Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Шетате ли надвор на минусни температури?

Go down 
+58
Tifani
nnatasa
karolina
Mirka
Renata ch
Ves
Anika
Pipolino
Maja
maskoe
lidija29
BiljanaM
marina_daniel
mama
Пандорче
Mimi22
Eni
Eva Marija
SonjuS*
macush
bella*
mirecv
lejdi
Maci***
BubeM
Pravnicka28
Kikic
sneze
rich_bitch1
jana_aerodrom
sonjamfk
Jovana's mom
Goca
STAR *
Big Sister
Simona's mom
Emi
baby24
Sandra_Anja
Juni08_Andrea
lisjata
aleksandra
verce
hormonce
Monika
Misticia
avanturistka
georgina
mamalina
Lana
ZeleniCka
lela
Emilija
Ance-J
Mama Ane
beti 24
vecki
Kinky
62 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: шетање надвор   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty17.12.08 13:02

дали секој ден сте со дечината надвор да шетате ? колку пати во неделата ги шетате ама без она идење во градинка и до дома.? Јас моево го шетам околу три пати , само за викенд. Само тогаш е слободен мм. Сама неможам зошто детево несака да оди надвор па мора во раце, а е тежок . Колку треба да се изнесуваат без разлика дали е лето или зима?
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty17.12.08 13:03

А во количка не сака да се вози?
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty17.12.08 13:05

нема шанси. Само кога беше мал до 1 год. а сега со две г. нема шанси да го ставам во количка . вриштиииииииииииииииии.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty17.12.08 13:07

Ние речиси секое попладне сме надвор и темно кога е Smile. Се шеткаме покрај Вардар или во Порта Влае, како најблиски дестинации. Немаме гајле си пешачат и двајцата без проблем Smile
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty17.12.08 13:07

Е беља работа со ова дечињава.Сакаат надвор ,а не сака да пооди,Секое дете различно!
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty17.12.08 15:54

I nie sme sekoj den nadvor, toa ni e "obvrska" isto kako jadenjeto i spienjeto. Preku den go setam sama, a popladne izleguvame so mm ili nakaj grad ili povtorno niz naselba, ako ne mirisa na smog. I najcesto zaspiva vo kolicka, taka sto pominuvame minimum eden saat nadvor.
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty28.12.08 14:23

Ние не сме промашиле ниту еден ден а да не излеземе да прошетаме надвор, со количка кога е потопло или во раце кога е поладно.Таман надвор ке разгледа малку, ке го фати воздух и потоа поубаво ми заспива инаку дома збеснува цел ден.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 3:04

Mama Ane напиша:
lela напиша:
Ma setajgo nisto nema da mu bide.Sto bi pravela koga moras da izlezes,a nema koj da ti go cuva a moras peski da odis.Jas mislam deka treba da se setaat.Vo Finska primer gi ostavaat decinjata vo kolicka na terasa po pola sat koga spijat.Toa bilo zdravo.
И во Чешка исто и тоа на температура од -10 и повеќе..

И во Шведска и во Норвешка, и во делови од Русија. Денски, на температура под 0, и тоа повеќе од поал саат.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 3:06

Инаку јас ја шетам Илина кога е будна. Не гледам на термометар.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 8:22

Vo severnite zemji klimata e mnogu poladna od nasata, i tie deca se od ragjanje naviknati na niski temperaturi. Aj da odneseme nase dete tamu, da zaspie na -10 i da go ostavime pola saat da vidime kako ke pomine.
Kaj mm na rabota vo eden proekt ucestvuvaa Norvezani, i toj period dodeka bea ovde, preku zima nadvor setaa so kratki rakavi. Nie imame mnogu poblagi zimi za razlika od niv.
A jas imam prijateli na Aljaska, odat na banjanje na plaza koga e nadvoresnata temperatura 18 stepeni, a T na vodata 15. Duri i Ohrid e zezok vo sporedba so ova:).
Вратете се на почетокот Go down
Maci***
Почетник
Почетник
Maci***


Female
Број на мислења : 56
Age : 38
Локација : Bitola
Расположение : sega odlicnoo
Поени : 28145
Registration date : 2008-12-22

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 8:53

Kaj da izlezam nadvor koga e zamrznuvacka pred 2 nedeli izlegov da prosetam malku i odma nastinav sreka brzo mi pomina pa sega nekako se pomisluvam dali da izlezam podobro e domicka na toplo Smile


Lilypie Expecting a baby Ticker
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 10:20

Imam prijatelka rusinka. Ovde e mazena i ovde zivee, ama kazuvase deka koga odela so beeto vo zima vo Rusija go ostavala na balkon da spie. Nejzinite ziveat vo severna Rusija, do Finska granica. Ne mozela da sfati kako uka svekrva i celo vreme go stavala bebeto sto poblisku do sporetot na koj se greele. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 14:29

Pa na toa bebe nasledno ne mu studi Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 0014

Jas imam prijatelka Cehinja, isto ovde zivee, detenceto e vrsnik so Aleksej. Klimata vo Ceska e mnogu poladna i povlazna od ovde, i sekoe nejzino odenje kaj majka i e so strav kako maliot ke ja podnese temperaturnata razlika.

Suma sumarum:), pozelno e decata da se setaat nadvor bez razlika na nadvoresnata temperatura. Kako vikaat Svegjanite li... Norvezanite li bea:)... ne postoi loso vreme, postoi loso oblekuvanje:).
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 14:37

e mene mi e strav da setame nadvor posto nikako ne saka sal na usta i kako cavka stoi zinata a kolku e nezna uste laden vozduh ni fali pa zatoa samo po 5 10 min vo dvor i odma doma
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 14:37

Моите вчера се вратија од Чешка, имало денови и -10. Мајка ми вика нема гајле, пред зграда обавезно неколку бебчиња си нанкаат во колички. И јас сум таму растена па тука овие наши минусни температури не ми претставуваат проблем Smile
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Полуматурант
Полуматурант
lejdi


Female
Број на мислења : 1028
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 28943
Registration date : 2008-08-09

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 14:43

Nas nisto nemoze da ne sopre a da ne izlezeme nadvor dali e ladno mnogu toplo ili vrne obozavame i dvajcata da se setame taka da ne ni prestavuva problem za izleguvanje.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 15:02

mislam deka zavisi kako ke go naviknes deteto... E, a jas sum zimurliva pa go term maz mi da ja seta.... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 15:14

vecki напиша:
e mene mi e strav da setame nadvor posto nikako ne saka sal na usta i kako cavka stoi zinata a kolku e nezna uste laden vozduh ni fali pa zatoa samo po 5 10 min vo dvor i odma doma
Salceto na usta pravi poveke steta otkolku sto koristi. Potocno, pravi samo steta.
Ladniot vlazen vozduh vo kombinacija so toplinata na teloto, moze da predizvika vospalenija i infekcii. Ova posebno vazi za decata koi cesto dobivaat pnevmonija, bronhitis... bolesti na disnite patista.
Ne im stavajte sal preku usta, samo okolu vratot!
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 15:36

celosno se soglasuvam so tvoeto mislenje kinky,jas praktikuvav bez razlika kakvo e vremeto nadvor (normalno ne na nevreme ili kako sto znae vo bt da dojde i -30)dodeka bea bebinja makar do prodavnica koga odev gi nosev so mene 15 -20 min kolku da gi fati ladnoto sto bi rekle bidejki ladniot vozduh koristi a ne steti ,jasno ne da se setaat so saati pa da im dostudi
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 15:38

Ние си шетаме околу 20 мин. колку да не фати ладното и си бегаме оти не се дише после.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 16:07

а ако е детето настинато. на илина и тече малку носето и поткашлува... па се мислам дали да ја изнесам надвор... да не направам да се разболи повеќе...
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty29.12.08 16:30

I jas ne i stavam sal (a, i ona ne go trpi), epten retko samo okolu vrat. A, inace setame sekoj den. Ovie dena non stop sme na plostad. Mnogu se raduva na celata atmosfera i samo trca po Dedo mrazovcite (samo mnogu petardi Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 412106 )
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty30.12.08 0:47

Ја шетам и тоа секој ден, без разлика колку е температурата надвор, ќерка ми обожава да се шета на ладно, и кога ќе излезме надвор заспива, и се буди кога ќе се вратиме дома, после 2-3 саати.

П.С.-Имам другарка која работи во детска градинка во Данска, она вика дека децата кога ќе заспијат ги оставаат надвор во дворот на градинката, без рзлика на температурата надвор(а сите знаеме каква е климата таму) :Oh:
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty30.12.08 0:49

bella* напиша:
Ја шетам и тоа секој ден, без разлика колку е температурата надвор, ќерка ми обожава да се шета на ладно, и кога ќе излезме надвор заспива, и се буди кога ќе се вратиме дома, после 2-3 саати.

П.С.-Имам другарка која работи во детска градинка во Данска, она вика дека децата кога ќе заспијат ги оставаат надвор во дворот на градинката, без рзлика на температурата надвор(а сите знаеме каква е климата таму) :Oh:
molam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nadvor,ma ajde kako moze nadvor zar do tolku gi celicat decava lele .arno so ne ziveam vo danska.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty30.12.08 0:52

zamisli nasive deca da se tamu
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Шетате ли надвор на минусни температури?   Шетате ли надвор на минусни температури? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Шетате ли надвор на минусни температури?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: