Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов

Go down 
+32
D-r Lidija Pazdrijan
Mama Vase
Dara
Vesna Blazevska
lilijana
soledad
mirecv
vecki
anetapp
Mama Ane
Ves
Pipolino
lela
viktorija
Sister
Big Sister
Sandra_Anja
Kinky
Daki
Freya
moja Ina
daniela
Emi
mac@
Nene
Lana
sunshine
beti 24
biljanag
STAR *
sonjamfk
Lili
36 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty18.09.08 12:24

pottik za temava mi e eden primer sto go vidiv denovive!Deteto na edna zena mn.uspesna vo karierata! Nejziniot soprug e pocinat pred nekollku god.Trudejki se da go zadovoli sinot so se ,sakajki so toa da mu ja nadomesti ljubovta na tatko mu taa od sinot napravila cudoviste so sega i go skratuva zivotot!
So mislite vie ,kolku parite mozat da go unistat covekot,bez razlika dali e mal ,tinejdzer ili vozrasen?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty18.09.08 13:20

ja mislam deka materijalnoto ama nikogas nikogas ne moze da ja zameni ljubovta kon deteteo. ne samo da go unistat tuku i ke trgne po krivi patista .toa e mnogu loso napraveno , no ne e moe da kazuvam sto e pravilno a sto, ne e ne fer sprema zenata. mozda vo tie momenti toa i bilo resenie.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty18.09.08 15:00

Da no ete srota majka demek se da mu ugodi pa sega se naglava i se kacuva!
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty18.09.08 15:16

Во ниеден случај материјалното не може да ја замени љубовта, со тоа може само од своето дете да се направи размазено дете и да тргне по лоши патишта, алкохол , дрога и сл. Имам пример во маало дете на добро ситуирани родители на возраст од 16 год ги уценува дека ако не му купат мотор каков што сакал ќе ограбел уште 10 продавници и нормално родители одма му земаа мотор за сега да го вози по улици на едно тркало со што и животот му е ставен на ризик. Премногу пари не водат кон ништо добро во животот на едно дете, само љубов, разбирање и да не му е ускратено тоа што е стварно потребно, на пр. да иде со скината облека , скинати патики, да не е гладно и такви ствари. Кога ќе тргне во школо доволно џепарлак за јадење и сокче за да не гледа по други деца и да тргне по лош пат да почне да краде.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty18.09.08 15:24

кога навечер броиме пари од промет иван не посегнува по нив никогаш не му се интересни и мислам дека е тоа во ред дури и кога ке му дадат ке ги земе и ги врака не му се интересни
ако така остане ке биде подобро
случај во комшии од мал играл многу со пари тие му станале опсесија така кажано кога бил средно почнал и со коцка па после и беттинг а сега е разведен токму поради парите долгови огромни мало дете кука на пола направена а работата ја изгуби и тоа во една од подобрите фирми во ск
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29028
Registration date : 2008-07-07

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty18.09.08 17:03

моите вујко и вујна располагаат со доста пари но никако не можиш да ги приметиш дека се такви луѓе . Така постапуваа и со децата братучет ми е 19 години а братучетка ми 15 секогаш и даваат по малку пари односно им даваа џепарлак на пример 500 ден во неделата и така децата научија да ја ценат парата да не се лигават мотори ова она, не дека се скржави едноставно се добри родители
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29574
Registration date : 2008-03-25

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty19.09.08 11:10

biljanag напиша:

случај во комшии од мал играл многу со пари тие му станале опсесија така кажано кога бил средно почнал и со коцка па после и беттинг а сега е разведен токму поради парите долгови огромни мало дете кука на пола направена а работата ја изгуби и тоа во една од подобрите фирми во ск
Е стварно не ми е јасно. Темата е:Материјално задоволување надомест за родителска љубов!!! Што има врска ова напишаново???
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty19.09.08 11:21

sunshine напиша:
biljanag напиша:

случај во комшии од мал играл многу со пари тие му станале опсесија така кажано кога бил средно почнал и со коцка па после и беттинг а сега е разведен токму поради парите долгови огромни мало дете кука на пола направена а работата ја изгуби и тоа во една од подобрите фирми во ск
Е стварно не ми е јасно. Темата е:Материјално задоволување надомест за родителска љубов!!! Што има врска ова напишаново???

Pa vidi sea ...znaci decata ne treba da pipkaat pari ,oti ako gi drzat vo race ,otidee dete u propalici ...hahahhaha
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty19.09.08 11:59

sunshine напиша:
biljanag напиша:

случај во комшии од мал играл многу со пари тие му станале опсесија така кажано кога бил средно почнал и со коцка па после и беттинг а сега е разведен токму поради парите долгови огромни мало дете кука на пола направена а работата ја изгуби и тоа во една од подобрите фирми во ск
Е стварно не ми е јасно. Темата е:Материјално задоволување надомест за родителска љубов!!! Што има врска ова напишаново???

епа сега и неговото дете е со мајка му само
тој отиде во странство и прака пари ама џабе ништо нема да постигне со тоа
а убаво кажав ако од мал располага со пари како играчка потоа без нив неможе па ке си направи само штета оформил фамилија господ му подари дете а тој се заради парите изгуби

нема потреба дете од пари потребна е мајчинска и таткова рака љубов прегратка
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty19.09.08 12:51

Јас не разбирам колку може дете од 1,7 месеци да разбира воопшто што се тоа пари сеа зборам за син ми , ги глеа како играчка обична хартија е тоа за него и како тоа од толку мали нозе би му влијаело понатаму во иднината. Ако во случајот што ти го кажуваш Билјана тоа дете како мало покрај парите како опсесија (ако тогаш и разбирал што се тоа пари и кое е нивното значење што чисто сумњам)сигурно имало и други атракции како играчка џип рецимо и по таа логика според тебе кога ќе порасне треба да биде опседнат со џипови и ако не може да ги купи , ќе треба да ги краде????? Врска нема тоа со децата и парите додека се мали, проблемот е во родителите што не го вопситале кога веќе почнал да разбира и едноставно израснал во таква личност и тргнал по лошите патишта од разно разни причини , а сигурне не од детска игра.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty19.09.08 13:00

он е постар некаде од мене 10-15 години и од она што ми го кажувале он постојано играл и имал во него пари!!!!!!!!!!!! незнам дали тоа почнало од 1 или 2 или 3 години

а уште една информација што ја кажа еден психолог на бебе магазин децата се што ке научат до три години во смисла на нивното однесување во градењето на нивниот карактер сето тоа ке им се одрази во целиот нивни живот
зошто викаат теле се учи вол не
епа овде очигледно родителите ја имаат главната улога ама кога станал *вол* тогаш им текна ама касно беше
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty19.09.08 13:04

Јас пак имам друга информација дека на детето веќе од 3 год. почнува да му се развива карактерот и треба да се обрне екстра внимание на тоа како се воспитува, не викам дека од 1 до 3 треба на глава да ти се качи , меѓутоа од 3 та година треба да се посвети доста внимание на неговото правилно воспитување, зашто од таа возраст почнува да разбира , да поставува прашања , да се интересира за работи и сл.
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Прваче
Прваче
Nene


Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : Daleku od doma
Расположение : Odlicno
Поени : 29187
Registration date : 2008-05-13

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty19.09.08 13:06

Во некои случаеви родителите се криви за однесувањето на детето.Некогаш и претераното воспитување на родителот кон детето доведува до тоа детето кога ке порасне да тргне по лоши патишта.Не мора да значи ако имат пари детето треба да стане арамија, лошо воспитан.Имав шолска имаа пари се што сакаше можеше да имаше.Но,родителите ништо не и дозволуваа.Кога сите во средно имавме дечковци одевме на одори таа дома со мама и тато седеше.Но сега е на факултет во Ск.и од преголема слобода не ја гледат родителите кренала по лоши патишта.Значи некогаш и родителите придонесуваат за однесувањето на децата.
Вратете се на почетокот Go down
mac@
Прваче
Прваче
mac@


Female
Број на мислења : 160
Age : 34
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 28746
Registration date : 2008-08-12

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty01.10.08 19:09

parite ne se nacin da se zameni ljubovta,ama ete taa mislela deka taka e najdobro,a mozebi i nie bi postapile taka.ama ete i ne e tolku kriva majkata toa e i do deteto malku,zatoa sto ima sekakvi deca,nekoi od toa izvlekuvaat pouka ama povejketo propagaat.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty01.10.08 23:26

Дете на возраст до 3 години се што ќе види сака да пипне, да испита што е, ама нема никаква врска дека ако пипка пари или ако ете некој родител дозволи да си игра со пари-што не ми се верува- дека тоа дете ќе стане коцкар, или нешто слично....ова и нема врска со темава ама морав да те искоментирам билјана ПАЗИ ШТО ПИШУВАШ ТЕ МОЛАМ ако твој иван посака да му дадеш 10 денари да си игра со нив и ти ете му дадеш да му го направиш меракот он готово нели ќе стане пропалица и незнам ти што уште!!!!!!!


Парите не се мерило за љубовта, но не мислам дека мајката го " расипала" детето, таа сакала да му ги пружи сите услови најубаво што можела, е сега тој израснала и стнала помалку неосетлив и лаком тоа е сепак индивидуално и тоа е карактер кој не се наметнува и не се менува.
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30089
Registration date : 2007-11-20

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty01.10.08 23:52

Значи ќерка ми од сега коцкарка!Ќе види паричка на пр. 10ден. и велам дај ја на мама ќе купиме лебче а она ми вика ижиче(лижавче)хахаха.
Тоа нема врска,па ако немаат родитеите се да му пружат на тоа дете,мислам на финансии,што да прават?Јас кога бев тинејџерка татко ми беше технолошки вишок,живеевме од на мајка ми платата,ми даваа 100ден за во град и што дека???Навистина ми беше непријатно ама тоа е душата да им ја земам?
Исто и сега играчки купуваме на децата ама не секогаш,не мора да значи еве сме излегле и ајде брзо играчки,малку синот досаѓа ама нема,не сакам тоа да биде навика.Сакам да ги научам да штедат,да ги ценат парите,или како што има родители ако детето им донесе тест со 5-ка да го почастат,сакам детето да учи за себе а не за награда.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29584
Registration date : 2008-02-24

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty01.10.08 23:56

мое мислење е дека парите не ја надоместуваат родителската љубов, но сега како родител назнам дали ќе можам да ја одбијам керќа ми ако ми побара нешто. Уште сега јас ја разгалувам, секојдневно се мазиме, галиме, се кон што ќе се потегне и купувам, и се од безусловна љубов кон неа. И не мислам дека од нејзе правам НЕВОСПИТАНО ДЕТИШТЕ , само и го нудам она што според моите критериуми е најдобро за неа.
Вратете се на почетокот Go down
mac@
Прваче
Прваче
mac@


Female
Број на мислења : 160
Age : 34
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 28746
Registration date : 2008-08-12

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty04.10.08 18:56

do nekade ste vo pravo ama zosto povejketo deca se rasipuvaat vo denesnicava???zatoa sto se imaat!i koga ke ima se saka da proba uste,toa e vo covekovata psiha.spored mene nemoj da me svatitte pogresno i odma da me iskarate:)
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-28

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty04.10.08 19:04

Mnogu vlijae i toa sto denes mn roditeli imaat takva profesija sto ednostavno i nemaat vreme da im obrnat vnimanie dovolno na svoite deca! Decata se prepusteni na ulicata!!!!!!!!! nemozam da recam deka za toa se vinovni samo roditelite,toa e denesniot zivot,za da mu ovozmozis da se skoluva i da GO PREHRANIS moras da rabotis od utro do mrak!!!!!!
E sega veruvam deka ima isklucoci kade decata sepak uspeale da ostanat na vistinskiot pat,a pak vza toa ima zasluga ucilisteto i ucilisniot kadar!No za da edno dete go prifati toa mora da e od doma dobro podkovano....i sepak za mene e toa eden sidzir,eden lanec kade nesmees da ispustis ni edna alka zasto otide se.....
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty05.10.08 15:06

mac@ напиша:
do nekade ste vo pravo ama zosto povejketo deca se rasipuvaat vo denesnicava???zatoa sto se imaat!i koga ke ima se saka da proba uste,toa e vo covekovata psiha.spored mene nemoj da me svatitte pogresno i odma da me iskarate:)

потполно си во право, денес децава имаат многу повеќе отклолку ние кога бевме деца, јас немав полна корпа разноразни играчки ама и со тие малку знаев да играм, а денес ретко кое дете игра со играчки, уште на 5 години некои родители купуваат мобилни за децава, а да ги прашаша зашто??
ттоа за мене не е љубов него бескрајно размазување!!!
moja Ina напиша:се кон што ќе се потегне и купувам, и се од безусловна љубов кон неа. .


е алал да ти е, јас ова никогаш нема да го правам, а не значи дека помалку ја сакам. На тој начин се размазуваат, а кога ќе потпорасне истото ли ќе го правиш, ако потоа престанеш ќе вришти во секоја продавница ако желбата не и се исполни.
Дали по се што ќе посегне Ина е потребно да се купи?
Ти мислиш дека на тој начин и ја покажуваш твојата безусловна љубов, добро за тебе тоа е ок, продолжи така, ти посакувам се најубаво.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29170
Registration date : 2008-06-06

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty05.10.08 17:37

Jas potpolno se soglasuvam so Emi, ne mislam deka ako na deteto mu se kupuva po se sto ke posegne mu ja pokazuvame nasata bezrezervna ljubov.Ljubovta nema vrska so kupuvanjeto.Znaci li deka ako nekoj nema da mu kupi na detetoto po toa sto ke posegne, avtomatski ne mu dava ljubov? Sigurno deka ne.I da se vratam na temata, nikogas ama bas nikogas materijalnoto zadovolouvanje ne moze da bide nadomest za roditelska ljubov.Znam poveke deca sto se odgledani taka, vo otsustvo na roditeli a vo prisustvo na pari, i za poveketo od niv nemam nitu eden pofalen zbor.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28735
Registration date : 2008-08-27

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty05.10.08 17:43

So nisto, ama bas so nisto ne moze da se nadomesti roditelskata ljubov. Ni so najgolemata kolicka, ili kukla. Decata vo globala se onakvi kako sto ke gi vospitaat roditelite. So kupuvanje na se i sesto deteto se razmazuva i se uci mnogu pogresno. Kolku i da ima covek pari i kolku da si go saka deteto, mislam deka ne treba se da mu kupuva, bidejki toa moze loso da vlijae na nego. Zivotot e trkalo nekogas moze da se sluci roditelot da nema, a deteto da e naviknato deka se sto ke posaka moze da ima i sto togas? Skromnosta e mnogu ubava covecka osobina i mislam deka ne decata treba uste od mali da im se vsaduva ovaa osobina. Normalno, koj ne go saka svoeto dete, no so kupuvanje na se i sesto mislam deka ne se dokazuva ljubovta kon deteto.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty05.10.08 17:58

Pa sega za kupuvanjeto jas sum taa sto odlucuva sto ke i kupam ,a toa normalno ne e se sto taa ke posaka. Mnogu pati od gradinka koga se vrakame i velam deka ne sum zela pari ili deka nemam ,iaku mozebi imam vo mene. Roditelot e toj koj sto gi kontrolira tie raboti i toa ne znaci deka ako mu kupis nesto ,deka toa ima vrska so ljubovta koja mu ja pruzas. Za mene ljubov e koga ke zamesam testo i koga ke i dadam da se macka i igrame zaedno i da pravime sekakvi formi ,a posle toa ke go ispeceme pa i ke jademe (koga se mora ..hahah) toa za nea ke e ljubov ...
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29584
Registration date : 2008-02-24

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty06.10.08 0:29

Со тоа што и купувам се што ќе ми побара таа, јас не ја откупувам љубовта. Секој ден ми е посветен на неа, и целото мое внимание го добива. Таа е во период кога се ја интересира и многу е љубопитна, а јас само се обидувам да ја стимулирам нејзината љубопитност. И е во период кога сака нови и нови работи , бидејќи од се брзо се заситува, а јас како родител се обидувам да и го дозволам тоа. А незнам што подразбирата под РАЗГАЛЕНО ДЕТЕ, бидејќи според мене за карактерот на детето е битно воспитувањето и нормално гените, а не колку материјално е задоволено........
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty06.10.08 8:20

Lana напиша:
Pa sega za kupuvanjeto jas sum taa sto odlucuva sto ke i kupam ,a toa normalno ne e se sto taa ke posaka. Mnogu pati od gradinka koga se vrakame i velam deka ne sum zela pari ili deka nemam ,iaku mozebi imam vo mene. Roditelot e toj koj sto gi kontrolira tie raboti i toa ne znaci deka ako mu kupis nesto ,deka toa ima vrska so ljubovta koja mu ja pruzas. Za mene ljubov e koga ke zamesam testo i koga ke i dadam da se macka i igrame zaedno i da pravime sekakvi formi ,a posle toa ke go ispeceme pa i ke jademe (koga se mora ..hahah) toa za nea ke e ljubov ...
Mnogu sladok odgovor Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов 610361
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов   Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Матeријално задоволување,надомест за родителска љубов
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: