Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Колку љубов да му се даде на детето?

Go down 
+43
butterfly
Ilince
Mama Vase
nnatasa
Deni
Damjana
jasmina,mina
beti.liz
josifana
Jovana_Skopje
Daki
marina_daniel
Gordana Natovska
Mama Ane
Jovana's mom
wisna
marijanamir
macush
Freya
Ben10
tanjaaa
hajdi
Simona's mom
mamicka Ana
Nate_David
Emi
Vesnicka
Ves
Goca
Lana
Svetlana
sonjamfk
biljanag
moja Ina
Lili
Kinky
Sandra
mamalina
ZeleniCka
majuvce
obicna
vecki
Misticia
47 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29174
Registration date : 2008-07-10

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty04.10.08 12:33

да се служувам со сите да не се повторуваме, но дали вие чувствувате тоа што и јас го чувствувам одредена доза на љубомора старв несигурност додека гледам како друг го држи крева.. јас понекогаш го цувствував сето ова не знам дали е нормално..некогаш му велам на ММ Давид кога ќе порасни ке бидам љубоморна кога ќе има жена,женска.. и тој вика затоа е вечна кавгата помеѓу свекрва и снаа и не се сакаат хехеххехе hihi
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty08.10.08 15:02

Kinky напиша:
Seuste ne sum slusnala dete da pati od "vishok" na ljubov:), a od manjak... poznato ni e.

Sin mi go sakam beskrajno, go obozavam neizmerno, mu go kazuvam toa 100000000 pati na den. Go gushkam i bacuvam, igram i se mazam so nego enooormno mnogu.

I pravam razlika megju sakanje i raspustenost, sakanje i razmazuvanje, sakanje i nemanje granici, sakanje i nevospitanost...

љубов мислам дека треба безгранично многу да се пружи, сите сакаме да сме сакани и сакаме да сме мазени. и јас му кажувам на Марко секој ден колку го сакам до небото и сонцето и ѕвездите. бескрајно

а размазеноста, тоа е веќе нешто сосема друго. да не се мешаат двете работи. не му купувам секоја количка што ќе ја посака во град... не му ги давам некои работи што се мои (накит и сл.) да ги чепка за да не ги изгуби...не му дозволувам да се вози по сто пати на количките во парк...не му купувам по едно количе на секое пазарување у продавница... ама затоа понекогаш купувам, и сакам да го гушкам и сакам кога Марко мене ме гушка... мислам со љубов пораснуваат во добри луѓе
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty09.10.08 1:51

Kinky mislam deka ja dopre sustinata so toa sto go ima napisano i potpolno se slozuvam.
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29132
Registration date : 2008-08-08

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty09.10.08 1:59

Eve sto procitav najnovo vo prilog na toa deka deteto kog ae malo so ljubov ne moze dase razmazi-znaci bezgranicna ljubov mu e potrebna:
Истражувањата покажале дека тврдењето дека бебето кое се држи во раце ќе се разгали е една од поголемите заблуди. Напротив, држењето на бебето во раце се покажало како доста ефектно при зближување на бебето со родителите.

Родителите кои често го земаат детето во раце и го носат со себе низ домот и на прошетка се многу поповрзани со децата, бидејќи бебето во нивната прегратка се чувствува многу посигурно. Поради ова детето и кога ќе порасне повторно ќе бара утеха во истата прегратка. Освен ова докажано било и дека бебињата кои биле повеќе држени во раце плачат помалку, имаат помалку грчеви, подоцна подобро учат и побрзо се социјализираат.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty09.10.08 14:18

Potpis za Vesnicka!
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Полуматурант
Полуматурант
hajdi


Female
Број на мислења : 522
Age : 38
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 28775
Registration date : 2008-08-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty09.10.08 14:22

nema merilo kolku ljubov da mu se dade na dete. Jas od moite roditeli imam neizmerna ljubov, i ko ke imam moi deca isto i jas ke im davam neizmerna ljubov
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Полуматурант
Полуматурант
tanjaaa


Female
Број на мислења : 625
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 28749
Registration date : 2008-09-11

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty20.10.08 19:39

neznam i jas go delam mislenjeto so hajdi i kaj mene bilo taka so ljubov so razbiranje a za razlika od toa soprugot e izrasnat vo druga sredina za razlika od mojata so vikanje karanje kazni i zatoa den denes koa ke mu se doblizam da go gusnam kako da e alrgicen na toa bega ili pa nedaj boze da mi rece te sakam
misli deka toa nemalo potreba da se kazuva
a jas mislam deka koa ke imam deca bi im kazuvala po 200000000 pati na den deka gi sakam
Вратете се на почетокот Go down
Ben10
Прваче
Прваче
Ben10


Female
Број на мислења : 131
Age : 50
Локација : Скопје
Поени : 28772
Registration date : 2008-08-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty20.10.08 19:47

љубовта е единствена работа која со делење се множи! Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty20.10.08 20:00

Ben10 напиша:
љубовта е единствена работа која со делење се множи! Very Happy
Mnogu ubavo kazano Smile
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty20.10.08 22:19

Jas obozavam na sekoe da im kazuvam deka gi sakam,a nema nisto poubavo koga ke me gusnat i koga ke mi recat "Te sakam mamo" e togas mislam deka su vo oblaci.MIslam deka taka gi ucam da gi iskazuvaat svoite cuvstva i da ne se sramat od toa.Da sakas nekogo i da mu go kazes toa e najubava rabota.Maz mi nikogas ne gi iskazal svoite cuvstva ni mene ni na moite deca,i ako znaeme deka ne saka.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty24.10.08 10:38

пред некое време (уствари баш оддамна) во некоја книга или во некој филм имаше една реплика.
- Што се е потребно една жена да сретне совршен маж?
- да го роди
:-)

и навистина (не дека за ќерка не е така-верувам дека е исто) мајките се вљубуваат во своите деца
Вратете се на почетокот Go down
marijanamir
Почетник
Почетник
marijanamir


Female
Број на мислења : 16
Age : 53
Локација : скопје
Расположение : добро
Поени : 28416
Registration date : 2008-10-29

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty08.11.08 23:06

на децата треба да им се даде сета можна љубов затоа што причината за нивното постоење е токму љубовта, кој не мисли така подобро да не раѓа ,бидејќи за детето треба да знаеш и да сакаш да се жртвуваш и кога ти е тешко да му се насмееш ,и кога си нервозна да го бакнеш, и кога си болна да си играте.САМО ДЕЦАТА КОИ ЖИВЕЕЛЕ ВО ЉУБОВ МОЖЕ ДА СТАНАТ ЛУЃЕ СПОСОБНИ ДА ПРУЖАТ ЉУБОВ.
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty09.11.08 2:04

marijanamir mnogu ubavo napisano, posebno mi se dopaga tvojata posledna recenica,bravo.Kratko, jasno i poucno.
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty20.11.08 1:04

Неизмерно многу.. доволно е? Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty17.12.08 16:49

Vesnicka напиша:
Eve sto procitav najnovo vo prilog na toa deka deteto kog ae malo so ljubov ne moze dase razmazi-znaci bezgranicna ljubov mu e potrebna:
Истражувањата покажале дека тврдењето дека бебето кое се држи во раце ќе се разгали е една од поголемите заблуди. Напротив, држењето на бебето во раце се покажало како доста ефектно при зближување на бебето со родителите.

Родителите кои често го земаат детето во раце и го носат со себе низ домот и на прошетка се многу поповрзани со децата, бидејќи бебето во нивната прегратка се чувствува многу посигурно. Поради ова детето и кога ќе порасне повторно ќе бара утеха во истата прегратка. Освен ова докажано било и дека бебињата кои биле повеќе држени во раце плачат помалку, имаат помалку грчеви, подоцна подобро учат и побрзо се социјализираат.
Ова е вистина, го прочитав во книгата на д-р Спок, „Нега деце по д-р Споку “!!!
Би додала само дека нема разгалени деца, има само невоспитани, и родители кои не знаат како да пружат љубов !
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.12.08 14:03

Бескрајна е љубовта која јас како мајка ја чувствувам спрема моите деца. Мислам дека и ги гушам со тоа што секој ден ги стискам, ги гушкам ги бацувам. Секој момент на размислување ми е насочен кон нив. Растена сум во средина каде имало доволно љубов и почитување помеѓу сите членови. Сакам и моите деца да го осетат тоа што сме го имале ние во семејството.
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27617
Registration date : 2009-05-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 12:43

jas smetam deka za deteto da bide srekno i od nego da se izgradi licnost koja ponatamu ke znae da gi ceni vrednostite vo zivotot i samo da si gi resava problemite potrebno e da mu se dade seta mozna roditelska ljubov no sekako bez da go razgaluvame premnog,inaku kako toa dete ke se izgradi vo zrela licnos ako od malo ne osetilo roditelska ljubov koja ke go vodi ponatamu vo zivotot.
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 12:59

za moeto dete imam neogranicena ljubov so zborovi nemozam da ja opisam Smile no neznaci deka mm sum go zaboravila ljubovta kon nego e isto mnogu golema i den na den se zgolemuva megutoa toa e drug vid na ljubov!
moite roditeli me izrasnaa i mene i sestrami so premnogu ljubov megutoa i dobro vospituvanje za da moze sega da bidam po samostojna da ne trcam za pomos za nekoi sitnici i gluposti da bidam razmazena da nemozam sama deteto da si go cuvam.Zatoa za ljubov gledam site se za DA deka e potrebna vo neograniceni kolicini i na site nacini no pritoa da se ima i dobro vospituvanje (da ne se razgali deteto)za da izrasnat site nasi sonca dobri silni i samostojni
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 13:10

Mislam deka ne postoi roditel koj ja ogranicuva ljubovta kon svoeto dete. E sega site sme razlicni i sekoj najverojatno taa ljubov ja manifestira na razlicen nacin. Mislam deka treba roditelot da si napravi edna ubava relacija vo koja ke bidat povrzani, neizmernata ljubov i pravilnoto vospituvanje, za da od deteto utre den proizleze edna kompletna licnost.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana_Skopje
Почетник
Почетник
Jovana_Skopje


Female
Број на мислења : 35
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 28485
Registration date : 2008-10-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 13:35

Kompletna licnost Daki se postignuva samo so rabota. Sekoe dete treba uste od mala vozrast da se uci na obvrski. Mazenje pazenje i ligavenje okolu deteto nema nisto dobro da mu donese vo zivotot.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 13:41

Jovana, mazenje, pazenje nikoj ne spomna. A pod pravilno vospituvanje se podrazbiraat i obrvrskite koi deteto treba da si gi obavuva, soglasno negovite psiho-fizicki sposobnosti.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana_Skopje
Почетник
Почетник
Jovana_Skopje


Female
Број на мислења : 35
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 28485
Registration date : 2008-10-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 13:42

Daki напиша:
Jovana, mazenje, pazenje nikoj ne spomna. A pod pravilno vospituvanje se podrazbiraat i obrvrskite koi deteto treba da si gi obavuva, soglasno negovite psiho-fizicki sposobnosti.

Ha Ha Ha, ne spomnal nikoj no gledame sto se slucuva, mnogu roditeli se ligavat na decata i teraat po nivno. MORE strogo treba so tie mali palavkovci. !!!
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 13:45

Rekov sekoj na razlicen nacin si ja manifestira ljubovta kon decata i najverojatno si smeta deka taka e najdobro. No, Jovana i premnogu strogo ne e na arno, moze da se istraumatizira deteto od mala vozrast i sto potoa????????
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 13:53

Daki напиша:
Rekov sekoj na razlicen nacin si ja manifestira ljubovta kon decata i najverojatno si smeta deka taka e najdobro. No, Jovana i premnogu strogo ne e na arno, moze da se istraumatizira deteto od mala vozrast i sto potoa????????

tocno taka i site sto nemaat deca vikaat samo strogo ke go drzam deteto nema ova da mu dadam nema ona a posle koga ke dojde odma site omeknuvaat i zaboravaat sto zborele! jas vikam se da bide umereno toa zlatna sredina ne za gabe go kazale Smile
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty18.06.09 14:08

Ljubovta sprema decata treba da e maksimalna,bezuslovna,i treba da im se pokazuva sto e mozno poveke.
A,ljubovta ne e merlivo kolicestvo,pa da se potrosi,ja ima dovolno za site dokolku ja pronajdeme dlaboko vo srceto.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Колку љубов да му се даде на детето?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: