Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Брисеви за микро во бременоста

Go down 
+67
sole
angelce
eli
vasidora
bibe85
kika
beti.liz
lejdi
bordan
lela
Biljana
nnatasa
Tifani
kara
Mami4ka
Diana
D-r Lidija Pazdrijan
JaNiTa
winnie the pooh
Sara
Mirka
jasmina,mina
mirecv
Mimi22
pepa
Emilija
Eva Marija
sofidavid
Наташа Крстевска
natali
kavadarcanka
sreknja
sneze
jotigo
Ivana-Lila
slatka87
avanturistka
bibip
Lili
Pravnicka28
Mande
Oci
Snegulka
aleane
Laura
marina_m
sofi47
jana_aerodrom
ElenaJo
Sandra
NatalijaS
mami29
hormonce
Berta
Natalija
beti 24
Kinky
maskoe
lila_mk
Ves
sonjamfk
Jovana's mom
baby24
Emi
Ilince
rich_bitch1
biljanag
71 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-31

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty03.11.08 16:57

Јас ги правев сите тие испитувања во Дијагностички центар,ама со сини картони работат само за Скопје.Штом ти рекле не е лошо да си ги направиш, да ти биде раат душата. Не е тоа ништо страшно и да има нешто. Јас имав проблем со уреоплазмата и со една доза антибиотик ми помина.Среќно!
Вратете се на почетокот Go down
mami29
Прваче
Прваче
mami29


Female
Број на мислења : 350
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 28842
Registration date : 2008-09-26

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty11.11.08 8:38

Мене ми најдоа кандида не знам колку е опасно а мојата докторка е на боловање ваљда само со вагиналети ке поминам.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nagradniigri.com.mk
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29413
Registration date : 2008-07-16

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty25.11.08 15:11

aj kazete mi dali imate iskustvo da se zemaat brisevi vo 24 nedela togas najmnogu deluvale bakteriite na plodovata voda(ja namaluvale)
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28422
Registration date : 2008-11-26

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty09.12.08 20:09

Dobro e da se napravat ispituvanja pred bremenosta, ama ako ne ste napravile brzo pred, se pravat i na pocetokot. Mene mi napravija koga mi utvrdija bremenost, vo sedma nedela i mi najdoa klamidija. Primav kapsuli i vaginaleti eritromicin, samo tie antibiotici se davaat vo bremenost. Potoa napraviv bris mislam vo 35 nedela, togas pri kraj pak se pravat uste edni analizi pred poroduvanje. Kandidata ne e opasna i normalno e da se pojavi vo bremenosta, se leci so vaginaleti, apcinja ne se pijat.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29291
Registration date : 2008-07-22

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty09.12.08 20:23

На прошлата контрола и спомнав на мојата докторка за брисеви, но според неа нема потреба да се прават повторно затоа што тие што ги правев некаде околу трети месец беа во ред.
Сега малку се замислив, зошто гледам дека скоро сите прават брисеви и при крајот на бременоста.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-31

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty09.12.08 21:33

Моите брисеви од микробиологија беа готови за 3 дена и се е во ред!
Вратете се на почетокот Go down
ElenaJo
Почетник
Почетник
ElenaJo


Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Тетово
Расположение : Super, rasteme :) ....
Поени : 28200
Registration date : 2008-12-03

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty23.12.08 17:27

Дали некоја знае колкава е цената на микобиолошкиот и ПАП тестот.
Треба да правам па ме интересира колкава е цената?

Дали цената на микробиолошки тест и ПАП за трудници е иста како и при обичен преглед
Вратете се на почетокот Go down
jana_aerodrom
Прваче
Прваче
jana_aerodrom


Female
Број на мислења : 109
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 28228
Registration date : 2008-11-26

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty23.12.08 17:44

jas koga nosev testovi koga bev trudna na mikrobiologija mi zemaa 200 denari so vadenje krv a 100 den vtoriot pat samo brisevi a dali e isto za site trudni ili ne neznam
Вратете се на почетокот Go down
sofi47
Почетник
Почетник
sofi47


Female
Број на мислења : 79
Age : 45
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 28443
Registration date : 2008-10-18

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty24.12.08 10:31

Во Систина пап тестот, тестот за кламидија и микробиолошкиот тест чинат 3 200ден. Сите се по 1000ден освен кламидија која е 1200ден. Резултатите се готови за 3 дена. Сега земав брисеви со сини картони. Матичната докторка ми зеде по 100ден за секој брис значи 300ден и 300ден ми зедоа на микробиологија, вкупно 600ден.
Вратете се на почетокот Go down
ElenaJo
Почетник
Почетник
ElenaJo


Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Тетово
Расположение : Super, rasteme :) ....
Поени : 28200
Registration date : 2008-12-03

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty24.12.08 10:39

sofi47 напиша:
Во Систина пап тестот, тестот за кламидија и микробиолошкиот тест чинат 3 200ден. Сите се по 1000ден освен кламидија која е 1200ден. Резултатите се готови за 3 дена. Сега земав брисеви со сини картони. Матичната докторка ми зеде по 100ден за секој брис значи 300ден и 300ден ми зедоа на микробиологија, вкупно 600ден.

Ти благодарам на информацијата sofi47 сега останува да размислам што ке правам дали на приватно или пак државно. Сепак разликата во цената е доста голема.

Во секој случај има време некој ден ке размислам па ке видам како ке правам
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29413
Registration date : 2008-07-16

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty24.12.08 10:47

Jas pak gi imam istite bakterija streptococcus faecalis enterococcus i candida species.E sega pijam Ospen ama namesto 10 dena -sega treba 14 ,i za kandidata-Nystatin vaginaleti
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28824
Registration date : 2008-10-30

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty26.12.08 11:18

na edna prijatelka i pronasle streptakoka i mnogu e voznemirena opasno e ova ili ne ako znae nekoj neka pisuva da i napisam sovet da se otpusti malku
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28214
Registration date : 2008-12-25

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty26.12.08 11:25

Може да ја среди со Сумамед, антибиотик е на рецепт мора. Бремена е? Најдобро да се консултира со лекарот.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28824
Registration date : 2008-10-30

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty26.12.08 11:27

da bremen ae i mnogu ja isplasile deka trebalo da i na poragaj da kaze deka ja ima deka bila mnogu opasna
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28214
Registration date : 2008-12-25

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty26.12.08 12:18

marina_m напиша:
da bremen ae i mnogu ja isplasile deka trebalo da i na poragaj da kaze deka ja ima deka bila mnogu opasna

Марина_м не знам точно за каква бактерија се работи и не сум стручна, најдобро пријателката да се консултира со повеќе лекари. Ако е стрептокок од тип Б треба да и даваат антибиотици преку вена додека се пораѓа за да се спречи инфекција кај бебето бактеријата е опасна за бебето да не му направи менингитис или пнеумониа. Постои ризик ама се надевам дека со лесно ќе помине и дека се ќе биде добро на крај. Затоа нека се информира колку што може повеќе. Поздрав!
Вратете се на почетокот Go down
aleane
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 22
Age : 39
Локација : makedonija
Поени : 28160
Registration date : 2008-12-15

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty26.12.08 12:34

moe misljne e deka treba da imame doverba vo doktorot i da pravite taka kako sto ni veli ako cenime sprema rekla kazala ke ni bide potesko a ako ima potreba od dopolnitelni ispituvajna ke ni kaze doktorot.jas kolku sto znam baginalni pregledi za vreme na bremenost ne se preporaclivi pa taka da i zemajneto na brisevi me buni.mojata doktorka mi rece deka kaj i da odam da ne dozvoluvam da mi pravat vaginalen pregled.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty26.12.08 13:45

Laura напиша:

Марина_м не знам точно за каква бактерија се работи и не сум стручна, најдобро пријателката да се консултира со повеќе лекари. Ако е стрептокок од тип Б треба да и даваат антибиотици преку вена додека се пораѓа за да се спречи инфекција кај бебето бактеријата е опасна за бебето да не му направи менингитис или пнеумониа. Постои ризик ама се надевам дека со лесно ќе помине и дека се ќе биде добро на крај. Затоа нека се информира колку што може повеќе. Поздрав!
Jas ja imav ovaa streptokoka tip b. Bidejki se poragjav den ipol, lekarite imaa vreme da reagiraat, primav intravenozno antibiotici, i se porodiv vaginalno, bebeto bese super. Ni podocna fala Bogu nemase komplikacii.
Pred samoto poroduvanje uste ednas mi ja testiraa krvta, se pokaza deka ja nema bakterijata i dobiv zeleno svetlo za prirodno poroduvanje.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-10-17

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty29.12.08 9:28

можно ли е ако се неправилно земени брисевите ( да рецеме од поплитко, не баш од кај матката ) да покажат лажно негативни резултати? прашувам зошто пред 1 недела имав огромни неизфржливи болки доле кај матката бев итно на лекар во 2 саат после полноќ, ми зедоа крв и урина и дежурниот лекар сметаше дека имам некој уринарна инфекција. утрото сабајле бев кај матичната ми зеде брисеви и уринокултура и се беше во ред невам ни најобична кандида. во урината дежурниот лекар на клиника ми најде бактерии, епителни клеткли, а со уринокултурата немаше ништо .чудно ми е и затоа прашувам да не се неправилно земени брисевите и урината? иначе превентивно ми дадоја нео-пенетран вагиналети.
Вратете се на почетокот Go down
sofi47
Почетник
Почетник
sofi47


Female
Број на мислења : 79
Age : 45
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 28443
Registration date : 2008-10-18

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty29.12.08 11:33

Неопенатранот го имам примано пред година, кога ми беше пронајдена трихимона. Можеби докторот се сомнева на некоја вагинална инфекција. Мене истата ми е констатирана по направен пап тест. Значи и да си имала недај боже нешто сега го немаш, тие вагиналети се многу добри. Сега на проверка на уринокултурата пронајдена ми е ешерихија коли. Јас сум од оние кај кои не може се да е во ред па мораше и бактерија сега да фатам. Не смеам ни терапија да примам зошто уште е рано, после 15бнедела. Од бактеријата чувствував болка во долниот дел неколку дена болка, ама не со јак интензитет. Точно е тоа што викаш дека од неправилно земени брисеви и уринокултура резултатите можат да бидат грешни. За секој случај да бидеш помирна повтори ги.
Вратете се на почетокот Go down
Snegulka
Прваче
Прваче
Snegulka


Female
Број на мислења : 147
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 28194
Registration date : 2008-12-27

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty02.01.09 18:56

ja idniot cetvrtok kje odam davidime za srceva reakcija i da se dogovoram za brisevite za ureoplazma,klamidija....., ginekologot mi kaza deka privatno se okolu 50 evra a so kartoncinja se kade kade poeftini pregledite ama deka mnogu se chekalo....i sega da prasham brisevite se nosat na institut za mikrobiologija ili vo drzavna ??????? Брисеви за микро во бременоста - Page 2 121539 Брисеви за микро во бременоста - Page 2 121539 Брисеви за микро во бременоста - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
ElenaJo
Почетник
Почетник
ElenaJo


Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Тетово
Расположение : Super, rasteme :) ....
Поени : 28200
Registration date : 2008-12-03

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty09.01.09 15:35

Сега се јавив во РеМедика резултатите од микро и ПАП ми се готови, така да денеска ке одам да ги земам , иако д-рот ми кажа дека нема причина за паника малку имам страв но се надевам и верувам дека се е ОК.

Утре ке ви пишам како сум поминала. малку сум исплашена ....

П:С Snegulka јас правев во РеМедика (приватно) и ПАП-от ме чинеше 800ден. а микробиолошкиот 2800 ден така да се вкупно испадна 3600 ден.
Вратете се на почетокот Go down
ElenaJo
Почетник
Почетник
ElenaJo


Female
Број на мислења : 84
Age : 42
Локација : Тетово
Расположение : Super, rasteme :) ....
Поени : 28200
Registration date : 2008-12-03

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty10.01.09 9:33

Здраво ги зедов резултатите од микро и испадна дека имам резултат позитивен на уреоплазма малку сум исплашена но д-рот ми препиша антибиотик Еритромицин и ме советуваше дека не е ништо страшно има време да се излечи со антибиотик па таму околу 36 недела пак ке ми земаат брис да проверат дали уште ја имам. Малку се опуштив но сепак се плашам и би скала да ве прашам дали некоја од вас имала ваква бактерија.

Ќе може ли некоја да ми објасни доколу имала исто искуство со оваа бактерија.

П.С од денеска влегувам во 22 недела

Ви благодарам
Вратете се на почетокот Go down
Oci
Прваче
Прваче
Oci


Female
Број на мислења : 231
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28597
Registration date : 2008-10-10

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty10.01.09 10:02

A neli prviot PAP vo godinata bi trebalo da e besplaten (za mikrobioloskite neznam dali vazi ova)??
Vazi toa uste ili..?
Вратете се на почетокот Go down
Oci
Прваче
Прваче
Oci


Female
Број на мислења : 231
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28597
Registration date : 2008-10-10

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty10.01.09 10:09

Citam eve, i gledam deka poveketo od vas im se slucilo po otkrienata infekcija (za zal) vo tekot na bremenosta da piete antibiotici... bidejki istite se mnogu jaki, neli e toa stetno za bebeto? Jas znam deka ne treba da se pie nikakvo apce nitu lekarstva vo tekot na bremenosta...???
Вратете се на почетокот Go down
Mande
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 33
Age : 44
Локација : asdf
Поени : 28173
Registration date : 2008-12-13

Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty10.01.09 21:27

Snegulka напиша:
ja idniot cetvrtok kje odam davidime za srceva reakcija i da se dogovoram za brisevite za ureoplazma,klamidija....., ginekologot mi kaza deka privatno se okolu 50 evra a so kartoncinja se kade kade poeftini pregledite ama deka mnogu se chekalo....i sega da prasham brisevite se nosat na institut za mikrobiologija ili vo drzavna ??????? Брисеви за микро во бременоста - Page 2 121539 Брисеви за микро во бременоста - Page 2 121539 Брисеви за микро во бременоста - Page 2 121539

mnogu se cekalo???? ako dva dena se mnogu hmmmmm.......

jas za tri brisa i krv plativ 400 denari i rezultatite gi zemav za dva dena. neznam nekoj da cekal poveke za rezultat
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Брисеви за микро во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: