Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Заедничко живеење или брак?

Go down 
+27
najmila
fibimk
ирена
nnatasa
mamicka
sasa
gaspic
Misticia
sneze
kokice
Sanja_Ivana
Pipolino
Daki
hormonce
tinyyy
Stefanija S.
kara
slatka87
Emilija
lola
Brane
Simona's mom
lela
verce
bella*
Juni08_Andrea
bica
31 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty20.04.09 14:35

najmila напиша:
Фала ви женски само мене ме плаши друго,тоа што може да се случи за брзо време во текот на зедничкиот живот да ме побара.Ги знае моите ставови за бракот но некако како да е под притисок од околината.Е тогаш јас ќе немам храброст да го одбијам па таа одлука ќе биде некако како со сила, ќе ме притисне и нема да биде тоа тоа.

Pa so iskren razgovor i ovoj problem e resliv, a ako bas dojde i te pobara i mu kazes da togas imas moznost i za dolga svrsuvacka.
So toa moze na site da im ja zatvorite ustata ete ste go napraile sledniot cekor, a svadbata i site peripetii da gi ostavite za koga ke ste i dvajcata spremni.
Jas ti posakuvam da bide se kako sto sakas ti.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty20.04.09 14:57

Najmila,zosot nastrano?Pa tvoeto razmisluvanje si e Ok.!I jas go imam istoto mislenje......zaednicki zivot prvo pa brak.Zosto ne e isto decko makar i so godini i maz.Se deckoto si nekolku sati dnevno,a so mazot non stop.Kako sto mislis deka e pravilno za tebe i za nego taka da si odlucite.Da ne se sekiras drugite sto zboruvaat.....da si odlucis kako tebe ti e kejf.No sepak da naglasam i tvojot decko treba da se slozi so tebe.....ne mozes ednostrano da odlucuvas posebno za vakva problematika.Mozda tvojot decko e postar od tebe,ti gledam si 26.....mozda toj saka da se skrasi i da si stvori familija,deca i sl....odnosno da si ja osigura idninata na nekoj nacin.Neka ne te plasi pomislata deka ako stapis vo brak ke se namali ljubovta vasa.....toa nema vrska....bas naprotiv ke donesuvate zaednicki odluki so maz ti za sve i toa ke vi ja zacvrsti vasata ljubov....
Kako i da odlucis te podrzuvam celosno...... flower
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28652
Registration date : 2008-10-11

Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty21.04.09 13:12

Najmila и јас имам долга врска (деновиве славиме 9 години) и бевме согласни дека нема да брзаме со брак. Пред 6 месеци почнавме да живееме заедно и добро ни оди. Јас не приметувам дека е нешто многу различно зашто и пред тоа добро се познававме и поминувавме викенди заедно кај мене или кај него во стан и планиравме што и како ќе правиме во иднина, како ја замилслуваме иднината и слично. Живеењето заедно ни дојде како логичен нареден чекор. Исто така јас одам кај неговите и тој кај моите. Само на некои луѓе од околината им е чудно како тоа живеење заедно невенчани и дури без веридба ама наш баш ни е гајле за тоа. Ќе правиме тоа што ние сакаме тогаш кога ние сакаме.
Мој совет е да си седнете и да си разговарате со твојот дечко што всушност очекувате од вашата врска и како сакате тоа да се одвива. Штом тоа ќе го расчитите се друго полесно ќе ви оди.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty21.04.09 13:39

Najmila voopsto ne mislam deka tvojot stav e pogresen, naprotiv i jas bev istata. No ke ti go kazam mojot primer. I nie ziveevme zaedno 5 godini, na pocetokot mislevme deka da se sredat nekoi raboti i ke oficijalizirame, no vremeto pominuvase a nie se pomalku mislevme na brak, t.e dvajcata vikavme ima vreme. Nekako ni bese ubavo taka, bez mnogu obvrski...No se sluci nesto koe na nikogo ne mu go posakuvam. Mojata tetka koja ni bese kako vtora majka i na dvajcata, prakticno bevme poveke so nea otkolku so roditelite, se razbole od karcinom i pocina pred nekolku meseci. E taa ne sedna i ni rece ajde sekako planiravte barem neka bide dodeka mozam da vi poigram na svadbata. Taka i bese...Sega sme vo brak godina dena, bremena sum 7 mi mesec, i voopsto ne mi e krivo za odlukata, naprotiv, a znam deka nie uste ke se mislevme i ke odlozuvavme.
Ona sto sakam da ti go kazam e deka nema nekoja bitna razlika vo vasiot odnos pred i posle brakot ako veke ste ziveele zaedno. Samo koga ke se odlucite da imate bebe e togas, da, ima promena. A za sigurnosta vo vrska ili vo brak, mozebi si vo pravo, i mazite rasuduvaat poinaku od nas, no sepak i zaednickoto ziveenje e edna golema obvrska. Pa sigurno ne bi zaminala samo taka pri kavga, iako ne ste vo brak.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Заедничко живеење или брак?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: