Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Корисни совети за нас домаќинките

Go down 
+76
bubamara
2mama
nina 85
jordanoski
Luna
beti.liz
Majsi
mamicka
mamaAnita
LiMan
vasidora
anastasova
winnie the pooh
Maja
moja mama
Zvezdicka
nnatasa
lejdi
Flower
kiki-riki
Macence
tanjasofija
twins_
ripce
Pravnicka28
marina_m
kara
lavce
adi
delfinka
Ves
Megi
Cvetce
mami29
kika
Emilija
OLGICA
sonjamfk
Tifani
sneze
Sun
rich_bitch1
soledad
Kikic
Sestricka
vecki
sunset
BiljanaM
Labuda
Mama Ane
Svetlana
Sister
Sandra
MamaMaja
milena p
lila_mk
avanturistka
fibimk
lela
verce
lidija29
Bela
KATIC
ирена
Goca
NatalijaS
sani-sandra
delfin76
mirecv
silvana
marija*
Dragana
Rozetka
bibe85
Mimi22
Pipolino
80 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty21.03.09 18:22

Super soveti ke probam so sovetite na Katic a za majonezot neznam bas dali ke se osmelam da gi namackam so majonez. cevkinjata. Za arisot i jas ke potvrdam deka e super ama bas za se Smile i omeknuvacot na taa finta go koristam i trosam.
Eve eden sovet od mene: mikrobranovata pecka ako sakate da ja iscistite od mrsnotiite vo dlabok sad stavete voda i eden limon iseckan na parcinja ,vklucete ja mikrobranovata 10 min i samoo posle prebrisajte .Go odzema i mirosot od pecenata hrana.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty21.03.09 18:34

verce ova so lionov ke go probam . ne sum go znaela. a za mirisite od mikrobranovata pisuva i vo upatstvoto seka isceznuvaat dokloku stavite 2 minuti casa so voda. posebno toa i koristi koga pecam suvi kuti piperkiiiii. cel komsiluk mirisa ako ne mi e taa finta SmileSmileSmile
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty22.03.09 13:01

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Picture013xdh


aj da vidime sega
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty22.03.09 13:46

За арисот само пофални зборови.Не да вади маснотија одличен е.Една другарка моторот на колата го светна со него маж и се чудеше и тоа без рибање.Прскаш и после 145 мин пребришуваш.И светнато е.Кај нас во Ск јас го купив 100 ден
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty22.03.09 15:17

lidija29 напиша:
Домашните цвекина ке светат и нема мн да берат прашина ако ги намачкате на ливчината со мало колицество на мајонез, мајонезот дополнително го храни листот...ова нас дома ни е испробано

Za ova drugarkame kupuvase stalno majonez za da gi macka cvekinjata i stalno ja zezavme,ama stvarno non stop se sjajni i ubavi.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 16:15

Ke ja isprobam fintata na Pipolino za mirizlivost....licno prvpat slusam!!Jas osvezuvam so elektrisni osvezuvaci od lavanda,vanila i sl....na 1 gi ostavam duri se potrosi!Koga smukam tepihot go pominuvam obavezno so sredstvo za tepisi ...ama mirizbata ne e trajna!
Procitav vo vesnik pred nekoj den deka za stakleni povrsini da ne sobiraat prasina trebalo da se pominat so krpa i mlaka boda vo koja sme stavile malku omeksivac.Posle se polira stakloto i si sveti!!! flower
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 16:22

lela напиша:
lidija29 напиша:
Домашните цвекина ке светат и нема мн да берат прашина ако ги намачкате на ливчината со мало колицество на мајонез, мајонезот дополнително го храни листот...ова нас дома ни е испробано

Za ova drugarkame kupuvase stalno majonez za da gi macka cvekinjata i stalno ja zezavme,ama stvarno non stop se sjajni i ubavi.
licno se imav uvereno za ova kaj edna prijatelka ......i svetea mnogu i koga mi kaza deka gi prebrisala so majonez ne i veruvav......navistina deluva probajte kako plasticni izgledaat listovite.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 17:04

Zaboraviv da podelam eden nacin na cistenje za ringli od sporet.Jas gi cistam na toj nacin sto isturam vim vo prav (ne tecen abraziv) i turam vinska kiselina.So smesata gi pominuvam ringlite,prstenite okolu i emajlot...odnosno cela ploca!Ostavam da stoi sat dva i posle samo so slabo trienje se dobiva cist sporet!
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 17:06

avanturistka напиша:
lela напиша:
lidija29 напиша:
Домашните цвекина ке светат и нема мн да берат прашина ако ги намачкате на ливчината со мало колицество на мајонез, мајонезот дополнително го храни листот...ова нас дома ни е испробано

Za ova drugarkame kupuvase stalno majonez za da gi macka cvekinjata i stalno ja zezavme,ama stvarno non stop se sjajni i ubavi.
licno se imav uvereno za ova kaj edna prijatelka ......i svetea mnogu i koga mi kaza deka gi prebrisala so majonez ne i veruvav......navistina deluva probajte kako plasticni izgledaat listovite.

lele ova so majonezov, majka mi gi imase ednas namackano so majones listovite stvarno svetea ama grozno be, so majonez cvekinja da mackas mene mi bese gadno da pominuvam pokraj niv i vikav mori muvla ke ti fatat ovie listovite....
Вратете се на почетокот Go down
milena p
Полуматурант
Полуматурант
milena p


Female
Број на мислења : 611
Age : 41
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 28834
Registration date : 2008-09-19

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 22:08

Za mrsnotijata na ringlite na sporetot najubavo ke pomogne limon.odozgora ke ostiskas kaj sto ima mrsnotija ,ke otstoi toa malku i potoa se cisti i sveti duri.probajte bas.mene majka mi ja kaza .
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 22:50

Ако на некое парче облека имате флека од зејтин,маргарин сос веднаш брз него ставете брашно или пудра(талк) веднаш ќе ја впие мрснотијата.ако треба постапката повторете ја и неколку пати.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 23:14

Мора да купам Арис, да си го исчистам моторот, веспата.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty23.03.09 23:15

Од каде го купувате Арис, го барав во Тинекс, не го најдов?
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29074
Registration date : 2008-07-19

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty24.03.09 15:59

lidija29 напиша:
Домашните цвекина ке светат и нема мн да берат прашина ако ги намачкате на ливчината со мало колицество на мајонез, мајонезот дополнително го храни листот...ова нас дома ни е испробано
Алал ти вера Лидија,сабајлево ги намачкав и има стварно голема разлика.Требаше да ги сликам и да ставам слики пред и потоа,ама касно ми текна Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:30

Devojki moze li nekoj da mi kaze kako najlesno da iscistam relna, probav so ocet ama ne mi cisti dobro.Da mi preporacate nekoe sredstvo za cistenje, od strana si stavam aluminiumska folija i ja menuvam cesto i tamu ne se valka ama zadniot del kaj ventilatorot nikako da go iscistam.
Вратете се на почетокот Go down
ирена
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 183
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 27954
Registration date : 2009-02-28

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:31

jas ja cistam so permetal, ili so eden sprej za mrsnotii, i se cisti.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:33

Фала Иренче , а како се вика тој спреј за мрснотии .
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:34

Svetlana напиша:
Devojki moze li nekoj da mi kaze kako najlesno da iscistam relna, probav so ocet ama ne mi cisti dobro.Da mi preporacate nekoe sredstvo za cistenje, od strana si stavam aluminiumska folija i ja menuvam cesto i tamu ne se valka ama zadniot del kaj ventilatorot nikako da go iscistam.
Светле јас ја чистам со Поли рер на Охис и верувај има резултати а релативно многу поефтино од сите други средства. Вреди да пробаш кај мене има ептен ефекти
Вратете се на почетокот Go down
ирена
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 183
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 27954
Registration date : 2009-02-28

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:35

nemozam da se setam, zelena boja e, a za imeto utre ke ti pisam ke proveram doma. jas go koristam i za sporetot, ringlite samo gi poprskuvas i ostavas da stojat pola saat e se e cisto.
Вратете се на почетокот Go down
ирена
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 183
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 27954
Registration date : 2009-02-28

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:36

za mrsnotii na alista do sega mi e najuspeshen sjaj na ohis, samo za toa i go koristam,. stavas malku na flekata i odma na perenje i iskaca.
barem do sega nemav problem.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:37

sgrassa &brilla da ne e ova
jas so nego cistam i dobar cistac e, i plocki cistam so nego
Вратете се на почетокот Go down
ирена
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 183
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 27954
Registration date : 2009-02-28

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 9:42

nemozam da se setam utre ke vi pisam.
a edno prasanje, vo kujnata imam eden del so zacini i celiot e izmresen(bidejki mm pravi skara tamu i ne vnimava) me interesira da ne znaete kako da go iscistam a da ne go ostetam drvoto.
Veke mu zabranuvam da gotvi tamu, ili da si najde nesto za da go zastitime toj del
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 13:51

Irena ako drvoto primi mrsnotija ne znam dali se cisti.Jas taka na skafceto za leb cuvanje imav fleki ama ne izleguvaa.Na kraj go zedov go izuliv so smirgla i go prefarbav so sredstvo za drvo!

Jas imav eden sprej isklucivo za rerni bese ama ne znam imeto!Ubavo cistese...samo prskas,ostavas da deluva na 50 stepeni i posle brises!
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27981
Registration date : 2009-03-03

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty25.03.09 14:05

verce za koznata garnitura kazav mleko za telo , a za cvekinjata banana jas imam probano i zatoa go kazav ,a za vareno ili ne vareno mleko ne znam
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty26.03.09 0:27

Dragana напиша:
Еве уште еден совет:За оние кои имаат бела кожнена гарнитура најдобро ќе ги исчистат прлавштините ако на една крпа стават неварено млеко и убаво ја пребришат гарнитурата додека на крпата не излезе нечистотијата.
Jas Marija* moram da ti se izvinam Dragana ni pisala deka brise so ne vareno melko a ti za bananata pisuvase za cvekinjata hihi Uste ednas ke ti se izvinam jas ubavo znam deka nekade procitav nevareno mleko
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Корисни совети за нас домаќинките
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Сè за дома-
Отиди до: