Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Најдобра возраст за стапување во брак?

Go down 
+67
Dara
Annabel
malecka
kiki-riki
zora
vasidora
delfinka
saligrem
DijanaP
makresanska
marina_daniel
Vesna Blazevska
sest
pepa
natasa p
anetapp
Dzena
Mila87
sneze
fibimk
Sestricka
KATIC
Mama Ane
Mimi22
mirecv
Labuda
Sanja_Ivana
BiljanaM
maja90
lia
daniela dimoska
lidija29
Oci
Lidija Angelevska
Misticia
macush88
aneta23
bica
radost
lela
bibe85
sunset
marina_m
kara
Ves
najmila
hajdi
sashka26
winnie the pooh
sanja_
tinyyy
veki22
avanturistka
Kikic
sonja colakova
Ilince
Daki
SonjuS*
mama
Kiki
elena-d
mamalina
Freya
Emilija
verce
hormonce
Mina
71 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29623
Registration date : 2008-05-09

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty01.04.09 23:37

Jas na 20 godini se omaziv, ziveevme sami, i na pocetokot nemozev da se naviknam, se cuvtsvuvav kako na odmor da sme, taka ziveevme 4 godini, go zavrsiv fakultetot i pred da napolnam 25 ja rodiv Ivana.
Razlika osetiv golema zosto site obvrski bea na mene, cistenje, perenje, gotvenje, mienje sadovi, ja nema veke mama, ne e isto, ama si ima i drugi ubavini, sto vika Lia n ema najdobra vozrast za brak.
Вратете се на почетокот Go down
Labuda
Прваче
Прваче
Labuda


Female
Број на мислења : 263
Age : 41
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Labudesto:))))))))))
Поени : 28240
Registration date : 2009-02-20

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty01.04.09 23:45

More arno mi vikase tatko mi,sedi si kerko do 30 doma sto se brzas cel zvito ke bides zena,tie obvrski i maki ke te jadat cel zivot uzivaj si sega koga si kaj nas!! Jas se omaziv so polni 25 ne se kaam,ama donekade tatko mi vo pravo bese..Eve toa gajle keme jade cel zivot..Cel zivot ke bidam zena i majka a devojka kaj mama i tato poveke NE!!
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29449
Registration date : 2008-08-02

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty01.04.09 23:46

Јас сметам дека не постои идеална возраст за стапување во брак,тоа си е индивидуално,некој побрзо ке биде зрел некој покасно за одговорност кон обврските кои ги носи самиот брак,условно кажано сепак треба колку толку да се проживее оној период на ,,слобода,,за некој покасно да не си покаже рогови,макар и тоа не е пречка за успешен брак,сепак мислам дека кој кога е спремен може да биде и сопружник и родител,без разлика на годините,со исклучок на луѓе кои не зреат, него вечно се зелени Smile е нив џабе им се и 40 години да имаат
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28560
Registration date : 2009-01-04

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty01.04.09 23:53

Nema idealna vozrast za stapuvanje vo brak.Ima nekoj ke se omazi na 18 i podobro ke se snajde otkolku nekoj na 35.Se e do covekot koga se cuvstvuva spremen.Nekoj sozreva na 15 nekoj nikogas taka da se e individualno.A ako se saka moze i vo brak da se napravat mnogu raboti.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30676
Registration date : 2008-11-06

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty02.04.09 9:10

Се омажив на 24 и мислев дека цел свет е мој Smile Нема идеална возраст за ова. Оној кој е спремен и зрел може да се мажи и на 18 или пак над 30, секој сам за себе..
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31507
Registration date : 2008-09-14

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty02.04.09 9:13

Koga ke ja najdes pravata osoba za zivoten sopatnik,togas e idealna vozrast za brak bez razlika kolku imas godini.
Jas se omaziv na 34 i sega voopsto ne mi e krivo deka toa porano ne se slucilo.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28909
Registration date : 2009-02-16

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty05.04.09 20:36

jas se omaziv na 25 iako mm sakase porano jas ne bev spremna. dodusa nemase od sto da ziveeme. ne bevme vraboteni, trebase da se macime. mislam deka na dobra vozrast se omaziv. ne zalam poradi toa. baba mi mi velese: mazi se na 17 kako mene, ke imas deca , vnuci , pa pravnuci ne znaes kakva sreka e toa. SmileSmileSmile ama taa ne ja znae ubavinata na zivotot kako moma , vo zivotot se poznava sebesi samo kako mazena.
Вратете се на почетокот Go down
Sestricka
Прваче
Прваче
Sestricka


Female
Број на мислења : 229
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 27951
Registration date : 2009-02-26

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty05.04.09 20:50

Јас се омажив на 18 зошто беше моментот, и се чувствував со маж ми дека бракот е следниот чекор и никогаш не сум зажалила за тоа. Се согласувам дека идеалната возраст е кога ќе го најдеш вистинскиот, а тој доаѓа некогаш порано, некогаш покасно
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29059
Registration date : 2009-02-25

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty05.04.09 23:40

Jas sum 35 i sum nemazena.......mozda za nekogo sum stara moma ama mene toa ic ne me zasega.Jas velam komu kako mu e pisano.Razlikata e vo decata.....jas ke imam maksimum dve i to ke gledam edno po edno da gi ragam,dodeka tie"normalno"mazenite na 20 imaat pravo da pravat pogolema pauza megu decata!
I da ne se omazam...zdravje..barem ke mu se nauzivam..ke setam i slicno.....Sepak Gospod nema isti planovi za site nas!!!! A da se mazam radi-reda kolku eve se maziv i da se razvedam posle 2 godini i to ne biva...Sepak ne sum dete..imam 35 i znam sto treba.....i plus kako sto stareeme stanuvame poprebirlivi vo kriteriumite.Ne za dzabe se reklo ako ne se izmamis do 25 posle potesko ke te izlazat hihi !Iskreno jas cekam nekoj da mi naleta od stranstvo....moze i stranec da e!!!Nekako Makedoncive vo zivotov mi se pokazale neluge i idioti!
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-21

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty07.04.09 11:15

После 25 година .
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28424
Registration date : 2009-02-16

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty07.04.09 11:55

Се си има своја тежина и убавина, па така и бракот. Според мене ретко дека некоја личност од 15,16год може да е зрела, изградена и самостојна инддивидуа. Сепак во тој случај се работи само за дете, не за џабе е кажано "дете гледа дете". Факт е дека таквите бракови се почесто настануваат и се "последица" на бременост. Не велам дека оние од 25 натаму се нешто позрели, сепак тоа е индивидуално. Мислам дека човек созрева зависно од проблемите, искуството ,и маките кои ги имал во животот. Сепак колку и да си незрел во брак си принуден да се однесуваш поодговорно. Некој можеби ќе се покае дека многу рано го направил тој чекор,некој не. Најважно е да си со вистинската личност, некој кој ќе те разбере и поддржи во се, па макар и да не си во право. А на колку години ќе се стапи во брак не дека не е важно , но во денешно време за тоа нема некоја граница.
Вратете се на почетокот Go down
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27637
Registration date : 2009-04-26

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 0:01

Јас се омажив на 31г. Пред тоа и јас гледав да завршам факс, да се вработам да осетем своја паричка и да си се изнашетам и да правам глупости што ми доликуваа на годините. Фала му на бога и така беше по тој редослед. Со мм се запознав на 28 и не брзавме. Мислам дека нема возраст за мажење по дифолт, секое време и години си носат своја убавина.
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28148
Registration date : 2009-02-04

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 0:05

Тогаш кога двајцата партнери ќе се почуствуваат спремни за да влезат во заеднички живот и обврските што ги чекаат
Вратете се на почетокот Go down
natasa p
Почетник
Почетник
natasa p


Female
Број на мислења : 61
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 27385
Registration date : 2009-05-25

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 0:53

Бракот според мене е многу сериозен чекор во животот. пред да се направи тој чекор треба добро да се размисли, посебно во денешно време, кога многу бракови пропаднале зошто биле избрзани или непромислени. Брак на помлади години не оправдувам. А кога е вистинското време? Нашиот биолошки часовник ке го даде вистинскиот одговор.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28909
Registration date : 2009-02-16

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 1:11

i jas ne opravduvam izbrzani brakovi...... ama izbrzani brakovi posle 15 godini vrska i pak neuspesni ?????????????? e toa ne go svakam
Вратете се на почетокот Go down
natasa p
Почетник
Почетник
natasa p


Female
Број на мислења : 61
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 27385
Registration date : 2009-05-25

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 1:35

Од ова може да се заклучи дека едно е да си во врска друго во брак. Според мене ретки се успешни бракови во вистинска смисла на зборот. Но тоа било и така останало. 
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28909
Registration date : 2009-02-16

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 1:49

за жал така е.... ама многу страдаат поради погрешна проценка на партнерот... девојки творете си ги очите,.....
Вратете се на почетокот Go down
natasa p
Почетник
Почетник
natasa p


Female
Број на мислења : 61
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 27385
Registration date : 2009-05-25

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 1:55

Што се однесува до проценката, многу девојки се свесни но постојат други фактори што ги натерале, страв дали ке најдат друг..., Факт е дека во бракот ништо не е како порано. И двајцата партнери се менуваат. Она што го држи тоа е толеранцијата.
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28909
Registration date : 2009-02-16

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 2:03

ama i tolerancijata si ima svoi granici.... a da znaete deka sekoe lonce si ima svoe kapace... ama mozno e da ne sme go pronasle na vreme.... pa da ostana razdeleni.... t.e. gresno poklopeni....
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28679
Registration date : 2009-01-02

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 13:22

Najdobra vozrast e taa koga dvajcata partneri ke pocuvstvuvaat deka e vreme za takov vazen cekor - brak. Godinite kako brojka ne znacat nisto...
Вратете се на почетокот Go down
natasa p
Почетник
Почетник
natasa p


Female
Број на мислења : 61
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 27385
Registration date : 2009-05-25

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 15:31

KATIC напиша:
ama i tolerancijata si ima svoi granici.... a da znaete deka sekoe lonce si ima svoe kapace... ama mozno e da ne sme go pronasle na vreme.... pa da ostana razdeleni.... t.e. gresno poklopeni....
Кога човек ке размисли подобро, и кој знае колку добро да функционирале во врска, да имале идеална врска, во бракот се се менува. Не зборувам од гледна точка на карактерите, самите обврски самите ситуации, кој како гледа кој како ги решава те доведува до судир. Не стално ама се јавува. И би рекла тоа е дел од животот. Кога мислев на толеранција , се подразбира толеранција во рамките на нормалното, никој не може да толерира ситуации што преминуваат и мери и граници, пијанство..., Времето само си покажува дали треба да се стапи во брак или не, али сомнежи стално ке ги има.
Вратете се на почетокот Go down
sest
Почетник
Почетник
sest


Female
Број на мислења : 30
Age : 43
Локација : Strumica
Поени : 27702
Registration date : 2009-03-17

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty31.05.09 17:03

jas bev 22 godini koga se vencav, a posle 1 ipol godina si odimav i devojce taka na 24 godini rodiv kerka i mislam deka mi e super, sega devojceto ima 4 ipol godini i ke planiram na vtoro .
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28355
Registration date : 2009-04-28

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty01.06.09 13:07

da mozam da go vratam vremeto, ke se omazam na 30 (vtoriot brak mi e na 30 god i navistina se osetiv i spremna i zrela i sposobna za brak)
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28518
Registration date : 2009-01-16

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty01.06.09 13:12

pepa напиша:
Najdobra vozrast e taa koga dvajcata partneri ke pocuvstvuvaat deka e vreme za takov vazen cekor - brak. Godinite kako brojka ne znacat nisto...

potpis
nikogas nemoze da bides 100% spremen za nesto sto ne si go doziveal i za brak i za dete istoto vazi!
jas na 22 se omaziv a planirav na 23 ,na 25 da rodam a rodiv na 23 ,malku porano mi se sluci ama mozebi podobro sto vaka ispadna
super mi e !
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29105
Registration date : 2009-02-05

Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty01.06.09 13:49

jas sum mislela deka porano ke se omazam ama ne sipadna taka ko sto si mislis inace jas na 28 se veriv i posle tri meseci pravevme svadba.A vrskata ni bese 9 godini ama da vi kazam se imame iznauzivano sega go cekame samo bebenceto i site kocki ke ni bidat sklopeni
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Најдобра возраст за стапување во брак?   Најдобра возраст за стапување во брак? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Најдобра возраст за стапување во брак?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Љубов и секс :: Сингл-
Отиди до: