Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Заедничко живеење или брак?

Go down 
+27
najmila
fibimk
ирена
nnatasa
mamicka
sasa
gaspic
Misticia
sneze
kokice
Sanja_Ivana
Pipolino
Daki
hormonce
tinyyy
Stefanija S.
kara
slatka87
Emilija
lola
Brane
Simona's mom
lela
verce
bella*
Juni08_Andrea
bica
31 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty18.11.08 9:45

тини баш убаво што имале твоите таква реакција.....изгледа твоите родители се доста со модерни свакања....мислам дека не игра улога тоа дали имаш носено момчиња или не....се е до нивните свакања....барем јас така мислам...сигурно имаат послободен став.....браво за нив....
Вратете се на почетокот Go down
tinyyy
Прваче
Прваче
tinyyy


Female
Број на мислења : 230
Age : 38
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 28518
Registration date : 2008-10-08

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty18.11.08 10:18

Бица искрено да ти кажам ме изненадија а ги мислев дека се со многу заостанати свакања за тие работи.
Искрено ти посакувам ситуацијата кај тебе да се среди што побрзо и да не бидеш растргната на две страни. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty18.11.08 10:52

се надевам дека ке се среди малку се олабавија работите ама јас не обрнувам многу многу внимание на тоа...си терам по мое....ми е гајле...ако мене ми убаво...мора да се согласат....
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty18.11.08 11:20

Јас и мм живеевме 1 год, предбрачно, но тој дојде кај моите, се запознаа и потоа бидна работата за заедничко живеење. Но, јас до тогаш немав донесено дечко дома, можеби затоа ми дозволија да биде како јас сакам ( јас им кажав, тој што ќе биде, тој ќе дојде и дома,затоа-иако никогаш не се знае). Е, после тоа јас почнав некогаш дома, некогаш кај него. Беше војниот конфликт и многу малку време поминувавме заедно,а и тогаш кога сме заедно, ние не бевме сами . Затоа се одлучив да спијам и таму и дома. Во почеток им беше малку " шубе " , aма навикнаа. Понекогаш ме прашуваа и за веридба, свадба, дали планираме и да ви кажам да не беше станбениот кредит можеби сеуште така ќе си живееме SmileSmile
Мое мислење е дека не треба некого да се советува во стил тоа е твој живот, немој да се замараш со нив, прави како што сакаш ти,не е во ред тоа, сепак се тие наши родители кои не чувале и се грижеле да израснеме во зрела личност, не е пријатно кога родителите се против, а љубов постои. Еве случајот со на Бране сестра и може да биде како пример. и покрај советувањата од родителите, таа решила и што направила? Пак испаднало како што рекле родителите. Така да, мислам дека не е убаво да се советува прави како што те води тебе животот и паметот, родителот не мисли лошо на своето дете.
Бицке, јас мислам дека кога ќе се официјализира настанот, ќе се смената работите.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty18.11.08 11:55

секако хормонче.....како и да е затоа велам дека сум растргната на две страни...битно ми е они да прифатат се....ама се пополека.....
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty30.11.08 0:55

Bica ti posakuvam da ti se resat rabotite to poskoro. Znam deka i jas da bi ima kazala na moite deka ke ziveam so deckoto, bi izregirale panicno, duri i vo nikoj slucaj ne bi go dozvolile toa. Sepak ti si hrabra i kaj so tek na vreme se ke se sredi. Inaku koga ke sedime kaj decmo mi nekogas i mi vika e sega ne te nosam doma sedi tuka, aj jasvi se i kazi doma. I jas na toa mu velam ne aj ti javi se i kazi im.Toa e takva ni e okolinata, sfajkanjata. I jas ne sum za toa sto ke recat komsiite, no sepak ne znam
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty03.02.09 8:48

bica напиша:
секако хормонче.....како и да е затоа велам дека сум растргната на две страни...битно ми е они да прифатат се....ама се пополека.....

I jas bev na dve strani samo sto jas go odbrav mm i mislam deka ne pogresiv do sega flower
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty22.02.09 13:43

Koga mm mi predlozi da ziveeme zaedno sami, po dolgo razmisluvanje odbiv samata, no za toa ne se konsultirav so moite roditeli. Posle nekoe vreme mm me pobara za zena i prifativ, iako bev mnogu mlada, moite mi kazaa, tvoj zivot ti odlucuvas, nie sme tuka da ti gi kazeme prednostite i manite na brakot, atvoe e da odlucis sama, nie ne ti vlijaeme vrz tvojata odluka, sto smetam deka napravile pravilno.
Koga go odbiv, nekako bev protiv togas sama da ziveam so mm, mozebi zatoa sto i ne rabotev, a znaev deka pak ke zavisam od moite roditeli i deka za brzo vreme ke nastanese problem.
No ako roditelite se bunat od predbracnoto ziveenje, moze da se napravi barem mala veridba, za kolku tolku da bidat sigurni deka ete ke ima i svadba. A dali ke ima ke odlucite samu.
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28318
Registration date : 2008-11-26

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty25.02.09 13:02

Јас живеев со мм 2 години пред да направиме свадба и мое мислење е секој кој има можност тоа да го направи па потоа свадба. Многу работи за мм дознав живеејќи заедно, иако како дечко и девојка секој ден бевме заедно но друго е кога живееш со него. Некои викаат отиди на одмор со него па ќе видиш каков е, ама јас не се согласувам. Треба да живееш со него па да видиш дали си одговарате, по што на одмор сите ги оставаме проблемите во Скопје и сме отишле да уживаме, а кога живееш со некој го гледаш баш во секакво издание и како реагира на најразлични ситуации.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty25.02.09 13:10

kokice напиша:
Јас живеев со мм 2 години пред да направиме свадба и мое мислење е секој кој има можност тоа да го направи па потоа свадба. Многу работи за мм дознав живеејќи заедно, иако како дечко и девојка секој ден бевме заедно но друго е кога живееш со него. Некои викаат отиди на одмор со него па ќе видиш каков е, ама јас не се согласувам. Треба да живееш со него па да видиш дали си одговарате, по што на одмор сите ги оставаме проблемите во Скопје и сме отишле да уживаме, а кога живееш со некој го гледаш баш во секакво издание и како реагира на најразлични ситуации.

Голем потпис за ова
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty25.02.09 13:16

се ќе си дојде на место не грижи се за родителите тие само сакаат да и угодат на околината
многу сум против кога возрасни луѓе се ставени во позиција да одлучуваат за својот живот по туѓи правила и твоите родители треба да се радуваат за тебе

имам тетка немажена дедо ми кога била млада никој не бил доволно добар зет за него и така го изгубила тој што го сакала и одлучила да остане сама
сега дедо ми се јаде за тоа негово мешање во нејзиниот живот ама тоа не се враќа
не дозволувај родителите да направат грешка која ќе го смени твојот живот
Вратете се на почетокот Go down
gaspic
Почетник
Почетник
gaspic


Female
Број на мислења : 15
Age : 43
Локација : skopje mk
Поени : 27745
Registration date : 2009-03-12

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty16.03.09 19:24

jas veke godina ipol ziveam kaj `decko mi`...neznam ni jas samata kako da go narecam Заедничко живеење или брак? - Page 2 121539 imame bebus 6 meseci-seuste ne sme ni vereni ni vencani-NISTO! pocnavme zaedno da ziveeme od 09.2007 pod kirija. si najdovme stan blisku do rabotata(kaj sto rabotam jas) i si se preseliv. moite se zdrobia od placenje... pa kako taka,sto sega itn. no pomina toa. posle 5 meseci-ostanav bremena!!! kako da kazam sega??? denes-utre-zadutre-jas veke bev 4 mesec koga im kazavme na roditelite. nasite roditeli ne se ni poznavaa... mm-bese nesto spreckan so negovite-taka sto toa i mu bese najgollemata pricina sto otide(otidovme) da zivee pod kirija. dodeka tecese procesot dali on ke im kaze na negovite ili ne pomina i celo leto-dojde denot jas da se porodam. jas vo bolnica 2ot den-on mi gi prenesol kuferite kaj nego doma. (a jas do togas samo 2 pati gi imav videno negovite).od poragaj-kaj nego doma(eve veke 6 meseci). toa sto taka izleze- proizlegoa i poveke nedorazbiranja i kavgi. jas licno nemozam da se pomiram so toa sto moeto dete se rodi vanbracno i jas seuste si go nosam mominskoto prezime-a moeto dete negovoto. pred luge mi e TESKO da go izgovoram zbort: ``mas mi``-na koe on se vadi kod koza poradi toa... negov sekoj 2 zbor e zena mi-zena mi. ve molam dajte nekoj sovet- pomognete. POZDRAV
Вратете се на почетокот Go down
sasa
Прваче
Прваче
sasa


Female
Број на мислења : 169
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : rasmeano hahaha
Поени : 28571
Registration date : 2008-11-16

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty16.03.09 21:30

Zal mi e za neresenata situacija koja ja imas! Dusicke seto ova zavisi od vas dvajca kolku vie sakate da bidete vo brak i dali ti go sakas toa,a popravime ako gresno konstatiram.....ama ti kako da ne si mi spremna za se ova so ti se slucilo? Ali sepak treba za se da se razgovara pa i za ova treba seriozno da si sednete i da si kazete koj so saka iako nemate mn izbor zosto tuka vi e i maloto soncence neka vi e zivo i zdravo. Za toa so nemozes da go kazes mas-mi nema so da se luti neka te nosi pred maticar pa samoto ke si dojde po sebe a i ne e golem grev toa? Samo napred i poresitelno se ke se sredi a toa mora da go napravite so poskoro radi malata Vanjicka!!!!! Mace za ova nema sovet mozeme samo vaka da ti dademe podrska,da bides pojaka,zosto se zavisi od tebe samo od tebe!
Вратете се на почетокот Go down
gaspic
Почетник
Почетник
gaspic


Female
Број на мислења : 15
Age : 43
Локација : skopje mk
Поени : 27745
Registration date : 2009-03-12

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty18.03.09 12:22

sasa напиша:
Zal mi e za neresenata situacija koja ja imas! Dusicke seto ova zavisi od vas dvajca kolku vie sakate da bidete vo brak i dali ti go sakas toa,a popravime ako gresno konstatiram.....ama ti kako da ne si mi spremna za se ova so ti se slucilo? Ali sepak treba za se da se razgovara pa i za ova treba seriozno da si sednete i da si kazete koj so saka iako nemate mn izbor zosto tuka vi e i maloto soncence neka vi e zivo i zdravo. Za toa so nemozes da go kazes mas-mi nema so da se luti neka te nosi pred maticar pa samoto ke si dojde po sebe a i ne e golem grev toa? Samo napred i poresitelno se ke se sredi a toa mora da go napravite so poskoro radi malata Vanjicka!!!!! Mace za ova nema sovet mozeme samo vaka da ti dademe podrska,da bides pojaka,zosto se zavisi od tebe samo od tebe!
sasa...FALA ti mnogu za iskrenite soveti-da ti kazam iskreno deka sega otkako go procitav ova mi e mnogu polesno. Neznam sto se slucuva so mene-sigurna sum vo toa deka go sakam i sakam da bidam so nego -megutoa vo mene ima nekoj `sram` ili neznam kako da go narecam toa sto nemam hrabrost da mu go kazam seto ona sto go mislam.Se osekam kako JAS da mu se natrapnuvam i jas mu predlagam da me zeme za zena????? Sekogas koga ke pocneme razgovor na taa tema-on stanuva nervozen-i go prekinuvam seto toa :( iskreno-neznam kako da mu go objasnam moeto custvo i SRAM od moite rodnini i prijateli koga ke ja otvorat taa tema pred mene (t.e.-koga ke me prasaat do kade sme?). Uste ednas fala ti mnogu i se nadevam deka naskoro ke se resi sve ova... POZDRAV
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty18.03.09 12:25

Мене ова ми личи дека "дечко ти" секогаш ги чека крајните моменти за да превземе нешто ?!?!? А зошто ТИ не си превземала нешто на време?
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty19.03.09 17:05

i jas mislam deka ne e nisto strasno nitu sramno i ti nesto prva da prezemes i smenis
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty25.03.09 10:32

Za gaspic: Ic dane ti e gajle na "dusebriznicite" za tvojata situacija. Takva e kakva sto e. Teraj ja pred niv na sala i da si pamtis celo vreme, deka tie tvoi rodnini nit te hranat nit ti menuvat peleni na tvoeto dete. Kreni glavata gore, ti si majka i od toa nema nisto povavno za edna zena!
Tvo tvojot sto god da ti se pagja, da fatis so vreme da si go obrabotuvas, nema toj sto da bide nervozen, dete ti napravil, te sobral doma i odgovoren e za tebe. Se dodeka pokazuvas slabost kon nego, toj ke "gi drzi koncite" i ti fakticki ke izigravas marioneta. Nemoj da se stavas vo situacija nekoj da te bira i da te stava pred svrsen cin. Ne si na pat najdena.
nemoras da go prifatis sovetot, sekoj za sebe, jas taka bi postapila. Spred mene, zena sto e sposobna da raboti i pridonesuva pa makar i skromno, go udostiola nekogo so funcijata tatko, zasluzuva da bide sigurna vo toj sto nesto mnogu se nerviral na "maz mi"...
Вратете се на почетокот Go down
ирена
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 183
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 27954
Registration date : 2009-02-28

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty25.03.09 10:46

da vi kazam i jas ziveev ( i toa ziveevme nad moite vo stanot sto go izdavaa, bidejki bese sloboden vo momentot, a oni ni doagaa na kafe ) i nemase nesto komentari, makar i da imase ne me interesira.
jas sama odlucuvam za toa, bidejki podobro taka nego posle gluposti da se desavaat (makar sto nema pravila) i da mi vikaat trebase da gledas.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty25.03.09 13:38

Ne znam kako ke reagiraat ,ali pretpostavuvam kako sekoj makedonec....zaostanato!
Doduse denes e cesto da si pretstojuvas kaj idniot maz,ali ako veke namerite se ozbilni.Jas sum ZA...I dobro e za idnite bracni drugari...neka vidat kako ke se podnesuvaat,kako im e zaedno po celi denovi 24/7 zosot drugo e decko a drugo maz!!Pa ako si odgovaraat neka si ja ozakonat vrskata!
Neli ke imase i zakon za ova?ili gresam?Dve godini proben brak?Nisto ne e cudo i toj da padnal na ustaven sud! hihi
Вратете се на почетокот Go down
najmila
Прваче
Прваче
najmila


Female
Број на мислења : 428
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-23

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty19.04.09 23:27

Женски ме интересира вашето мислење.Дали следно ниво од една долга врска е заедничко живеење или брак(доколку се има услови за заедничко живеење)?
Јас сум во долга врска,се сакаме,неможеме да се замислиме еден без друг, но кога се работи за брак имам некоја одбивност и поинаку размислувам за бракот од сите останати.Бракот не го сметам за круна на љубовта,сметам дека брак треба да се склучи пред да се одлучиш да формираш семејство и дека нема потреба пред тоа.Не планираме во брзо време деца и затоа мислам дека нема потреба од брак.Све си мислам дека ако се земеме сега нашата љубов ќе се намали баш поради тој факт што бракот дава една сигурност и нема толку простор за манипулација при кавгиSmileМојот дечко стално ми спомнува брак но јас не сакам ни да слушнам.Стално имаме притисок од домашните и друштвото за брак и некогаш кога тоа ни ми го спомнуваат ми иде да им се испоразвикам иако знам дека со добра намера го мислат тоа.Почнавме заедно да живееме и супер ни оди.Што мислите вие за ова мое настано размислување?Дали грешам?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty19.04.09 23:30

site razmisluvame razlicno no nisto nema loso i vo zaednickoto ziveenje kako bese ona hartija se trpi pa moze i ti ke go smenis mislenjeto po nekoe vreme pa ke posakas da se vencate
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty20.04.09 0:11

Voopsto ne ti e nastrano mislenjeto.
Jas mislam deka koga se odi vo maticno po dozvola za brak treba da se bara dokaz deka partnerite ziveele zaedno barem edna godina pred da se odlucat na brak. Samo so zaedno ziveenje moze covek vistinski da bide siguren deka go napravil vistinskiot izbor.
Znam za slucaj sto bea vo vrska 6-7 godini, zaedno po odmori, idimi dojdi mi toj kaj nea taa kaj nego, so site rodnini se imaa zapoznaeno, ama koga dojde resenieto da se zemat i taa otide kaj nego za edna nedela pukna sve, nemozele da ziveat zaedno i se razdelija a veridba imaa praveno so mnogu gosti.
Brakot e kompleksna rabota i bara seriozno razmisluvanje i sogleduvanje na mnogu raboti za koi ne sme ni svesni dodeka sme vo vrska.
Spored mene na prav pat si.
Вратете се на почетокот Go down
najmila
Прваче
Прваче
najmila


Female
Број на мислења : 428
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-23

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty20.04.09 10:37

Фала ви женски само мене ме плаши друго,тоа што може да се случи за брзо време во текот на зедничкиот живот да ме побара.Ги знае моите ставови за бракот но некако како да е под притисок од околината.Е тогаш јас ќе немам храброст да го одбијам па таа одлука ќе биде некако како со сила, ќе ме притисне и нема да биде тоа тоа.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty20.04.09 10:51

najmila jas so mojot maz ziveev zaednio dve godini i toa nevencani ,nemav nekoj pritisok nitu on nitu jas za da se vencame , ednostavno znaevme deka ke se vencame koga togas i si uzivavme vo dadenite momenti.
odlukata da se vencame padna koga ostanav bremena i mislam deka ne pogresivme ni dvajcata
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty20.04.09 13:54

najmila напиша:
Фала ви женски само мене ме плаши друго,тоа што може да се случи за брзо време во текот на зедничкиот живот да ме побара.Ги знае моите ставови за бракот но некако како да е под притисок од околината.Е тогаш јас ќе немам храброст да го одбијам па таа одлука ќе биде некако како со сила, ќе ме притисне и нема да биде тоа тоа.
mislam teka treba da mu kazes za tvoeto mislenje i ne bi trebalo da slusa sto mislat drugite za toa toa e vas zivot i vasa odluka
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Заедничко живеење или брак?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: