Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Колку љубов да му се даде на детето?

Go down 
+43
butterfly
Ilince
Mama Vase
nnatasa
Deni
Damjana
jasmina,mina
beti.liz
josifana
Jovana_Skopje
Daki
marina_daniel
Gordana Natovska
Mama Ane
Jovana's mom
wisna
marijanamir
macush
Freya
Ben10
tanjaaa
hajdi
Simona's mom
mamicka Ana
Nate_David
Emi
Vesnicka
Ves
Goca
Lana
Svetlana
sonjamfk
biljanag
moja Ina
Lili
Kinky
Sandra
mamalina
ZeleniCka
majuvce
obicna
vecki
Misticia
47 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 0:42

онака низ муабети добив два дијаметрални совети

1) немој многу да се потресуваш над детето ќе наполни 18 години и ќе те остави гледај си го сопругот со него ќе живееш
2) колку љубов ќе му дадеш на детето толку ќе ти враќа и тебе и на светот

што е најтрагично првиов беше од една мајка а вториов ми го даде другарка ми што уште не е во брак
јас лично мислам дека другарка ми е во право ама можда сум пристрасна ........... што мислите вие?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 0:47

spored mene vo nas ima ljubov i za nasite mm i nasite deca zarem ako si gi sakas decata mm ne go sakas gluposti koj mozel da kaze vakvo nesto
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 0:50

Za toa #2 jas sum dobar primer... Od moite zastraneta ama sepak sum porastnala kako ljubezna i gostoprimliva. Na koj sto ke pobara pomos sekogas pomagam kolku sto mozam. Sekoe dete e poseben karakter i razlicno vlijat zivotni situacii. Nekoi se naviknuvat na loso i dalje i oni pravat loso, a nekoi sto trpile mnogu loso stanuvat uste pocustvitelni osobi so mnogu ljubov. Mislam deka ne moze da se kazi nesto precizno bas kako i sto poradi toa. Se nadevam deka sum svatila prasanjeto tocno i deka ti e jasno moeto mislenje. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 0:59

една многу себична мајка денес од сабајле и не можам да ја истерам од умов
според мене самиот збор родител значи да се откажеш од себе за тие деца да ги изведеш на прав пат ........... страшно е кога има вакви родители си мисли на себе си како ќе живее госпоѓата........

и јас бев доста запоставена и моето детство беше толку лошо што луѓето што учеле со мене како мала не ги памтам како намерно се да заборавив
спрема други луѓе се трудам да сум ок ама спрема родителите незнам мислам да не е мм нема да добијат ни ало на телефон од мене и ќе се жалат дека децата ги оставиле ама стварно за нив вреди да се прекрши онаа заповед што вика да ги почитуваш родителите
не си родител само ако си родил уште многу треба можда и не се однесува таа заповед на нив
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 43
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-19

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:03

некогаш си се чудам самата себеси како сум пораснала во нормален човек, ако воопшто може да се биде нормален во ова време. моите родители никогаш не ми посветуваа внимание и љубов, а од мене го бараат сега истото. убедена сум дека тоа што не можам да забременам е што го плаќам нивниот грев.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:07

nemoj da mislis taka sigurna sum deka gospod ke te izraduva so bebe a ti ke mu ja podaris seta ljubov i vnimanie
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:09

So moite ko se preseliv od doma nemam muabet so tatkomi, duri ne se zemavme so maz mi. Majkami idese sama kaj mene. Po toa mm se javi i zborese so niv i ajde sea nekako si imame gledanje ama ne tolku cesto zs sme preseleni na 4 saati oddaleku so kola sme. Nemame kola i oni ko ke idat ili ponekad za slava ke otideme. Za toa sto bilo bilo i pominalo. Jas go gledam kako zivotno iskustvo. Ne pomisluvam loso, sekoj na kraj si go dobiva toa sto si zasluzil. Pred nekoj saat gledav losa situacija na dete i bas kako da se gledam od strana i mi tekna mnogu raboti. Na dete moe zdravje ke mu pruzam seta moja ljubov, kako majka mislam i loso i dobro pak ke si go sakas deteto samo se nadevam deka togas ke imam i pamet da ne go razgalam ni zaradi taa pricina da ne bide preterano strogo vospituvanje.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:10

Епа вака сега.. Секако дека не се сложувам со првово мислење - ајде роди ги децата па сами нека се снаоѓаат, пошто после 18 год. ќе те оставело. Ако го воспиташ убаво и му пружиш убав живот, нема да те остави никогаш.

Меѓутоа не го оправдувам баш ни односот што го имаат кај нас повеќето родители, односно што и кога децата ќе си оформат фамилија или ќе се осамостојат, овие одма на најмалиот проблем им трчаат на помош. Кај нас има едно непишано правило дека родителот треба да му помага на детето се додека е жив.

Значи, родителот треба секогаш да има посебно место во животот на децата (ако го заслужил тоа, секако), но треба да постои граница откако детето ќе си стане човек.



Јас фала богу сум израсната во здрава, убава фамилија во која отсекогаш имало љубов во изобилство. Мајка ми и татко ми не ни дале можда некое материјално богатство но ни дадоа многу љубов што секогаш ќе не врзува мене и моите две сестри - поголемо богатство од тоа нема. И нормално дека не може ниедна од нас да им сврти сега грб на моите, да не ги фермаме (океј, јас сеуште живеам со нив, мора да ги фермам Smile) меѓутоа двете сестри се мажени, со фамилија па ден денес моите имаат посебно место во нивниот живот.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:11

Додека е детето мало посвети му се целосно заедно со сопругот,воспитај го и прузиму неизмерна љубов,за кога ќе порасне да биде способно само да се бори во животот.Така мене ме воспитувале и така се трудам да ги воспитам моите деца.
Мajuvce,ne plakas ti nicij grev,toa sto si e tvoe ke si dojde i ke te izraduva koga najmalce ocekuvas.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:11

немој да мислиш негативно ако мислиш негативно тоа те спречува да затрудниш опушти се слушај музика занимавај се со нешто
не е вистина дека нивен грев може да те фати тебе

mamalina напиша:
Додека е детето мало посвети му се целосно заедно со
сопругот,воспитај го и прузиму неизмерна љубов,за кога ќе порасне да
биде способно само да се бори во животот.Така мене ме воспитувале и
така се трудам да ги воспитам моите деца.
Мajuvce,ne plakas ti nicij grev,toa sto si e tvoe ke si dojde i ke te izraduva koga najmalce ocekuvas.
така сакам да ги одгледам моите деца сега е едно ама планирам уште
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:14

Odnosot sto pisa "kaj nas" Ane da znaes deka i tuka e bas ist, i sea ne zboruvam samo za makedoncite, nego ima mnogu roditeli gi gledam deka za sekoe malo mu trcat da pomognat na decata... Toa se povejketo situacii koi se raboti za pari, ne se naucile na pamet da si trosat kako sto mu cini dzebot i zaborci se i ete poplaci kaj mama i tato i da ti platat za tvojot pamet. Bas zaradi ova pricina ne sakam da gi razgalam moite deca mnogu, sakam da si bidat samostalni. Ne deka nema da mu pomagam jas, nego ko nekoj den me nema da moze da si ziveat miren zivot bez takvi nervozi zs nie kako roditeli ne sme gi naucile na pamet.
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 43
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-19

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 1:23

дефинитивно детето треба да се научи на животните вредности уште додека е мало. да ги знае границите до каде може да оди соодветно на својата возраст. и физичкиот контакт е многу битен според мене. ако детето не се гали, бакнува уште додека е мало, потоа се ствара некоја дистанца меѓу децата и родителите. е сега се треба да биде во одредена мерка, за да не се створи некое разгалено детиште
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 9:54

Според мене не треба да се штеди љубов кон децата, но од друга страна треба да бидат воспитани за да можат еден ден сами да се справуваат со проблемите во животот, а не да чекаат другите да им ги решаваат.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 10:01

Seuste ne sum slusnala dete da pati od "vishok" na ljubov:), a od manjak... poznato ni e.

Sin mi go sakam beskrajno, go obozavam neizmerno, mu go kazuvam toa 100000000 pati na den. Go gushkam i bacuvam, igram i se mazam so nego enooormno mnogu.

I pravam razlika megju sakanje i raspustenost, sakanje i razmazuvanje, sakanje i nemanje granici, sakanje i nevospitanost...
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 10:21

Procitav tuka mn primeri kade sto osoba rastena vo nedostatok na ljubov prerasnala vo edna prekrasna licnost!No so rani vo dusata!
Ima i mn primeri sto gi znam kade od pregolemo RAZGALIVANJE namesto vo razumna licnost da se pretvori nekoj vo sebicno sustestvo koe neznae da se sooci so nieden problem!
No koga edno dete ke raste vo sredina opkruzeno so ljubov i ke bide svedok na bezrezervno davanje i primanje ljubiv,koga roditelot ke znae koga navistina mu e potrebna pomos,a koga treba da go ostavi samo da se snajde,neveruvam deka toa dete nema da znae toa da go proceni i svati koga ke porasne!
A za ona ostavigo deteto ,i toa ke te ostavi koga ke im a18g._Prvo nie tuka vo Makedonija seuste ne ziveeme na toj princip posle 18 god.osamosojuvanje na deteto,a i za ponatamu deka ne e taka ni svedoci temata zivotot vo zaednica hihi ,A i togas za so se site napori da dojdeme do dete,za da go frlam na ulica li?ili da go ostavam kako znae da is se snaoga.Pa duri i onaa ljubov sprema deteto nemoze da se sporedi so onaa sprema soprugot!Toa se dva razlicni nacini na ljubenje i sakanje koi se nesporedlivi!Naseto srce e tolku golemo so ima mesto vo nego za site so zasluzile da gi sakame ,a ne da birame: detevo ke me napusti da ne go sakam,mazot mi da go sakam...itn.itn.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29644
Registration date : 2008-02-24

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 10:25

Потпис Кинки. И да се надоврзам јас како родител би била среќна доколку детето се осамостои на 18 години или на колку и да е, но секогаш ќе има топол и пријатен дом каде ќе може да дојде. И родител кој секогаш ќе му пружи безрезервна подршка
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty27.09.08 10:28

Sandra напиша:
Според мене не треба да се штеди љубов кон децата, но од друга страна треба да бидат воспитани за да можат еден ден сами да се справуваат со проблемите во животот, а не да чекаат другите да им ги решаваат.

се сложувам
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty29.09.08 14:08

se slozuvam so mamalina,zelenicka i sandra. nikogas ne e dosta da im se pruzi jlubov na decata. nekogas svekrvata ke mi rece dosta go ljubis ostaj go, a jas ke ja poglednam naopaku i ke recam zasto, pa jas odvaj cekav da dojdam do toa dete i sega da ne go sakam da ne mu davam ljubov nema sansa. i dosta i se lutam poradi toa. izgovorot nejzin deka ke zloupotrebuvalo deteto. svasta ne mozam da ja razberam.vazno jas si teram po moe. sekogas koristam sansa sto poveke da mu dadam ljubov.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty29.09.08 14:23

Едно е пружање љубов на детето а друго разгалување, треба да ги разграничиме ти две работи за да ги израстеме децата во здрави личности.
Ќе им ја пружам сета можна родителска љубов , но нема љубовта да ја мешам со разгалувањето.Не значи дека ако се што посака му удоволиш дека тоа е љубов , разгалувањето треба да има граница , љубовта не може и не треба да има граница.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty29.09.08 15:30

voopsto ne go razmazuvam ni jas ni mm. duri koga ke go potcuknam po gazeto ziva se jadam ama si kutam. mora da se znae sto e dobro, a sto loso i sto smee, a sto ne smee.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29828
Registration date : 2008-03-01

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty29.09.08 16:08

Kinky напиша:
Seuste ne sum slusnala dete da pati od "vishok" na ljubov:), a od manjak... poznato ni e.

Sin mi go sakam beskrajno, go obozavam neizmerno, mu go kazuvam toa 100000000 pati na den. Go gushkam i bacuvam, igram i se mazam so nego enooormno mnogu.

I pravam razlika megju sakanje i raspustenost, sakanje i razmazuvanje, sakanje i nemanje granici, sakanje i nevospitanost...
da potpisam Smile i
Neznam dali moze da se meri ljubovta koja mu se dava na deteto,za mene e nemerliva ....
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty29.09.08 16:41

Колку љубов да му се даде на детето?....многу,многу,треба да се даде сета љубов што се чуствува спрема детето,без срам или страв дека ќе се разгали,љубов е едно а размазување е друго,па и што да биде малку размазено само да не ми биди невоспитано.Секојдневно на Јана и кажувам колку многу ја сакам,било да сме сами, во друштво,на улица,од некои луге заприметувам малку чудење не за тоа дека ја сакам туку дека токму со тие зборови и кажувам,*те сакам,те сакам и те сакам*.Многу добро знае кои зборови искажуваат,љубов,среќа,задоволство,па кога ја карам доаѓа ме бакнува и ми вели*мамо јас те сакам,живот мој*(ја имитира мама).Неспоредлива е љубовта спрема своето дете со било која друга љубов,можеш да го сакаш сопругот со ист интезитет ама на многу поинаков начин.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty30.09.08 1:10

Mozam da kazam deka porasnav vo semejstvo vo koe se bilo prosecno , pa i ljubovta .No mnogu mi bese tesko koga na drugarka mi majka i i vikase , sonce, zlatce, i.t.n.ja galese ,guskase i falese a jas ja molev majka mi samo da me gusne,Majka mi e dobra linost , no i sega koga e baba e istata, nema losa dusa, ama takov i e zborot i odnesuvanjeto, ladno .Veruvam deka poradi nedostatokot na taa ljubov jas gi sakav ,pomagavi im se otvorav na lugeto okolu mene poveke od sto treba ,i sekako mi nedostigase samodoverba.Sega e poinaku no znam toa e zaradi vozrasta i blagodarenie na toa sto imam prekrasen soprug na kogo sekogas mu e vazno kako se cuvstvuvam i mi ja podaruva seta ljubov.Zatoa mislam deka na decata treba da im se dade seta ljubov , sekogas, toa e duhovna hrana .Razgaluvanjeto i materijalnosta se nesto drugo.
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29132
Registration date : 2008-08-08

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty04.10.08 0:18

Sum procitala deka na bebeto nikogas ne moze da se pretera so davanjeto na ljubov vo smisla na razmazuvanje.Vo smisla deka toa e mnogu malo za da znae da manipulira sledniot pat so vas.E veke so deteto treba malku poveke vnimatelno.Treba da mu se pokazuva mnogu ljubov megutoa so stavanje akcent osobeno vrz negovata samostalnost.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty04.10.08 11:47

ZeleniCka напиша:

Меѓутоа не го оправдувам баш ни односот што го
имаат кај нас повеќето родители, односно што и кога децата ќе си
оформат фамилија или ќе се осамостојат, овие одма на најмалиот проблем
им трчаат на помош. Кај нас има едно непишано правило дека родителот
треба да му помага на детето се додека е жив.
.

Мајка ми го претеруваше, секој ден по стопати ќе се јавеше дали сум топло облечена, дали сум доручкувала...тоа го правеше од љубов, ама мене ми ссметаше и и реков,да престане и да се освести дека сум мажена и сама знам да се грижам за себе

ZeleniCka напиша:

Значи, родителот треба секогаш да има посебно место во животот на децата (ако го заслужил тоа, секако), но треба да постои граница откако детето ќе си стане човек.
.

Треба помош и љубов од родител секогаш и обратно нормално, љубовта постои без разлика дали има 1...8....18.....88 години.
Ако знаеш како да пружаш љубов ќе ти биде дупло возвратена.
А се сложувам со ова дека треба да се прикочи малку откако детето ќе стане човек, многу потресување нема потреба.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Колку љубов да му се даде на детето? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колку љубов да му се даде на детето?   Колку љубов да му се даде на детето? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Колку љубов да му се даде на детето?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: