Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов

Go down 
+32
D-r Lidija Pazdrijan
Mama Vase
Dara
Vesna Blazevska
lilijana
soledad
mirecv
vecki
anetapp
Mama Ane
Ves
Pipolino
lela
viktorija
Sister
Big Sister
Sandra_Anja
Kinky
Daki
Freya
moja Ina
daniela
Emi
mac@
Nene
Lana
sunshine
beti 24
biljanag
STAR *
sonjamfk
Lili
36 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty10.03.09 20:11

Mirecv znaci ako im kazes deka ima doma ili podocna ke kupite tvojte deca razbiraat ama sto mislis za oni deca sto ne go razbiraat toa imame doma ili posle ke vi kupam .pred nekoe vreme na pazar edno dete pocna da bara igracki ne edna tuki se da faka da turka bukvalno barase se da mu se kupi dete okolu 8 godini majkata mu vikam nemam sega pari da zeme tato plata a ova jas sega sakam detevo pistese i se drzese za tezgata a majkava tonese od sram sepak toa e dete sto treba so zbor da se razbere a ne e 3 ili4 god pa da mu e period .
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1063
Age : 35
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 28001
Registration date : 2009-04-08

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty23.04.09 1:16

кога се пари во прашање дефинитивно треба да бидеме строги.колку и да го сакаш детето немој да дозволиш да ти се качува на глава сакам ова сакам она.мозеби во моментот мозеш се да му купиш ама од каде знаеш во каква состојба ке бидеш по неколку години.додека се мали се слатки ама колку повеке растат долку повеке беснеат и пребаруваат.тоа е факт.најдобро е да ги научите да сватат дека се нема секогаш пари за се.еве јас се ставам за пример.потекнувам од посиромашна фамилија.мозам да се задоволам со едно обично блузиче од 200 ден.поубаво е да ги научите да се радуваат со помалку отколку кога ќе пораснат да не знаете кој крај да го фатите за да им овозмозите се што ќе сакаат.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty15.08.09 18:12

Parite..definitivno go unistuvaa covekot .Velat ,,Toa e nuzno zlo bez koe ne se moze,, Imam eden dedo..dobricina od covek.Toj e na prvi sprat, sin mu, snaata i deteto od 12 god na vtor sprat. Sin mu e golem debil.Nikogas vo nisto ne mu pomaga na tatko mu..koj im plaka struja, voda..ne gi dvoi vo jadenje..i taka.A..go isskoluval za inzener, go zaposli..kukata mu ja napravi, spratot, svadba mu napravi, na vnuceto pari mu dava, se mu kupuva..Auuu..bogami..strasno..tolku mnogu da ne se ceni roditelo.I vo edna prilika dedo mi vika,,Baska sto nisto ne znam za niv..sto pravat..jadat, pijat..nie dsamo so babati dole sedime,, Ni drva se cepat, nisto..nisto.covekot se sam plaka..nosi, pribira..koj znae kako ke gi bide domakini..koga ke umrat starite.Pozz
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty16.08.09 0:41

Hehe, pari moze mu dal, ljubov moze ne mu dal...ljubovta so ni ednapara ne moze da se kupi, ama bas ni edna...i nakraj krajeva dedoto taka si go vospital sinot i si go napravil takov kakov sto e. Jas pak ke spomnam, na psihoterapija ne dosol nikoj da kaze deka nemale leb da jadat ili kola da vozat, site doagaat so problemi od tipot - rabotea, me zapostavuvaa, ne me sakaa i sl.
Jas bi da mu davam pari, no i mnogu povekje ljubov.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty16.08.09 10:32

Taka e..moze si vo pravo..ljubovta e najgolemata rabota na svetov-koja treba da mu se pruzi na edno dete da izrasne vo dobar covek..no..od dr. strana.Jas imam brat so nego sme sosema sme razlicni.Ama mislam gen e toa.Brat mi ima karakter na dedo mi, imeto mu go nosi i ist e kako nego...da se cudis kolku sme razlicni.Isto sme rastele vo edna kuka..razgaleni bevme i dvajcata..ama za pari..treba prvo da kazam za sto mi se..pa da dobijam.Brat mi znaese svoite pari da gi cuva nastrana(i den denes gi cuva)jas gi trosev..sakam da kazam deka sum setila roditelska ljubov, ama za pari ..parite deteto moze da si gi svati kako zamena za ljubov dodeka e malo.Imav drugarka , roditelite i bea vo Germanija.Vo edna prilika mi rece ,,Pa, ovie samo pari mi prakaat,, nejze baba i ja isskoluva, ja omazi..taa osven pari i den denes neznae drugo da pobara od nejzinite. Razocarana e oti site problemi gi resavala sama i nemala majka da ja gusne.Toa e strasno..taa bese samostalna uste mnogu mala..i se cudese kako nekoja od nas(drugarki) trcame doma po sovet..ili sme ligavi(placki) za nea solzi ne postoeja..samo borba. Za site ovie slucai pisuvam kniga so raskazi..steta e da ne se vidat razlicnite karakteri na delo..neli??Pozz
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27528
Registration date : 2009-06-26

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty16.08.09 19:25

Parite ne mozat da ja zamenat roditelskata ljubov.Nie i da sakame da ja zamenime so pari ne mozeme hihi zosto gi nemame vo taa kolicina.Zatoa pak ljubov imame vo izobilije i voopsto ne ja stedime kon decata hihi
Dobro...ova bese mala sala(pola istina).Site deca koi imale nedostatok na roditelska ljubov,se razlikuvaat od ostanatite po karakterot na nivnata licnost.Tie se osameni deca,cesto nezadovolni i zbuneti.Imaat se no cuvstvuvaat deka nesto nedostasuva...Ponatamu vo zivotot tesko imaat poverenie vo nekogo,ne se zblizuvaat mnogu so lugeto za da ne bidat povredeni. Odnadvor izgledaat silni,a odvnatre tie seuste patat i se dosta ranlivi.Vo maalo imavme devojce koe go cuvaa baba mu i dedo mu dodeka negovite roditeli bea vo stranstvo.Sekogas bese uredno pa duri i preterano.Napred nasite igri se znaea kakvi bea.Pravenje kolaci od kal,igranje lastik,valanje po pesok...Drugarcinjata od nasata ulica ne ja igraa zosto veke imase etiketa na ligavo detiste.Koga ke ja povikavme da igra so nas taa ne sakase, samo ne gledase od strana.Se uste gi pamtam tie rozevi pandelki,rozevo fustance so istirkani kraevi..vistinska princeza!No eden den(priznavam)sakajki na sila da ja nateram da igra so nas,ja isprskav so kalliva voda..Devojceto se utepa od placenje duri i krena temperatura.I jas bev mala se uplasiv i non-stop ja molev da mi prosti no taa ne me slusase..samo niz lipanje povtoruvase: "lele toa mi e fustanceto od mama i tato za rodendenot lani...lele..mamicka...Zeni i den denes se ezam koga ke se prisetam..Sto mi e muabetot..dodeka nie bezgrizno go ziveevme nasiot detski zivot valajki se po cel den kako "gudenca"i slobodni kako ptici...devojceto..tiho patelo vo sebe..Znaci ziveelo kutroto od spomenot na mama i tato..fustanceto..cevlickite..skapite igracki..seto toa i go odrzuval spomenot "svez"za nejzinite roditeli.Tie skapi raboti bea nejzinite roditeli...Nam ni izgledase kako "prcla"no toa i bese samo odbramben mehanizam..Tie deca patat,patat i toa mnogu..samo retko koj moze toa da go vidi na nivnite lica.......
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty16.08.09 20:27

Potpisuvam dara za se sto kaza. Vo moeto maalo imase edno posvoeno masko dete..toa bese tolku mnogu pedantno..sto postojano nesto i pomagase na roditelite doma.Duri i mnogu malku se druzese so vrsnicite.Sekoj na svoj nacin ja iskazuva tagata. A..pari da ne ti kazuvam stalno imase so nego..so se bese zadovoleno..duri i premnogu.Ne se ozeni..sto znam..jade, pie, se oblekuva klasa..roditelite mu pocinaa..sam sedi..pedanterija svetska.Raboti..sam za se se grizi. ,,Koj znae dali taa zadovolenost od pari..pa, oti i eden..ne mu predizvikala sebicnost..i nemoznost za delenje zivoten prostor so drugi.,,-Taka velea i seuste se na toa mislenje komsiite od ulica??
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty17.08.09 14:41

ne e toa nadomestuvanje tuku zalazuvanje na samite roditeli i cistenje na grizata na sovest od nemanje vreme i zelba za svoeto dete.
kako bumerang posle toa im se vraka i na dvete strani,a najstrasno od se sto decata ni krivi ni dolzni najmnogu stradaat.
nikakvi pari na svetot nemoze da ja zamenat grizata i ljubovta na roditelot.
moze na pokratok rok da ja ublazat bolkata ili tagata,ama da ja zamenat,nikako.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty17.08.09 18:59

Taka e..ne za dabe pee pesnata ,,Srekata so pari ne se kupuva, ljubovta bez merak, vek ne vekuva,,
Nitu edni pari na svetot ne mozat da go nadoplnat toa sto moze da go pruzi vistinskiot grizliv roditel.Zal mi e za site koi ke kazat deka ne se bliski, povrzani..ili ne osetile roditelska ljubov. Koj ke zastane zad deteto(tinejderot, pa i vozrasniot)..ako ne roditelot.Majka mi so nejzini 50 god..koga ke rece ke mama ke odam.. vesela,srekna..i ke rece..,,EE..roditeli koga imas..se imas,, Sega majka i e pocinata..i taa e tazna.nekako i posle 6 meseci..taguva..iako baba mi imase 80god..bese vitalna..ne deka i davase pari od penzijata..majka mi znaese da kupuva raboti sto nejzinata majka gi saka. Vistinski odnos-majka/kerka. Materijalnoto nikogas ne bilo prepreka..ljubovta e najvazna.Toa e eden primer..koga edna zena..a ne dete..ima poddrska od majkata ..ne so pari..tyuku so ljubov..a toa e prekrasno..koga decata samo gi sakaat svoite roditeli..a ne gi baaraat za pari ili materijalni zadovolstva.Pozz
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty17.08.09 22:35

Dobro sega da se razbereme, sovrseni roditeli sto ke dadat onolku ljubov kolku sto mu treba na deteto ne postojat. Decata se nenasitni za ljubov i vnimanie, no ne mozeme 24 saata toa da im go davame, eve bar jas ne mozam, na rabota, doma obvrski, no se trudam bar 1 saat da go pominam samo so sin mi....nekogas ni tolku nemam i kako sto kaza nekoj, si ja peram sovesta, ke mu kupam nesto, ke go iznesam da se setame, da trosime pari na se sto ke posaka....kompenziram. No i decata treba da sfatat deka mora da se raboti za da se ima leb doma, knigi, obleka...sovrseno nema....no sum mu dala do znaenje deka SEKOGAS sum tuka za nego.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty19.08.09 12:32

Arma напиша:
Dobro sega da se razbereme, sovrseni roditeli sto ke dadat onolku ljubov kolku sto mu treba na deteto ne postojat. Decata se nenasitni za ljubov i vnimanie, no ne mozeme 24 saata toa da im go davame, eve bar jas ne mozam, na rabota, doma obvrski, no se trudam bar 1 saat da go pominam samo so sin mi....nekogas ni tolku nemam i kako sto kaza nekoj, si ja peram sovesta, ke mu kupam nesto, ke go iznesam da se setame, da trosime pari na se sto ke posaka....kompenziram. No i decata treba da sfatat deka mora da se raboti za da se ima leb doma, knigi, obleka...sovrseno nema....no sum mu dala do znaenje deka SEKOGAS sum tuka za nego.
Go potpisuvam sekoj tvoj zbor..se gleda deka e kazan od srce.I jas bi se odnesuvala isto..tocno..mi se dopaga tvoeto razmisluvanje.Koga moite pravele svadba za mene..mojot tatko (posle mnogu god..posle svadbata)mi rece. Sedam doma..se spremame za svadba..koga eve go dedo mi(na majka mi -tatko)Mu ja stavil rakata na ramo, i mu rekol..Sine kazi..ako ti treba nesto tuka sme so baba ti, da pomogneme..ne se sekiraj,, Tatko mi..niz solzi raskazuvase deka se osetil silen..deka ima grb.Negoviot tatko ne dosol da mu go kaze toa..Vika ,,Cel zivot ke pamtam kolku bila bitna poddrskata i ljubovta na roditelot ,, Eden zbor..edna recenica..na mesto..poveke znaci odosto planina so pari. Solzite na tatko mi..stanaa i moi solzi..i jas sum mnogu sentimentalna..ama den denes ne sakam pari da mi dade..pomilo mi e koga ke me poglednat roditelskite oci..i jas znam deka imam grb..i deka nekoj se grizi za mene..Pozz
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty19.08.09 12:36

Ne e se vo materijalnoto.Cesto znam koga sum dezurna da mu kupam na Sergej nesto sledniot den,pr. kolicka... Taka i sega,ama znaete sto mi kaza ovoj pat:nekam kolicka,sakam da te gushkam Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 115742
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty19.08.09 12:43

Eeee..kolku pametno since..a sto e horoskop??
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27721
Registration date : 2009-04-20

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty19.08.09 12:46

И јас сум се нашла во ситуација кога цел ден на работа и си идам дома ,а тоа сонцето наспано ,најадено и желно за игра,а јас одвај на нозе стојам.Е тогаш се случува да му речам дека кога ќе одморам одиме по играчка,значи јас одам на работа за да имаме пари за играчки и така некако ама си ја јадам душата што детето си расти,а јас не сум имала некогаш време да си поиграм со него....
Жално,ама реалноста е таа.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty19.08.09 12:47

lilijana напиша:
Eeee..kolku pametno since..a sto e horoskop??
Bik,21.03....Sto ke naumi,toa realizira....
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty19.08.09 12:57

Neka e zdrav i ziv..lele kolku me trognuvaat vakvi pregratki.Jas sum lav horoskop..sto se vika..edno 30 god..pa znam da go gusnam tatko mi..da go baknam vo obraz..sto znam..Toa mi e mnogu povazno od se drugo..Bas mi e milo..eee..decata se sega mili..najmili na taa vozrast.Majka mi znae da kaze..tatko ti..od tebe nosi brkovi.Koga sum bila mala..imal navika na sekoe idenje od rabota da mi nosi cokolado..ili nesto da mi kupi..oti stalno sum go guskala.eden den gi izbrikol brkovite.Koga sum go videla..sum pocnala da placam..,,Neee e tato..ne e tato,, I taka..covekot (tatko mi) den denes gi nosi.A majka mi sakala maz bez brkovi..ama nema..jas sum resila.Pozz na site..
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty26.08.09 0:15

Денес шетавме во парк и седевме на клупи да гледаме други дечиња и мајки , и да ви кажам ич не си поминавме уабво .
Немаше друга комуникација и конверзација освен какви чевлиња , гардероба ,( за бебиња некои помали и од годинка ) количка,ова она , никој ништо да каже , да предложи нешто креативно и интересно за деца некоја игра , активност , не , само тоа МАТЕРИЈАЛНОТО , просто ме фати нервоза какви ли муабети ќе прават овие дешиња -бебиња кога ќе пораснат кога родителите кој од кој гледаат за брендови и поголеми цени да се пофалат , мислам дека ние со излижаните фармерчиња и бледите тренерчиња имавме прекрасно детство -измислувавме игри со ластик,со камења , а сега комјутери, плејстаница и што не , и пеш не можат да изодат 1 километар .
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty26.08.09 1:37

Родителската љубов со ниедни пари на светот неможе да се замени. Кога ми завршуваше породилното јас дури се мислев дали да се вратам на работа, толку многу ми фалеа, а мислам дека уште повеќе јас на нив. Колку само беа среќни кога ќе си дојдев...Сеуште јас времето после работа им го посветувам на нив, средувам низ дома откако ке си легнат,и сите други обврски зашто сум сама све е на мене. И сега знаат да ми кажат да не одам на работа, да седам дома со нив, како стрина им си доагала порано ( има раб. време од 5 часа) или некои мајки неработеле, душава ме боли кога ми зборат така и јас морам да им објаснувам, да им дадам до знаење дека мора и мама и тато да работат за тие да имаат храна, облека, играчки. Многу, многу си сакаат љубов и внимание, и се трудам секој ден.
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty26.08.09 1:47

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
Ne e se vo materijalnoto.Cesto znam koga sum dezurna da mu kupam na Sergej nesto sledniot den,pr. kolicka... Taka i sega,ama znaete sto mi kaza ovoj pat:nekam kolicka,sakam da te gushkam Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 115742

Значи како знаат понекогаш да те трогнат, во срце да те погодат.
И мене ми имаат така кажано, дури еднаш (немаа ни три годиники) им објаснувам дека мама мора да работи за да имаме да купиме тоа и тоа, и прво спомнав сокче (сакаа сокови) и Ева ме прекинува и ми вика „мамичке, нема да пиеме сокче, ке пиеме вода„.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty26.08.09 10:43

Umni glavi..nema sto..i milo mi e vaka koga slusam kolku decata na denesnicata se osetlivi...me trognuva sekoe nevino detsko odnesuvanje..Ajde..neka bidat samo zdravi i zivi..roditelite se sekogas tuka. Vo toa i sama se imam uvereno..mislev deka imam strasno stroga majka i se plasev od nejziniot sud na zborovi..ama se dokaza sprotivnoto koga najmnogu mi bese potrebna..me branese kako lavica.Se iznenadiv kolku socustvuvase so mojata bolka.taka da kolku i da se davaat pari, materijalno..nekogas decata znaat da bidat stutkani vo kos..ama..tuka e pogledot na roditelot da te izvadi od gabula.Znam deka sekoj roditel(sekoja cest na isklucoci) e tuka za svoeto dete.Barem roditelive na forumov se tuka za svoite deca..a toa e prekrasno.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty16.12.09 14:07

Eve edno moe iskustvo.Ednas se sluci da go ostaveme Filip vo Makedonija kaj majka mi,a nie so mm si otidovme za Anglija.Toa bea samo 2 meseca koi mislam deka seuste nemozan da se oporavam kolku mi nedostasuvase Filip.Koga dojdovme po nego mu donesov bukvalno cel kufer igracki iako Filip voopsto ne ni barase od nas da mu kupime.Koga mu gi dadov samo frli eden pogled i ne gi ni dopre,kako i sekogas sedna do mene i ne se odeli i mi kaza aj mamo pak da bideme drugarcinja,da si igrame kako togas.
Vidov deka na deteto mu nedostasuvase mojata ljubov,a ne igrackite
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty16.12.09 14:27

Пак се е во Божји раце
Не мора да значи дека ако има пари а родителите не се секогаш тука и детето ќе се расипе. Можеби ќе има голема болка во душата дури и како возрасен човек, можеби ќе има ужасни спомени и искуства - зошто ако не обрати внимание родителот детето е незаштитено. Само грб сврти му низ град и може да го снема, камо ли да го оставиш само на себе - ниедни пари не го плаќаат детството.

Се трудам Симона да знае дека ја сакаме и двајцата, да знае дека што и да реши да прави во животот ќе ја крепиме и дека сме горди на неа . Сега како и секој родител сакам да и купам се што имаат другите деца - не можам секогаш - ама ме изненадува дека таа тоа не го бара. Еднаш и купив три пара чорапчиња шарени памучни - обични и толку им се израдува Smile рече имам чоапи како мама - зажалив што не сум купила еден пакет такви. Ама ете деца се радуваат и на ефтини работи, тоа дека мора се најскапо да се купи изгледа ни е само нам во главите.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: