Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Породување со провокација

Go down 
+45
tweety
ma-ja
Emily
Vesna Blazevska
biljana_m
nova
rozy
Dragana
iskra
Ivana-Lila
avanturistka
danielaval
Ananastasija
katica
Biljana
Maci***
Ana.b
verce
Ilince
marina_m
Dzena
beti 24
PaceStojanovska
Diana
marija*
vecki
Anika
Sestricka
anetapp
D-r Lidija Pazdrijan
pepa
KarolinaXP
bubamara
babysara
kavadarcanka
Sandra
kokice
Girl*****
adriana
Ves
bibic
Maja
sanja-ve
mirecv
ANI78
49 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
ANI78
Почетник
Почетник
ANI78


Female
Број на мислења : 48
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 29061
Registration date : 2008-06-09

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Породување со провокација   Породување со провокација Empty11.02.09 13:09

Me interesira dali nekoja od Vas se porodila so provokacija? Vaseto iskustvo od takvo poroduvanje?Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29424
Registration date : 2008-08-02

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty11.02.09 13:18

Ani evo jas ke ti go kazam moeto iskustvo za vtorata bremenost,bidejki postelkata prerano mi zreese morase bebeto da se izvadi porano,znaci terminot mi bese do 17 a jas se porodiv na 10,vecerta okolu 7 casot,na 9 noemvri Dr mi stavi ineksija za otvaranje na kanalot,nisto ne custvuvav cela nok drugiot den vo 12 casot otidov na bolnica,me primija (veke bev otvorena 7 prsti)mi stavi infuzija za bolki,go dupnaa vodenjakot,pocnaa bolkite i vo 2 casot i 15 min se porodiv
Вратете се на почетокот Go down
ANI78
Почетник
Почетник
ANI78


Female
Број на мислења : 48
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 29061
Registration date : 2008-06-09

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty14.02.09 13:03

Znaci ne e tolku strasno! Mene terminot mi pomina i predlog na doktorot e da se pocekaat 10 dena ,pa potoa sledi provokacija! Vo privatnite ne te ostavaat tolku vreme da se macis,da te cekaaat so otvaranje ,tuku te prakaat na carski! Znaci se macis,pa posle ajde vo sala na carski,stvarno ne mi e jasno! Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
sanja-ve
Прваче
Прваче
sanja-ve


Female
Број на мислења : 365
Age : 38
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 28305
Registration date : 2008-11-20

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty14.02.09 13:08

jas so prvata bremenost primav provokacii za da se porodam t.e infuzija i jas ni od niv ne se otvoriv a samo dobiv bolki no ne od bebeto tuku od provokaciite
taka da posle 7 casa macenje Smile me vnesoa vo sala na carski
a sega za so vtorovo si otidov na zakazan carski
Вратете се на почетокот Go down
ANI78
Почетник
Почетник
ANI78


Female
Број на мислења : 48
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 29061
Registration date : 2008-06-09

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty14.02.09 15:35

E,toa ne mi e jasno! Tie vazno da probaat,pa ako ne se otvoris,ajde na carski! Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29588
Registration date : 2008-04-14

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty14.02.09 15:45

Ани, не се секирај за порвокациите. По мене подобро е да оди природно со провокации отколку царски. Колку што ни кажуваа на претпородилните часови има неколку типа провокации.
Јас немав воопшто болки, а почнав да се отварам па докторот реши да ме испровоцира со инфузија Wink. Стварно ме испровоцира зошто јас почнав да се бунам, мислев ќе биде страшно, ама ништо од тоа. Во 2 ми ја уклучи провокацијата, во 4 ми почнаа болките а во 6:20 веќе бев породена, така да не е страшно. Природно си е природно, што вика Цацко Wink
Уживај и само со лесно Smile
Вратете се на почетокот Go down
bibic
Прваче
Прваче
bibic


Female
Број на мислења : 216
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : vedra i nasmeana
Поени : 28520
Registration date : 2008-10-14

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty14.02.09 21:15

sanja-ve напиша:
a sega za so vtorovo si otidov na zakazan carski
Ako moze malku potocno da mi objasnes kako e toa na zakazan carski i vo koja bolnica.

A jas isto taka nemav bolki, a postelkata mi bese zrela, a i vodicka veke nemase, mi stavija provokacii 24 kapki vo minuta, dobiv golemi bolki ama ne se otvarav. Site doktori se sobiraa okolu mene, se dogovaraa za carski (plus karlicno ja nosev) ama posle dolgo dogovaranje (so pienje kafe najverojatno ) odlucija da se poragam normalno. Samo sto pocna poragajot se pokajaa ama veke bese kasno, glavata bese zaglavena - pisuva poveke na karlicna bremenost. Zatoa sakam da se informiram za zakazan carski za vtoroto.
Вратете се на почетокот Go down
ANI78
Почетник
Почетник
ANI78


Female
Број на мислења : 48
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 29061
Registration date : 2008-06-09

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty14.02.09 22:44

Vo privatnite kliniki-ReMedika,mozes da se dogovoris za carski rez.Vo toa sum 100% sigurna! Mene koga mi kazaa deka ke pocekame do ponedelnik,pa ako ne se porodam do togas sledi provokacija,ako ne se otvaras te nosat na carski! Koga go slusnav ovaa i kazav na doktorkata :ajde togas vednas uste sega da se dogovorime za carski! Taa mi odgovori :ajde cekaj ,ke probame,a ako sakas carski nie sme privatna klinika moze i taka da se dogovorime! Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29407
Registration date : 2008-09-16

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty14.02.09 23:53

ANi78 verojatno ti rekle ajde cekaj ke probame za[to imas dobri izgledi da se porodis prirodno , a ako sakas carski mozes vednas da si pobaras , tie ti kazuvaat deka si imas pravo da si biras.Ako se uste ne si , pobaraj da ti gi napravat site merki , karlica, eksterna koska i.t.n. mene denta pred poroduvanje mi gi pravea i se utvrdi deka prirodno poroduvanje bi bilo neizvodlivo poasto bebceto bese golemko vo sporedba so moite dimenzii.
Вратете се на почетокот Go down
adriana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 45
Локација : kavadarci
Поени : 27783
Registration date : 2009-02-18

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty18.02.09 13:47

ANI78 напиша:
Me interesira dali nekoja od Vas se porodila so provokacija? Vaseto iskustvo od takvo poroduvanje?Pozdrav
jas vo sistina se porodiv vo prvoto so provokacija vecerta vo 12 mi stavija vaginalana na grloto na matkata za da se otvoram bolkite mi pocnaa vo 7 vo 15-30 se porodiv ziv pekol sega sum pred poragaj i razmisluvam za bezbolen poragaj no sepak individualno moze ti ce pomines so lesno pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Girl*****
Прваче
Прваче
Girl*****


Female
Број на мислења : 247
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 28714
Registration date : 2008-09-05

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty18.02.09 18:12

A jas isto taka nemav bolki, a postelkata mi bese zrela, a i vodicka veke nemase, mi stavija provokacii 24 kapki vo minuta, dobiv golemi bolki ama ne se otvarav. Site doktori se sobiraa okolu mene, se dogovaraa za carski (plus karlicno ja nosev) ama posle dolgo dogovaranje (so pienje kafe najverojatno ) odlucija da se poragam normalno. Samo sto pocna poragajot se pokajaa ama veke bese kasno, glavata bese zaglavena - pisuva poveke na karlicna bremenost. Zatoa sakam da se informiram za zakazan carski za vtoroto.[/quote]

Ako moze d apises vo koja bolnica e ova napraveno
Fala odnapred !
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28253
Registration date : 2008-11-26

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty19.02.09 11:52

Мене исто ми беше поминат терминот и вода веќе немаше па вечерта ми ставија вагиналета ( за полесно да се отвори грлото на матката), сабајлето со инфузија. Почнаа болките и кога веќе бев отворена 7 прста си побарав анестезија. Значи после анестезијата болки никакави не чувствував. Ама кога бебето почна да бутка, нагонот се осеќа и знаеш кога да дадеш напон. Многу лесно пројдов, одлично flower Јас на сите би препорачала ако имаат големи болки да си побараат анестезија ем нема да имате болки, ем ќе имате сила за напнување :cool!:
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29256
Registration date : 2008-07-22

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty19.02.09 12:13

Мене ми пукна водењакот во 1 часот по полнок, а сабајлето во 6 почнаа да ми даваат провокација, околу 12 часот на пладне бев отворена 4 прста и си побарав епидурална. Морам да кажам дека е големо олеснување и како што кажа кокиче не чувствуваш болки, ама напонот го чувствуваш.
Мене ми се чинеше дека со провокација контракциите наеднаш стануваат многу болни.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29332
Registration date : 2008-07-07

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty19.02.09 12:17

Мене ми беше поминат терминот и заматена плодовата вода и бебето на се хранело ме шлапкаа по стомакот па мораше под хитно се обидоа со системи и инекции но никако не добивав болки и не се отворив воопшто па мораше царски но добро поминав сега во второ по ми е страв незнам зошто
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28183
Registration date : 2009-03-21

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty25.04.09 23:46

jas i dvete gi rodiv so provokacija na zakazan termin ednoto vo 37 nedela a vtorovo 38 nedela. i vo dvata slucai ragav filmski, duri bev i nasmeana togas, sto site se cudea, ama i brzo se otvarav. Taka da posle provokacijata jas gi rodiv za 2 saati. Super bese.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29613
Registration date : 2008-06-02

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty26.04.09 0:36

Jaс се породив со провокација со вагиналета, и можам да кажам дека немав баш пораѓај од соништата, отварањето со провокацијата траеше повеќе од 24 часа, имав неподносливи болки цело време кои нормално како врвеше времето беа се поголеми, а бев ужасно изморена ради тоа што траеја толку долго. Да беше провокацијата во вид на инекција ќе беше полесно, отпосле разбрав дека дека со вагиналета е бавно и болно.. да знаев немаше да се нафатам на таков вид провокација.
Имам другарка што се породи два пати со инекција провокација и се породи многу, многу побрзо од мене. Не ја препорачувам вагиналетата.
Вратете се на почетокот Go down
KarolinaXP
Почетник
Почетник
KarolinaXP


Female
Број на мислења : 45
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 27851
Registration date : 2009-02-14

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty26.04.09 21:37

Vo vtornikot se porodiv i rodiv zivo zdravo masko detence so provokacija se razbira.I sakam edno da kazam deka e toa kralska rabota!Podobar poragaj zdravje, a za uslovite sto da vi kazuvam
ne e Drzavna bolnica ili Cair...Remedika ili Sistina toa e bolnica za poragaj....Imam otideno vo site cetiri i se razbira moja noga poveke nema da stapne vo drzavna klinika ne daj boze....zbirajte pari i porodete se kako luge so tretman svetski da posakate pak da ste trudni i majki....pozdravcinja od mene i bebeto :-))))
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28654
Registration date : 2009-01-02

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty27.04.09 10:36

Karolina neka ti zivo i zdravo sinceto, golemo da raste. Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30349
Registration date : 2009-03-04

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty27.04.09 10:58

pepa напиша:
Karolina neka ti zivo i zdravo sinceto, golemo da raste. Pozdrav

I od mene topli cestitkiПородување со провокација Cartoon-baby-thumb8159608 da ste zivi zdravi Karolina
Вратете се на почетокот Go down
KarolinaXP
Почетник
Почетник
KarolinaXP


Female
Број на мислења : 45
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 27851
Registration date : 2009-02-14

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty27.04.09 11:45

od srce blagodarnost
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28123
Registration date : 2009-02-04

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty27.04.09 22:40

Јас со двете деца се породив со провокации не гледам зошто да се плашиш Ани78.Со Давид со вагинална таблета и одеше поспоро А со Дамјан после 3 инекции и две инфузии не добив никакви контракции и после на договорено др ми го пукна водењакот ми стави инекција и за два часа се породив.Ако е се во ред а сигурно те следат на ехо и цтг нема место за паника се ќе биде во ред ќе видиш.СРЕЌНО ти стегам палци!
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27926
Registration date : 2009-02-26

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty27.04.09 22:47

Мене и со двете ми беше исто сценарио, прво пука водењакот, а после неколку саати болките, е сега за првото немав провокација и се породив за 6 саати, а за второто во Ремедика докторот ме праша сакаш провокација или ќе го чекаме, и јас му викам ајде веќе кога тргнало давај. И така се породив за 2-3 саати болки, ама со провокацијата имав прво поблаги болки па после станаа поинтензивни ама кратко траеше и се породив лесно, уствари и со двете се породив лесно, ама со второво побрзо..хахаха, како и да е провокацијата е убава и ја поддржувам 99 и 102% ( појма немам како одеше ова)
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28638
Registration date : 2008-12-05

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty27.04.09 23:52

Јас се породив без провокација, најнормално ми пукна водењакот околу 16.00 саатот, отидов во болница во 17.00, 3 прсти отворена, чекаа до 6 прсти да се отворам да ми ја стават спиналната анестезија, и во 21.00 се породив.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30705
Registration date : 2008-05-05

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty28.04.09 0:10

jas site 3 gi rodiv bez nikakvi inekcii i infuzii
Вратете се на почетокот Go down
marija*
Прваче
Прваче
marija*


Female
Број на мислења : 235
Age : 43
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 27916
Registration date : 2009-03-03

Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty28.04.09 0:38

i jas se porodiv bez inekcii i infuzii super pominav
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Породување со провокација Empty
ПишувањеПредмет: Re: Породување со провокација   Породување со провокација Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Породување со провокација
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: