Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Колку љубов да му се даде на детето?

Go down 
+43
butterfly
Ilince
Mama Vase
nnatasa
Deni
Damjana
jasmina,mina
beti.liz
josifana
Jovana_Skopje
Daki
marina_daniel
Gordana Natovska
Mama Ane
Jovana's mom
wisna
marijanamir
macush
Freya
Ben10
tanjaaa
hajdi
Simona's mom
mamicka Ana
Nate_David
Emi
Vesnicka
Ves
Goca
Lana
Svetlana
sonjamfk
biljanag
moja Ina
Lili
Kinky
Sandra
mamalina
ZeleniCka
majuvce
obicna
vecki
Misticia
47 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty18.06.09 15:46

Jovana_Skopje напиша:
Kompletna licnost Daki se postignuva samo so rabota. Sekoe dete treba uste od mala vozrast da se uci na obvrski. Mazenje pazenje i ligavenje okolu deteto nema nisto dobro da mu donese vo zivotot.

Навистина сме сите ралични и различно размислуваме,јас сето тоа го почитувам, но навистина би сакала Јована_Скопје да ми пообјасни што за нејзе е лигавење?!? над сопственото дете......какво е тоа мазење,пазење кое нема да му донесе добро на детето?!?.....Јована не сум те среќавала многу често на форумов,што не е лоша работа,но чисто се сомневам дека имаш дете,а ако е спротивно се извинувам и не би било лошо да го споделиш сопственото искуство за љубовта кон сопственото дете и како до комплетна личност...... flower
Вратете се на почетокот Go down
Jovana_Skopje
Почетник
Почетник
Jovana_Skopje


Female
Број на мислења : 35
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 28485
Registration date : 2008-10-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:16

Dete stom pocne da razmisluva odnosno stom projavi zelba za odredeni materijani nesta se pocnuva so vospituvanje.
1. Utrinska gimnastika
2. Sreduvanje na sobata
3. Dorucek, ama dorucek ja kakov sto ke mu dadam
4. Aktivnosti, vo porana vozrast dodeka nauci da cita, slozuvalki, crtanje 2 casa na den, koga ke pocne da cita isto taka 2 casa na den dodeka ne trgne vo skolo, koga ke trgne vo skolo osven zakonite 1,2 i 3 posle skolo mal odmor od 2 casa i potoa sledi ucenje i povtoruvanje na materijalot od skolo se dodeka ne go nauci ko oce nas.
5. Otkako ke mi dokaze odnosno preraskaze deka navistina ucel sleduva mala nagrada, gledanje TV ili Internet cel cas.
6. Pred legnuvanje licna higiena, diplenje alista filskutura i legnuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana_Skopje
Почетник
Почетник
Jovana_Skopje


Female
Број на мислења : 35
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 28485
Registration date : 2008-10-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:19

josifana напиша:
Ljubovta sprema decata treba da e maksimalna,bezuslovna,i treba da im se pokazuva sto e mozno poveke.
A,ljubovta ne e merlivo kolicestvo,pa da se potrosi,ja ima dovolno za site dokolku ja pronajdeme dlaboko vo srceto.

Ti mozes da imas ljubov kolku sakas, no ne smees da dozvolis da go razligavis deteto i ono tebe da te kontrolira, Mora da se znae koj e koj Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 592735
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:23

Izvini Jovana,ke te prasm i jas imas dete ili.....e na pat?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:24

Jovana_Skopje напиша:
Dete stom pocne da razmisluva odnosno stom projavi zelba za odredeni materijani nesta se pocnuva so vospituvanje.
1. Utrinska gimnastika
2. Sreduvanje na sobata
3. Dorucek, ama dorucek ja kakov sto ke mu dadam
4. Aktivnosti, vo porana vozrast dodeka nauci da cita, slozuvalki, crtanje 2 casa na den, koga ke pocne da cita isto taka 2 casa na den dodeka ne trgne vo skolo, koga ke trgne vo skolo osven zakonite 1,2 i 3 posle skolo mal odmor od 2 casa i potoa sledi ucenje i povtoruvanje na materijalot od skolo se dodeka ne go nauci ko oce nas.
5. Otkako ke mi dokaze odnosno preraskaze deka navistina ucel sleduva mala nagrada, gledanje TV ili Internet cel cas.
6. Pred legnuvanje licna higiena, diplenje alista filskutura i legnuvanje.
теоретски да,но практично?ова од искуство го пишуваш или од книга!те молам!јас сум педагог за предучилишна возраст и кога работев во градинка незнам дали ќе ми поверуваш но 18 деца ги мазев како мои.Не си свесна со колкава љубов ми враќаа.ме исполнуваа,но во моментот кога ќе кажев сега раскажуваме приказна или учиме песничка како пиленца се собираа околу мене и замолчуваа.Дома јас сум таа според маж ми која размазува но и која истовремено е најпочитувана од страна на ќерка ми(засин ми ќе видиме,мал е) од 4 возрасни индивидуи дома flower


Последната промена е направена од jasmina,mina на 19.06.09 14:27. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:25

Jovana_Skopje напиша:
Dete stom pocne da razmisluva odnosno stom projavi zelba za odredeni materijani nesta se pocnuva so vospituvanje.
1. Utrinska gimnastika
2. Sreduvanje na sobata
3. Dorucek, ama dorucek ja kakov sto ke mu dadam
4. Aktivnosti, vo porana vozrast dodeka nauci da cita, slozuvalki, crtanje 2 casa na den, koga ke pocne da cita isto taka 2 casa na den dodeka ne trgne vo skolo, koga ke trgne vo skolo osven zakonite 1,2 i 3 posle skolo mal odmor od 2 casa i potoa sledi ucenje i povtoruvanje na materijalot od skolo se dodeka ne go nauci ko oce nas.
5. Otkako ke mi dokaze odnosno preraskaze deka navistina ucel sleduva mala nagrada, gledanje TV ili Internet cel cas.
6. Pred legnuvanje licna higiena, diplenje alista filskutura i legnuvanje.

Ova ni vo vojska go nema Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:28

Damjana напиша:
Jovana_Skopje напиша:
Dete stom pocne da razmisluva odnosno stom projavi zelba za odredeni materijani nesta se pocnuva so vospituvanje.
1. Utrinska gimnastika
2. Sreduvanje na sobata
3. Dorucek, ama dorucek ja kakov sto ke mu dadam
4. Aktivnosti, vo porana vozrast dodeka nauci da cita, slozuvalki, crtanje 2 casa na den, koga ke pocne da cita isto taka 2 casa na den dodeka ne trgne vo skolo, koga ke trgne vo skolo osven zakonite 1,2 i 3 posle skolo mal odmor od 2 casa i potoa sledi ucenje i povtoruvanje na materijalot od skolo se dodeka ne go nauci ko oce nas.
5. Otkako ke mi dokaze odnosno preraskaze deka navistina ucel sleduva mala nagrada, gledanje TV ili Internet cel cas.
6. Pred legnuvanje licna higiena, diplenje alista filskutura i legnuvanje.

Ova ni vo vojska go nema Smile

hahahaahahahahaha potpis
taka e ova od nekoja kniga e garant so veze nema vo praksa eden sto go pravi ova neka pise odma da mu cestitam Smile
eve i jas ke prasam jovana imas dete ili ?
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:29

Ima nekoja majka sto gi praktikuva pravilava sto gi navela Jovana.Ako ima takva vednas da se prijavi da i dademe mesto na pocesen clen na forumov ... hahah
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:33

Кога сме во фаза на галење и ,,беснеење,,и кога со уживање ги гледам како се празнат,а всушност се радувам дека ете господ ме дарувал со здрави и прави деца кои можат да го прават тоа,е тогаш маж ми кој е малку построг ми вика,,ајде сег среди ги нели си педагог,да дојдат да ти ги видат децава никогаш нема да те примат на работа по струка,,ама мајките со срце реагираат секако,тоа со зборови не се опишува.Само нека ни се живи и здрави.се со свое време! flower
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:35

Потполно се сложувам дека теоријата е едно а праксата сосема нешто друго.....тие правила се “во ред“ само доколку се работи за војска,што рече Дамјана,или напишана на книга од некој кој знак ? дали има сопствени деца,а не за мали дечиња и пред се за СОПСТВЕНО дете......секој мисли најдобро за сопственото дете,но навистина мислам дека се претерува кога се користи зборот лигавење над сопственото дете..........јас искрено секој ден се „лигавам„ над сопственото дете и пак сметам дека колку толку е о.к воспитана или барем не размазана.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:46

Хаха...Мене ми личи на амбициозно планирање...па сите сме го поминале кога не нервирале Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 412106 туѓите деца- нели? Можеби не до волку амбициозно и спартански ама сигурно сме си ветувале дека нема да ги размазиме како другите и дека они не знаат како треба ама јас прочитав во една книга и тамо убаво си пише.....само да го следиш упатството и куклата ќе проработи :shame: !

А што знаеш, можеби има ваквок жив пример...па свашта има на светов!
Мојот педијатар вика- експерименти со живи луѓе се забранети- кога ќе чуе вакви планирани дресури и воспитувања.
hihi
Јас не би и честитала da ziveeme туку би прашала каде овде има детство, безгрижност, родителски маки, солзи од правење (умерени)глупости, галење и исполнување на емоционалната страна на ова спартанче во описот???? Сака некој да воспитува дете без труд, само со наредби и забрани? Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 166510 Епа воспитаните и емоционално здравите и избалансирани личности не се добиваат на лутрија- некој со нив работел од дете, работел,негувал, вложувал, се грижел....косата му побелела!
Како се старее ако не со родителски маки, што мислевме? Никој не рече дека е лесно со дете, ама никој не ни рече дека и во животот е лесно, а сепак е убав! И најслатко нешто е детето, а нас тоа ни е работа, да се грижиме за нив а не само да ги дресираме сами да се грижат и да функционираат. Има време, втората половине од нивниот живот ќе не нема нас, па барем дур сме тука да им се најдеме!
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:48

Deni напиша:
Хаха...Мене ми личи на амбициозно планирање...па сите сме го поминале кога не нервирале Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 412106 туѓите деца- нели? Можеби не до волку амбициозно и спартански ама сигурно сме си ветувале дека нема да ги размазиме како другите и дека они не знаат како треба ама јас прочитав во една книга и тамо убаво си пише.....само да го следиш упатството и куклата ќе проработи :shame: !

А што знаеш, можеби има ваквок жив пример...па свашта има на светов!
Мојот педијатар вика- експерименти со живи луѓе се забранети- кога ќе чуе вакви планирани дресури и воспитувања.
hihi
Јас не би и честитала da ziveeme туку би прашала каде овде има детство, безгрижност, родителски маки, солзи од правење (умерени)глупости, галење и исполнување на емоционалната страна на ова спартанче во описот???? Сака некој да воспитува дете без труд, само со наредби и забрани? Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 166510 Епа воспитаните и емоционално здравите и избалансирани личности не се добиваат на лутрија- некој со нив работел од дете, работел,негувал, вложувал, се грижел....косата му побелела!
Како се старее ако не со родителски маки, што мислевме? Никој не рече дека е лесно со дете, ама никој не ни рече дека и во животот е лесно, а сепак е убав! И најслатко нешто е детето, а нас тоа ни е работа, да се грижиме за нив а не само да ги дресираме сами да се грижат и да функционираат. Има време, втората половине од нивниот живот ќе не нема нас, па барем дур сме тука да им се најдеме!


POTPIS POTPIS POTPIS
bravo mnogu ubavo kazano
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 14:57

tolku bese od vojnickiot rezim ... Smile

1. Utrinska gimnastika
2. Sreduvanje na sobata

nij majka mi go pravese ova, nit jas go pravam nit pa deteto moe ke go pravi... a vaka da vi kazam, za godinite, fino izgledame i fala bogu uste ne pocnale travi da ni rastat po doma... se banjame doduse zabi mieme i cistime po doma ednas nedelno i toa ako sme rabotele normalini saati 5 dena nedelno!

Inace, mozno li e ustvari da premeris i da rece e volku ke te sakam, aaaa, ama jas i poveke od toa te sakam ama poradi pravilen razvoj i vospitanie ke moram samo volku da te sakam...?!

Milsam, neli e malku nebulozno, da se zaprasa covek kolku da sakas i toa tvoe dete???

sto znam... licno uste sega mi ide stomakov sama da si go gusnam, si zobram sama sosebe realno a ustvari so kerkami vo stomakov. Mi idat nekogas solzi na oci, onaka opsto, od radost deka ja ima vo stomakov deka ke ja vidam, deka ke ima dete.. mozno li e toa da se kontrolira da ne recam dozira??

Veke eden broj na postovi napisaa, sakanje na dete so vospituvanje, stogost... ili ragaluvanje, rasipuvanje na krajot .. mnogu mnogu nema vrska. Edno e da go sakas drugo e da go vospituvas. Vo sakanjeto srceto zboruva, vo vospituvanjeto - razumot...
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29725
Registration date : 2008-04-08

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 15:05

Абе ти измешај ги и срцето и разумот, едното не го исклучува другото, таман треба да си се надополнуваат. Не мора да се забегува со разум!
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 15:07

e da de, i taka moze Smile
samo stvarno mi se cini nevozmozno da doziras kolku ke go sakas deteto...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 17:19

nnatasa напиша:
e da de, i taka moze Smile
samo stvarno mi se cini nevozmozno da doziras kolku ke go sakas deteto...

i jas ke se nadopolnam.naslovot na temata e pogresen.namesto kolku treba da stoi kako?
ljubovta kon nasite deca e bezuslovna,bezvremenska,beskonecna,bez rok na traenje,bez nikakvi parametri.

a kako da im se iskaze ili dade e drigo prasanje.interesni postovi citam.edni so disciplina,drugi so ligvenje.
i ne e tolku bitno kako,tuku bitno e da ja pocustvuvaat,da znaat deka se sakani.deka ima ljubov.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 17:53

Go sakam go sakam najmnogu i koga ne mozam da go galam i da si igram so nego a na cekor od mene e dusa me boli , im treba na dedcata seta ljubov i seto vnimanie , i vnukite moi gi sakam i kolku mozam gi guskam , razgovaram so niv, gi soslusuvam , gi tesam koga treba , im objasnuvam , ne e toa razgaluvanje , --za pogolemkite -mnogu mnogu e vazno koga edno dete znae deka nekomu moze da se obrati slobodno da se iskaze bez da bide ismeano, navredeno. So ubav zbor da mu se kaze koga e vo pravo koga ne e .
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 18:09

Jovana_Skopje nema deca, so glava garantiram. Inaku bi znaela deka... aj da ne gi narecam glupostive, tuku pravilata koi gi napisala ne se sproveduvaat vo praksa taka kako sto i zvucat vo glava dodeka gi cita kojznae od kade. Ako ona saka takov rezim t.e. teror da im sproveduva na nejzinite deca - neka poveli.
Za mene, ne fala, imam sopstveni "pravila" spored koi deteto treba da igra, da igra, da igra... da porasne i da sozree fizicki i mentalno pred da nauci sto e odgovornost. I da bide tretirano so ljubov i pocit, kako ramnopravna edinka i individua za sebe, a ne kako zivotno koe treba da se dresira.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 18:49

Jas eve od licno iskustvo da si kazam...nikogas ne bev tretirana vaka od moite roditeli kako sto ima nacrt plan Jovana...samo ljubov vnimanie igra smea obvrski nikakvi...masina ne znaev da pustam dodeka ne se omaziv ucev koga jas mislev nikogas ne mi nametnuvale uci sega ...pa bev jaka ucenicka.....i normalno zdrava licnost sum nisto ne mi fali si gi prezedov site obvrski...taka i moite deca ke rastat ima vreme koga da gi terorizira zivotot...majka mi vikase kaj mene iznauzivaj se pred tebe e zivotot za da rabotis ...i taka bilo
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 18:51

imi ide da --tepam mnogu vozrasni koga komentiraat za decata strogo samo kako bubacki bile , ne treba da bidat bubacki treba da bidat deca i samo deca - bezgrizni
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 19:04

Ne e za mubaet. Aj da ja vidam nea sabajle da stane, pa prvo da sraboti po doma - posle moze jadenje. I toa svekrva i sto ke odluci Smile Pa ako mazot i odluci deka e dobro sraboteno, moze da izgleda edna serija ... hahaha. Smeski, ova e najverojatno na sala pisano, nema vakov coek ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 19:17

Sekakov narod ima Damjana ic da ne te cudi.......Jas na moeto dete bezuslovno bi mu pokazala kolku go sakam .Mislam deka toa za deteto ima golemo znacenje koga mu kazuvas kolku go sakas.I tatko mi mene kako Jovana sakal da me drzi pod rezim ,demek toa go pravel oti sakal da bide od mene uspesna ,vospitana licnost.Ne za drugo ami za lugeto oti on zivee za toa sto ke rece narodot .Nemozam da kazam deka ne me sakal ama nikogas toa ne mi go pokazal na mil i ubav nacin.A toa mi falelo i mi fali seuste vo zivotov ,toa e eden prazen del vo mojata dusa koj nikogas i so nisto nema da moze da se potpolni.Zatoa jas sekogas ke mu kazuvam na moeto dete kolku mnogu go sakam .........sakam.....sakam...
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 19:30

и јас срцка сум воспитувана по некој таков патријахален режим кој многу го мразам!не велам и јас дека не ме сакале.но не умеел поготово татко ми да ми го покаже тоа,да ме милува,гушка.Туку на секој мој успех тој викал на пр,,продолжи гледај следниот пат да биде исто,да не попуштиш,,на факултет ли или за било каков успех на било кое поле
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 20:29

So moite sekogas sum imala i imam korekten i sloboden odnos. Bukvalno za se sme razgovarale, taka se postavile so polno razbiranje i poddrska. Moite uspesi gi nagraduvale, a neuspesite ne mi gi zemale za zlo, naprotiv so nivna pomos i poddrska sum uspevala vo se. Ne sum bila nikogas kaznuvana, nitu dresirana, nitu sum imala nedostatok na ljubov, miluvanja, galenja itn...sekogas mi bilo dozvoluvano se sto ne e za moja opasnost i sega znam da se spravam so site predizvici vo zivotot, blagodarenie na niv. Taka i so mojata kerka ke se odnesuvam i mnogu, beskrajno mnogu si ja mazam i ne brojam kolku pati sum i kazala te sakam. Ona e mojot zivot i sekogas i za se ke bidam so nea.
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28061
Registration date : 2009-04-08

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty19.06.09 21:31

decinjata se najgolemoto bogatstvo na svetot.obozavam koga ke vidam malecki bebinja flower .posakuvam da gi guskam,stipkam,bacnuvam i se da im pravam hihi mislam deka koga ke stanam majka tesko na bebeto ke bide samo ke go bacnuvam.ljubov najmnogu na cel svet ke mu pruzam.a za zakoni voveduvanje nema sansi utrinska gimnastika hihi hihi .ne be nema sansi.ustvari nema logika sine stani da vezbas hahaahah a mama ke lezi na krevet i ke te gleda .....se ke si se odviva kako sto treba bez nekoj posebni pravila.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Колку љубов да му се даде на детето?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: