Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Јас сум биолошкиот татко !?!

Go down 
+36
Betka
Pipolino
Kalinka
kara
Dragana
EckaGj
jasmina,mina
Dara
biljanag
Monika
radost
Ilince
hormonce
avon
Kinky
Maja
Gabi*
Deni
sunset
mina32
obicna
sonja 35
Damjana
makresanska
Mama Ane
lela
Mila87
vecki
zoran1975
nata
Vesna Blazevska
bica
D-r Lidija Pazdrijan
pepa
delfin76
nnatasa
40 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
АвторПорака
Kalinka
Почетник
Почетник
Kalinka


Female
Број на мислења : 66
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 27411
Registration date : 2009-05-26

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 10:29

kara напиша:
aа што треба по твое Лела да направи? да ги издржува и мајка и и татко и во следните 26 години од животот?ајде ти се молам... па што друго треба да се очекува од таа жена, кога прво и основно без причина и текнало и го напуштила , трудна, зашто мама и тато така и рекле.... знаеш ли кои ситуации ќе се случуваат таму? „на детето му треба јакна.... ама нема ти да му ја купиш, ами дај ми пари мене јас ќе му купам. и наместо 1000 денари ако чини, за јакната или било што друго, таа ќе му бара 3000 денари, и во секое време ќе има на располагање парички за струјата и водата на мама и тато)... јас во конкретнава ситуација не знам како поинаку да размислувам... друго кога се работи за две личности кои се зрели и самостојни во донесувањето одлуки, а сосем поинаква е ситуацијава.... и немој одма да напаѓаш туку ај измисли ја целава работа ама од секој поглед, од сите страни... јас лиучно мислам дека детето многу повеќе ќе добие така, на тој начин, отколку цел живот да дава и никогаш да не биде погодено... а кога ќе порасне и на 18 години детето би имало не знам колку средства за да се запише на кој сака факултет овде во земјава или во странство, ќе сфати кој мислел за него цел живот и сето тоа време... оти ако остане на мајка му, јасно е дека освен средство за материјална добивка, друго ништо нема да биде во животот, нити пак таа самата ќе може да му обезбеди квалитетен живот и светла иднина, ако тоа не го дозволат „мама и тато“....

Аман, забега темава.. Зарем треба да се откаже од своето дете за да не ги издржува мајка и и татко и ?!?!?!?!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 12:15

Neka si go priznae deteto, alimentacija ke si plakja i nisto povekje, nema daj za jakna, daj za cizmi, daj za ova ona. Ne e korektno da ne se priznae deteto, sepak ako se seuste vo brak, moze i da ne go prasaat zoran, da si zavrsat rabota - licno soprugata negova moze da odi so vencanica i otpusnalista od bolnica da mu izvadi izvod na detenceto...ni luk jal ni luk mirisal, no togas nemaat ni pravo da bara alimentacija (zboram ako se zakonski vo brak). Mene se mi izgleda deka posle poroduvanje ona ke potegne i razvod, taka da zoran moze ke si plakja alimentacija zavisno od negovite primanja - max 30% od platata. Plus pari na raka, na taa alimentacija NIKAKO, ili zaedno so deteto vo prodavnica i da mu se kupi se sho treba, a ne daj ti pari dedo mu ke mu kupi ili baba mu...ako se tolku kadri dedoto i babata neka odat so svoi pari neka kupuvaat, da ne baraat od tatkoto. Ovde treba razumno da se izigra i predpazlivo, i jas ne bi sakala da mu davam pari na bivsiot na ime na sin mi a tie pari da se dadat za neplateni smetki za struja...jas bi sakala da sum sigurna deka za deteto ke se dadat. taka i zoran, treba da e predpazliv, ako se seuste vo brak oni ke mu izvadat izvod na deteto, ako ne se - ke go baraat da potpise, no smetam deka se. ako se pokrene razvod sakal nekjel ke plakja alimentacija, kako i da e tie pari ke odat za maloto - peleni obleka, mleko ova ona, sto se denes 2-3000 den??? No ako mu se bara plus pari na taa alimentacija...neka mu kazat za sto, pa on da kupi i da im odnese ili zaedno so soprugata da odberat i ispazarat a on da plati. A deteto, greota e da ne go priznae, negovo si e.
Вратете се на почетокот Go down
zoran1975
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 22
Age : 48
Локација : bitola
Расположение : nikogas poloso
Поени : 27162
Registration date : 2009-07-09

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 12:21

procitav se dosega so ste napisale i vo pravo se i ednite i drugite,deteto ke go priznam toa edno sigurno sto go znam,a deka ke imam problemi i zaebancii vo vrska so toa ke imam,deka nema da go gledam deteto nema ne deka jas nema da sakam ,ke sakam sigurno tuku drugata srana nema da saka,tie dosega ne najdoa vreme da probat da spasat nesto ako mozi da se spasi pa i ne ocekuvam poveke nisto,edinstveno mu sluzev izgleda samo za rasplod,pa neka mu sluzi na cest.
Jas znam deka se sto e vo moja mok napraviv da go spasam brakot i toa ke me turka napred vo zivotot nema da nosam barem vina na dusa deka ne se potrudiv.
Sakam davi se zabagodaram na site vas ,Kalinka,Lela,Pipolino,Arma Damjana,Nnatasa i na sitec drugi (izvinete ako nekoj propustiv a propustiv)za nesebicnata podrska a i za sovetite sto gi procitav,sigurno ke mi pomognat vo odlukite sto treba da gi donesam vo skora idnina.
Fala vi mnogi i gospod da ve blagoslovi site.ke se citame sigurno pak
pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29148
Registration date : 2008-07-18

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 12:27

Потпис за напишаново Арма.
И мене не ми е сфатливо да не си го признае детето од инат за бабата и дедото.Може да си плаќа алиментација и плус може да си става на книшка од име на детето,ако смета дека мајката ќе ги потроши на непотребни работи оние плус дадени пари.
Зоран,по мое мислење нема да створи нормално семејство со неа.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 12:30

Цитат :
Niedno dete nema da go saka tatkoto ako toj ne sakal da go priznae.
Vo ova ne mozeme da sme sigurni lela, mnogu diskutabilna tema e, mozebi cel zivot ke kopnee da se zblizi so nego i odvaj ke ceka da go vidi ili zapoznae (ima vakvi slucai vo praksa) ili pak tolku omraza ke napumpa vo sebe sto gorcina ke nosi cel zivot...ne mozeme da predvidime kako ke se odvivaat rabotite bas na ovaa tema, zavisi i od deteto, negoviot zivot, nastani, slucki....ne e bas taka ednostavno.
Zoran, dobro e sto si nacisto so sebe, si napravil se, si probal se...kako i da e, da si ja pobaras srekjata, mislam, kolku i da si zgresil nesto ova ne vredi da go trpis. I pisi razvrska na nastanive, navistina sakam da znam...
i koga ja citam temava zborojte od baba mi mi doagaat : "babe, pazi so kogo ke ne' posfatis"...ko se omaziv so bivsiot sfativ sho sakase da kaze, ama bese kasno.....ne e samo zemi nekogo, napraj deca i trgaj gajlinja posle....Zoki ti posakuvam se najubavo i da si najdes zena dostojna za tebe...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 12:37

Цитат :
deka nema da go gledam deteto nema ne deka jas nema da sakam
znaes zasto e u zatvor "bugarskava" strumicanka ili gevgelicanka bese...ovaa so zdruzenievo ratko sto se brani? Vo zatvor e ne zatoa sto se osekja ko bugarka tuku deka ne mu go dala deteto na bivsiot soprug da go gleda...i ako ne ti go dava da go gledas, prvo prijavuvas vo centarot za socijalna zastita, ke ja opomenat, po treta opomena dobiva krivicna prijava i 3 meseci zatvorska kazna...zakonov funkcionira, samo koj kako znae da go iskoristi. Na mm bivsata ima 2 opomeni, so polna usta sega gi dava decata. Na kraj krajeva,ako ne ti davaat da go gledas deteto, nema ni alimentacija da plakjas -FAKT. Ke si najdes advokat za semejno pravo i ke si gi prevzemes site zakonski merki koi mozes.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 14:04

Арма, ако не плати алиментација еден месец, жена му може одма ( не заради друго, ами заради кавги само) да му поднесе приватна кривична тужба... и да го влечка по судови... сум се сретнала со безброј вакви слични случаи... рака на срце за оние кои се разбрани и се разведуваат на културен начин и пак поради децата функционираат најнормално... сум видела и такви, ама за жал тие се само 10% од вкупниот број на бракоразводни парници кои така завршуваат... останатите само се препукуваат и го искажуваат својот револт пред судот, еден спрема друг, и тоа најчесто го прават преку децата... тоа е класичен начин на злоупотреба на детето и нормално дека не го оправдувам... само и единствео од таа причина го напишав и погоре предложениот не-правен начин за разврска на целиов случај... има две гледишта секогаш.. не реков дека е тоа најправилно... ако подобро прочитате, ќе видите дека пред се, реков дека за сите е најдобро целата работа е најдобро да се заврши по судски пат, со признавање на детето- но доколку се работи за мајка која е зрела личност, што во случајов не е така за жал... нормално дека е болно во извод од матично на детето да му пишува татко-непознат...
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 15:27

ne e tocno deka zena mazena moze sama da prijavi dete. mora fizicki da go prijavat i da se potpisat i dvajcata roditeli. Inace "malata" nee... la, ke odgovara krivicno.

Zoran po default si roditel na deteto, nema diskusija! nema izvod da dobie dodeka ne se pojavis prijatele.

A sto e pa tolkava trauma ako pisuvalo nepoznat tatko??? A sto pa nie znaeme zosto si otisla zenata? Ja cu nekoj nejze? go citame zoran, kako sto me citavte i mene... i npo doma, sekoj si ja nosi i bolkata i radosta i se toa sto ne "prijavil" ovde da bdeme realni...
21vi vek e!!! Uste mislite deka bolja varijanta e dete so "poznat" pod grafa, "tatko" i "seemen" neprijatel, materijalista ili pijaniciste, nedomakin, ili sto veke ne...? odkolku dozivoten prijatel pa makar nikade ne go pisuvalo! koe e toa dete sto ke odbie prijatel koj bil obespraven svoevremeno odnekoja majka??? I moeto dete vo izvodoet nema znen tatko. Ama ako tatkoto ja sakla ke nasol munasip, ama ili traka prazna slama dal ovde ili siri glupi prikaski po prijateli... seedno e ... bilo koja od nas, da ne ne priznael tatkoto na vremeto a ne sakal i poddrzuval niz zivotot, ke go nejkevme???
Ne! ami sami eden den ke go ispostuvavme kako sto e redot.... a na majkata nepostuvacka, spored zaslugitr, uostalom, na sekogo spored zasluigite...

do zoran; a da dejstvuvas? bese vo csr? bese vo maticno da prasas okolu procedurite?? pobara sovet i pomos od csr? covek vo brak i da ne znael dal i kako ke priznel dete???
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 16:20

Има секакви по светов... за жал имаат и деца, за да трпат се...
Читав и не мислев ништо да пишувам ама..
Зоран, полн си со емоции и многу болка. Разбирливо е и ќе те држи долго време. Само во таква состојба човек се гледа негативно, па од тоа негативно и излегува...
Кога би можел да се преселиш од сопствената глава на кратко и да размислиш потрезвено? Пријди позитивно и не ковај планови како да ги зафркнеш старите или сопругата... така само тебе ќе ти биде потешко. А кога детето ќе дојде на свет, веројатно работите ќе се сменат во твоја корист... како и да е...
Детето си го направил ТИ , ти си му татко , еден и единствен и тоа никој нема да ти го измени. А животот ќе ти носи ситуации за да си бидеш татко и да си создадеш своја врска лична само со твоето дете. Со љубов несебична и ќе видиш и на 5000 км да си , утре тебе ќе те вика ТАТО. На пример, има брачни другари што биле заедно имаат деца па се развеле и децата се кај мајките и што, они не се татковци??? Ти се случува сега ова, преброди , ама не ја полни душата со сплетки и математики.
Незнаеш утре животот што носи..
Вратете се на почетокот Go down
Daniela.Ilijoska
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 36
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27925
Registration date : 2009-02-07

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 17:03

Жалосно е да неможе човек да му се радува на своето дете, да копнее, а да неможе...
Правилно е да се признае детето, да не се прават лудории околу тоа, бидејќи тоа ќе остави траг и причина за лоши коментари. И дури повеќе, заканување дека детето нема да се признае или дека не е негово и сл. отвора можност за добивање на лош впечаток за Зоран во било кој судски процес. Затоа Зоран немој да се впушташ во лудории со демонстрирање на сила, давање на закани и сл. Ако сакаш да оствариш право врз детето мора да бидеш достоинствен.
Конечно, што пак и да даваш алиментација, детето кога ќе порасне ќе знае дека си делел пари за него. Глупаво е да собираш 18 год. пари и на крај да му ги дадеш (како што некаде прочитав). Тогаш може да ти рече: па кај си бе човече кога сакав да купам велосипед, кога ми требаа пари за на одмор....
Да не забегувам поентата е дека кај детето мислењето ќе го оформуваш низ годините, а ако се појавиш на 18 години како гром од ведро небо нема ни да те погледне...
Вратете се на почетокот Go down
Kalinka
Почетник
Почетник
Kalinka


Female
Број на мислења : 66
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 27411
Registration date : 2009-05-26

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 17:21

Бетка и Даниела, потптис, целосно се согласувам со вас ...
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 17:41

Досега само ја читав темава, ама сега сакам и нешто да напишам, ако можам колку толку да му помогнам на Зоран.
Навистина е тешка оваа тема но јас би рекла дека Зоран доколку сака а сигурно го сака детето треба си праша во ЦСР кога треба да се пријави за да даде изјава дека тој е татко на детето, или кога ќе дознае дека жената се породила, а се се дознава многу брзо.
Доколку се пропушти од некоја причина да се упише твоето можеш да бараш во судска постапка утврдување на татковство, велам доколку сакаш.
Мое мислење е дека треба да бидеш присутен во животот на тоа дете, во соработка со ЦСР ќе ти бидат дозволени видувања цело време и не е работата во тоа колку ќе плаќа издршка, важно е детето за цело време да знае дека си бил присутен во неговиот живот.
Сум имала неколку искуства со вакви случаи и знам дека оној родител кај кого е доделено детето на чување, воспитување и делумно издржување цело време настојува да даде негативна слика за другиот родител и тука настануваат проблеми, потоа има деца кои не сакаат да го гледаат таткото или во полош случај родената мајка.
Биди си во тек преку ЦСР и што знаеш, може еден ден ќе се створат услови да побараш старателство над детето па тоа да си биде со тебе.
Иако не знам како размислува жената на Зоран, можеби породувањето и самото дете ќе ја сменат, ќе види дека за чување дете се потребни двајца родители па може ќе се смени нешто во тој поглед, се разбира Зоран доколку е спремен да прифати такво нешто.
Во истиот пост би ја подржала НаташаН која гледам е многу храбра мајка и размислува многу трезвено. Тука работата е поинаква, ти му даде шанса на таткото но него го снема.....е за такви незнам што да речам, ако му работи совеста ќе го гризе цел живот што не го признал и не учествувал во одгледувањето на детето..... Браво уште еднаш за трезвеното размислување Наташа ја имаш сета моја поддршка .....
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 17:52

fala za poddrskata. nema toj ni s od sovest... zato go resiv so vreme.
Inace, licno, posto si go imav problemot, se rasprasav kako odi prijavuvanje na novorodeno. ako se vo brak mora dvajcata da se potpisat pred maticarot (sluzbenikot de sto sedi vo maticno na salter) deka se slagaat i dvajcata deteto da se vika i preziva kako sto e napisano! ako otide taa sama i skrie deka e mazena, zatajuva informacija i sprema toa krivicno odgovara i e kaznivo. Pisuva vo zakonot, se iznacitav... toj ima isto pravo pred da se rodi deteto da dade izjava pred notar.. deka e tatko i priznava ... e toj del ne go elaborirav mnogu deka ne me interesirase.

da ne bidam svatena pogresno, ovde sme da se sovetuvame da se "ispukame" koga ni e tesko... da se nasmeeme, spodelime iskustva. no tuka nikoj od nas ne moze nitu na zoran nitu mene nitu na bilo koj drug da mu resi odredena situacija... zatoa sekoj si duva vo svojata kasa i si ja resava... toa sakav da kazam.
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 17:58

Во право си Наташа дека неможеме да ви помогнеме тебе и на Зоран затоа и досега не пишував во оваа тема, никој не би посакал да е во ваша кожа, но знаеш секоја планина со својата тежина секој си знае како му е на душата и какви му се проблемите но како што рече тука сме да споделиме мислења и искуства понекогаш да се оплачеме или насмееме. Во секој случај ви посакувам се најдобро...и ви пружам рака што ги споделивте вашите маки на форумот, иако знам дека има и други такви случаи но се срамат или плашат тоа да го напишат овде, но секој си знае....
Вратете се на почетокот Go down
zoran1975
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 22
Age : 48
Локација : bitola
Расположение : nikogas poloso
Поени : 27162
Registration date : 2009-07-09

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 18:02

pa mislam deka ne sramota da spodelis iskustvo ili da pobaras pomos od nekoj pa makar bil i nepoznat.poveke glavi podobro mislat od edna,fala mnogu za podrskata,i kako sto rece sekoja planina ima svoja tezina,bidi pozdravena
Вратете се на почетокот Go down
maci
Прваче
Прваче
maci


Female
Број на мислења : 359
Age : 37
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 28426
Registration date : 2008-12-26

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty14.08.09 21:41

zoran najubavo svrti i grb taa sama ke te bara prodolzisi so zivotot ednostavno uzivaj a posle e taa sto ke te moli tebe
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty15.08.09 7:51

Цитат :
ne e tocno deka zena mazena moze sama da prijavi dete. mora fizicki da go prijavat i da se potpisat i dvajcata roditeli. Inace "malata" nee... la, ke odgovara krivicno
Nato be, maliot koga se rodi, jas ne trcav po dokumenti i izvodi da vadam, bivsiot otide so vencanica i otpusna lista, kolku sto me drzi sekjavanje tamu pisuva dokolku NE se vo brak roditelite potrebno e prisustvo na dvajcata a koga se, samo eden e dovolno da se pojavi, bar taka bese pred 8 god. a i moja drugarka koja se porodi pred 2 meseca ne otide so soprugot da vadi izvod na deteto...ne znam od tuka iskustva drugi?
Za alimentacija neplakjanje, se tolerira 3 meseci, sepak nekogas se slucuva i da se nema pari, znam deka bivsata na mm odese da prijavuva vo CSR za 3 dena sto i kasni so plakjanje, pa od centarot go povikaa da mu kazat deka e prijaven, no sekako ako povekje od 3 meseci ne plati ke dobie tuzba. I fala bogu,ako majkata ne go dava deteto da se gleda so tatkoto, moze da odi vo zatvor... A toa po sudovi prepukavanje...lugeto i po 5 godini od razvodot si igraat razvod t.e. brak, vrskite nikako ne prekinuvaat, igrite nikako ne prekinuvaat, se si ostanuva isto samo ne ziveat zaedno i otvoreno se vo borba eden so drug, gi koristat decata kako sredstva za manipulacija, povreduvanje,navreduvanje. Zatoa po sekoj razvod dobro e sekoj da si odi na psihoterapija, da rascisti ednas za sekogas i konacno da se razvede, a ne samo na papir.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty15.08.09 21:44

jas trcav pred mesec dena i znam kako e... barem vo skopje, sega isto, mozebi po drugive mesta postoi "niz prsti"
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty16.08.09 0:30

Za sk prajme muabet, bas ja prasav drugarka mi, ne se pojavila voopsto.
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28512
Registration date : 2008-11-20

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty16.08.09 0:37

Nemora dvajcata roditeli da odat za ga go prijavat novorodenoto dete.2 licni karti,otpusna lista na bebeto i izvod na vencani ne postar od 6 meseci.Ne e tocno deka mora da se pojavat dvajcata roditeli,toa e dezinformacija.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty16.08.09 0:46

Da, bas taka i drugarka mi mi kaza, znam i jas ne odev za maliot da go prijavuvam, a za tie sto ne se vo brak mora da se dvajcata prisutni
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty16.08.09 10:22

mislam, poentata na informacijata okolu koj moze ili nemoze, treba ili netreba da e prisuten za prijavuvanje na dete bese na zoran da mu se ukaze deka izvodot od vencani odnosno faktot tedka tie se vo brak, nosi obvrska istiot da bide tema koga ke se prijavuva dete, ako ne bide tatkoto prijaven vo maticna kniga na rodeni, bez razlika koj go prijavuva deteto, nosi posledica za toj sto go prijavuval deteto, odnosno potpisaniot, a ne da se svede diskusijava na toa koj sto slusnal ili mu kazale ili znae. Jas LICNO ja prijavuvav
Ivana i pred mene covekot go vratija deka zena mu ne bese fizicki prisutna.

Uste ednas, idejata bese da mu se ukaze na Zoran na uste nekoi dopolnitelni raboti koi ne bea spomenati i deka ne moze tuku taka, nekoj da go izignorira podatokot deka e toj bracen drugar i deka deteto sto se zacnalo vo toj brak ke bide prijavuvano na kogo kako ke mu prdne, pritoa ke go zanemari tatkoto - toa se smeta za prekrsok i e kaznivo. Vo takov slucaj, toj sto napravil prekrsok ke snosi posledici - ete toa bese poentata a ne koj moze i koj ne moze...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty16.08.09 12:29

Natasa, jas ti kazuvam kako e, eve i ne samo jas, ima i drugi iskustva na forum, neli? Zatoa baraat licni karti od dvajcata, vencanica ne postara od 6 meseci itn. No, ete, ke treba licnata karta na zoran da mu ja pobaraat za da go prijavat deteto.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Јас сум биолошкиот татко !?!
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: