Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Корисни совети за нас домаќинките

Go down 
+76
bubamara
2mama
nina 85
jordanoski
Luna
beti.liz
Majsi
mamicka
mamaAnita
LiMan
vasidora
anastasova
winnie the pooh
Maja
moja mama
Zvezdicka
nnatasa
lejdi
Flower
kiki-riki
Macence
tanjasofija
twins_
ripce
Pravnicka28
marina_m
kara
lavce
adi
delfinka
Ves
Megi
Cvetce
mami29
kika
Emilija
OLGICA
sonjamfk
Tifani
sneze
Sun
rich_bitch1
soledad
Kikic
Sestricka
vecki
sunset
BiljanaM
Labuda
Mama Ane
Svetlana
Sister
Sandra
MamaMaja
milena p
lila_mk
avanturistka
fibimk
lela
verce
lidija29
Bela
KATIC
ирена
Goca
NatalijaS
sani-sandra
delfin76
mirecv
silvana
marija*
Dragana
Rozetka
bibe85
Mimi22
Pipolino
80 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
mami29
Прваче
Прваче
mami29


Female
Број на мислења : 350
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 28872
Registration date : 2008-09-26

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty21.10.09 0:58

@twins напиша:
Eh da vi kazam , nekni ja cistev rernata so nekoe sredstvo AVAKS za rerna , mi go preporaca edna prijatelka, prosto bev zaprepastena kako se izleze i se iscisti itoa bez trienje bez gnjavaza, kako nova e sega, a i kosta nekoi smesni 60-70 denari vo zavisnost dali sakate so pumpica ili bez.Mislam deka ne bi go promenila vo dogledno vreme .Probajte super e

Sretstvoto e stvarno zakon za mrsnotii. Jas na kujnskiot aspirator staviv i se izleze naednas, bez trienje. Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 207962 za Avaksot @twins.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nagradniigri.com.mk
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27349
Registration date : 2009-09-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty30.10.09 16:10

mami29 напиша:
A so sto gi cistite tie mrezite od aspiratorot? Mi treba sovet so sto izleguva najdobro toa mrsnoto.

Jas si gi peram vo masina za sadovi. Kako novi se posle. Probav ednas racno so toj polirapidot zeleniot za masni fleki sto e i ne bese loso no treba da se potopat i da postojat filtrite od aspiratorot pa mnogu se trosese.
Baska zasto da gi mies filtrite na race koga moze vo masina za sadovi
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Почетник
Почетник
LiMan


Female
Број на мислења : 69
Age : 45
Локација : MK
Поени : 26974
Registration date : 2009-08-25

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty09.11.09 14:05

Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27349
Registration date : 2009-09-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty09.11.09 14:11

auuu LiMan ova vo Tediko go ima? A kaj imase Tediko vo Skopje?
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Почетник
Почетник
LiMan


Female
Број на мислења : 69
Age : 45
Локација : MK
Поени : 26974
Registration date : 2009-08-25

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty09.11.09 14:20

Па мислам има на доста места низ Скопје, а јас го купив во тоа што е кај пазарчето во Тафталиџе.. Стои во делот кај што има четки, закачалки и слично, а има и други ствари од оваа фирма.. Си купив и ваљаче за чистење облека: http://www.coronet.de/W3-2.pdf - помалото, све лепи од облеката и после си го миеш под чешма и кошта 60 денари Smile
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27349
Registration date : 2009-09-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty09.11.09 14:31

e fala ti LiMan, ke zemam od toa za шишање на облеката, пошто имам неколку убави блузи што не ги носам баш од таа причина што се појавија пуфки.
Вратете се на почетокот Go down
LiMan
Почетник
Почетник
LiMan


Female
Број на мислења : 69
Age : 45
Локација : MK
Поени : 26974
Registration date : 2009-08-25

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty09.11.09 14:46

Можеш да видиш и по другиве маркети - Веро или Рамстор, сигурно ги има..
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty10.11.09 11:06

[quote="LiMan"]Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite. Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26962
Registration date : 2009-09-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty16.11.09 9:00

Дали знаете каде има некои специјални садови што се ставаат на парно за да испарува водата?
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27413
Registration date : 2009-07-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty16.11.09 9:25

I jas barm ako ima negde da se kupat?Na mojata bratuceda i donesoa od italija epten ednostavno izgleda i probav da go napravam od glina ama bese neuspesno, grda bese glinata pa mi ispuka, ke probam pak .Ama ako nekoj znae kaj ima neka keze.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty16.11.09 9:59

Vo ramstor imase mnogu ubavi ukrasni ama lani, godinava ne sum videla
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty17.11.09 0:31

[quote="NatalijaS"]
LiMan напиша:
Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite. Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239
Ova e stvarno super aparatce....i jas ke si zemam.Jas ponekogas gi vadev so onoj debeliot salotejp....ama ke se zaboravis ide sporo i ne taka dobro.Ova cim e isprobana rabota go zimam Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 592735
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty17.11.09 21:57

[quote="NatalijaS"]
LiMan напиша:
Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite. Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239

odma ke otidam da si kupam i da si gi isisam partalcinjata "so kosa"
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Полуматурант
Полуматурант
delfinka


Female
Број на мислења : 1033
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 28976
Registration date : 2008-10-24

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty18.11.09 0:33

jas imam od tie za parno,ama ne se aparatcinja,tuku se stavaat kkao dekoracija i se polnat sovoda,a odkako vodata isparuva se dopolnuvaat
ako mislevte na toa?!
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty18.11.09 9:40

jas takvi za na parno imam keramicki, se polanat so voda i se zakacuvaat za radijatorot ... od sewa gi kupiv ama pred 2 godini mozebi..
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Полуматурант
Полуматурант
twins_


Female
Број на мислења : 1046
Age : 47
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 27413
Registration date : 2009-07-17

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty18.11.09 10:18

nnatasa напиша:
jas takvi za na parno imam keramicki, se polanat so voda i se zakacuvaat za radijatorot ... od sewa gi kupiv ama pred 2 godini mozebi..
bas takvi baram da ne znaete kae ima sega?
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty18.11.09 10:20

Skoro vidov nesto takvo vidov vo Vero ama kakvi tocno bea ic ne znam
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty20.11.09 21:25

[quote="NatalijaS"]
LiMan напиша:
Пред некој ден си купив едно корисно стварче - машинче за шишање облека.
Изгледа вака: http://www.coronet.de/W3-4.pdf
второто розевото (моето е плаво) и ги вади топчињата што се фаќаат на блузи и џемпери, и други ствари.. Ги прави џам, како нови! Јас си ги средив тренерките, ластицити на јакна (на ракавите, на половината), некои блузи, и сум пресреќна што го најдов! Иначе го купив у Тедико, и кошта околу 160 денари + 2 батерии..[/quoV

Bas interesno, ne znaev deka imalo vakvo aparatce za cistenje na ispufkani bluzi, ke go pobaram. Inaku dosega pufkite kolku tolku gi vadev so bric, gi bricev bluzite i dzemperite. Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 69779 Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 133239

jas denes si kupiv vo tinex super e a kerka mi em si igra em gi sredi nejzinite trenerki
Вратете се на почетокот Go down
Luna
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 15
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 28056
Registration date : 2009-01-08

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty21.11.09 21:17

Мислам дека има и во Бујото маркетот, ама незнам колку кошта
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty21.11.09 21:45

mami29 напиша:
@twins напиша:
Eh da vi kazam , nekni ja cistev rernata so nekoe sredstvo AVAKS za rerna , mi go preporaca edna prijatelka, prosto bev zaprepastena kako se izleze i se iscisti itoa bez trienje bez gnjavaza, kako nova e sega, a i kosta nekoi smesni 60-70 denari vo zavisnost dali sakate so pumpica ili bez.Mislam deka ne bi go promenila vo dogledno vreme .Probajte super e

Sretstvoto e stvarno zakon za mrsnotii. Jas na kujnskiot aspirator staviv i se izleze naednas, bez trienje. Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 207962 za Avaksot @twins.
stvarno Avaksot e super jas i za kupatilo go koristam i sum dosta zadovolna i stvarno e smesni pari
Вратете се на почетокот Go down
jordanoski
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 12
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : zbuneto
Поени : 26488
Registration date : 2009-11-20

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty23.11.09 0:53

za Srebren pribor za jadenje(moze i na obicni so pozlata)ostavete gi da vrijat vo voda vo koja prethodno ste varele kompiri lupeni i potoa samo isplaknete gi i izbrisete gi.Seta necistotija sto e sobrana vo graviraniot del ke izpadne i plus ke svetnat.
a jas i alista koga peglam gi prskam so rastvor od voda i omeknuvac i dopolnitelno mi mirisaat.neznam dali bi mozelo da se stavi vnatre vo peglata.da ne smeta nesto?
Вратете се на почетокот Go down
nina 85
Прваче
Прваче
nina 85


Female
Број на мислења : 137
Age : 38
Локација : tuka nekade
Расположение : dosadno mi e
Поени : 28006
Registration date : 2009-01-24

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty23.11.09 0:56

jordanoski jas bev mnogu pametna i stavev vo peglata omeknuvac i si ja rasipav oti imam pegla na parea so golem kanister,moja preporacka ako sakas da si ja imas peglata uste nemoj da stavas Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
2mama
Почетник
Почетник
2mama


Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : bt
Поени : 27260
Registration date : 2009-06-24

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty23.11.09 1:34

Ima prekrasno sredstvo od Ornel sto se stava vo peglata namesto voda i alistata se meki isto taka i mirisaat a omeknuvacot ke ti napravi fleki ne se stava direktno na alistata
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty23.11.09 1:38

nina 85 напиша:
jordanoski jas bev mnogu pametna i stavev vo peglata omeknuvac i si ja rasipav oti imam pegla na parea so golem kanister,moja preporacka ako sakas da si ja imas peglata uste nemoj da stavas Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Icon_flower
hahahaha hahahaha Мене ми се деси истово, јас по препорака на една другарка ставав така во повеќе наврати, и се зезнав. Она мислам дека сеупте така си пегла без проблем. Мене на неколку наврати супер ми беше, и после почна од остатокот од омекнувачот што ќе останеше во канистерот, да се слепува вајда внатре поради топлината и доби неубава миризба и плус ми исфлека неколку алишта, тој изгорен омекнувач.
@2mama...Кое е тоа средство од Орнел? Не сум видела до сега?
Вратете се на почетокот Go down
2mama
Почетник
Почетник
2mama


Female
Број на мислења : 72
Age : 42
Локација : bt
Поени : 27260
Registration date : 2009-06-24

Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty23.11.09 1:42

na nego pisuva 'voda za glancanje' te za peglanje pakovanjeto e isto kako omeknuvac a tecnosta nema boja
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Корисни совети за нас домаќинките
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Сè за дома-
Отиди до: