Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Заедничко живеење или брак?

Go down 
+27
najmila
fibimk
ирена
nnatasa
mamicka
sasa
gaspic
Misticia
sneze
kokice
Sanja_Ivana
Pipolino
Daki
hormonce
tinyyy
Stefanija S.
kara
slatka87
Emilija
lola
Brane
Simona's mom
lela
verce
bella*
Juni08_Andrea
bica
31 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Реакција на родителите за вонбрачна заедница!   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 18:31

ovaa tema ja pocnav za da mi kazete kako vasite roditeli reagirale koga ste pocnale so predbracniot zivot kaj momceto....eve moite nesto i nebea mnogu srekni....jas seuste ziveam kaj mm iako ne sme vencani....i toa ziveeme pet meseci zaedno ama moite ne se bas onaka najsrekni....mislam deka toake sesmeni koga ke se vencame....ama mene vaka mi e poubavo prvo da si ziveeme pred brak pa posle i brak i se....toa za mene e hartija...nie i vaka se si delime....ajde kazete mi vie kako razmisluvate.........
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 18:54

Bica kolku sto znam mnogu parovi ziveat zaedno, ne vecani ,ne potpisani ,se doeka ne napravat svadba.E sega ti kazuvas zivees so nego ali ustvari ti zivees kaj nego i so negovite,pa nema sto da ne mu se dopaga na tvoite,ti si veke na eden nacin mazena.izvini ako gresam.
I jas ziveev so mm zaedno ali sami pa moite ne bea protiv ,znaeja deka eden den i ke se vencame.I za mene nisto ne znaci eden papir na koj i dvajcata ke se potpisat.
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 19:08

И јас живеев со маж ми две и пол години пред да стапиме во брак, беше исто како што е и сега,и мило ми е што имавме можност да се запознаеме поубаво .
Ни моите не беа баш најсреќни, дури ми рекоа да се иселам од таму под итно, ама јас им реков дека си го сакам и дека по секоја цена останувам да ќивеам со него.
Подоцна и они се навикнаа и се беше во ред.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 19:28

da znaat moite deka planirame svadba....ama velam ne se bas najzadovolni...inaku mene mi e super jas odlicno se slozuvam znacii so majka mu i tatko mu a i sestra mu....stvarno mi e ubavo...e sega imam problem so toa da moite nemozat toa da go svatat....najverojatno zasto se pokonzervativni ama nesto i brat minebese vooduseven.....
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 19:32

Jas ziveev so mm bred bracno 1,5 godina.Toes nie bevme vereni no nebevme vencani.Moite okolu toa nemaa nekoja bas reakcija se znaese se omaziv i koga i da e svadbata ne e bitno.Se bunea malku okolu toa deka ke se mazam mala no za 3 saat vedna bea site presrkni.Negledam nekoja pogolema frka ili problem vo toa ako se znae deka ke se zemeti i da ne e taka da ste samo zaedno nema sto roditelite za tebe da odlucuvaat.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 19:46

ne daleku od toa deka za mene odlucuvaat ama glupavo e cuvstvoto koga si rastrgnat...mislam znaes deka ne im e bas seedno nesakas da gi povredis a od druga strana pocnuvas da zivees so nekoj koj mnogu go sakas...nie ne sme ni vereni...ama nema vrska jas odam kaj moite ednas nedelno i ne komentiraat bas mnogu ama znaat da kazat pa rano ti e...ti si znaes....ama znam deka ne im e po kejf....
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 20:09

Bica vazno tebe da ti e ubo a tie ke si se naviknat.koga togas ti moras da izlezes od kukata i da si oformis svoe semejstvo.a dali tvoite idat kaj tebe?
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 20:13

ne nemaat dojdeno nitu pak mm ide kaj moite...e toa eda ti pukne dusata...majkami e malku poseben tip...a tatko mi kako majkami ke kaze....amaajde tolku toa idimi dojdimi ne e vazno tuku ponekogas mi paga glupo sto ete taka....
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 20:28

A zosto tvojot maz ne odi,ima nekoja pricina,a i da ima sega koga se spremate veke i za svadba bi trebalo da pojdi?
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty14.11.08 20:50

Јас исто пред брак живеев година и пол заедно со мојот дечко (сега мм),во стан под кирија.Ние бевме сами.Моите не се изјаснуваа отворено,али и јас имав впечаток дека и смета на мајка ми, и тоа највеќе заради оние рекла казала комшиски муабети.Не дозволив тоа да ми влијае ,зашто ниту живеам за комшиите,ниту пак комшиите ми ги плаќаа сметките или киријата..
Кога сфатија дека сум среќна и кога добро го запознаа мм,немаше проблеми..Веројатно кога и твоите ке го запознаат убаво дечкото ,ке се сложат со твојата одлука..
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty15.11.08 12:34

pa da saka mm da odi ama otvoreno moite se izjasnija deka nema potreba od toa....e sega i jas neziveam za rekla-kazala muabeti i ozboruvanja samo kazav deka sum rastrgnata na dve strani....inakunekade posle nova godina koga i planirame da oficijalizirame nesto sigurno ke bidat pomirni....inaku znaat deka sum dosta samostojna deka eve sama si zavrsiv fakultet sama se vrabotiv znaci necekam od nikogo nisto i mislam deka najmnogu se protiv zosto rano tolku sakam da se vrzam....megutoa nedozvoluvam da mi ja odreduvaat tie zivotnata pateka.....za se samasidonesuvam odluki....pa makar i ponekogas da gresam....ne mi e tesko da gi priznaam greskite...ama uste poveke uzivam vo uspehot....taka da mislam deka koga ke oficijalizirame ke bide se ok....
Вратете се на почетокот Go down
Brane
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 119
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 28378
Registration date : 2008-10-31

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 9:34

jas mislam deka po malku tvojte se plasat, a vie ako ste zaedno i ste reseni i da se zemete, naprajte im go kefot, edna vecer edna mala veridba. i moj sovet, nedozvoluvaj da se najdes vo sredina zosto ke ti bide mnogu tesko a nikoj ke nemoze da te razbere. sednigi zaedno tvojte i mm i kaziim ti sto mislis i sakas.jas tri godini plakam kirija namesto da sedam so mm, t.e. togas mi bese decko, on si imase negov stan, no moite ne sakaa ni da slusnat, takvo svakenje imaa i jas resiv da gi poslusam, koga zavrsiv so ucenje se vrabotiv, so mm resivme da oficijalizirame i da napravime veridba, a svadba pravevme duri po deset meseci.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 9:43

бране ич несакам некои големи помпи со веридба и такви работи...јас моето мислење им го кажав....дали сега или покасно ке го прифатат тоа....на нив е....ама мислам дека се амортизираат работите....еве вцера бев до кај нив и гледам има некое подобрување....инаку бране кажи ми дали беше кај сестра ти и како помина...
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30146
Registration date : 2007-11-14

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 10:36

јас сум против тоа да им се прави ќеифот на родителите и да се направи веридба заради нив. јас живеев со мм 2 години пред да се омажам со него. и на моите баш не им беше по ќеиф мојата одлука, но јас не се замарав многу околу тоа. сепак е ова мој живот и јас треба да го живеам како јас сакам, нели?
после тоа кога им кажавме дека решивме да го официјализираме сето тоа и да отидеме во матично и црква, но без класична свадба, повторно не им беше по ќеиф...тие сакаа свадба, но поворно не им се исполни желбата. ете ние не сакавме свадба...
еве сега се е нормализирано, функционираме одлично
така да бица, терај си како што тебе ти е најубаво, бидејќи што и да направиш, повторно ќе има некоја работа што нив ќе им пречи...мој совет ти е уживај и терај онака како што тебе и на твојот дечко ви се допаѓа
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 10:40

КАТАСТРОФА голема беше реакцијата на моите а и на неговите. Не очекував од моите баш таква реакција ама тоа е...ниту јас ниту ММ го немаме тоа заборавено и до ден денес иако на шега го спомнуваме. Кај ММ реакцијата беше лоша ама не толку страшна како кај моите.

Било како, ние си го истеравме нашето. Такви сме си, малце тврдоглави. Па сега се чудиме на кого се децата тврдоглави...тешко нас.
Вратете се на почетокот Go down
slatka87
Прваче
Прваче
slatka87


Female
Број на мислења : 107
Age : 37
Локација : Macedonia
Расположение : dobro
Поени : 28441
Registration date : 2008-10-21

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 10:55

reakcijata na moite bese epten iznenaduvacka. bev posebno iznenadena od reakcijata na tatkomi koj bese presreken koga slusna deka ke stane dedo.hehehe. imam celosna i bezrezervna poddrska za se sto mi treba. srekna sum
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 10:58

slatka87 напиша:
reakcijata na moite bese epten iznenaduvacka. bev posebno iznenadena od reakcijata na tatkomi koj bese presreken koga slusna deka ke stane dedo.hehehe. imam celosna i bezrezervna poddrska za se sto mi treba. srekna sum

За станување дедо сите се радуваат, ама за живеење заедно а да не сте ја официјализирале врската не знам. За таа реакција кажи ни.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 11:18

лола фала злато си терам јас по свое и не се замарам многу многу...така да....моите знаат дека како сум наумила така и ке биде....не верувам дека некои родители баш и толку лефтерно би реагирале да не е официјализирана врската....а секако и кога јас би била трудна татко ми и мајка ми би биле пресрекни кога ке ја добијат новата улога на баба и дедо...или кога би се омажила...ама и искрено им кажав јас си живеам за мене и мојата срека не за нивните барања и нив.....
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 12:30

Така е бица, потполно те оправдувам. Ние живеевме верени заедно 5 и пол години и дури отпосле правевме свадба. Тоа е многу убаво претходно да живееш заедно еден извесен период, да видиш всушност каков е вистинскиот карактер на партнерот и да ги надминеш сите недоразбирања кои секако ќе ти се појават подоцна во бракот. Така навреме помини се и потоа во брачниот живот ќе имаш мноогу помалце проблеми. Уживај и не се замарај, а твоите ќе си легнат на брашното. Еден ден ќе сфатат дека грешеле.
Вратете се на почетокот Go down
Stefanija S.
Прваче
Прваче
Stefanija S.


Female
Број на мислења : 141
Age : 43
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-18

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 12:31

Bile, ne sum sakala nikogas da mi se mesaat moite roditeli vo zivotot, kako i jas na niv sto ne im se mesam.
Iskreno, moe mislenje, ne mora da mi go prifatis, mislam deka tvoite roditeli se plasat nemoj da ne dojde do brak(znaes veridba, svadba, maticno, crkva) ne daj boze ili postrasno nemoj da ti tekne da se vratis doma i pak da si bides devojka.
Mislam deka toa gi plasi
Jas sum na tvoja strana ti si zrela licnost i sama si ja pravis sudbinata,taka?
Pozdrav od mene
Вратете се на почетокот Go down
Stefanija S.
Прваче
Прваче
Stefanija S.


Female
Број на мислења : 141
Age : 43
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-18

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 12:34

A, zaboraviv da dodadam, imaj go predvid vremeto vo koe nasite roditeli ziveele i svakanjata nivni
Znaes deka samo im se vrti vo glava "nemoj kerko da ne posramis", "sama padnala sama stanala" "zivees kaj momce a ne zemeni" itn.
Mene mi e poznato, zatoa jas te podrzuvam, no moras i niv da gi razberes.
Majka mi sekogas mi vika, bez razlika sto i da zborime, koga sine ke stanes roditel ke vidis kako e, togas ke me razberes
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 12:47

а никогаш не сум имала коментар од типот,,немој керко да не посрамотиш,, него мислам дека поради тоа што мајка ми е растена доста конзервативно...затоа и се такви нејзините сваќања.....ама истото ми го викаат дека кога ке станеш родител ке видиш....искрено мислам дека кога би имала деца воспитувањето ке биде многу поинакво...ке градам однос на заевна доверба ...а не однос на афторитет....
Вратете се на почетокот Go down
Brane
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 119
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 28378
Registration date : 2008-10-31

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 13:13

i jas mislam deka nie nemame tolku doverba vo roditelite se plasime da im kazeme nesto zosto neznaeme kako ke go prifatat toa, zosto sepak tie se rasteni vo drugo vreme, i nemale nekoj poseben odnos so roditelite.oni sfakaat deka ako se roditeli treba nie samo da gi slusame i da pravime taka, a koga ne bi ne osuduvale i samo ne sovetuvaat mislam deka ke ima podobra relacija. I Bica fala na prasanje se vidov so sotrami super e sega, mnogu e jaka, i ve pozdravi site i vi zablagodaruva na podrskata, i koga ke si stavi internet vednas ke ni se prikluci.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 13:42

ја чекаме бране...само не ми кажа дали ја гушна од мене...нели ми вети....а ке видиш од ден на ден се повеќе и повеќе ќе ојачува.....................
Вратете се на почетокот Go down
tinyyy
Прваче
Прваче
tinyyy


Female
Број на мислења : 230
Age : 38
Локација : Не многу далеку од дома
Расположение : Среќно вљубена
Поени : 28518
Registration date : 2008-10-08

Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty17.11.08 15:15

Мене моите ме изненадија пријатно кога разбраа дека ке живееме заедно.Искрено не очекував таква реакција.
Не знам можеби затоа што претходно сум имала врски но никогаш немам однесено некој дома, сигурно сватија дека штом се решавам на ваков чекор сигурно станува збор за нешто сериозно. Заедничко живеење или брак? 610361
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Заедничко живеење или брак? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Заедничко живеење или брак?   Заедничко живеење или брак? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Заедничко живеење или брак?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: