Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Приватни училишта

Go down 
+21
Ance-J
Sandra
lida
nnatasa
Janicka
Biljana
josifana
Mama Ane
Mama Vase
ticele
Pipolino
babysara
D-r Lidija Pazdrijan
MamaMaja
Janaxxxx
Ves
Daki
avanturistka
Lana
Damjana
Kitty
25 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 11:54

bas me interesira vasiot stav vo vrska so privatnite osnovni ucilista.
dali nasite ucilista nudat obrazovanie na isto nivo so privatnive,ili ako vo moznost dali rado bi platile za podobro obrazovanie.
eve bas sega razgleduvav vo nova i se ok samo 4200 evra godisno za osnovno neznam dali bi mozela da opravdam.
koi se vasite mislenja?
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 15:19

Jas se poveke rasmisluvam na tema - zosto plakam danoci, osiguruvanja i slicno. Za sekoj problem si plakam privatno - dali e medicinski, dali obrazoven, vospiten (ovde mislam na gradinki) ...
Jas licno bi platila za podobro obrazovanie na moeto dete - normalno ako imam moznost. Inaku, imam slusnato i za dr. privatni osnovni ucilista kade cenata bila okolu 1000 evra godisno. Toa e poprifatliva suma.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 21:57

damjana,i jas za podobro obrazovanie bez dvoumenje bi platila.kerkata treba naskoro da pocne vo skolo i sum vo golema nedoumica sto da pravam.razgledav vo nova no bidejki imam uste edno dete i toa ke trgne vo skolo po dve godini za taa cena ke bide neizvodlivo.
jas za drugi privatni osven nova nemam slusnato no ke te molam ako ne ti tesko da mi kazes nekoja informacija za drugi privatni ucilista(ili prati mi poraka).
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 22:02

Neznam ....,nemam nekoj odreden stav po ova prasanje ... da imam bi dala ,no sekako pred toa da se pokaze deka navistina tamu se uci ,a ne zaradi parite decata da dobivaat nekakvi privilegii koi sto normalno samo na niv bi im stetele ponatamu vo zivotot . Me plasi samo mislata deka vo vakvite visoko obrazovni institucii kaj nas ,na kraj izleguvaat samo strucnjaci za pisuvanje odlicni CV-a ,a za rabota aber nemaat .....
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 22:20

Lana напиша:
Neznam ....,nemam nekoj odreden stav po ova prasanje ... da imam bi dala ,no sekako pred toa da se pokaze deka navistina tamu se uci ,a ne zaradi parite decata da dobivaat nekakvi privilegii koi sto normalno samo na niv bi im stetele ponatamu vo zivotot . Me plasi samo mislata deka vo vakvite visoko obrazovni institucii kaj nas ,na kraj izleguvaat samo strucnjaci za pisuvanje odlicni CV-a ,a za rabota aber nemaat .....
da ti kazam me zamisli malce so tvoevo razmisluvanje,i mozam da kazam deka se slozuvam so tebe vo potpolnost.
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 22:57

lana potpolno te razbiram,toa e edinstvenoto sto me stava vo nedoumica.no vo sekoj slucaj treba podetalno da se informiram.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 22:57

Jas iskreno ne sum zapoznaena kako se odviva nastavata vo privatnite ucilista a i sepak sum si za drzavno uciliste.Kako osnovno , taka i sredno pa i fax. Da vi kazam sto mi kaza eden kolega od fakultet., koj slucajno go sretnav. Mi kazuva deckovo deka mu se ponudila sansa da raboti vo Nova kako oddelenski nastavnik. I jas mu odgovaram ej super alal da ti e sigurno pogolema plata i sl. Potoa go prasav kako uspeal, dali bil na nekoe testiranje . I deckovo mi vika so ti e bre, pa tamu ne ti treba znaenje, tamu treba da znaes da se upikuvas na decana, da sakaat da odat vo skolo za da ucilisteto zema pari. I bas nekako me zbuni toa negovo razmisluvanje, a potoa si velam pa mozebi i vo pravo si e covekov. A najdobro e ako imame primer, da odi nekoe detence vo privatno uciliste, pa da ni kaze roditelot dali e zadovolen.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 23:09

Daki напиша:
Jas iskreno ne sum zapoznaena kako se odviva nastavata vo privatnite ucilista a i sepak sum si za drzavno uciliste.Kako osnovno , taka i sredno pa i fax. Da vi kazam sto mi kaza eden kolega od fakultet., koj slucajno go sretnav. Mi kazuva deckovo deka mu se ponudila sansa da raboti vo Nova kako oddelenski nastavnik. I jas mu odgovaram ej super alal da ti e sigurno pogolema plata i sl. Potoa go prasav kako uspeal, dali bil na nekoe testiranje . I deckovo mi vika so ti e bre, pa tamu ne ti treba znaenje, tamu treba da znaes da se upikuvas na decana, da sakaat da odat vo skolo za da ucilisteto zema pari. I bas nekako me zbuni toa negovo razmisluvanje, a potoa si velam pa mozebi i vo pravo si e covekov. A najdobro e ako imame primer, da odi nekoe detence vo privatno uciliste, pa da ni kaze roditelot dali e zadovolen.


Bas za ova i zborev ...
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty12.02.09 23:22

Jas pisuvav vrz osnova na sopsveno iskustvo. Magistrirav vo Grcija na privaten fax (filijala na Sheffield). Tocno e deka tretmanot kon studentite e poinakov - kako kon lugje se odnesuvaat. Ne kako kaj nas - podolu od se' moze nekoj prof. da te napravi zatoa sto takov mu e denot, ili uste poloso karakterot. I te stimuliraat, ti pomagaat da sovladas nekoja tema ako vidat deka ti e poslaba, na pauza ke dojde ke sedne so tebe vo bife i ke porazgovara, ke ti ponudi pomos okolu koristenje na literatura. Vo sekoj slucaj tamu mi bese sram ako neznaev, zatoa sto prof. kon mene kako so na sebe raven se odnesuvase. Za iskustvata na nasive fax-ovi ne sakam ni da se prisekavam.
Kitty напиша:damjana,i jas za podobro obrazovanie bez dvoumenje bi platila.kerkata treba naskoro da pocne vo skolo i sum vo golema nedoumica sto da pravam.razgledav vo nova no bidejki imam uste edno dete i toa ke trgne vo skolo po dve godini za taa cena ke bide neizvodlivo.
jas za drugi privatni osven nova nemam slusnato no ke te molam ako ne ti tesko da mi kazes nekoja informacija za drugi privatni ucilista(ili prati mi poraka).

Mojata maticna d-rka mi zborese za ova. Bas ke ja prasam pa ke ti pisam denovive. Inaku taa zborese izrevoltirana od ucitelkata vo drzavno uciliste - vika ic ne se trudi ... bas i e gajle za se'.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty15.02.09 23:49

Kitty напиша:
damjana,i jas za podobro obrazovanie bez dvoumenje bi platila.kerkata treba naskoro da pocne vo skolo i sum vo golema nedoumica sto da pravam.razgledav vo nova no bidejki imam uste edno dete i toa ke trgne vo skolo po dve godini za taa cena ke bide neizvodlivo.
jas za drugi privatni osven nova nemam slusnato no ke te molam ako ne ti tesko da mi kazes nekoja informacija za drugi privatni ucilista(ili prati mi poraka).
Denes bas prasav za skoloto. Bilo locirano vo Komenski (tursko skolo), ama za cenata dobiv 2 cifri neznam so e tocno - 1200 ili 2000evra godinata. Najdobro e da si prasas, pa ako ne ti e tesko da ne informiras i nas.
Eve ti i link
http://yahyakemalcollege.edu.mk/news.php
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty16.02.09 21:30

damjana fala,ke prasam i pa ke ve izvestam.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty16.02.09 23:22

Na sajtot se gleda deka ucenicite od ova skolo dobivaat prvi nagradi na domasni i megjunarodni takmicenja. Taka da toa e uste 1 dokaz deka tamu ima kvalitetno obrazovanie, a ne deka za pari nastavnicite popustaat.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty20.02.09 23:01

Jas imam malo (nedovrseno) iskustvo so privatno renomirano skolo Montessori International vo London .
Imam samo pozitivni impresii od vrabotenite .Iako e mnogu skapo i privatno sepak ne primaat sekogo, kandidatite moraat da pominat testovi, da prilozat zdravstvena istorija i preporaki. Ima udobna dobro snabdena biblioteka, sovetnici i psiholozi koi se dostapni sekogas koga nekoj ucenik ima potreba od nivna pomos i.t.n.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28798
Registration date : 2008-11-02

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty20.02.09 23:46

Jas ´mislam deka sekako uslovite kade sto ucat decata se podobri vo privatnite ucilista no sepak kaj nas se funkcionira na sistemot za pari. Takva e ista prikaznata so privatnite fakulteti koj nikade ne se priznati a samo gi lazat studentite! Se nadevam vo idnina ke se promeni toa ama drzavno si e drzavno barem taka mislam
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty20.02.09 23:52

Konkretno za vo Mk. (sama nemam videno) ama velat deka cesto na oglasi za rabota stoelo deka ne primaat diplomirani na FON.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28798
Registration date : 2008-11-02

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty20.02.09 23:57

pa eve vaka jas ovaa godina se zapisav na fakultet i koga trebase da gi podnesam dokumetiite mi dadoa edna lista so site mozni osnovni sredni skoli i fakulteti od makedonija trebase da popolnam kaj sum ucela od osnovno do fakultet (bidejki studirav vo skopje isto) i do sekoja institucija t.e. skolo stoese status dali e priznaeno ili ne site drzavni ucilista se priznesni i univerzitet kiril i metodij znaci sve sto spaga pod nego site smerovi i onoj vo tetovo kako li se vikase, stulov mislam a site ostanati privatni ama bas site nikoj ne e priznaet duri i da si diplomiral na nekoj od niv djabe ti e! Taka da svativ deka se e za pari!
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty21.02.09 0:10

За жал мислам дека кај нас единствен критериум да се
запишеш во приватно школо е да си богат.
Исто е и со јахја Кемал, награди добиваат само оние ученици
кои добиле стипендии на строгите тестирања кои Јахја
Кемал ги прави секоја година за да даде неколку стипендии
на надарени деца.
Ова го знам бидејќи ја викаа ќерка ми на тестирање, ама
маж ми и јас не сме за приватни школи, па не отиде ни на
тестирањето. Мислам дека се поклопи со некои државно
такмичење во Кичево...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty21.02.09 0:12

toa da , koga go reklamiraat Fon kazuvaat deka e so tendencii da bide priznat vo svetot , ama koga ke bide toa .
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty07.03.09 15:58

Ves напиша:
toa da , koga go reklamiraat Fon kazuvaat deka e so tendencii da bide priznat vo svetot , ama koga ke bide toa .
Jas sakav pred tri god. da go zapisam sinot vo privatno skolo,ama mm nekese ni da cue.Otkako ne se razbravme resiv da proveram dali postoi nekoe osnovno koe e akreditirano i koe bi mi go preporacale.Znaete sto mi odgovorija-nema akreditirano osnovno privatno vo Makedonija. Приватни училишта 121539 Samo sredni i fakulteti.Ke vi dademe spisok.Aiii..Pobarav da mi kazat togas kako rabotat site privatni osnovni :wzp: A nema problem,no od tamu nemoze da go zapisete dete vo drzavna gimnazija,nitu da go vratite vo drzavno osnovno.I se razbira mi ja lupnaa vratata od kancelarijata pred nos Приватни училишта 94333 Mene i denes nisto ne mi e pomalku jasno,ama od straf deteto si go zapisav vo drzavno uciliste.Tolku od mojata namera...
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty07.03.09 22:54

Znaci se odnapred isplanirano , ako nekoj se resi za niv dokraj kaj niv - se razbira -Pari
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty08.03.09 3:23

Ves напиша:
Znaci se odnapred isplanirano , ako nekoj se resi za niv dokraj kaj niv - se razbira -Pari
Ne treba da e taka...Ama kaj nas se e mozno...Do bodobri vreminja,malecki ke odi vo drzavno skolo,ke menjame sekoj den bluzi od prljavi klupi,ke uci vo treto odd.za konvencii za prava na deca Приватни училишта 121539 i ke se molam da ne zakaci nekoja zoltica ili bolest zosto vo sred skolska god.renoviraat Wc i menjaat prozori Приватни училишта 506937
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty08.03.09 23:18

Да така е , а во основните кај нас годинава бараа од децата по 100 денари да платат за подобрување на греењето .срамота
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28248
Registration date : 2009-03-21

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty28.04.09 15:30

jas sakam da go zapisam sin mi vo Nova osnovno, ama nekako ne znam, imaat li akreditacija, utre ke ja doznaam cenata, neznam kako ke uci na angliski, toj vladee samo nekolku zbora, sto ako ne se vklopi, pa posle ke moze li da se prefrli vo drzavno. Neznam vis esto da pravam a najblisko skolo ni e Pestaloci ama od 10 majki niedna bre ne go pofali, ic ne go bivalo. Pisete nesto sto mislite.Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty28.04.09 16:06

eve vaka mojata kuma rabotese vo pestaloci i stvarno nemase dobri zborovi za skoloto i za ludjeto sto gi nosat decata vo toa skolo a bogami ni za ucenicite .Kao sve budjovani bile i se zakanuvale roditelite na nastavnicite za pogolemi ocenki , a bogami i samite ucenici bile so nosot do plafon.Znaci nikava sorabotka od strana na roditelot nemalo
sega rabopti vo karpos i vika deka ima mnoguuu golema razlika od decata i roditelite vo pestaloci i ovie vo karpos.Demek tuka se znaelo koj ima avtoritet, koj e ucitelot a koj roditelot
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty28.04.09 18:41

babysara напиша:
jas sakam da go zapisam sin mi vo Nova osnovno, ama nekako ne znam, imaat li akreditacija, utre ke ja doznaam cenata, neznam kako ke uci na angliski, toj vladee samo nekolku zbora, sto ako ne se vklopi, pa posle ke moze li da se prefrli vo drzavno. Neznam vis esto da pravam a najblisko skolo ni e Pestaloci ama od 10 majki niedna bre ne go pofali, ic ne go bivalo. Pisete nesto sto mislite.Pozdrav

Znaci Babysara malku ponapred (edna strana) jas napisav post okolu akreditacijata na osnovnite ucilista.Sega za sega nema takvi.Osven neznam za Osnovnoto Kemal Jahja...No tamu primaa vo septemvri samo prvacinja.Vo Nova edna skolska god. cini 3500 evra i smetam deka e preterizam.Vo Crnice ima edno novo skolo,mm go ima brojot,a skolska godina cini 1200 evra.Jas ke odam da go vidam koga ke zavrsi goidinava.Sinot moj uci vo Pestaloci,ne deka sum nesto posebno voodusevena,ama ne e samo do roditelite i do ucenicite.Ke da e i do nastavnicite...A toj sto go biva,go biva segde...I privatno i drzavno..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Приватни училишта Empty
ПишувањеПредмет: Re: Приватни училишта   Приватни училишта Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Приватни училишта
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: