Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов

Go down 
+32
D-r Lidija Pazdrijan
Mama Vase
Dara
Vesna Blazevska
lilijana
soledad
mirecv
vecki
anetapp
Mama Ane
Ves
Pipolino
lela
viktorija
Sister
Big Sister
Sandra_Anja
Kinky
Daki
Freya
moja Ina
daniela
Emi
mac@
Nene
Lana
sunshine
beti 24
biljanag
STAR *
sonjamfk
Lili
36 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
mac@
Прваче
Прваче
mac@


Female
Број на мислења : 160
Age : 34
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 28746
Registration date : 2008-08-12

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty09.10.08 17:41

jas imam primer edna braceda koja ima pa recisi se sto saka,izatoa nikogas nema da nauci da go ceni toa sto go ima,zatoa sto povejketo od vas porano zboruvam ako ste bile umni i dobri tatko vi ke vi kupel nesto ili ke vi dadel pari vie da si kupite,ama se razbira ne mnogu,ama ako gi zasluzite.a denes malisanive ke se raplacat ednas i nekoj roditeli od grev da ne placi a nekoi od da ne go slusa kako vrisit ke go kupi.ljubov ne e toa,treba decata da se naucat da go cenat toa sto go imaat,a za da go cenat treba da go zasluzat da vidat kako se dobivaat pari od poteskata strana za da gi cenat,a ne sto posakaj na ti.taka mislam jas
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty09.10.08 18:11

Anja e na vozrast koga istrazuva i nabljuduva, pa postojano ima novi nesta za pottik i stimulacija vo ona sto saka da go pravi i ja interesira. Ne smetam deka e toa zamena za roditelska ljubov bidejki so deteto non stop rabotime i zaedno si igrame. Ova e moe mislenje. Od druga strana pak, koga e so baba i i dedo i, ne si igra mnogu bidejki oni poveke sakaat da ja mazat, vo race da ja drzat (ako treba ke lipsaat) sto me vadi od takt bidejki poveke so niv se zanimava otkolku so igracki. Jas mislam deka poveke oni ke ja razmazat otkolku brojnite igracki.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty09.10.08 18:53

Ниту едно дете не се раѓа разгалено најбитно е воспитувањето од родителот, никого овде несакам да навредам ама ако немам да и купам се што ќе ја заинтересира тоа значи дека јас не ја стимулирам нејзината љубопитност?
Милена нема баш се што јас сакам да има, многу работи и фалат и жал ми е поради тоа, но сепак ја сакам незнам ни сама да кажам колку.
Купувањето не е мерило за љубовта, парите се само една сигурност во животот ама не даваат љубов, барем, за мене е така.

mac@ го потпишувам целосно твојот пост

Daki напиша:
Zivotot e trkalo nekogas moze da se sluci roditelot da
nema, a deteto da e naviknato deka se sto ke posaka moze da ima i sto
togas? .

е што тогаш?? тогаш настанува проблемот.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30303
Registration date : 2007-11-15

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty09.10.08 19:51

se slozuvam so emi - najvazna e ljubovta koja rodititelot ke mu ja dade na deteto i nacinot na koj ke go vospituva. toa ne se meri so nisto i e besceneto.
a ne dali mozes da mu kupis najskapi igracki ili da mu gi ispolnis site negovi zelbi i baranja.
Вратете се на почетокот Go down
mac@
Прваче
Прваче
mac@


Female
Број на мислења : 160
Age : 34
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 28746
Registration date : 2008-08-12

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty16.10.08 21:58

Detskite baranja nemaat kraj site znaeme,a do koj krajnosti bi odele roditlite za da im dokazat deka gi sakaat?jas sekogas imav pomalku od brat mi,zaradi toa sto toj bese bolezliv,e zatoa toj denes malku znae da ceni takvi raboti.jas koga bi go vospituvala moeto dete ke go nateram da ja zasluzuva nagradata koj bi mu ja kupila.da se potrudi da go dobie nestoto,mozebi ne vo celost ama da se potrudi,a ako im davame se sto ke posakaat mislam deka se javuva goolema ljubomora vo podocnezni godini.ke ti kaze:ima toj zosto ne i jas???a ako znae da ceni ke si reci „dobro mozi ne sum zasluzil“ i ke se potrudi,ke si ima svoe jas.ne velam deka za se treba da se macat za da dobiat fala bogu.mislam deka me razbirate sto sakam da kazam narocito onie koi nemaat mnogu da im ponudat na svoite deca.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29584
Registration date : 2008-02-24

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty16.10.08 23:25

Jas ne se slozuvam deka dokolku na decata im se dade se sto ke posakaat stanuvaat potoa ljubomorni. Tuku naprotiv posigurni vo sebe . I pred materijalnoto zadovoluvanje sekogas e roditelskoto vnimanie i vospituvanje, bidejki so kvalitetno pominato vreme ispolneto so mnogu ljubov se sozdavaat zdravi i samouvereni licnosti
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29170
Registration date : 2008-06-06

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty17.10.08 0:42

moja Ina напиша:
Jas ne se slozuvam deka dokolku na decata im se dade se sto ke posakaat stanuvaat potoa ljubomorni. Tuku naprotiv posigurni vo sebe . I pred materijalnoto zadovoluvanje sekogas e roditelskoto vnimanie i vospituvanje, bidejki so kvalitetno pominato vreme ispolneto so mnogu ljubov se sozdavaat zdravi i samouvereni licnosti

Jas ne se slozuvam so boldiranoto, i samo ke kazam deka samodoverbata ne se steknuva preku parite....i da, mislam deka preteranoto ugoduvanje i kupuvanje moze da vlijae loso vrz deteto.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29014
Registration date : 2008-07-19

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty17.10.08 20:43

ако на децата им дадеме се што посакаат во буквална смисла на зборот од нив правиме инвалиди.не може се што посакаат да им се даде,не можев да сватам каква сигурност и самоувереност имаат ако им се купи се??/моите сакаа мобилни со, мм им рековме ако сакате штедете и купете си!!си купија и се горди на тоа,а и јас на нив.мислам дека така се учат на некој ред и на вредноста на парите.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29170
Registration date : 2008-06-06

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty17.10.08 21:57

Систер напиша:
ако на децата им дадеме се што посакаат во буквална смисла на зборот од нив правиме инвалиди.не може се што посакаат да им се даде,не можев да сватам каква сигурност и самоувереност имаат ако им се купи се??/моите сакаа мобилни со, мм им рековме ако сакате штедете и купете си!!си купија и се горди на тоа,а и јас на нив.мислам дека така се учат на некој ред и на вредноста на парите.

E sister i jas toa se prasuvam ne znam
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30089
Registration date : 2007-11-20

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty17.10.08 22:38

Еве другата недела син ми ќе одел на излет во Љубанци и наставничката им рекла да си носат мобилни.Инаку синот има 8 и пол години.Ај кажете како да му дадам мобилен??Не ми е јасно зошто така им рекла баш ќе одам во понеделник и ќе ја прашам.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty18.10.08 8:12

daniela напиша:
Еве другата недела син ми ќе одел на излет во Љубанци и наставничката им рекла да си носат мобилни.Инаку синот има 8 и пол години.Ај кажете како да му дадам мобилен??Не ми е јасно зошто така им рекла баш ќе одам во понеделник и ќе ја прашам.
Verojatno za da mozat polesno da gi kontrolliraat, da ne se izgubi nekoe dete.
Kako li odevme nie na ekskurzii porano koga ne postoeja mobilnite?
Nemas izbor, mi se cini, sakala-nekela ke mu go dades tvojot mobilen za toj den.
Vo vrska so temata, materijalnite raboti ne mozat da ja nadomestat ljubovta, nema tuka mnogu sto da se diskutira, toa e barem jasno:). Ljubovta ne e nov mobilen, novi farmerki, nov saat, nova kola... tuku vnimanie i posvetenost na roditelot
Вратете се на почетокот Go down
mac@
Прваче
Прваче
mac@


Female
Број на мислења : 160
Age : 34
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 28746
Registration date : 2008-08-12

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty19.10.08 19:26

moja Ina напиша:
Jas ne se slozuvam deka dokolku na decata im se dade se sto ke posakaat stanuvaat potoa ljubomorni. Tuku naprotiv posigurni vo sebe . I pred materijalnoto zadovoluvanje sekogas e roditelskoto vnimanie i vospituvanje, bidejki so kvalitetno pominato vreme ispolneto so mnogu ljubov se sozdavaat zdravi i samouvereni licnosti
jas ne mislam taka zato sto ako mu se dade se na deteto kako ke go naucis deka treba samo da se trudi?toa taka ke znae deka sekogas ke ima koj da mu dade se sto mu treba i ke se pretvori navistina vo invalid.amaterijalnoto zadovoluvanje mkilsam deka nema nikakva vrska so kvalitetno vreme pominato so decata
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty20.10.08 9:39

moja Ina напиша:
Jas ne se slozuvam deka dokolku na decata im se dade se sto ke posakaat stanuvaat potoa ljubomorni. Tuku naprotiv posigurni vo sebe . I pred materijalnoto zadovoluvanje sekogas e roditelskoto vnimanie i vospituvanje, bidejki so kvalitetno pominato vreme ispolneto so mnogu ljubov se sozdavaat zdravi i samouvereni licnosti

Лидија Ина ти е многу мала и сега кога и купуваш се што ќе побара ти едноставно ја размазуваш, она знае дека тоа ти е слабост и тоа ќе го користи и кога ќе порасне, знае дека мама се ќе и даде, дај боже да имаш секогаш се да и даваш, ама на тој начин воопшто не ја правиш сигурна во себе туку секогаш за се ќе бара од тебе и тоа ќе мора да и го исполнуваш.

подвлеченото го потпишувам
Вратете се на почетокот Go down
viktorija
Почетник
Почетник
viktorija


Female
Број на мислења : 73
Age : 45
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 29110
Registration date : 2008-05-31

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty21.10.08 14:49

I jas sum protiv materijalno zadovoluvanje na decata .Jassum roditel na dve devojcinja pogolemata e 6 godini a dpomalata 5 i nikogas ne se slucilo se sto ke posakat da im kupam.i tie veke si znaat se razbirat koga ke kazam ne.I mislam deka ako sakas da si rasipas deteto daj mu se sto ke posaka,na toj nacin ne se pokazuva roditelskata ljubov.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty21.10.08 14:58

Jas ne sum roditel,i neznam kakva majka bi bila koga bi imala dete(se nadevam deka i nas Gospod ke ne izraduva),
ama ne mi se bendisuva koga roditelite se im kupuvaat na decata,
i so toa ustvari si gi lecat svoite kompleksi i grizi na sovesta,
koga im kupuvaat igracki od po 200 evra (psp),i koga gi ostavaat da gledaat tv po cel den
samo da tie bidat slobodni da pijat kafe,i telefoniraat so prijatelki.
Zarem e toa roditelska ljubov?
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28699
Registration date : 2009-02-01

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty25.02.09 10:07

interesna tema malku podzaboravena ama ke go kazam i jas moeto mislenje
ako imam pari ke mu kupam ne se sto ke posaka tuku ona sto mislam deka mu treba
inaku filip e dosta razbran vo toj pogled.Ama i decata cuvstvuvaat koga se nema pari.Nemavme kola a filip bese bolen za kola da imame i mu bese krivo zosto negovoto komsivce ima kola i vezden se seta.Patat i decata koga doma se nema pari i sigurno koga bi se imalo pari deteto bi bilo posrecno.Znaci saka da odi vo park palis kola i go nosis ,namesto da mu objasnuvas deka nemas pari za taksi deka e mnogu skapo.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty27.02.09 23:52

Јас сум за тоа да му се купи на детето што е потребно и убаво , ама не се што ќе посака , така нема мечтаење , посакување, ниту пак радост кога ќе го добие . Така децата не знаат да се радуваат на мали нешта , секогаш ке бараат и ќе мислат дека се се добива лесно .И на првата препрека ќе бидат потажни и потешко ќе прифатат неможност да се купи нешто. А и кога немаат скапи играчки тие од едноставните си креираат свои посебни игри и ја развиваат својата имагинација и креативност.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty02.03.09 14:57

Никогаш родителската љубов неможе да биде заменета со нешто материјално. Со тоа што на детето ќе му се купи се што ќе посака, може само контра ефект да се постигне. Дај боже сите да имаме можности да им купуваме, но не тоа што ќе посакаат, туку тоа што навистина им е потребно. Јас од мерак знам понекогаш да им купам некоја ситница, не дека им е потребна, ама знам дека многу ќе се израдуваат. Ужасно ме нервираат деца кои вриштат во продавница и ствараат цела бука за нешто што не им се купува. Среќа со моите немам такво искуство
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty07.03.09 0:31

Инаку за разгалување не го сметам тоа што ако може да си дозволи родителот би му купил удобна бебешка и детска опрема , облека, квалитетно и удобно , и. т. н.
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28128
Registration date : 2009-02-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty07.03.09 0:44

И јас сум против материјалното задоволување на децата.Секогаш му купувам она што мислам дека му треба и не во исто време на двајцата намерно за да сватат дека ако на едниот му треба нешто не може и другиот да добие за да имаат двајцата.Приблем со влечење по продавници барем досега сум немала,инаку бараат само некои ситни работи стрвалуци.На Дамјан ако некој му даде пари за чоколадо не ги зема и му вели ние имаме дома.Јас мислам дека не треба уште од мали да ги учиме и да им купуваме марка затоа што поголеми ите како повеќе ќе знаат што да бараат.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty07.03.09 0:47

vo pravo si aneta i mojve nemaat navika da prebaruvaat nikogas nisto samo malovo koga setame znae da pobara bonce (bonboni) inaku kupuvam toa sto treba a najmnogu me nerviralo koga ke vidam deca po prodavnici sami vlecat zimaat ili pistat da im se kupi e bogami nema da dozvolam takvo nesto
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Прваче
Прваче
anetapp


Female
Број на мислења : 436
Age : 48
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 28128
Registration date : 2009-02-04

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty10.03.09 13:38

vecki има деца не само што се влечат по продавници туку одат сами и земаат тоа што сакаат без да знае родителот(со свои очи имам видено) што мислите тоа е од презадоволено или од разгалено.Како ќе постапите кога ќе појдете на продавница и ви речи продавачот дека вашето дете зело нешто дома не кажало и ај сега плати.Е јас богами ова никогаш нема да го дозволам.Не да се фалам ама Давид и дома да најде 2 ден без да праша не смее да ги земе.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29574
Registration date : 2008-03-25

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty10.03.09 15:43

vecki напиша:
vo pravo si aneta i mojve nemaat navika da prebaruvaat nikogas nisto samo malovo koga setame znae da pobara bonce (bonboni) inaku kupuvam toa sto treba a najmnogu me nerviralo koga ke vidam deca po prodavnici sami vlecat zimaat ili pistat da im se kupi e bogami nema da dozvolam takvo nesto
А како тоа нема да дозволиш такво нешто? Ете ако се случи што ќе направиш? Јас мислам дека кај повеќето деца постои тој период кога викаат и покажуваат нервоза на негодување. Таква тема има и постои во форумов каде зборувавме за тоа дека кај децата постои период кога плачат, односно кога врискаат и негодуваат. И тоа не сметам дека е последица на размазено дете, затоа што тоа најчесто се јавува кај малите деца мислам дека до 5 годишна возраст и тоа може на секое дете да се случи.
Меѓутоа цела тема е за тинејџери и во тој период мислам дека никој во таа возраст не влече родител за ракав и не вреска во продавница така да темава малку го смени правецот.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty10.03.09 15:51

ako e takvo ke odam sama da pazaram nema da go nosam so mene
a za perod deka e moze ama toj period trae nekoe vreme a ne so godini kako sto znam nekoi deca
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29429
Registration date : 2008-08-02

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty10.03.09 16:03

Јас во целост се сложувам со sunshine,секое дете има период кога за било што може да се дрецка од земја за некоја навидум за нас глупост,но за нив важно,на моите никогаш не сум им бранела она што ке го посакаат од дукан да им го купам,и не сметам дека се разгалени него напротив ако им акжам дека тоа го имаме дома или покасно ке се вратиме да го купиме го сваќаат и немам никаков проблем,,а нема па ниту да си дозволам да ги влечам со мене и да пиштат за една мастика(со мои очи гледав)а мајката не им купува,да не се разгалеле,тоа не е мерило дали детето ке биде разгалено или не,побрзо би кажала задоволено,сметам дека други се критериумите за разгаленост пр.доаѓа на гости мајка со детенце од 2 годдини кај мене дома и нормално како и секое дете радознало тргнува кон кујната ми вади тави,тенџериња и тропа,таа мртва ладна ми вика аааа Ива дома си игра само вака,јас не ја бранам нека прави што сака, Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 121539 ние дома за ништо не ја караме и се што сака и е дозволено,и секаде каде одиме не знаат какви сме и не ни се лутат,а јас останав без зборови и и го лупнав јас на моите не им дозволив да ми вадат тави и да тропаат а не пак на гости ,вие дома ако сакате и лустерот симнете и го само да не се навреди Ива,и уште еднаш не дојде на кафе
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: