Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кој го чува вашето дете?

Go down 
+69
nata
Nine
Vesna Blazevska
makresanska
bubamara
jasma
LAZAREVSKA BETI
kateee
Snezana Mancheva
anetapp
marina_daniel
josifana
vodolija
BILE-ENA
BubeM
Rozetka
Наташка
Kinky
Sanja_Ivana
Damjana
BiljanaM
taci
sneze
nikolina008
Mama Ane
Pipolino
Sandra_Anja
MamaMaja
jana_aerodrom
danielaval
macush
vecki
Anjuska08
svetle s
Anika
bella*
avanturistka
Misticia
lakibebe
mamicka211
Ves
verce
Kikic
Nate_David
sonjamfk
Freya
sonja vasilevska
rich_bitch1
mamicka
sanja_
SonjuS*
elena petkovik
Lana
Monika
Emilija
kavadarcanka
мила
biljanag
daniela
sashka26
Zlatica
sunshine
moja Ina
Elena&Angelina
STAR *
Cogswell
Alexandra
Emi
Big Sister
73 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty05.10.08 13:22

Moze ke izleleme od temeva ama ima i moite gi deli svekrvami veruvale ili ne gi deli brtaceti i sestrickata a ne so bratucedi.Jas nema zolva ili jatrva mazotmi e sam no kaj mene svekrvami gi deli Hristijan i Stefanija kako jas Stefanija od doma da sum ja donela.Taa e poveke privrzana so mene i nesaka so baba i da sede ili da ja hrani i veruvale ili ne nea pomalku ja saka.Hristijan uste od bebe go cuva e toj i e milenice ,toj e mnogu poslusen a Stefani e po palava pa postojano ja vrega i ja pravi ljubomorna deka batkoi ke go gusne a ne nea.Poluduvam i nekogas koga ke mi pukne filmot lom ke ja napravam.Dodeka sum na rabota gi cuva i dvete a koga sum doma mi ja ostava Stefani a Hristijan demek oti e pogolem go vodi so nea vo grad.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty05.10.08 14:58

свекрвата ја чува милена само ептен кога имам неодложна работа, не е баш да и оставиш дете, и дава буквално се да јаде, ја остава долго со иста пелена.....ама ете она има две внучиња Милена од син и Кристијан од ќерка, Кристијан е прв, на почетокот многу ми ја споредуваше со него, како правел он ќе правела и она, демек тој вришти и мава и милена иста ќе била, ќе полудев, секој втор збор беше тоа, ама веќе не, почнав да го игнорирам сето тоа и толку.
Инаку двете си ги сака исто, така мсилам
Вратете се на почетокот Go down
lakibebe
Прваче
Прваче
lakibebe


Female
Број на мислења : 118
Age : 50
Локација : Skopje
Поени : 28958
Registration date : 2008-07-16

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty05.10.08 15:25

Да Еми така е и јас покушавам да игнорирам,ама некогаш стварно пука филм.Свекрва ми ретко се случува да го причува и тоа на кратко 15-20-тина минути и за тоа време само му се дере,му вика невоспитан,па и куче и магаре се случило да му вика.Ај јас подголтни,изброј до 10 си викам,лесно е да се скараш,ама со нејзе нема слога,се полоша и полоша е.А внуките кога ке и дојдат,на глава и се качуваат,како слуга им е,чаша вода не си зимаат сами,дури и во кревет јадење им носи,а средношколки се,треба да е обратно.Башка хаос и ја прават куќата,прслуци на сите страни,алишта,патики,ама они може така да се однесуваат. Кој го чува вашето дете? - Page 4 981783
Ама како што читам кај повекето е така,па си се тешам на некој начин. Кој го чува вашето дете? - Page 4 121539
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty05.10.08 15:53

MILA OD SEPTEMVRI POCNA VO GRADINKA.NE E NESTO DA SUM PREZADOVOLNA IDEJKI VO NEJZINATA GRUPA GI IMA 16 DO 18 DECA A SE DVE VOSPITACKI.AMA MORA DA ODI POSTO NEMA KOJ DA JA CUVA.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty09.10.08 0:24

[quote="verce"]Moze ke izleleme od temeva ama ima i moite gi deli svekrvami veruvale ili ne gi deli brtaceti i sestrickata a ne so bratucedi.Jas nema zolva ili jatrva mazotmi e sam no kaj mene svekrvami gi deli Hristijan i Stefanija kako jas Stefanija od doma da sum ja donela.Taa e poveke privrzana so mene i nesaka so baba i da sede ili da ja hrani i veruvale ili ne nea pomalku ja saka.Hristijan uste od bebe go cuva e toj i e milenice ,toj e mnogu poslusen a Stefani e po palava pa postojano ja vrega i ja pravi ljubomorna deka batkoi ke go gusne a ne nea.Poluduvam i nekogas koga ke mi pukne filmot lom ke ja napravam.Dodeka sum na rabota gi cuva i dvete a koga sum doma mi ja ostava Stefani a Hristijan demek oti e pogolem go vodi so nea vo grad.[/quote

Vakvata podelba na ljubov e mnogu stetna za vrskata pomegu decata . Ke pocnat da si ljubomorat megu sebe i se razbira ona sto se cuvstvuva pomalku sakano sekogas ke misli deka treba da se natprevaruva za da dobie poveke ljubov. Ako veke nisto ne moze so babata , barem vie sekogas trudete se da im pokazuvate deka se ednakvo vredni , sakani i davajte im mnogu mnogu ljubov .vklucuvajte gi vo zaednicki igri, aktivnosti , pofalete gi isto ili pak spomnete im ponekogas kako na primer Sestriceto napravilo nesto mnogu ubavo za bratceto ili obratno .
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty09.10.08 1:06

Јас не одам на работа и сама си ја чувам малата
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty10.10.08 0:05

Pa draga Ves taka e imas pravo , jas tolku ne obrnuvam vnimanie kolku mazotmi toj ja cesto napaga za toa.Se razbira deka nie decata si gi sakame ednakvo i im pokazuvame deka e taka.Uste malku zdravje ke se kacime gore na sprat da ziveeme sami pa svekrvami retko ke gi gleda samo koga imam potreba da gi pricuva i ne se plasam nogu od taa ljubomora deka ke se stvori.Tie mnogu se sakaat se gledaat eden za drug i se stitat od drugi deca,zaedno jadat ,zaedno ,spijat ,zaedno se banjaat se zaedno pravat i mnogu se sakaat i guskaat.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty11.10.08 1:16

денес тргнав на работа па свекрвата и свекорот ја чуваа, добро поминале, само што дојдов киднаа доле и заспаа прекапани хахахахахахахахахах

имаку свекрвата ја покрила милена со две ќебиња ладно демек и било на нозете, а она сирота жива вода се испотила па во сон ја преслекував, и кажав на свекрвата дека се испотила а она само ЛЕЛЕЕЕЕЕЕ
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty12.10.08 15:43

Еми нека ти е со срека на работа,и како откако ја остави со старите Милена?
дали ја мислеше или се беше слободна?
поздрав до двете и бакнежи
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty14.01.09 17:00

Мене Ева ми ја чува свекрва ми, доаѓа кај нас секое сабајле, мобилизирана е, има кола и си оди навечер откако ќе се вратиме ние од работа. Добро ја чува, никогаш не ми се пожалила дека е уморна или нешто слично, не признава иако знам дека Ева е малку напорна за чување, и не планирам да ја дадам во градинка до Септември. До тогаш ќе има 2.5 години па ќе биде колку толку поголемка. На почетокот кога тргнав на работа многу ми беше тешко и се за нешто и се љутев ама сега сум ок како ја чува. Она и спрема ручек а јас ја хранам, од неа не јаде.
Вратете се на почетокот Go down
svetle s
Прваче
Прваче
svetle s


Female
Број на мислења : 240
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 28255
Registration date : 2008-12-17

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty19.01.09 22:05

Jas gi cuvam po cel den i Kiko i Sara-iako sme vo zaednica znaci hranenje., banjanje, setanje, oblekuvanje i se ostanato e na moj grb. MM e po cel den den na rab. koga ima vreme go seta Kiko ili ja cuva Sara, a na ostanatite doma se treba da im kazes sto da ti pomognat. Pa kako da ne gledaat ili neznaat deka mi treba pomos i cekkat da im kazam , a jas se nerviram deka se takvi i pravam se sama,bog da cuva se
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty19.01.09 22:57

Sega za sega jas, a od naredniot mesec koga pocnuvam na rabota svekrva mi. Kako ke bide ke vidime, mislam deka ke bide mnogu umornaaaa:)
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty19.01.09 23:01

i jas sama si gi cuvam site tri od nikogo ne baram pomos se osekam sposobna da si gi zavrsam site obvrski za decata od ucenje jadenje banjanje bukvalno se za decata sama zavrsuvam i mislam deka i uste edno da imam pak ke se snaogam
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty19.01.09 23:13

Bravo Vecki super mamicke,Uste edno? Aj so sreka.
I jas moite deca gi cuvam sama skoro po cel den.E nekogas svekrva mi gi zema da se poigra so niv ama toa e eden saat vo denot,a najubavo mi e za vikendite togas pogolemkite se skoro cel den so nejze.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty04.02.09 15:49

Никако не се излегува на крај со стариве јас немам свекрва и не знам како би изгледало таа да се грижи за моите деца понекогаш свекорот ги причува по саат ама маж си е маж човекот многу се грижи и јадење и пиење се ќе спрема ама човекот е 60 години .Марија оди во градинка уште од година дена а сега со Ангела ако го продолжам породилното добро ќе биде и таа ќе оди во градинка така е нај добро според мене
Вратете се на почетокот Go down
jana_aerodrom
Прваче
Прваче
jana_aerodrom


Female
Број на мислења : 109
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 28258
Registration date : 2008-11-26

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty04.02.09 16:01

kaj mene svekrva mi ja cuva pocnav na rabota pred edna nedela i dobro im odi sveki e zadovolna mirna bila jadela spiela da vi kazam mnogu gi mislav kako ke pominuvaat ama sega se opustiv super se i zadovolna sum od svekrva mi eve javno ja falam hahaha
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty04.02.09 16:09

Jas rabotam od doma, ama mnogu cesto imam rabota vo grad, po
sostanoci i slicno.

Togas Max go cuva majka mi, ziveeme nie gore, ona dolu.
Max ja obozava baba mu, koga ke ja vidi odma se predav (gi diga
racete nagore) i ona se u race go drzi. Baba isto ima slabost na
najmaloto vnuce, iako jas vikam deka ona ima slabost i mi gi
rasipuva decata hihi pa taka cel den samo ispolnuva zelbi od site
trojca.
Maz mi isto cuva koga e sloboden, a koga raboti, ako Max saka da si
igra, samo ke mu go zatvori laptopot.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty04.02.09 16:18

Anja moite ja cuvaat i prezadovolna sum, a i ona isto:) Pa zdravje, od septemvri ke odi vo gradinka (kaj majka mi)Smile
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty04.02.09 17:12

jas nema sansi da go ostavam filip so svekrvami ili avekor mi .pa nemam poverenje ni vi maz mi ,znam deka ke im go trupne na starite.Zatoa filip moj vo gradinka neka go cuvaat ucitelkite Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty06.02.09 0:49

Jas mislev gradinkaat ke bide resenie koga ke pocnam so rabota vo avgust -Maksimilijan togas ke ima 9 meseci . No slusam sekakvi komentari od majki kaj nas , ima samo dve gradinki , nemalo nikakvi standardi , ni proverka dali se vakcinirani decata , ni redovno preslekuvanje , ni dovolna higiena .Tolku mal odluciv nema sansi da go pratam v gradinka .( jasli ).Nekam ni da pomislam nekoj da se murti nad nego samo zasto pak ja napolnil pelenata uste neoblecen i.t.n. Zatoa ke baram opcija da mi dozvolat da rabotam od doma ,ako ne nema da rabotam se duri ova angelce ne prozbori da mi kazuva sto mu preci sto ne ,pravilno proodi i.t.n.
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty06.02.09 0:51

Сандра напиша:
Anja moite ja cuvaat i prezadovolna sum, a i ona isto:) Pa zdravje, od septemvri ke odi vo gradinka (kaj majka mi)Smile

Сандра во која градинка работи мајка ти? И Ева од септември ќе ја пратам.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty06.02.09 8:21

Малото во градинка големата на училиште. периодот после тоа , додека да дојдам јас од работа, баба Кате ги чува Smile
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty06.02.09 10:13

ја од април треба да тргна на раб,еми ке има тогаш околу7 месеци исто ми е мала да ја носам в градинка па изгледа баба и ке ја чува.нема кој друг
Вратете се на почетокот Go down
nikolina008
Прваче
Прваче
nikolina008


Female
Број на мислења : 310
Age : 40
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 28655
Registration date : 2008-09-10

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty06.02.09 10:29

Син ми е со свекрва ми од 8 месеци.Добро го чува , најаден, облечен (некогаш премногу), наспан, прошетан (не многу)....Планирам од септември да го пратам во градинка, чисто да се социјализира, да биде во контакт со други деца.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty06.02.09 18:37

se sama pravam, сама го чувам и по дома. Ама тоа ти е кога не работам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кој го чува вашето дете?
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: