Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Јас сум биолошкиот татко !?!

Go down 
+36
Betka
Pipolino
Kalinka
kara
Dragana
EckaGj
jasmina,mina
Dara
biljanag
Monika
radost
Ilince
hormonce
avon
Kinky
Maja
Gabi*
Deni
sunset
mina32
obicna
sonja 35
Damjana
makresanska
Mama Ane
lela
Mila87
vecki
zoran1975
nata
Vesna Blazevska
bica
D-r Lidija Pazdrijan
pepa
delfin76
nnatasa
40 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty12.08.09 16:22

Изгледа зоран таа твојата е мамина маза и е така е научена се дас биде по нејзино т.е мајкаи и таткои ја науциле така за се да и удоволуваат,па така штом нети се допаѓа таму дојди си дома.Ама знаеш што еден ден ќе и стане се јасно само да не и биде касно.
голема подршка имаш од мене борисе за правата на детето твое имаш право да си го гледаш и да уживаш додека расте.поздр
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty12.08.09 21:36

Treba i zenata da ja prasame pred da ja osudime...imase eden post od porano kade zoran pisa deka imalo pricina sto taa zaminala,a sega vika ja nema???? nema veze...i bivsiot moj prasajte go zosto go ostaviv ke vi rece bez pricina, se bese OK, taka i tekna eden den i si otide. A mene da me prasa nekoj zosto zaminav, imam milion pricini koi toj ni gi vide, ni sakase da gi vidi ni sakase da gi zeme vo predvid, za nego toa bea gluposti, za mene bea kosmar. Ne si odi za dzabe trudna zena kaj majka i i ni eden roditel ne si go vika za dzabe deteto doma da si se vrati...i ova mi lici na klasicna prikazna, ne sakase da cisti, da gotvi da pere da pegla...i za mene taka vikase majka mu, ama daleku bese vistinata. Jas ednas kazav, najdi si zena sto ke te saka i poddrzuva, ovde mislam nema vekje prostor, ednas skrseno, lepeno, pa pak ke puka na isto mesto.
Вратете се на почетокот Go down
zoran1975
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 22
Age : 48
Локација : bitola
Расположение : nikogas poloso
Поени : 27162
Registration date : 2009-07-09

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty12.08.09 22:24

Arma jas razgovarav so nea koga pocnaja da se mesaat nejzinite doma,jas sekogasa bev raspolozen za razgovor i sekogas razgovaravme za problemite,no otkako ostana trudna sekoj razgovor nas se svedeuvase na doaganjeto na majkamu za taa da kazi kako treba da bidi doma,i jas mozam da nabrojam milionj pricini koj taa ne gi vide ama ne si zaminav i ne napraviv glupost.
site si imame pricini da ostanime ili zaminime,ne e nacin taa toa sto go napravi,jas ne ja izbrkav od doma,nitu ja maltretirav nitu ja tepav nitu imase nekavi zabrani,kaj nea imaat vlijanie roditelite nejzini i kraj,jas majkami ja napikav vo edna soba za da go spasam brakot i normalno mazot vo zenskite oci nikogas ne cini,ne znam sto ti se slucilo tebe za da zaminis ama trebase da mu gi kazis pricinite sto toj ne gi vidi,bidi pozdravena
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty12.08.09 22:58

Зоране, еден правнички стручен совет од мене. Најдобро е се да оди по законски пат. Ама во конкретниов случај, не знам што е попаметно. Дали да го признаеш детето како твое или не. Од целава ситуација, јас заклучив само едно. Твојата поранешна сопруга, нашла огромна слабост кај тебе која во огромна мера ја злоупотребува. Е, сега откако ќе се роди детето, а ти го признаеш како законски твое, со тоа воедно и ќе бидеш обврзан да плаќаш месечен износ на име алиментација. Минималниот износ е 1.500,оо денари месечно, во сооднос на висината на твоите примања. И судски да бараш разврска, во 99% од случаите детето до полнолетство е доделено на мајката. Таткото е тој кој ги сноси сите обврски, а детето е кај мајката. Имаш право да го гледаш два пати месечно, што не значи дека сето тоа ќе минува глатко и без проблеми и сопки од страна на твојата „неразбрана“ сопруга. По мое видување, освен што сака материјално да се обезбеди во некоја мерка во следните добри 18 до 26 години, ништо друго не сака. Дај, малце пробај построго кон нејзе. Нагласи и како не си сигурен дали воопшто детето е твое, да ја видиш нејзината реакција. Речи и дека не си сигурен дали ќе го признеш детето кое нема да има можност да расте во една нормална средина со двајца родители. Инаку, правно, целата работа за ти да бидеш заштитен треба да оди преку ЦСР. Поздрав, се надевам дека барем малку ти помогнав.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 8:23

I jas se slozuvam so kara. Treba malku da se zamisli taa sto pravi. Ne deka veruvam deka si zaminala od nisto, no da ne saka voopsto da razgovara, da bega kako nekoe dete, da se krie ... sto licnost e toa? Za vakvi problemi se sednuva na masa i se kazuva - vaka, vaka i vaka e rabotata. Zemi ili ostavi ako ne ti odgovara. A ne da bega po sobite ...
I drugo ... pa ti sto si se zapnal so majka i i tatko i da se raspravas? Ti ne si se ozenil so niv. OK, ako e nesto stvarno problematicno pa ne mozete da go resite, a taa trudna pa da i pomognat ... ama tuku taka, na sekoe so niv da se rckas - ne mi odi. Jas odma bi im rekla - sakam so zena mi da zboram, ne so vas ... so nea potpisav vo maticno.

I pak da se vratam nazad, sekogas go sakame toa sto ne mozeme da go imame. Probaj da bides laden, nezainteresiran, navreden i da zboris deka ne si siguren veke sto ke napravis po se' ova sto ti go priredi taa. Ima sansi da se osvesti, ako navistina nema sustinski problem (toa samo ti si go znaes). Ne veruvam deka bi sakala taa deteto da nema tatko voopsto. Da pisuva vo izvod tatko - nepoznat. Pozdrav.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 8:35

Ако за нејзе размислуваат нејзините родители, верувај Дамјана дека се е можно.. Значи колку ме нервираат луѓе без свое јас, уф...
Вратете се на почетокот Go down
zoran1975
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 22
Age : 48
Локација : bitola
Расположение : nikogas poloso
Поени : 27162
Registration date : 2009-07-09

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 9:10

jas tri meseci nemozam da ja vidam po ulica da odi za da se pravam laden,tie ja krijat doma ne samo od mene tuku od site drugi luge,da mi go kazuvase ova nekoj deka postojat tolku prosti i neobrazovani luge i licnosti sto potpagaat pod tugo vlijanie ke se obesev .Jas inaku rado bi zbornal so nea ama ne mozam posleden pat koga uspeav da ja dobijam na telefon i mu rekov da se vidime taa mi rece ke dojdam so tatkomi a zenata ima 30 godini!! a taa tatkomu ke go vlecka,Damjana jas ne sum se zapnal da se raspravam so nejzinite roditeli tie se raspravaat so mene i koga si zamina tatkomu idese kaj mene da mi kaze deka treba da mu ja vratam spalnata,da mu vratam masina za perenje ,televizor ,oti tie bile pokloni od nivna strana,jas apsolutno ne se raspravam so niv,tie se nezdravi licnosti koi ne mozat da sfatat deka kerkamu se mazi i deka si zamina od kaj niv,i sega si ja pobaraja nazad i taa se vrati a deka deteto ke rasti bez tatko ne ja interesira deteto ke rasti i bez majka taa ne e sposobna za dete da odgleduva ke mu se smaci i ke mu go tupni na majkamu i sto kako i za drugite raboti sto gi napravi resenieto go gleda vo niv za sekoj maka a tie mu udovoluvaat,taka bese koga se mazi,taka bese i koga ostana trudna. ,rabotata e sto ne sum sega zasega zainteresiran za nea tolku,mene mi e sega za idninata na deteto i kakov zivot ke ima toa tamu,ta za nea krenav race koga nejki nejki.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 9:21

Neznam sto da ti kazan,edinstveno deka stvarno e teska situacijata...no kako sto pogore napisaja sega i da razgovaras so nejzinite reciim deka ti ne si siguren deka toa e tvoe dete (demek da bilo tvoe taa nemala da te napusti ili bla,bla,bla muabeti)i deka ti ke razmislis ili ke baras da se utvrdi ocinstvo pred da go priznaes.Malku i ti igraj lukavo i podmolno kako i tie tebe sto ti pravat.
Mnogu sreka sto i da odlucis.
Вратете се на почетокот Go down
Kalinka
Почетник
Почетник
Kalinka


Female
Број на мислења : 66
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 27411
Registration date : 2009-05-26

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 10:11

kara напиша:
Зоране, еден правнички стручен совет од мене. Најдобро е се да оди по законски пат. Ама во конкретниов случај, не знам што е попаметно. Дали да го признаеш детето како твое или не. Од целава ситуација, јас заклучив само едно. Твојата поранешна сопруга, нашла огромна слабост кај тебе која во огромна мера ја злоупотребува. Е, сега откако ќе се роди детето, а ти го признаеш како законски твое, со тоа воедно и ќе бидеш обврзан да плаќаш месечен износ на име алиментација. Минималниот износ е 1.500,оо денари месечно, во сооднос на висината на твоите примања. И судски да бараш разврска, во 99% од случаите детето до полнолетство е доделено на мајката. Таткото е тој кој ги сноси сите обврски, а детето е кај мајката. Имаш право да го гледаш два пати месечно, што не значи дека сето тоа ќе минува глатко и без проблеми и сопки од страна на твојата „неразбрана“ сопруга. По мое видување, освен што сака материјално да се обезбеди во некоја мерка во следните добри 18 до 26 години, ништо друго не сака. Дај, малце пробај построго кон нејзе. Нагласи и како не си сигурен дали воопшто детето е твое, да ја видиш нејзината реакција. Речи и дека не си сигурен дали ќе го признеш детето кое нема да има можност да расте во една нормална средина со двајца родители. Инаку, правно, целата работа за ти да бидеш заштитен треба да оди преку ЦСР. Поздрав, се надевам дека барем малку ти помогнав.

Не се согласувам со тоа детето да биде вовлечено во правни игри. Зоран, не ти посакувам , но сепак и во најлош случај, со години да не го видиш своето дете, фактот дека ти си таткото не може никој да го избрише. Замисли ја реакцијата и болката што би ја предизвикал кај своето дете ако дознае дека не си сакал да го признаеш....
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 10:24

Зоран прати и го на маил линкот од форумов Smile Добро е двете страни да се слушнат Smile
Јас ти посакувам среќа, како и да се одвиваат работите понатаму..
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 10:35

Mama Ane напиша:
Ако за нејзе размислуваат нејзините родители, верувај Дамјана дека се е можно.. Значи колку ме нервираат луѓе без свое јас, уф...

potpolno se slozuvam, ako ne e taa sto "misli" tesko... Inace, na sekoja zena sto e trudna i stanuva vazno, ako pretoa ne i bilo vazno deteto da si go znae tatkoto i da ima normalen odnos so nego... jas sum ziv primer.
pak ke recam, Zoran, treba "nov list" da svrti... glumenje ludilo i aj zdaro... sama ke te pobara ke vidis, ke zsboravi i majki i tatkovci i se... se razbira, ako ne e problemot sustinski, sto nie tuka ne mozeme da go diskutirame deka ne ja znaeme drugata strana na lirata...
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 10:39

eee Zorane... i ti i jas... da zeme covek eden stap pa da ne skrsi od mavanje... kaj gledavme prijatele... so kogo deca napravivme...
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 13:13

Faktot koj e tatko e jasen, no igrite ne gi pravi toj kolku sto citam. Nikoj ne e od kamen pa non stop da e "available" za necii hirovi.
Pak se zavisi od lugjeto. Utre i mojot brak da propadne, jas nikogas nema da mu kazam los zbor na deteto za tatkoto, ili pa da ne mu dozvolam da go gleda i da go zema kaj nego (koga ke potporasne). Normalno, se dodeka i od dr. strana se igra fer. Ama ova e dr. tema veke Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 13:51

Zorane eve i eden sovet od mene, ne e praven no dobronameren - prezeni se, najdi si srekja dodeka ne ti prosle godinite niz race i eden den da se kaes.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 13:55

Mama Ane напиша:
Зоран прати и го на маил линкот од форумов Smile Добро е двете страни да се слушнат Smile
Јас ти посакувам среќа, како и да се одвиваат работите понатаму..
ej mama ane, pa majka i ne i dava da sedi na internet...ili treba tato da si go prasa...ludilo.
Вратете се на почетокот Go down
zoran1975
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 22
Age : 48
Локација : bitola
Расположение : nikogas poloso
Поени : 27162
Registration date : 2009-07-09

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 15:33

E toa e nnatasa vo pravo si da me prekrsi nekoj od kotek,ocite gledaja ubo ama srceto ja zgresi rabotata.......i sega e se kasno

Животот поминува во еден миг ,доволно е да се трепне еднаш и се ќе помине ,за некој тоа ќе биде добро трепнување ,за некој тоа ќе биде нешто што засекогаш ќе го смени неговиот живот .Човекот е роден со две мани ,едната е што е роден без негова согласност ,а втората е што ќе умре без негова согласност
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 16:20

Зоран,јас нешто друго размислував,велиш три месеци немате контакт а за уште три отприлика треба да се породи дали си сигурен дека таа е сеуште бремена,можно е да ја имаат ,,натерано,,мама и тато да абортира?незнам,само претпоставувам!бидејќи немаш буквално никаков контакт па и не знаеш до каде е со бременоста
Вратете се на почетокот Go down
zoran1975
Почетник
Почетник
avatar


Male
Број на мислења : 22
Age : 48
Локација : bitola
Расположение : nikogas poloso
Поени : 27162
Registration date : 2009-07-09

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 16:29

i za toa razmisluvav da ti kazam iskreno,i bev kaj nejziniot maticen ginekolog barem toj da mi kaze do kaj e so bremenosta za zal i toj ne mi odgovori nisto so obrazlozenie deka tie se privatni podatoci i se odnesuvaat samo na pacientot.
A osven mene i nikoj drug sto ja znae ne ja ima videno vo posledite meseci,ama se nadevam deka ne e taka,poznavajki gi nejzinite doma ne izleguva od doma zosto mozi nekoj da mu napravi magija i da ne bidi nisto,majkamu e opsednata so taa rabota i misli deka vo svetot ima luge sto samo niv mu prava magii,i zatoa do ova dojde,kaj niv doma opsto se zivee vo izplacija si imaat odbran krug na luge i samo so niv komuniciraat porosto kazano tie se bolni luge i navistina sum zagrizen za idninata na deteto zosto kaj niv samo se cadi so temjan i se prska so krstena voda
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 16:44

бог да чува Зоран,ако ти речам кај ти беа очите ќе кажам голема глупост,зошто во животот најчесто доцна ги отвараме очите и почнуваме да гледаме отпосле откога ќе биднат работите,тоа е!ама мора да продолжиш понатаму,па вака ќе си го уништиш здравјето!така да како што пиша некој погоре продолжи понатаму живеј,излегувај,комуницирај со оние што те прават позитивен,среќен и ќе видиш дека ќе најдеш убавина во животот! flower
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty13.08.09 19:17

Зоране, најди си некоја друга, ожени си се и створи си едно нормално семејство. И попатно направи една средба со нејзе и откачи ја засекогаш во животот. Речи и дека си способен да створиш и друго дете со жена која ќе те цени и ќе те направи среќен. Оваа твоја бивша жена, верувај нокогаш нема да ти каже „благодарам, зашто го потроши животот на сите глупости кои ти ги приредував“... сепак сите имаме само еден живот и треба да го проживееме најквалитетно колку што можеме... стави ја ти нејзе на игноре, и нека се мисли после таа... а кога ќе ти тропне на врата, само речи и дека сега е многу доцна... детето не го признавај, за да немаш трошоци доживотно на врат... а за таа сметка, отвори му штедна книшка во банка и на 18 години дај му ги сите тие парични средства за да си плати студии каде што сака или да ги искористи на нешто од што ќе има најголема корист... вака, само ќе ти бараат пари, и биди сигурен дека нема да ги потрошат на детето, ами таа со нив ќе им плаќа струја и вода на мама и тато... тоа е моето размислување...
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty14.08.09 9:08

Кара, проклето си во право, јас на неколку пати му го кажав истово, но изгледа не е баш така лесно да се продолжи. Веројатно кога луѓето ке се изморат од вакви заебанции и кога ке клапнат на замја истоштени, омаловажени и отфрлени, почнуваат нов лист, не нов лист, нова тетратка. Понекогаш човек треба да удри до доле, до дно, за да се одбие и да се качи горе...јас знам колку ми беше тешко да одлучам да се разведам...го допрев самото дно, претрпев многу разочарувања, омаловажувања...кога изгубив секаква надеж, тогаш заминав. Мислам дека и со зоран исто се случува - човекот уште се надева, кога ке престане да се надева ке си почне нов живот.
Зоран, немој само да заборавиш дека животов е премногу краток за да го поминеш во надеж, надежта е најголема курва на свет, биди храбар и продолжи, некогаш не можеме да ги промениме нештата, едноставно немаме контрола на се во животот, грижи се за себе и не дозволувај да тонеш, престани да ги играш нивните игри, трни си се на страна...некој мора да дојде да ти каже да потпишеш дека детето е твое...има дана за мегдана, ке тропнат они на твоја врата и тоа многу брзо...
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty14.08.09 9:27

kara напиша:
детето не го признавај, за да немаш трошоци доживотно на врат...

Ova za vas e ispravno razmisluvanje?Sekoja vi cest.
Pa toa dete i 1.000.000 evra da mu dade na 18 god.vozrast ke neke da go pogledne a kamo parite da gi zemi,cel zivot ke zivee so faktot deka tatkomu ne sakal da go priznae.Vi se molam,kako mozete takvi glupavi soveti da davate?Moze toj da reci deka ke razmisli dali ke go priznae sega,mozebi so toa nesto i ke promeni,ama vaka,neznam ....ostanav bez zbor od vasive idei....
Dali vie bi go napravile istoto i bi se otkazale od vasite deca?
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty14.08.09 9:37

aа што треба по твое Лела да направи? да ги издржува и мајка и и татко и во следните 26 години од животот?ајде ти се молам... па што друго треба да се очекува од таа жена, кога прво и основно без причина и текнало и го напуштила , трудна, зашто мама и тато така и рекле.... знаеш ли кои ситуации ќе се случуваат таму? „на детето му треба јакна.... ама нема ти да му ја купиш, ами дај ми пари мене јас ќе му купам. и наместо 1000 денари ако чини, за јакната или било што друго, таа ќе му бара 3000 денари, и во секое време ќе има на располагање парички за струјата и водата на мама и тато)... јас во конкретнава ситуација не знам како поинаку да размислувам... друго кога се работи за две личности кои се зрели и самостојни во донесувањето одлуки, а сосем поинаква е ситуацијава.... и немој одма да напаѓаш туку ај измисли ја целава работа ама од секој поглед, од сите страни... јас лиучно мислам дека детето многу повеќе ќе добие така, на тој начин, отколку цел живот да дава и никогаш да не биде погодено... а кога ќе порасне и на 18 години детето би имало не знам колку средства за да се запише на кој сака факултет овде во земјава или во странство, ќе сфати кој мислел за него цел живот и сето тоа време... оти ако остане на мајка му, јасно е дека освен средство за материјална добивка, друго ништо нема да биде во животот, нити пак таа самата ќе може да му обезбеди квалитетен живот и светла иднина, ако тоа не го дозволат „мама и тато“....
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty14.08.09 9:43

citam i stvarno neznam sto da kazam
da kara e donekade vo pravo, medjutoa sto ke mu se pari na deteto koga vo negoviot izvod ke pisuva tatko nepoznat , kolku toa ke go boli vo tekot na negoviot zivot
i ne veruvam deka na 18 god deteto ke se nasmee na parite sto ke mu gi dade
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty14.08.09 9:45

Slusaj da ti kazam,aj ti nedaj Boze se razveduvas od mazoti i deteto e kaj nego i ti ke se otkazes od nego,nema da go priznaes?Neka navedat majka nepoznata.
Abe ti se molam kako mozes taka,toa e dete i ne e nisto krivo,a toa deka toj ke svati koj mislel na nego?Mislis deka ke mu bidat bitni parite?Ke mu rece,bravos be,sekoja ti cest?
Ne mu se na sekogo bitni parite.
Niedno dete nema da go saka tatkoto ako toj ne sakal da go priznae.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Јас сум биолошкиот татко !?!   Јас сум биолошкиот татко !?! - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Јас сум биолошкиот татко !?!
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: