirecv
Kinky
Jazz
marina_daniel
Juni08_Andrea
vedrana
Anjuska08
nataska
Jasminka
Arnaudova Milena
betavitevit
Kiki
Kikic
tanja_simon
Misi
Mama Ane
Natalija
marina_m
bica
nale
radost
majuvce
bobica
peperutka
veki22
hormonce
Simona's mom
vesna83
rich_bitch1
sanja83
Emi
Big Sister
daniela
iki
sonjce77
66 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
sonjce77
Прваче
Прваче
sonjce77


Female
Број на мислења : 107
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : super
Поени : 29297
Registration date : 2008-04-30

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty30.04.08 13:29

Policisticni jajnici bile problem vo zabrenuvanjeto. Dali imal nekoj vakov problem? :cry:
Вратете се на почетокот Go down
iki
Прваче
Прваче
iki


Female
Број на мислења : 169
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 29940
Registration date : 2007-12-20

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty30.04.08 19:39

Da i mene mi kazaa deka imam policisticni jajnici...no neznam bas mnogu informacii,sem deka takvite jajnici imaat pomala ovulacija,koja se ppojacuva so lekovi.
Drugo sto znam za policisticnite jajnici e deka tie bile pricinitel za pokacuvanje na sekerot vo krvta so sto vlijaelo i na debelinata na zenata,odnosno zenata koja ima policisticni jajnici e sklona na debeleenje.
Ama znam deka ne e nisto strasno,toa e prirodna anomalija,koja ja imaat mnogu zeni a jas poznavam i takvi sto si imaat decinja.
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30114
Registration date : 2007-11-20

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty30.04.08 21:52

jas imav policisticni jajnici,mi kasnese po eden mesecpa piev nekoi hormonalni tableti za da dobijam.A inaku policisticnite jajnici ne se opasni tie imaat vodeni cisti koi sami pukaat.Ne mozev da ostanam bremena 4god.,odenje po lekari,i jas i maz mi se bese vo red ama nejke i nejke.Posledno bev na snimanje dali mi se proodni jajcevodite se vo red ama mi preporacuvaa laparoskopija.Jas ne sakav da odam,mi kazaa za edna zena bajacka otidovme so maz mi navodno mi bilo napraveno nesto,otidovme tri pati i dali od tamu ili od mojov mozok jas ostanav bremena.Vo toj period majka mi ja operiraa od tumor na matkata i jas tci vamu-tamu zaboraviv na problemot.Bese kraj na maj mene pak mi kasnese kako stalno otidov na gin.i toj mi vika kaj e maz ti da casti ke imate bebe.I taka go rodiv Angel,a za vtoroto isto neplanirano 7god. ne se pazevme sakavme uste edno dete ama nejke i nejke,doma renoviravme otidovme posle na odmor i jas ostanav bremena.Taka voopsto ne se sekirajte eve vi primer deka moze da se ima deca.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty01.05.08 0:30

ja imam takvi jajnici i ona sto go kaza Iki tocno e. po osum godini brak ostanav bremena - odvaj so trista maki i so mnogu terapija ( da ne povtoruvam ovde ima pisano vo delot IVF).
pred se nemoj da se razocaruvas - bidejki postoi lek. znaci moze da se sluci prirodno, a ako ne zdravje boze ima terapii.
a pokraj toa veke imas edno dete i toa neka ti bide sreka i uteha.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty03.05.08 21:12

Jas imav vodeni cisti na leviot jajnik koga ostanav bremena i nemav nikakov problem, samo cuvstvuvav bolka koga pukaa, pred bremenosta piev Diane35 odlicni se, i liceto mi stana nezno i nemav akni, a prethodno poradi cistite mnogu se isfrlav.
Sonjce77 opusteno , raduvajse so so tvoeto najmilo, ke bide se kako sto treba!!!
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29609
Registration date : 2008-03-25

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty05.05.08 14:44

tuka nesto procitav za policisticni jajnici kako se lekuvaat prirodno so caevi http://www.herbateka.eu/node/1542
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty11.05.08 20:22

Sindrom policističnih jajnika ili PCOS (skraćenica koja se najčešće upotrebljava) je veoma heterogen skup znakova i simptoma sa spektrom poremećaja koji mogu biti veoma blago izraženi, ili, u nekim varijantama, sa težim poremećajima koji dovode do problema u reproduktivnoj, endokrinoj i metaboličkoj sferi funkcije organizma.

Osnovni uzrok poremećaja je multifaktoran i poligenski. Oko definicije sindroma još uvek postoje neslaganja, ali osnovne elemente kliničke slike čine:

* poremećaj menstrualnog ciklusa
* povećana aktivnost i koncentracija muških hormona u organizmu žene
* gojaznost

Iako postoje mnogi ekstraovarijalni aspekti poremećaja, u osnovi je poremećaj funkcije jajnika (ovarijuma).

Kada postoji mogućnost da devojka ima policistične jajnike?

Mogućnost postoji ukoliko su ispunjena dva od tri sledeća kriterijuma:

1. Postoji poremećaj menstrualnog ciklusa: ciklusi su proređeni i javljaju se na 45 dana do 3 meseca, uz to nema ovulacije.
2. Postoje elementi povećane aktivnosti i koncentracije muških hormona (androgena): akne na licu i pojačana maljavost na licu, nausnicama, nadlakticama, prednjoj strani grudnog koša, leđima, trbuhu i natkolenicama.
3. Na pregledu jajnika ultrazvukom utvrđeno da je postoji 12 ili više folikula od 2-9 mm u prečniku, i uz to je povećan volumen jajnika

PCOS može postojati i bez kliničkih znakova sindroma, u ranom adolescentnom periodu, ali ako postoji sklonost, simptomi se pojavljuju u kasnijem životnom periodu, npr. posle porođaja. Brojni faktori utiču na ispoljavanje PCOS. Jedan od najvažnijih je povećanje telesne težine koje je udruženo sa pogoršanjem simptoma, dok gubitak težine kod gojaznih osoba sa ovim poremećajem poboljšava endokrinološki profil.

Osobe sa PCOS sklone su ranom razvoju arteroskleroze, a 11% osoba sa ovim sindromom ima poremećaj u regulaciji normalne količine šećera u krvi. Povećana koncentracija insulina je osnovni stimulus za povećanu sekreciju androgena iz tkiva jajnika. Ta uzajamna veza insulina i androgena predstavlja glavni razlog za regulisanje telesne težine osoba sa PCOS.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29115
Registration date : 2008-05-31

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty03.06.08 22:31

i jas imam policisticni jajnici no so zabremenuvanjeto nemav nikakov problem osven toa sto sekretot vo bremenosta mi bese pojacan i gabe stavav i vaginaleti pak go imav istiot problem.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28823
Registration date : 2008-08-17

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty17.08.08 19:10

Здраво на сите
исто и јас имав проблем со полицистични јајници а згора на тоа и дворога матка и прираслини на јајниците.Бев кај неколку гинеколози и од сево ова полицистичните беа најмал проблем.Останав бремена неочекувано и без никаков проблем освен што за време на бременоста ми правеа серклаж заради слабост на грлото на матката
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28823
Registration date : 2008-08-17

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty22.08.08 22:59

И друго нешто - и јас како и Еми пиев Диане 35 во комбинација со Androcur ,во кој што има ципротерон ацетат кој уствари е андроген инхибитор,тоест го кочи дејството на тестостеронот кој нормално и во мали количини се лачи и во женскиот организам.Јас немав покачен тестостерон,туку преосетливи рецептори на него и она што ме натера да почнам да пијам Диане не беа толку самите цисти туку тоа што премногу почна да ми опаѓа косата и по 200 влакна на ден.Кога разговарав со гинекологот она ми вика-па не е толку страшно види колку коса имаш,али сепак ми ги препиша и акко што има Еми спомнато стварно делуваат и на кожата станува поубава и цистите прскаат а и проблемот со косата се среди...
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-31

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty01.09.08 10:17

Здраво на сите.Исто и јас имам PCOS,тоа го знам уште од 16-годишна возраст.Тоа се водени цисти кои пукаат и тогаш се осеќаш како измочкана hahahaha Инаку,не е толку страшен проблем тоа.Мене ми предлагаа да правам лапароскопија,ама сега гледам дека со самата Clomifen терапија,цистите полека се губат.Како што вика и самиот д-р,секоја трета жена или има полицистични јајници или ХПВ вирус.
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Прваче
Прваче
veki22


Female
Број на мислења : 457
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28742
Registration date : 2008-08-20

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty30.09.08 22:08

i jas imamam policisticni jajnici i ednas koa mi ispuka cista lezev vo drzavna tri dena imav mnogu bolki so mm se obiduvame veke 3 meseci ne saka i ne saka non stop mi kasni i sega strav me fati od vas po kolku godini ste cekale
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-31

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty30.09.08 22:22

Кај секоја жена е индивидуално Веки,јас пак знам жени што цистите си ги имаат и ден-денес ,а веќе имаат деца на школо што одат.Не се замарај која како,секоја од нас има своја приказна, избегнувај ги тие работи,труди се само советите да ги прифаќаш.Ќе биде кај сите нас.
Вратете се на почетокот Go down
peperutka
Прваче
Прваче
peperutka


Female
Број на мислења : 119
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 28670
Registration date : 2008-08-30

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty04.10.08 17:56

Jas imam policisticni jajnici i dvata jajnika na eho se katastrofa zgolemeni i po nekolku cisti na niv i uste pred da se omazam znaev i piev hormonski teraapii prvo piev diane 35 i otkako ke piev 6 meseci se bese vo red okolku 3 meseci i potoa pak istiot problem pak mi kasni ciklkusot i dobivav na 30 35 pa i 40 dena pa pak terapija i taka od koga se omaziv piev primolut nor zatoa sto ne mozev da dobijam ciklus pa pak se regulira se eve dva meseca bese dobar ciklusot i tretiot mesec t.e. sega eve pak mi kasni 35 dena.
Ginekologot mi rece deka stom i sega mi kasni da napravam test za bremenost go napraviv i nisto nema bremenost.
Cistite bile rezultat kako sto mi kaza ginekologot na nedovolna kolicina na hormon koj treba da ja prsne jajce kletkata za da se oplodi i sega veke neznam sto da pravam vo ponedelnik pak ke odam na pregeld i planiram da mu predlozam na ginekologot da pocnime i jas i mazot mi so podetalni ispituvanja i terapii zosto eve kaj mene stom mi kasni znaci nema ovulacija jajce kl. se pretvaraat vo cisti i nisto0 od bebence.
luge kazuvajte koja od vas ima vakov problem i sto se pominala tolku sum razocarana sto veke mislam deka nikogas ke nemam dete i koga ke pomislam sto se meceka kakvi se ne analizi neznam kako ce zavrsi seto ova
Вратете се на почетокот Go down
bobica
Прваче
Прваче
bobica


Female
Број на мислења : 139
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 29099
Registration date : 2008-06-04

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty04.10.08 19:30

nemoj da se razzocaruvas ti si mlada kolku sto gledam i ce najdis resenie na tvojot problem veruvaj deka ce bide taka. kolku vreme se obiduvas za bebence treba barem edna godina da probuvate i togas dokolku ne biva nisto togas se pravi site ispituvanja kako na pr. kaj zenskite se ispituva prvo hormonalen status pa hgs-proodnost na kanalite,papa test,mikroplazma ureoplazna test za hlamidija.
dodeka kaj maskite se pravi spermogram i dokolku ne e vo red spermogramot se pravi spermokultura i urinokultura.
otidi na ginekolog i razgovaraj so dr. nemoj da se razocaruvas.
inaku kade odis na ginekolog?
Вратете се на почетокот Go down
peperutka
Прваче
Прваче
peperutka


Female
Број на мислења : 119
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 28670
Registration date : 2008-08-30

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty04.10.08 19:54

a be nema pominato godina otkako se obiduvame za bebence ama problemot e sto nemam redoven ciklus avtomatski nema ni ovulacija a stom nema ovulacija nema oploduvanje nitu bebence se gleda na ehoto nema ovulacija site jajce kletki mi se pretvaraat vo cisti
a inace na ginekolok odam vo gradot od kaj sto sum ( ne sum od sk) pa sega tij ke me praka na analizi izgleda vo sk aj ke vidime sto ke izleze
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-31

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty04.10.08 20:00

пеперутка,и јас го имам истиот проблем,немам циклус,немам деца,имам цисти...лудило..мојата борба трае скоро 5 години.Ми предложија лапароскопија,само така ќе ги истчистам цистите ми рекоа.Не се разочарувај,не можам да те тешам,зошто и јас поминувам низ истото,но мораме да издржиме,ќе ни даде Господ и нам.Сега некој полесно,некој потешко, битно е да има резултат,нели?Биди истрајна...Те поздравувам. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 43
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29023
Registration date : 2008-07-19

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty04.10.08 21:13

peperutka напиша:
Jas imam policisticni jajnici i dvata jajnika na eho se katastrofa zgolemeni i po nekolku cisti na niv i uste pred da se omazam znaev i piev hormonski teraapii prvo piev diane 35 i otkako ke piev 6 meseci se bese vo red okolku 3 meseci i potoa pak istiot problem pak mi kasni ciklkusot i dobivav na 30 35 pa i 40 dena pa pak terapija i taka od koga se omaziv piev primolut nor zatoa sto ne mozev da dobijam ciklus pa pak se regulira se eve dva meseca bese dobar ciklusot i tretiot mesec t.e. sega eve pak mi kasni 35 dena.
Ginekologot mi rece deka stom i sega mi kasni da napravam test za bremenost go napraviv i nisto nema bremenost.
Cistite bile rezultat kako sto mi kaza ginekologot na nedovolna kolicina na hormon koj treba da ja prsne jajce kletkata za da se oplodi i sega veke neznam sto da pravam vo ponedelnik pak ke odam na pregeld i planiram da mu predlozam na ginekologot da pocnime i jas i mazot mi so podetalni ispituvanja i terapii zosto eve kaj mene stom mi kasni znaci nema ovulacija jajce kl. se pretvaraat vo cisti i nisto0 od bebence.
luge kazuvajte koja od vas ima vakov problem i sto se pominala tolku sum razocarana sto veke mislam deka nikogas ke nemam dete i koga ke pomislam sto se meceka kakvi se ne analizi neznam kako ce zavrsi seto ova

И јас немам овулација. Јас немам полицистични јајници, ама не ми прскаат фоликулите и ми се прават цисти.
Вратете се на почетокот Go down
peperutka
Прваче
Прваче
peperutka


Female
Број на мислења : 119
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 28670
Registration date : 2008-08-30

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty05.10.08 17:40

Dobro e barem ne sum sama vo borbata imalo i drugi kako mene a majuvce ne te razbrav kade ti se cistite od folikulite neli ti rastat kako pecurki na jajnikot (jas taka si gi vikam oti taka mi licat na ehoto) pozdrav do majuvce i hormonce i se nadevam deka i nie nekogas ke go pocustvuvame rastenjeto na bebence vo nasite stomacinja
Вратете се на почетокот Go down
bobica
Прваче
Прваче
bobica


Female
Број на мислења : 139
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 29099
Registration date : 2008-06-04

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty05.10.08 19:41

peperutka majuvce i hormonce i jas imav policisticni jajnici i na kraj nekoi od cistite ne mi pukaa i so hormonalni tableti taka da bel na laparoskopija i histeroskopija i na samata operacija otkrija deka del od cistite sto gi imav bile endometrioticni a takvite cisti stom pukaat sozdavaat slepini na jajnicite i matkta. no da ne ve zamaram so mojot problem bitno e deka posle operacija primiv odma 6 inekcii koi se primaat na sekoi 28 dena pa dodeka gi primas tie inekcii nemas mensis. sega vece imam mensis i toa 6 ciklusi i sakam da kazam deka od tie inekcii imas garancija deka vo narednite 2-3 a nekoi doktori vikaat i 5-6 godini si zastitena od cisti. do sega eve taaka e kaj mene.
sakam da vi kazam da ne se razocaruvate i ako e potrebno da se pravi bilo kakva operacija da ne se plasite bidejci ne e voopsto bolno i strasno samo treba da bidete hrabri i so misla deka vo se ce uspeete.
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 43
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29023
Registration date : 2008-07-19

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty07.10.08 12:51

peperutka напиша:
a majuvce ne te razbrav kade ti se cistite od folikulite neli ti rastat kako pecurki na jajnikot (jas taka si gi vikam oti taka mi licat na ehoto) pozdrav do majuvce i hormonce i se nadevam deka i nie nekogas ke go pocustvuvame rastenjeto na bebence vo nasite stomacinja

грешка во изразувањето, секогаш по една циста имам. немам полицистични јајници, и затоа немам гроздови. Секогаш имам по еден фоликул кој не прска и скоро секој циклус се претвора во циста.

а бобица, размислував и јас за лапараскопија, но некако ми се чини многу скапо...можеби со тоа ќе ми се решат проблемите, којзнае...

девојки, главата горе, мора да ја издржиме битката, колку тешко и да е. Еве јас одам во Систина, ама тешко дека ќе го издржам овој финансиски товар и најверојатно ќе одам уште малку време...па размислувам сега за други опции...
Тука ќе се послужам со изреката на Кинки која пред малку ја прочитав, „Ако животот ти даде лимон, од него направи лимонада“
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28617
Registration date : 2008-10-11

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty18.10.08 16:53

Се надевам дека сите што си посакувате бебенце во наредниве неколку месеци ќе се израдувате со стомаче што ви расте. Ја се уште не пробувам ама имам полицистични јајници уште од кога знам за себе. Некогаш има нормална менструација некогаш немам по два месеца или пак кога ќе ми дојде ми трае со недели. Гинекологот ми кажа дека за нормална обнова на ендометриунот треба да се добива барем еднаш на два месеци така што во случај да не добијам во рок од два месеци пијам седум дена Дабростон ( два пати на ден) и после тоа добивам (зашто прогестеронот го дебели ендометриумот и тој се лупи потоа).
Се надевам дека ке ја имам истата среќа како мајка ми. Таа имала полицистични јајници ама немала проблем со забременувањето ниту со мене ниту со брат ми.
Пеперутка се надевам дека брзо ќе добиеш и ќе можеш после тоа да се концентрираш на бебе.
Вратете се на почетокот Go down
nale
Прваче
Прваче
nale


Female
Број на мислења : 103
Age : 48
Локација : Veles
Поени : 28240
Registration date : 2008-12-08

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty09.12.08 17:36

И јас имам ПЦОС, нередовни циклуси и проблеми со забременување. Имам пиено диане 35, а од кога се обидуваме да забременам пијам примолут нор. Примав кломифен 5 циклуси и нема никави резултати. Сега ми преостанува да пробам со ампуларан терапија и инсеминација, а ако и тоа не биде ВТО
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-31

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty09.12.08 17:46

Сето ова го поминувам и јас Нале,потполно истото.А кажи ми лапароскопија имаш правено?
Јас и Мерионал примав (ампуларна терапија) и пак ништо.Не ме сфаќај погрешно,може кај тебе ќе успее,индивидуално е .
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29057
Registration date : 2008-07-16

Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty09.12.08 17:53

jas isto imav policisticni jajnici....mislam deka nisto ne e stasno.....e sega neznam jas nikogas nemam pieno nikakva terapija i mi bil sekogas ciklusot ureden sega ne bas na 28 dna ama yuka nekade......drzam palcinja za se da ti uspee........
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Полицистични јајници Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Полицистични јајници
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: