Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Корисни совети за нас домаќинките

Go down 
+76
bubamara
2mama
nina 85
jordanoski
Luna
beti.liz
Majsi
mamicka
mamaAnita
LiMan
vasidora
anastasova
winnie the pooh
Maja
moja mama
Zvezdicka
nnatasa
lejdi
Flower
kiki-riki
Macence
tanjasofija
twins_
ripce
Pravnicka28
marina_m
kara
lavce
adi
delfinka
Ves
Megi
Cvetce
mami29
kika
Emilija
OLGICA
sonjamfk
Tifani
sneze
Sun
rich_bitch1
soledad
Kikic
Sestricka
vecki
sunset
BiljanaM
Labuda
Mama Ane
Svetlana
Sister
Sandra
MamaMaja
milena p
lila_mk
avanturistka
fibimk
lela
verce
lidija29
Bela
KATIC
ирена
Goca
NatalijaS
sani-sandra
delfin76
mirecv
silvana
marija*
Dragana
Rozetka
bibe85
Mimi22
Pipolino
80 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:23

Imam eden korisen sovet a sigurna sum deka i vie gi imate
obavezno pred da mi dojdat gosti si ja zemam pumpicata vo koja imam rastvoreno omeksivac i voda(poise omeksivac) i si gi prskam krevetite i zavesite .Sekogas se cudat kolku ubavo mi mirisalo doma Smile
probajte nema da zazalite
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:29

Јас кога усисувам во водата ставам омекшивач и убаво мириса на чисто ко ќе се усиса.
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28831
Registration date : 2008-08-16

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:30

Smile ех ова ме потсети на студентските денови ова го правевме секој ден да баше добра финта Smile))
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:31

Pipolino jas toa mnogu odamna go pravam ama po pernisite i po garneturata ,a po zavesite nemam prskano posto mi strav da ne ostavi fleka.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:33

јас ова го знаев пред некои си 2 години имвме авто перална и мм така прскаше на навлаките од седиштата и на теписоните кои многу убаво мирисаат.

можам само да кажам дека овој совет е ефикасен.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:34

nema nikakva fleka , samo od prozorite nadolu prskam deka na prozorite se poznavaat tocki deka zavesite se tenki i prodira niz niv
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27981
Registration date : 2009-03-03

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:34

i jas stavam koga usisuvam vo vodata stavam ili omeksuvac ili nekoj parfem
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:36

super sovet, no me interesira dali imate nekoj sovet za neutraliziranje na mirisite od gotvenje ?
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29383
Registration date : 2008-07-22

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:37

Еве уште еден совет:За оние кои имаат бела кожнена гарнитура најдобро ќе ги исчистат прлавштините ако на една крпа стават неварено млеко и убаво ја пребришат гарнитурата додека на крпата не излезе нечистотијата.
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27981
Registration date : 2009-03-03

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:39

dragana jas imav kremova garnitura ama ja cistev so mleko za telo i ubavo se cistese
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27981
Registration date : 2009-03-03

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:41

ako imate doma cvekinja da ne vi faka mnogu prasina premackajte gi listovite so banana em ke svetat i ne zbira mnogu prasina
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:55

marija* напиша:
ako imate doma cvekinja da ne vi faka mnogu prasina premackajte gi listovite so banana em ke svetat i ne zbira mnogu prasina
Ќе ви кажам една смешка со мајками(нејзе и се плачеше),таа е мерак на живи цвеќиња,и стварно ептен им обрнува внимание,кој знај кој и кажа за еден спреј се прскал на листовите и ептен светат како пласика да се,зеде и ко му влезе на сите по ред ги изнапрска,жената ќефој само да ги гледа и на секое ,уф,уф што се убави ,леле.....по 5-6 дена ко се нафати цела прашина нормално на нив,море трие со крпи ништо живо не иалегва,то како лепило стои и се рамачкува hihi hihi ние пукавме од смеа,во кадата под туш со сунѓерче за пајнци ги рибаше да ги донеси на некој ред hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 16:59

umivalnikot od rostfrai pominete go so alkoholen ocet , sveti kako nov
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-11

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty20.03.09 17:23

Elektricniot bokal ke go iscistite taka sto mesto voda ke mu stavite vinski ocet za da go iscistite od bigor.samo toa napravete go na terasa zatoa sto mnogu mirisa.
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28452
Registration date : 2008-11-26

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 14:32

delfin76 напиша:
umivalnikot od rostfrai pominete go so alkoholen ocet , sveti kako nov

Tocno, no ne samo umivalnikot, alkoholnata kiselina gi vadi site damki od bigor, go rastvora bigorot.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 15:18

Pipolino напиша:
Imam eden korisen sovet a sigurna sum deka i vie gi imate
obavezno pred da mi dojdat gosti si ja zemam pumpicata vo koja imam rastvoreno omeksivac i voda(poise omeksivac) i si gi prskam krevetite i zavesite .Sekogas se cudat kolku ubavo mi mirisalo doma Smile
probajte nema da zazalite
Да и си ми здрава и жива Пиполина за овој совет,јас обожавам дома да ми мириса убаво, па нон стоп нешто прскам освежувачи,и др.глупости ама денес го пробав овој твој рецепт и дома ми е како во рај,прекрасно ми мириса, на Орнел-чоколада и ванила,ммммм сега повеќе за тоа ќе го трошам омекнувачот.
Вратете се на почетокот Go down
ирена
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 183
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : kako i sekoj den
Поени : 27954
Registration date : 2009-02-28

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 15:19

i jas go probav ama so na sin mi omeksivacot na ciko i cela kuka mirisa super
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 17:52

-доколку имате за миење мрсни садови - посебно пластични, во топла вода растврете детергент за миење садови и малку винска киселина. ке се изненадите колку бргу ке се измијат. откако ми го кажаа овој трик повеке не се мачам кога мијам мрсни садови
- доколку имате мрсни дамки на облека пред да ја исперете ставете на неа бебешка пудра. втрите ја. откако ке ја втриете ако на пудрата видите дека примила мрснотија ставете уште малку пудра додека не се покрие мрсотијата .втријте уште еднаш и оставете ја да стои 2-3 часа. потоа со четка или прсти отстранете ја пудрата. би требало мрсоотијата да е исчезната, но доколку ја има повторете ја постапката. ова важи само за мрсотија која што не е претходно перена.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 17:58

KATIC напиша:
-доколку имате за миење мрсни садови - посебно пластични, во топла вода растврете детергент за миење садови и малку винска киселина. ке се изненадите колку бргу ке се измијат. откако ми го кажаа овој трик повеке не се мачам кога мијам мрсни садови
- доколку имате мрсни дамки на облека пред да ја исперете ставете на неа бебешка пудра. втрите ја. откако ке ја втриете ако на пудрата видите дека примила мрснотија ставете уште малку пудра додека не се покрие мрсотијата .втријте уште еднаш и оставете ја да стои 2-3 часа. потоа со четка или прсти отстранете ја пудрата. би требало мрсоотијата да е исчезната, но доколку ја има повторете ја постапката. ова важи само за мрсотија која што не е претходно перена.

bas ke go probam ova , a jas do sega toa go pravev so sjaj , ama samo koga e taze flekata, kako sto veli katic
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 18:01

за дамките може одмрснувач од арис ама подобро за ткенината е пудра. ако не биде со пудра пробај го арис нее скап
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 18:02

KATIC напиша:
за дамките може одмрснувач од арис ама подобро за ткенината е пудра. ако не биде со пудра пробај го арис нее скап

a kade se prodava toj?
Вратете се на почетокот Go down
Bela
Полуматурант
Полуматурант
Bela


Female
Број на мислења : 526
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28352
Registration date : 2008-11-28

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 18:04

Mimi22 напиша:
Јас кога усисувам во водата ставам омекшивач и убаво мириса на чисто ко ќе се усиса.
Потпис, само ке додадам дека може и етерично масло (ако ви се прави поголем арч).
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Прваче
Прваче
lidija29


Female
Број на мислења : 440
Age : 45
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 28146
Registration date : 2009-01-08

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 18:13

Домашните цвекина ке светат и нема мн да берат прашина ако ги намачкате на ливчината со мало колицество на мајонез, мајонезот дополнително го храни листот...ова нас дома ни е испробано
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 18:17

delfin76 напиша:
KATIC напиша:
за дамките може одмрснувач од арис ама подобро за ткенината е пудра. ако не биде со пудра пробај го арис нее скап

a kade se prodava toj?


kaj nas vo prilep go ima skoro vo site obicni prodavnici i e okolu 130 denari vo skopje ne znam
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty21.03.09 18:20

zaboraviv da vi kazam deka ne se koristi aris-ot samo za obleka tuku za sekakvi masnotii vo kujna , go koristat mehanicarite za mienje race... ke go prepoznaete po toa sto e vo sino sise i ne e prodzirno. nemam momentalno doma da go slikam i da vi go pokazam
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Корисни совети за нас домаќинките Empty
ПишувањеПредмет: Re: Корисни совети за нас домаќинките   Корисни совети за нас домаќинките Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Корисни совети за нас домаќинките
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 9Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Сè за дома-
Отиди до: