Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Брисеви за микро во бременоста

Go down 
+67
sole
angelce
eli
vasidora
bibe85
kika
beti.liz
lejdi
bordan
lela
Biljana
nnatasa
Tifani
kara
Mami4ka
Diana
D-r Lidija Pazdrijan
JaNiTa
winnie the pooh
Sara
Mirka
jasmina,mina
mirecv
Mimi22
pepa
Emilija
Eva Marija
sofidavid
Наташа Крстевска
natali
kavadarcanka
sreknja
sneze
jotigo
Ivana-Lila
slatka87
avanturistka
bibip
Lili
Pravnicka28
Mande
Oci
Snegulka
aleane
Laura
marina_m
sofi47
jana_aerodrom
ElenaJo
Sandra
NatalijaS
mami29
hormonce
Berta
Natalija
beti 24
Kinky
maskoe
lila_mk
Ves
sonjamfk
Jovana's mom
baby24
Emi
Ilince
rich_bitch1
biljanag
71 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27881
Registration date : 2009-05-20

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty21.07.09 11:05

lejdi напиша:
Jas eve do denes sum 25 nedela a doktorot ne mi rekol da napravam mikorbioloski testovi treba jas da go potsetam ili ???
Kolku sto gledam ima odredeni nedeli koga teba da se napravat tie ispituvanje ???
Ne se sekiraj na sekoj pregled toj znae dali ima potreba ili ne.Jas so dvete bremenosti po ednas vo 5 mesec sum pravela brisevi na mikro.
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28188
Registration date : 2009-05-04

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty21.07.09 14:49

Сара напиша:
Кандида си е кандида, најбезопасна од сите други бактери што може да се најдат добро е што се лечи со вагиналети. Види си за другите резултати што ги спомна со бројките....
Јас сум за 2 недели на контрола за брисеви, за колку време ги доби резултатите????

Sara rezultatite gi dobiv za 3 dena
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28188
Registration date : 2009-05-04

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty21.07.09 14:50

Biljana напиша:
Сара напиша:
Кандида си е кандида, најбезопасна од сите други бактери што може да се најдат добро е што се лечи со вагиналети. Види си за другите резултати што ги спомна со бројките....
Јас сум за 2 недели на контрола за брисеви, за колку време ги доби резултатите????

Sara rezultatite gi dobiv za 3 dena

inaku toa so brojkite bilo deka treba da pijam eritromicin i se nadevam ne e strasno
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Полуматурант
Полуматурант
lejdi


Female
Број на мислења : 1028
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 28913
Registration date : 2008-08-09

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty21.07.09 15:17

beti.liz напиша:
lejdi напиша:
Jas eve do denes sum 25 nedela a doktorot ne mi rekol da napravam mikorbioloski testovi treba jas da go potsetam ili ???
Kolku sto gledam ima odredeni nedeli koga teba da se napravat tie ispituvanje ???
Ne se sekiraj na sekoj pregled toj znae dali ima potreba ili ne.Jas so dvete bremenosti po ednas vo 5 mesec sum pravela brisevi na mikro.

Of mi olesni drugo e vaka koga ke procitas i drugi iskustva,najverojatno ke mi zeme vo 36 nedela pred poragaj . Брисеви за микро во бременоста - Page 9 509368 Брисеви за микро во бременоста - Page 9 509368
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty21.07.09 16:05

Jas mislam deka e obavezno da se pravat i od 12 do 14 nedela, ako ne se napraveni prez zabremenuvanje. Ako ima nesto za da ima vreme da se izleci, a potoa pred poroduvanje se pravat kako kontrola za da ne dojde do infekcija na plodot.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty21.07.09 18:08

Natalija напиша:
Jas mislam deka e obavezno da se pravat i od 12 do 14 nedela, ako ne se napraveni prez zabremenuvanje. Ako ima nesto za da ima vreme da se izleci, a potoa pred poroduvanje se pravat kako kontrola za da ne dojde do infekcija na plodot.

Potpis...prvite se pravat so cel da se spreci predvremeno poroduvanje i sl, a vtorite da ne se inficira bebeto pri poragaj. Obavezni se i prvite i vtorite !!!
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty29.07.09 12:17

Samo da spodelam so vas kolku sum srekna. Iako Lela me karase, jas go isterav svoeto gi povtoriv brisevite i izleze deka se e vo red, nitu klamidija, nitu ureoplazma, a bogami nitu kandida. Sega e redno da se opustam do 9 mesec. Ne znaete kakvo olesnuvanje e ova, ahhhhhhh.
Samo ova mi e pamet za drug pat, da ne se panicam za sekoj rezultat, deka se slucuvaat i greski.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28689
Registration date : 2009-01-02

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty29.07.09 12:33

Nate Брисеви за микро во бременоста - Page 9 592735
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28188
Registration date : 2009-05-04

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty29.07.09 13:59

Natalija напиша:
Samo da spodelam so vas kolku sum srekna. Iako Lela me karase, jas go isterav svoeto gi povtoriv brisevite i izleze deka se e vo red, nitu klamidija, nitu ureoplazma, a bogami nitu kandida. Sega e redno da se opustam do 9 mesec. Ne znaete kakvo olesnuvanje e ova, ahhhhhhh.
Samo ova mi e pamet za drug pat, da ne se panicam za sekoj rezultat, deka se slucuvaat i greski.
:cheer: Брисеви за микро во бременоста - Page 9 207962 Брисеви за микро во бременоста - Page 9 427437 Брисеви за микро во бременоста - Page 9 897427 srekna sum isto kolku i ti znam sto znaci da ti bidat rezultatit vo red
Вратете се на почетокот Go down
kika
Прваче
Прваче
kika


Female
Број на мислења : 138
Age : 38
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 27580
Registration date : 2009-05-07

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty22.08.09 19:56

na mojot bris izleze epitelni kletki laktobacili i gr+koki znae li nekoj sto toa znaci bidejki doktorkata ja nacekav na brzanje samo mi prepisa lekarstva ama ne mi objasna sto znaci seto ova bev na opst pregled pa mi zede brisi izleze takvo nesto ako nekoj znae neka mi kazi
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28801
Registration date : 2008-08-16

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty09.10.09 12:11

Мене ми закажа гин за во 12 недела да појдам за да направам микробиолошки тествови, дали знаете од прилика колку се чека за резултатите?
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29164
Registration date : 2008-11-10

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty09.10.09 12:22

Се чека 2-3 дена, незнам каде ќе ги носиш, ова ако ги носиш на Микробиологија на Клиника.
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27319
Registration date : 2009-09-17

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty09.10.09 20:12

bibe85 напиша:
Мене ми закажа гин за во 12 недела да појдам за да направам микробиолошки тествови, дали знаете од прилика колку се чека за резултатите?

Vo Dijagnosticki centar se ceka 48 saati, se plakja 1700 den za ispituvanje vo nivna sopstvena laboratorija.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29184
Registration date : 2008-09-01

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty09.10.09 22:22

Дали во 35 недела кога се земаат брисеви, се земаат на ист начин како и првиот пат? Ми е страв од тоа кога се става внатре тоа како конус да не повреди нешто? Давајте совет?!
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29190
Registration date : 2008-10-02

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty09.10.09 22:31

kara напиша:
Дали во 35 недела кога се земаат брисеви, се земаат на ист начин како и првиот пат? Ми е страв од тоа кога се става внатре тоа како конус да не повреди нешто? Давајте совет?!
ne se sekiraj,taman rabota da te povredat,pa dr.si ja znaat svojata rabota.....inaku da, isto se zema kako i prethodno koga ti zemale bris.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29164
Registration date : 2008-11-10

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty10.10.09 14:48

Каков е тој конус Кара?
Инаку мене во 35 недела ми земаа брис од вагина и од анус (овој претходно не ми го зимале) и искрено малце ми беше незгодно, ама тој е многу битен за стрептококус б бактеријата и неможе да те повредат јас не ни осеќав.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty11.10.09 18:15

Mene ne mi zzede od vagina, iako jas insistirav bidejci imam problem so kandidata. Mi vika ne e strasno da imas kandida na poroduvanje, postrasno e da imas streptokoka B. I nisto... mi zede samo za streptokoka. I sto da pravam? Toa e, daj Boze se da e vo red..
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27319
Registration date : 2009-09-17

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty13.10.09 13:39

Jas denes se javiv vo dijagnosticki za rezultati od brisevite za mikro i mi rekoa nema potreba da doagjam cisto bilo sve.
E posle mi vika taa na nekoj nativen test sum imala malo pokacuvanje na leukociti ama nisto strasno i da ne doagjam.
Lugje so mislite, da si otidam li do tamu ubavo so svoi oci da vidam ili da ne panicam mnogu mnogu i da veruvam vo toa so mi go rekoa?
Plus znae li nekoj koj del od ispituvanjata e toj nativen test?
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28801
Registration date : 2008-08-16

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty14.10.09 14:02

Jas denes gi odnesov brisevite i mi rekoa deka za edna nedela ke ima rezultati bidejki gi prakale bitola, lele kako li ke pomine ovaa edna nedela
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29644
Registration date : 2008-05-03

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty04.11.09 15:42

Женски јас за 3 дена влагам во 34 недела, сакам да ве прашам во која недела да одам за да ми земат брисеви за на микро?Дали 35та или 36 недела или пак покасно ?
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29184
Registration date : 2008-09-01

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty04.11.09 18:16

Јас влегов во 36 недела и мојот др. изгледа заборави дека не ми зема брис, а и јас заборавив тогаш да си кажам... и не ми зема... и сега, веќе касно е нели? Што ако не ги направам овие испитувања? Има ли некоја што не ги правела и што не ви земале брис во 35 недела?
Вратете се на почетокот Go down
angelce
Прваче
Прваче
angelce


Female
Број на мислења : 114
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28053
Registration date : 2009-01-04

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: brisevi vo tekot na bremenosta   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty19.11.09 12:51

Jas imam edno prasanje za toa i ja otvoriv ovaa tema moze nekade ima pisano za ova no jas do sega kako sto citav i razgleduvav ne sretnav vakva tema mene ginekologot mi rece koga ke bidam 11 - 12 nedela da otidam na ultrazvuk i brisevi da mi zeme sega malku me faka strav kako ke mi zeme brisevi cini li toa kako matkata ke mi ja vlece li napred lele mene me faka panika neznam kako ke bide ve molam kazeti mi vas vi imaat li zimano vakvi brisevi i kako gi zimaat sto pravat

pregnancy
Вратете се на почетокот Go down
sole
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 47
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27227
Registration date : 2009-06-25

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty19.11.09 13:04

Angelce, mojata doktorka mi rece deka mikorobioloski brisevi se pravat vo 14-ta nedela i vo 35-ta nedela pred poroduvanje za da se vidi dali kanalot e cist ili ima nekoja infekcija. Ne e voopsto strasno, nemoj ic da se plasis, a ne e nitu opasno.
Se zemaat 4 brisa so edno "stapce" koe e isto kako cepkalka za usi. Voopsto ne boli, nema vlecenje na matka ili nesto slicno.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28042
Registration date : 2009-04-14

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty19.11.09 14:13

I jas denes gi dobiv rezultatite od mikro. FALA MU NA BOGA se e vo red! Nemalo nisto na rezultatite, navodno sum cista kako "suza". Mislam deka pobolna rabota od zemanjeto bris nemav oseteno, kako porogajot sto ke bidi za nekoja nedela! Smile)) So taa "guskata" sto te otvaraat dole, mislam deka dusata mi ja izvade zenata, ama taa ne bese kriva, nego jas potsvesno nekako se zgrciv i ne mozese pola saat da mi zemi bris. I vikam: Dr. Se PORAGAM, ne me pritiskajte tolku! Smile) ona kutra se nervira, vikase pomos tamu kaj sestrite Smile)) Cirkuzi! Vazno se e ok.

Angelce, nema od sto da se plasis, ne znam dali do sega ti zemale bris ili ne, ama proceduralno ke si sednis na boksot, ke si se rasiris, ke te otvori so toa "guska" (sto si go vikam jas), i ke ti zemi bris. NAJBITNO vo celata rabota e da ne se plasis ili zgrcuvas. Toa trae 2 sekundi!
Вратете се на почетокот Go down
sole
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 47
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27227
Registration date : 2009-06-25

Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty19.11.09 14:44

Mimi, mene voopsto ne me otvaraa so taa guskata.Sednav na stol, rasiriv noze i doktorkata so tie stapcencata slicni na cepkalki za usi mi zema 4 brisevi: od cervix, vagina, uretra i debelo crevo.Samo go pikna stapcencata vnatre bez otvaranje. Jas otidov ispalsena i zgrcena do besvest, mislev deka moze bebeto da se povredi ili nesto slicno. Ama voopsto ne bese strasno i ne bolese. Fala bogu.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Брисеви за микро во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 10Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: