Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Полицистични јајници

Go down 
+62
picky
Тина
bilkil
monika kusibojovska
sandra jovanovska
makresanska
irena_86
lilijana
OGNEN
NONE-BT
Al-vik
fibimk
lavce
najmila
ivana&b
KATIC
Mila87
Mina
Sarah
mama X
delfinka
ZeleniCka
lela
lila_mk
daniela dimoska
ElenaJo
dzi-dzi
mirecv
Kinky
Jazz
marina_daniel
Juni08_Andrea
vedrana
Anjuska08
nataska
Jasminka
Arnaudova Milena
betavitevit
Kiki
Kikic
tanja_simon
Misi
Mama Ane
Natalija
marina_m
bica
nale
radost
majuvce
bobica
peperutka
veki22
hormonce
Simona's mom
vesna83
rich_bitch1
sanja83
Emi
Big Sister
daniela
iki
sonjce77
66 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty05.08.09 22:56

I jas ja vidov trevata..tocno..taa e.Fala na site..sto me poddrzuvate.Na site vi ja preporacuvam..pa posle 1 mesec pienje na lekar za analizi. i site zenski da se pofalite..kako jas sto vi se pofaliv.Bas mi e milo..sto se vide na slika.pozz
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28622
Registration date : 2008-10-11

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty06.08.09 17:17

ИЛијана многу ми е мило што ти се исчистиле цистите. И јас на последното ехо немав цисти (јас пиев Витекс и правев чај од ајдучка трева, неве и коприва). Ама тоа не значи дека нема во иднина да се повторат цистите (јас се надевам дека нема ни кај мене ни кај тебе).
А ова со лепкава звучи многу примамливо зашто читам на интернет дека е добра и за бубрези и за кожа.
Ако успееш да дознаеш каде би можела да се купи во аптеки ќе биде супер (ако не сите да се растрчаме по Македонија во берба на лепка).
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty06.08.09 17:38

Fala na pozdravot.Mnogu mi e milo sto nekoj go prifatil mojot sovet. Neka pomine nekoj mesec..pa pak da si piseme so odlicni rezultati.na site Vi posakuvam prijaten den,...bez grizi i samo napred..vo novi pobedi.Pozzz
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty17.08.09 9:35

za problem so policisticni jajnici napisav pogreska vo temata simptomi na bremenost,za drugarka so dolgi godini dijagnoza na polocisticni jajnici,sega e bremena
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty17.08.09 9:52

Poz na site..jas sum takva..ednostavno sakam site da bisat srekni.Da vi kazam edna drugarka dojde kaj mene ..jas i pokloniv ikona..oti porano gi crtav na drvo..pa imav nekoja ostanato.Taa za eden mesec mi se javuva bremena.Toa bese lani..i rekov pij go cajot od lepka.Go ispila cajot i dojde kaj mene.Ja zema ikona na Blagovec(Blagovestie) i zamislete na 7 april na blagovec proverila test..i bremena.Mi rece ako ni otkazat kumovite tebe ke te zemam za kuma.Eh..kolku bev radosna.Toa sto e dobro sakam site da go znaete.Za lepkata na site ke kazuvam..e nemoze 6 meseci da ne ti se pojavat nikakvi cisti.Me razbirate.Garantiram.Kriva sum samo kako ne ja zapomniv dok..sto ja kaza taa lepka.Barem da i izrazam blagodarnost.Pozz devojki..i na site srekno.Sledniot mesec..site na forum za bremenost da se prijavite trudni..drugo ne priznavam..pozzzz
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28946
Registration date : 2008-10-24

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty17.08.09 15:18

ljiljana a od kade da ja najdeme taa lepka ja ima po apteki?pisi ni poprecizno
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27540
Registration date : 2009-07-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty17.08.09 18:51

Ako ja najdam vo apteka obavezno ke Vi pisam na site poprecizno..vaka..mozam da VI dadam informacija deka se lepi za alista koga se gazi pokraj reka zatoa i go dobila imeto Lepavec(lepka)Pak ke povtoram..taa go cisti limfniot sistem..a toa e najvazniot del i najodgovoren za mnogu zaboluvanja.Pozz
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29115
Registration date : 2009-02-05

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty14.09.09 8:21

e vaka sega vcera ova go slusnav i sakam da go zpodela m so vas i site sto go imaat ovoj problem vcera razbrav deka na moja snaa od prv bratuced sestrai ostanala bremena so policisticni jajnici i toa normalno od pravenje na bebe za eden mesec.Koga otisla vo Sisitna doktorite se cudele kako mozela da ostane bremena bez nikakvi dodatni lekuvanja i drugi zafrkancii.Zosto ona odela i pred toa tamu na pregledi i i vikale deka nema da moze normalno da ostane bremena.I ona so deckoi rekle aj i taka nema da mozam normalno aj nema da se pazime i se fatilo od prva.Ete sakav odva da go spodelam so site vas sto imate vakov problem da ne gubite nadez.
Вратете се на почетокот Go down
sandra jovanovska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 26732
Registration date : 2009-09-25

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty25.09.09 0:20

zdravo jas sum nova na forumov i mi otkrija policisicni janici preku hormonsko ispituvanje i segsa cekam da doijam ciklusi da odam na kontrola da mi dadat terapija od dobreston i klomifen dali nekoj ima pieno od ovaa terapija nesto,mnogu sum razocarana zao eve veke edna godina nemozam da ostanam bremena.


Полицистични јајници - Page 7 726616
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30686
Registration date : 2008-11-06

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty25.09.09 12:41

sandra jovanovska напиша:
zdravo jas sum nova na forumov i mi otkrija policisicni janici preku hormonsko ispituvanje i segsa cekam da doijam ciklusi da odam na kontrola da mi dadat terapija od dobreston i klomifen dali nekoj ima pieno od ovaa terapija nesto,mnogu sum razocarana zao eve veke edna godina nemozam da ostanam bremena.
Сандра и за кломифенот и за добрастонот имаш 2 посебни теми и искуства
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f40/
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 26883
Registration date : 2009-09-28

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty28.09.09 2:23

Nova sum na forumov no i jas go imam istiot problem pa sakam da go spodelam so site vas.Veke poveke od tri godini se obiduvame da dobieme bebe no poradi policisticnite jajnici ne ni uspeva.Primav tarapija od klomifen,pocnav so edna tableta pa den i stignav do cetiri no nema nikakov rezultat.Sega na posledniot pregled mi rece doktorot da pojdam na dtoriot den otkako ke dobijam za da pocnime so terapija so ineksii.Mnogu mi bese tesko i bev mnogu razocaran so nemav sila da prasam kako i koga ke bide seto toa.Ve molam ako nekoj znae neka mi pisi da znam sto me ocekuva koga ke pojdam
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 26883
Registration date : 2009-09-28

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty01.10.09 16:53

Procitav za cajot od Lepka i odma go najdov na pazar,od utre pocnuvam da go pijam pa ke vidime so ke bide
Вратете се на почетокот Go down
bilkil
Почетник
Почетник
bilkil


Female
Број на мислења : 28
Age : 40
Локација : macedonia
Расположение : najsrekna na svet
Поени : 26816
Registration date : 2009-09-12

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty01.10.09 19:05

Monika kade go najde cajot, jas eve veke nekolku pati prasuvam kaj poveke tervari nekoi mi velat i deka nemaat slusnato za taa treva!!!Te molam pisi kade da go najdam! pozz.
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 26883
Registration date : 2009-09-28

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty02.10.09 14:37

bilkil напиша:
Monika kade go najde cajot, jas eve veke nekolku pati prasuvam kaj poveke tervari nekoi mi velat i deka nemaat slusnato za taa treva!!!Te molam pisi kade da go najdam! pozz.
Jas sum od Prilep i ima eden covek na pazar prodava sekakvi caevi(toj gi sobira)Ovaa sto jas ja zedov e suva i iskrsena pa i nemozi da i se vidi nekoj oblik no covekov rekol deka e taa.
Вратете се на почетокот Go down
Тина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : Skopje,Macedonia
Поени : 26681
Registration date : 2009-10-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty04.10.09 18:03

Zdravo Полицистични јајници - Page 7 Icon_flower moze li nekoj da mi kaze dali ima slicnost so slednovo,-imam nastinat jajnik(desen)imam redovna mensruacija na sekoi 28 dena,imav eden spontan i eden nesakan abortus,sekoe odenje na ginekolog e istoto imas na dvata jajnika po nekolku folekula i ti ke ti rastat i ke ti pukaat,ne ti trebaat apcinja,a kaj mene promenata e toa sto se sdebeliv 15 kila,po nekolku vlakna na bradata,paganje na kosata (drasticno),i probav sekij mozen nacin da zabremen poslednive 3 god i za zal nemozam,dr.velat se e ok,samo treba vreme...a promenite kaj mene se golemi nekoj od vas predlog...
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Прваче
Прваче
NONE-BT


Female
Број на мислења : 230
Age : 42
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 27419
Registration date : 2009-06-23

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty07.10.09 9:33

zdravo tina, dobredojde nemav nekoja slicnost so tvojata, jas otkako pamtam za sebe mi idelo na 35 dena prosek, nekogas i pokasno na 40-50 dena, a za zdebeluvanje se zdebeliv otkako se maziv i namalivme so drustveni aktivnosti. kaj tebe spomenuvas mnogu golemi promeni, dali dosega si ispitala hormoni da vidis dali e se vo red, toa e bitno. ispitaj i tiroidna zlezda hormoni, i jas ispituvav, ne znaev deka taa ima vlijanie na zabremenuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Тина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : Skopje,Macedonia
Поени : 26681
Registration date : 2009-10-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty07.10.09 18:57

TNX None-bt,imam napraveno za hormoni,odgovorot bese epten malku ti se iskaceni,i ne ni go svativ toa nesto seriozno,a za tiroidna zlezda hormoni prvpat slusam Полицистични јајници - Page 7 121539 sledniot pregled ke prasam i za ova,ne mi e jasno edniot d-r mi ima kazano imas cisti sto pukaat nisto strasno i mi dade folan da pijam za spremanje na matkata,drugiot d-r nemas cisti super si,moze da pravite deca......
a bolkata mi se javauva samo na desniot jajnik i toa koga e ladno,i imam cesto mokrenje,pa valda so spomenative odgovori neam policisticni jajnici,ali na sekoja kontrola e se isto....izlea e nesto do mene,ili pak mnogu se zamaram so toa kako da imame bebe..... Полицистични јајници - Page 7 683517
Вратете се на почетокот Go down
NONE-BT
Прваче
Прваче
NONE-BT


Female
Број на мислења : 230
Age : 42
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 27419
Registration date : 2009-06-23

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty08.10.09 13:25

Tina eve nesto za funkcijata na tiroidnata zlezda kaj plodnosta, http://www.thyroid.ca/Articles/EngE11A.html

Thyroid Disease and Fertility

Hypothyroidism may be associated with an increased frequency of menstrual periods in patients with mild to moderate thyroid failure, and a lack of menstruation (amenorrhea) when hypothyroidism is severe. There may be problems with ovulation and conception due to the hypothyroidism itself or to associated hormonal changes. For example, in some patients with severe hypothyroidism, the pituitary gland produces increased amounts of a hormone known as prolactin. Increased prolactin secretions can "turn off" normal menstrual cycles. Very rarely, autoimmune ovarian problems coexist with hypothyroidism, with destructive antibodies directed against ovarian tissue. Hyperthyroidism may also be associated with irregular or absent menses, and infertility is common. Thyroid disease should be considered in patients undergoing investigation for menstrual problems or infertility. Fortunately, once treated adequately, neither hypo- nor hyperthyroidism have a major impact on fertility.


ako doktorite velat deka so tebe se e vo red togas ne se sekiraj mnogu, ke bide, pusti go mozokot na ler Smile


Последната промена е направена од NONE-BT на 08.10.09 13:38. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
picky
Почетник
Почетник
picky


Female
Број на мислења : 33
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : чукнато :)
Поени : 26630
Registration date : 2009-10-19

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty24.10.09 0:56

Дали некој знае што се случува откако тој водечкиот фоликул ќе прсне и да претпоставиме ќе ослободи јајце клетка? Како тој фоликул ќе изгледа на ехото...пошо мене гинекологот незнаеше да ми каже, незнаеше да ми каже дали имам полицистични...
Мене ме прашуваше дали е некоја вода или колабриран фоликул или крвен сад...ме стресе! А на другиот јајник беа само малечки фоликули, ниеден не се издвојуваше!
И на крајот од прегледот, си состави некое мислење дека најверојатно е фоликул прснат, дека после овулација сум била на преглед (24 ден ми беше)
Имам ептен редовна менструација, ама имам акни (некад доста, некад не), имам зголемена влакнетост на надусници, по некое влакно на градите...
После тој преглед, бев во државна, и таму на испитувањето ми рекоа дека е се во ред, (ми беше 11 ден) и ми рекоа дека имам водечки фоликул...Правев и испитување на хормоните, и ми рекоа дека ништо страшно не ми е со хормоните (само тој едниот андрост....ми беше малку над границата)...резултатите не ми се тука за да можам да ви ги напишам, ама коа ќе ги земам ќе ги напишам...
Јас стварно незнам дали имам полицистични јајници или не...:(
Јас како што разбрав, ако имаш полицистични јајници ниеден од фоликулите не станува водечки, односно не се зголемува..така е?
Вратете се на почетокот Go down
Тина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : Skopje,Macedonia
Поени : 26681
Registration date : 2009-10-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty24.10.09 21:52

Ej Picky milo mie sto go napisa ova zasto i jas istoto se prasuvav zaso tvojava 'dijagnoza" e ista kako mojata potpolno ista,po odgovorite jas so gi dobiv policisticni jajnici nemaat vrska so ova nasevo i jas imam redovna,imam zgolemena vlaknetost i imam folekuli koi im licat na cisti navodno gi vikaat vodeni koi pukaat,pa otposle neoplodeni folekuli koi se normalni,mislam i jas veke neznam....ama mislam toa sto ne mozam da zabremenam mie od stres i nervozi,i se mislam za invitro,gleam polesen nacin Smile Полицистични јајници - Page 7 982650
Вратете се на почетокот Go down
picky
Почетник
Почетник
picky


Female
Број на мислења : 33
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : чукнато :)
Поени : 26630
Registration date : 2009-10-19

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty25.10.09 1:01

Уф, значи според тебе не ни се полицистични? Полицистични јајници - Page 7 Icon_smile yupiiiii
Леле дај боже, ние уште не сме пробувале да напраиме бебенце, ама јас си мислам на тоа и си се плашам да не имам некој проблем...можда треба и некои апчиња да пиам...
Значи хаос се докториве! Од една страна, едниот гинеколог незнаеше што да ми каже, од друга страна другиот ми рече дека се е во ред, трет (дерматолог) ми вика дека иам пцос... аман!
Според тоа јас што го читав на нет, полицистични се кога ниеден не станува водечки, односно се како бисерен гердан (како што некој погоре имаше кажано) затворен круг од малечки фоликули...па значи, ние штом имаме водечки фоликул не ни се полицистични...
Или нашиов фоликул се трансформира во циста? а? поима неам значи, сеа скроз се збунив...
Битно, ти немој да се стресуваш и да се нервираш, стресот може да ги поремети хормоните, опушти си се...
Абе, полесно е со ин витро отколку со секс? Полицистични јајници - Page 7 Icon_smile)) скроз си чукната Полицистични јајници - Page 7 Icon_smile))
Вратете се на почетокот Go down
Тина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : Skopje,Macedonia
Поени : 26681
Registration date : 2009-10-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty25.10.09 10:28

Полицистични јајници - Page 7 163998 epa so moze da se prai,ja velam koga nemoze mazot on ke dae,drug ke stai sea toa e...a i takvo e vremeto rabota,doma i uste kup raboti
sto te pravat nervozna,ali toa e so sreka pa se pisuvame naskoro...
Вратете се на почетокот Go down
picky
Почетник
Почетник
picky


Female
Број на мислења : 33
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : чукнато :)
Поени : 26630
Registration date : 2009-10-19

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty25.10.09 10:47

Опушти си се...верувај дека ќе биде и ќе биде!
Ти стискам палци да не израдуваш! Полицистични јајници - Page 7 506937
Вратете се на почетокот Go down
Тина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : Skopje,Macedonia
Поени : 26681
Registration date : 2009-10-04

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty25.10.09 10:59

TNX Picky,istoto vazi i za tebe,Smile
Вратете се на почетокот Go down
monika kusibojovska
Прваче
Прваче
monika kusibojovska


Female
Број на мислења : 173
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 26883
Registration date : 2009-09-28

Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty31.10.09 1:57

Bilkil sto napravi so cajot od lepka,dali najde ili..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Полицистични јајници - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Полицистични јајници
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: