Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Породување со провокација

Go down 
+45
tweety
ma-ja
Emily
Vesna Blazevska
biljana_m
nova
rozy
Dragana
iskra
Ivana-Lila
avanturistka
danielaval
Ananastasija
katica
Biljana
Maci***
Ana.b
verce
Ilince
marina_m
Dzena
beti 24
PaceStojanovska
Diana
marija*
vecki
Anika
Sestricka
anetapp
D-r Lidija Pazdrijan
pepa
KarolinaXP
bubamara
babysara
kavadarcanka
Sandra
kokice
Girl*****
adriana
Ves
bibic
Maja
sanja-ve
mirecv
ANI78
49 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29613
Registration date : 2008-06-02

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty01.07.09 0:37

Biljana напиша:
e vaka sega ne bi sakala da ja imenuvam licnosta taa e clenka ovde na forumot i ako procita i ako saka neka dade pojasnuvanje za toa kolku na nejzinoto bebce i nasteti provokacijata sto i ja stavale ..........Anastasija, bubamara...... ne go zboram ova na pamet bas i jas se zacudiv od toa i bev predupredena provokacija nikako e sega sekoj so razni iskustva

Јас не ни помислив дека е на памет зборувано, навистина ме интересира каква е штетноста од провокацијата, а јас да се разбереме, со провокација, ама не поминав баш убаво на пораѓај..да не ја должам многу темава, пораѓајот не ми беше ни малку сјаен ни за мене ни за бебето..ама ете некогаш мора така, инаку за втор пораѓај кога ќе се одлучам за бебе, молам Бога да ме фатат природни болки и да не ја поминувам истата голгота.
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28183
Registration date : 2009-03-21

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty01.07.09 10:28

vaka znaci, jas mislam deka provokacijata se koristi vo odredeni slucai, a deka e stetna za bebeto mislam ne e, no mozebi drugi faktori vlijaat vrz bebeto, vo mojot slucaj koga prv pat se porodiv so provokacija i toa 37 nedela samo zatoa sto dr. sto mi ja vodese bremenosta morase da odi na pat, bebeto mi zavrsi vo inkubator 4 dena zatoa sto bese izvadeno porano, a vtoriov pat se porodiv isto so provokacija 38 nedela bez nikakvi bolki i se bese vo red.
Znaci mora da se imaat vo predvid nekoi faktori koga i zosto da se isprovocira poragajot, kako na primer gestaciska nedela na plodot, plodova voda,papocna vrvca dali e okolu vrat ili ne, kilaza na bebeto itn itn....
Вратете се на почетокот Go down
Ivana-Lila
Прваче
Прваче
Ivana-Lila


Female
Број на мислења : 111
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : super:))))
Поени : 28375
Registration date : 2008-11-11

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty13.07.09 13:31

Kaj mene placentata e veke ostarena i doktorkata mi kaza da pocekame uste 3-4 dena, ako za toa vreme ne dobijam spontani bolki ke mora da se odi so provokacija. Ako ne uspee ni toa - carski:(
Tolku mnogu sakam se da si e normalno i da si dobijam bolki
Вратете се на почетокот Go down
iskra
Почетник
Почетник
iskra


Female
Број на мислења : 38
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28558
Registration date : 2008-09-16

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty13.07.09 20:08

Јас се породив на 38 недела. И мене плацентата ми беше веќе со калцификати и морав да се пораѓам. Сакав природно да се породам ама ете завршив со царски. Не се отварав ич-ни со провокација, имам тесен канал и бидна царски. Уживај како и да е важно е и ти и бебчето да сте супер.
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29318
Registration date : 2008-07-22

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty13.07.09 20:44

Nemam slusnato deka provokacijata ima stetnosti vrz bebeto.Jas se porodiv so provokacija iako mozam da kazam deka ne mi bese ni potrebna si bev i normalno otvorena i so golem napon.Ama ete vo 7 i 10 sabaleto mi stavija infuzija a vo 7 i 30 se porodiv.
Вратете се на почетокот Go down
rozy
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 49
Локација : Florida, USA
Поени : 27056
Registration date : 2009-07-14

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty19.07.09 7:07

Поздрав до сите,
Прекрасен сајт, прекрасни коментари. Размислувам каков начин на породување е најдобар за мене и моето бебе. Колку што разбрав, провокациите се навистина во ред но ве молам кажете ми што мислите за анестезија. Верувам дека ќе биде добра за мене заради наамулување на болките, но слушнав дека поради анестезијата бебето потешко започнува со нормалниот распоред, цицање или има отежнато дишење. Какви искуства имате со анестезијата?
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28183
Registration date : 2009-03-21

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty13.09.09 21:21

Mislam deka nema takvi kontraindikacii, jas se porodiv so spinalna anestezija i se bese ok,pogotovo sto tamu kaj vas ova se primenuva so godini nanazad taka da mislam deka anesteziologot ke ti objasni se pred da se odlucis, prasaj go za negativnite strani ama sepak mislam deka ne se ovie koi gi pisuvas ti. Kako i da e sekoe dobro.
Вратете се на почетокот Go down
nova
Прваче
Прваче
nova


Female
Број на мислења : 107
Age : 45
Локација : doma
Поени : 27633
Registration date : 2009-04-10

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty13.09.09 21:45

I jas sum porodena so provokacija mu rekoja na mazot mi i mi zaa koga mi ja stavija mi fuknaa i infuzija i bebusot letna koga ja vidov sooooooo radosti toj den ne se zaborava
Вратете се на почетокот Go down
biljana_m
Почетник
Почетник
biljana_m


Female
Број на мислења : 23
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : prekrasno
Поени : 27363
Registration date : 2009-05-18

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:16

denes bev na kontrola, inaku od utre vlegvam vo 39 nedela, pa doktorot mi rece da odam na prvi vo bolnica, ke bil dezuren, pa da me pregledal i so provokacija da se porodam. mene strav mi e, sakam se da e na priroden nacin. Slusam sekakvi iskustva i um nemam sto da pravam... Породување со провокација - Page 3 121539
Sto bi mi preporacale vie?????
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29424
Registration date : 2008-08-02

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:18

А имаш некој проблем што треба со провокација порано да се вади бебенцето или Др.сака да те породи па кога е на дежурство (така највеќе им одговара)да си ја заврши работата?
Вратете се на почетокот Go down
biljana_m
Почетник
Почетник
biljana_m


Female
Број на мислења : 23
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : prekrasno
Поени : 27363
Registration date : 2009-05-18

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:22

mirecv напиша:
А имаш некој проблем што треба со провокација порано да се вади бебенцето или Др.сака да те породи па кога е на дежурство (така највеќе им одговара)да си ја заврши работата?



nemam nikakov problem, se si e vo red, ama izgleda toj saka da si ja zavrsi rabotata porano, duri e na dezurstvo.........
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29424
Registration date : 2008-08-02

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:26

Позната приказна Very Happy
Сепак одлуката си е твоја,мој совет...доколку се си е во ред да си чекаш спонтано да започне раѓањето,а не кога нив ке им текне(беспотребната провокација си носи ризици)ти кажувам бидејќи со свои очи тоа го гледав
доколку сакаш тој лекар да те пораѓа, договорисе кога ке дојде моментот да се јавиш и да дојде на повик(чисто сумљам дека ке прифати)освен ако немаш дебела врска,или ти е пријател Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
biljana_m
Почетник
Почетник
biljana_m


Female
Број на мислења : 23
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : prekrasno
Поени : 27363
Registration date : 2009-05-18

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:37

Cela bremenost mi ja vodese doktor koj si raboti privatno, a ne vo bolnica. Ama toj sto mi ja vodese bremenosta ne sorabotuva so fondot, i zatoa ne mozese da mi e maticen, a za na bolnica mi treba upat od maticen i zatoa toj doktor sto me bara za so provokacija go pisav za maticen, najmnogu za upatot. I ete sega so se slucva, me tera za so provokacija!!!!!
Taka ti e so nasite doktori, mu e strav da ne me porodi drug, pa da mu izbega poklonot "so mu sleduva", za sto sum mnogu protiv, sepak poroduvanjeto e nivna dolznost, nemora da se naplatuva dopolnitelno!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
nova
Прваче
Прваче
nova


Female
Број на мислења : 107
Age : 45
Локација : doma
Поени : 27633
Registration date : 2009-04-10

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:43

да така е ама јас касно сфатив ,а вистина на дезурство бесе дента
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29424
Registration date : 2008-08-02

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:45

Те сваќам Биле потполно,многу добро знам како одат тие работи Very Happy
Штом е таква работата мое мислење е дека сепак да си го чекаш моментот сам да си дојде Smile
Кога не те пораѓа др. кој ти ја водел бременоста,или пак не ти е пријател нема што да брзаш,сеедно е во случајот кој ке те породи(немој буквално да ме сватиш)знаеш како одат тие работи
Сепак разговарај си со лекарот кој ја води бременоста и слушни го неговото мислење што би те советувал
Ти посакувам лесен,најлесен пораѓај flower
Вратете се на почетокот Go down
biljana_m
Почетник
Почетник
biljana_m


Female
Број на мислења : 23
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : prekrasno
Поени : 27363
Registration date : 2009-05-18

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 15:52

Fala mnogu MIRECV !!!!!!
i mojot doktor e protiv poroduvanje so provokacija..... pa taka i ke napravam.
Ne odam na prvi vo bolnica Породување со провокација - Page 3 127667 ke si cekam da me fatat bolki spontano!!!
Pa ke pisam dokolku ima nesto vo megjuvreme!
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29424
Registration date : 2008-08-02

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 16:03

Права одлука!!!!!!!
Само храбро и без паника Very Happy се ке биде во најдобар ред Породување со провокација - Page 3 897427
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28330
Registration date : 2009-04-28

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 16:07

a koga ti e kraen termin biljana? Isti slucaj bese bratucetka mi, prvorodka, pa na sam den ja porodija so provikacija, a mozese uste 10 dena da se ceka, mene me cekaa 10 dena pa posle provokacija
Вратете се на почетокот Go down
biljana_m
Почетник
Почетник
biljana_m


Female
Број на мислења : 23
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : prekrasno
Поени : 27363
Registration date : 2009-05-18

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty26.09.09 17:52

Vesna Blazevska напиша:
a koga ti e kraen termin biljana? Isti slucaj bese bratucetka mi, prvorodka, pa na sam den ja porodija so provikacija, a mozese uste 10 dena da se ceka, mene me cekaa 10 dena pa posle provokacija

Kraen termin mi e 11 Oktomvri!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28330
Registration date : 2009-04-28

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty28.09.09 12:24

biljana_m напиша:
Vesna Blazevska напиша:
a koga ti e kraen termin biljana? Isti slucaj bese bratucetka mi, prvorodka, pa na sam den ja porodija so provikacija, a mozese uste 10 dena da se ceka, mene me cekaa 10 dena pa posle provokacija

Kraen termin mi e 11 Oktomvri!!!!!!!
A te tera na pvi da se poodis???????????????????
Вратете се на почетокот Go down
biljana_m
Почетник
Почетник
biljana_m


Female
Број на мислења : 23
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : prekrasno
Поени : 27363
Registration date : 2009-05-18

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty28.09.09 18:54

Vesna Blazevska напиша:
biljana_m напиша:
Vesna Blazevska напиша:
a koga ti e kraen termin biljana? Isti slucaj bese bratucetka mi, prvorodka, pa na sam den ja porodija so provikacija, a mozese uste 10 dena da se ceka, mene me cekaa 10 dena pa posle provokacija

Kraen termin mi e 11 Oktomvri!!!!!!!
A te tera na pvi da se poodis???????????????????

Da, da, na prvi, ama ne mu odam. Ke si cekam prirodno!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Emily
Почетник
Почетник
Emily


Female
Број на мислења : 34
Age : 41
Локација : Gevgelija
Поени : 27245
Registration date : 2009-06-12

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty28.09.09 19:35

Biljana i mene kraen termin mi e 11 oktomvri. Doktorot mi kaza da si cekam prirodni bolki, nema potreba od provokacija se dodeka ne ti pomine terminot. Mene mi kaza ili na 1vi ili na 6ti da si odam na CTG i na kontrola (dokolku ne se sluci nesto vo megjuvreme). Bas me interesira kako ke izleze so nasive isti termini. flower
Вратете се на почетокот Go down
ma-ja
Почетник
Почетник
ma-ja


Female
Број на мислења : 21
Age : 45
Локација : nekade vo Makedonija
Поени : 27983
Registration date : 2009-01-15

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty29.09.09 14:15

Biljana mene kraen termin mi e 07.Oktomvri , dvajca doktori mi kazaa da si cekam prirodni bolki i deka nema potreba od brzanje i do togas redovno na CTG................srekno

Породување со провокација - Page 3 Image
Вратете се на почетокот Go down
tweety
Почетник
Почетник
tweety


Female
Број на мислења : 51
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 27270
Registration date : 2009-06-11

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty06.10.09 18:03

mene veke mi izmina terminot za poroduvanje...doktorkata mi rece da se poceka nedela dena da dobijam prirodni bolki, a vo meguvreme redovno da odam na CTG...ako za nedela dena ne dobijam bolki prirodno, najverojatno odime so provokacija
Вратете се на почетокот Go down
karolina
Прваче
Прваче
karolina


Female
Број на мислења : 296
Age : 44
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 28343
Registration date : 2008-12-21

Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty20.10.09 19:44

mene mi stavija provokacija zaradi pominat termin arno ama ne dobivav bolki i ne se otvarav pa na carski
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Породување со провокација - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Породување со провокација
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: