Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кој го чува вашето дете?

Go down 
+69
nata
Nine
Vesna Blazevska
makresanska
bubamara
jasma
LAZAREVSKA BETI
kateee
Snezana Mancheva
anetapp
marina_daniel
josifana
vodolija
BILE-ENA
BubeM
Rozetka
Наташка
Kinky
Sanja_Ivana
Damjana
BiljanaM
taci
sneze
nikolina008
Mama Ane
Pipolino
Sandra_Anja
MamaMaja
jana_aerodrom
danielaval
macush
vecki
Anjuska08
svetle s
Anika
bella*
avanturistka
Misticia
lakibebe
mamicka211
Ves
verce
Kikic
Nate_David
sonjamfk
Freya
sonja vasilevska
rich_bitch1
mamicka
sanja_
SonjuS*
elena petkovik
Lana
Monika
Emilija
kavadarcanka
мила
biljanag
daniela
sashka26
Zlatica
sunshine
moja Ina
Elena&Angelina
STAR *
Cogswell
Alexandra
Emi
Big Sister
73 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30303
Registration date : 2007-11-15

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty04.12.07 20:29

Za sreka majka mi e vo penzija, a svekrva mi raboti vo smeni, pa se menuvaat vo cuvanjeto na Nikola.
Generalno sum zadovolna - na vreme najaden, zaspan, presoblecen, prosetan. E sega sekogas ke ima po nekoja mala zamerka, ama sve ne e toa vazno koga ke se zeme vo predvid - ubavo e cuvan i sreken.
Koj se grizi za vasite deca koga ste na rabota? I dali imate vospostaveno dogovor ili t.n pravila, koga moze a koga ne da go ostavite deteto na cuvanje.
Na primer ja sekogas im velam na dvete deka ne treba da se mislat ako sakaat da mi kazat deka ne mozat da go pocuvaat nekogas Nikola - na primer navecer ili podolgo vreme preku den. Pred se toj e moja i na mm odgovornost, pa ako nie morame da si usoglasuvame obvrskite kon nego, tie ne moraat.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty04.12.07 21:59

Moevo e malo.....sama go cuvam, a koga ke trgnam na rabota vo april nikoj....gradinka:(
Вратете се на почетокот Go down
Alexandra
Почетник
Почетник
Alexandra


Female
Број на мислења : 39
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 30095
Registration date : 2007-11-14

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty06.12.07 18:00

Sara ja chuva majka mi koga izleguvame,a sabajle si e vo gradinka..majka mi e zadolzena za toa,dodushe stalno mi vika,aj bre iskochite so muz ti da ja chuvam Sarichka,taka da nemam pretezno problemi so chuvanje osven koga e na rabota majka mi,a i navecher raboti koga imaat predstavi,poshto i ona e operska peachka....a i Sara edvaj cheka da sedi so baba i,stalno i ona ni vika aj mamo odi da shetash so tato,sakam baba da me chuva.... :cool:
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30070
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty04.01.08 0:07

I moja beba je mala pa je ja cuvam. Povremeno je preuzme i svekrva kad ne radi - ponedeljkom i petkom ili kad mi izlazimo uvece ali to je sve samo na sat-dva-tri.
Inace cu na prolece u Srbiju kod roditelja pa ce moji da je cuvaju dok ja ucim ili sam na faxu a kad krenem da radim (nadam se od jeseni) onda ce verovatno nana da je cuva ponedeljkom i petkom a ja necu da radim puno radno vreme vec tri dana pa ce taj treci da bude sa dadiljom ili bebi-siterkom (ovde su obdanista drugacija prica i bolje je da budu sa dadiljama koje kod svoje kuce cuvaju manje grupe dece).
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30303
Registration date : 2007-11-15

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty05.01.08 1:18

Bas me interesira kakvi se uslovite vo angliskite gradinki Cogswell?
a i uste nesto - kolku ste sigurni t.e im veruvate na dadilkite na koi im gi doveruvate na cuvanje decata? dali postoi nekoja agenicija koja nudi takvi uslugi ili sami gi birate po preporaka?
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30070
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty13.01.08 2:34

Ane ja jos nisam isla da vidim da bih mogla iz iskustva da ti kazem. Cula sam da nisu losa obdanista jer su sva privatna i ima ih puno pase zbog konkurencije trude da budu sto bolji. Prijateljica salje sina u dva razlicita- u jedno dvaput, drugo triput nedeljno i svidja mi se sta od nje cujem. Bas su kao neke skolice sa puno aktivnosti- mese hleb, prave kolace, cestitke, svece, glume u predstavama. Meni se bas svidela ideja i to da su deca bas aktivna. Grupe nisu vece od 10-15 -oro dece.
Sto se dadilja tice one (ili oni) moraju da imaju posebnu dozvolu za rad od drzave i kuca treba da im je sigurna i bezbedna. Komisija redovno dolazi da ih proverava. Takodje ne mogu da cuvaju vise od dvoje dece ispod godinu dana, mislim. Moja svekrva je to radila kad je mm bio beba posto je ona jedno vreme radila kao medicinska sestra a po profesiji je sociolog. To joj se bas isplatilo jer je cuvajuci nekog ko je bio drustvo za njenu bebu zaradjivala novac.
Bebi-siter moze da bude bilo ko stariji od 12 god. Tu obicno biras nekog kog znas ili proverene ljude ali sve tri opcije su jako bezbedne i nema bojazni da ce se nesto deci desiti.
Inace sam slusala da u Srbiji vaspitacice kad ima previse dece jednog dana umeju da naprave promaju i prepolove broj koji ce doci sutradan jer se deca razbole. Jako surovo i bezdusno!
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty28.01.08 13:45

Sin mi go cuva svekrva mi, jas bev na bolovanje samo 2 meseci i odma se vrativ na rabota , od togas ona go cuva do 4, pa posle maz mi i od 5 zaedno so maz mi. Planiram od Sep. godinava da go dadam vo gradinka , vo zavisnot od toa kako ke napreduva , toj proodi na 9 meseci ama seuste ne zbori, neka pocne da kazuva za jadenje, mockanje , kakanje pa ke odi vo gradinka.
Вратете се на почетокот Go down
Elena&Angelina
Почетник
Почетник
Elena&Angelina


Female
Број на мислења : 16
Age : 45
Локација : England/Macedonia
Поени : 29780
Registration date : 2008-01-16

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty09.02.08 10:45

Angelina ja cuvame jas i mm. Ponekogas ja cuvaat svekrva mi i majka mi koga izleguvame, ama jas najveke sakam sama da si ja cuvam. Mozebi imam sreka sto i koga ke trgnam na rabota, nemam klasicno rabotno vreme, i dosta mozam da spremam od doma...Taka da sakam da turkame taka do 2 godini, koga sakam da odi vo gradinka. Vo Anglija vo septemvri ke ja dademe vo daycare, na 3 saati dnevno dva pati nedelno. Za socijalizacija. Pa ke vidime kako ke odi....
Вратете се на почетокот Go down
http://picasaweb.google.com/mmarcevski
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29584
Registration date : 2008-02-24

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty13.03.08 16:38

I Ina e seuste mala taka da si ja cuvam jas. E koga ke se vratam na rabota edinsvena alternativa ni e gradinka bidejki nema koj da mi ja cuva.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29574
Registration date : 2008-03-25

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty09.04.08 14:10

Jas ja imav taa srekja i majka mi i svekrva mi da se slobodni pa situacijata mi e kako kaj Ane, go cuvaat i dvete, se menuvaat. Vekje nekade pred da napolni dve godini planirame da go pustime vo gradinka za malku da gi rasteretam babite Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zlatica
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 15
Age : 43
Локација : SKOPJE
Поени : 29120
Registration date : 2008-05-27

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty07.06.08 12:47

Jas pocnav na rabota koga Mila iamse 10 meseci. Do 13 meseci ja cuvase mm i negovata baba. Posle toa ja dadovme vo gradinka. Mnogu ubavo se navikna, si jadese, si spiese do 16:00 casot. Relno kazano bev zdovolna. No pocna da se raboluva, sekoja vtora nedela so temperatura, kaslanje tecenje na nos. Posle toa doktorkata ni kaza deka ne moze da odi veke vo gradinka, zosto se uste nema dovolno imunitet i mnogu se razboluva. Taka da od 1 Maj ja otpisavme i ke odi pak pd Septemvri. Sega pak e so mm, koga toj moze zosto rabotata ne mu e fiksna i mu pomaga baba mu. Jas se vrakam doma vo 17:30 i posle toa e so mene.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-14

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty07.06.08 22:30

Marija od ponedelnik do petok e so mene,vo petok popladne do nedela ja nosam kaj majka mi. Preku nedela koga planiram da izlezam bez malata, ja ostavam na prababata(Marija ima 2 babi i 1 prababa,neverovatno energicna i vitalna zena). Koga ke pocni da kazuva za jadenje,mockanje i slicno e togas ke ja nosam v gradinka.
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30089
Registration date : 2007-11-20

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty11.06.08 18:38

Двете ги чувам сама , маж ми ми помага понекогаш а синот највеќе.Малку е тешко но Елена некако брзо порасна, не ни осетив кога беше бебе а сега мало девојче. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty16.06.08 13:11

иван ми го чува свекрвами кога сме на гости кај мајка ми јас ке дојдам на работа па она го чува

фала богу имам помош

кога ке има 3 год ке го пуштам да иде во градинка барем неколку месеци
Вратете се на почетокот Go down
мила
Почетник
Почетник
мила


Female
Број на мислења : 19
Age : 45
Локација : скопје
Поени : 28840
Registration date : 2008-07-22

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 11:17

Mila sama ja cuvam mm mi pomaga koga ke se vrati od rabota i nekogas se custvuvam deka sum pri kraj i so sila i so nervi.Taa ima 9 meseci i mene mi se cini deka tolku vreme ne sum spiela.dali nekoj se custvuva kako mene ?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 11:26

јас да се пријавам, Милена има скоро 11 и освен од сопругот немам помош од никого околу чувањето, ама и за друго, за се сум сама...ненаспана сум, понекогаш и нервозна, а сега и во градинка кога ќе појде, а ја на работа, па потоа треба јас да ја земам, па дома ручек и се по ред......ама тоа е, нема што да се менува....а не ми се напушта работа, ни требаат пари, најмногу за милена
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29337
Registration date : 2008-07-07

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 11:33

Оди во градинка, а овој месец не работи градинката ја чува мајка ми а кога таа оди на работа за саат време уште ја чува татко ми. Овие два три дена ја носам со мене на работа, а еве денес ја чува мм.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 11:48

Ќерка ми ја чува свекрва ми летово, не ја носам во градинка летово кога има кој да ја чува.Од Септември ќе си почне пак редовно да оди.

За син ми имам жена дома. Многу сум задоволна од неа. Беше првата со која зборував за чување и сега за сега е одлична. Имам 100% доверба во неа. Детето е најадено, одморно, суво и чисто, тоа ми е најбитно.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29493
Registration date : 2008-07-20

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 12:08

Mene me faka panika koga ke pomislam deka treba da se vratam na rabota i da razmisluvam za toa koj ke ja cuva Mila. I jas isto kako Emi sama si ja odgleduvam Mila i pomos imam samo od soprugot. Navistina uzivam vo sekoj moment so nea, no ponekogas nemam vreme za drugite domasni obvrski i me faka nervoza. Neznam sto da pravam!!! Vo gradinka mi e strav da ja nosam uste e mala, a zena da baram nekako neznam, nemam mnogu doverba vo nepoznati. Mozebi preteruvam no neznam navistina neznam sto da pravam Razmisluvam i za otkaz, no....
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 12:13

Nesakav da ja dadan vo gradinka vo Avgust, edno mala e, drugo leto e i site decinja vo jasli se zaedno, ona e najmala vo grupata, ama koga nikoj nemoze da ja cuva sto da pravam.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 13:00

Monika напиша:
Mene me faka panika koga ke pomislam deka treba da se vratam na rabota i da razmisluvam za toa koj ke ja cuva Mila. I jas isto kako Emi sama si ja odgleduvam Mila i pomos imam samo od soprugot. Navistina uzivam vo sekoj moment so nea, no ponekogas nemam vreme za drugite domasni obvrski i me faka nervoza. Neznam sto da pravam!!! Vo gradinka mi e strav da ja nosam uste e mala, a zena da baram nekako neznam, nemam mnogu doverba vo nepoznati. Mozebi preteruvam no neznam navistina neznam sto da pravam Razmisluvam i za otkaz, no....

Monika moj sovet ,nikako otkaz ....,koga nema koj da ja cuva ,ke ja pratis vo gradinka ,kolku i da e mala.I jas bev sama so Lana ,a i ne rabotev toa vreme ,pa Lana ja zapisav vo gradinka.So mene doma pocna da i stanuva dosadno ,iako neznam uste sto ne sme pravele za igranje ,kupuvav glini ,se mackavme po doma ,plastelini ,vodeni boi ,kredi .....da ne ti naborjuvam sto ne ,a sepak bese sama ,bez drugarce ,vo okolinata nemase ama bas niedno dete za da si igra..ja zapisav vo gradinka ,placese prvite meseci ,no kako se navikna posle ne sakase doma da si odi.Kako ke si raste Mila ,ke svatis deka se pomalku ke i trebas ,a sepak na tebe rabotata mnogu ke ti znaci Smile
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 13:03

Емилија ако не е тајна колку ја плаќаш жената онака чисто информативно ме интересира, зашто ја како што слушнав најмалку што бараат се 100 еур месечно како е кај тебе?

Јас имам причина за давање на син ми во градинка, кога ќе привршам со работа ќе ви објаснам детално и потребно ми е ваше мислење и совет.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 13:04

Мила ќе порасне, а ти што ќе правиш...јас размислував исто како тебе, нема да работам ќе си седам со Милена, ама не е така, и на мене ми треба комуникација со луѓе, а на неа и треба игра со деца....знам дека е мала, сеуште нестабилна во одењето но колку порано толку подобро мислам.
Вратете се на почетокот Go down
elena petkovik
Прваче
Прваче
elena petkovik


Female
Број на мислења : 133
Age : 42
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 29000
Registration date : 2008-06-20

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 13:11

Vo oktomvri trgnuvam na rab i ziva se jadam sto ke MORAM da go nosam Luka vo gradinka. Togas ke ima 8 polni mes. Ne e mnogu mal?? Pisete mi nekoe iskustvo od gradinkite i sto mislite sto e podobro gradinka ili da go cuva zena?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty23.07.08 16:10

7000 + 1000 ден за патни трошоци. Договорот е освен грижата да готви за него и пегла за двете деца. Досега немам никакви замерки. Некој ќе рече дека е многу ама генерално сите се тука некаде 1000 ден повеќе или помалку.

Секој ден кога ќе се вратам од работа, дома ми е се средено, играчките на место, садовите средени и алиштата испеглани.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кој го чува вашето дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кој го чува вашето дете?   Кој го чува вашето дете? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кој го чува вашето дете?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: