Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Брисеви за микро во бременоста

Go down 
+67
sole
angelce
eli
vasidora
bibe85
kika
beti.liz
lejdi
bordan
lela
Biljana
nnatasa
Tifani
kara
Mami4ka
Diana
D-r Lidija Pazdrijan
JaNiTa
winnie the pooh
Sara
Mirka
jasmina,mina
mirecv
Mimi22
pepa
Emilija
Eva Marija
sofidavid
Наташа Крстевска
natali
kavadarcanka
sreknja
sneze
jotigo
Ivana-Lila
slatka87
avanturistka
bibip
Lili
Pravnicka28
Mande
Oci
Snegulka
aleane
Laura
marina_m
sofi47
jana_aerodrom
ElenaJo
Sandra
NatalijaS
mami29
hormonce
Berta
Natalija
beti 24
Kinky
maskoe
lila_mk
Ves
sonjamfk
Jovana's mom
baby24
Emi
Ilince
rich_bitch1
biljanag
71 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
АвторПорака
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty04.09.08 15:00

првите неколку месеци се прават микробиолошки испитувања кои ги направивте вие?
јас треба да одам па ке ви кажам што точно ке се испитува само пап или??? :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30333
Registration date : 2007-12-29

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty04.09.08 15:09

мене во бременоста пап не ми испитуваа,туку ми правеа тестови на уреоплазма,токсоплазма,кандида,и слични вируси и инфекции.тоа гинекологот ке ти каже што е потребно за испитуванје
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29413
Registration date : 2008-07-16

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty12.09.08 20:36

rich_bitch1 напиша:
мене во бременоста пап не ми испитуваа,туку ми правеа тестови на уреоплазма,токсоплазма,кандида,и слични вируси и инфекции.тоа гинекологот ке ти каже што е потребно за испитуванје


Istoto ova sto go napisa rb e tie plus brisevi se bris od cerviks(grlo na matka),vagina i vulva za virusi,bakterii i kandida.E jas deneska si gi zedov rezultatite i mi izleze deka ima kandida i bakterija pa mi dadoa antibiotik i vaginaleti.Ovie rezultati izleguvaat za 2 dena a za toksoplazpa,klamidija i dr mi rekoa kon krajot na mesecot.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty15.09.08 10:58

здравје во среда ке одам па ке видиме што ке кажат резултатите
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31076
Registration date : 2007-11-19

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty15.09.08 13:12

леле па јас никакво испитување не направив цела бременос??????
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29123
Registration date : 2008-07-29

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty15.09.08 14:19

Jas denes odam da mi zemat brisevi pa ke vi kazam kako si pominav, vajda e se vo red
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty17.09.08 16:05

денес однесов брисеви 4 на број во клиника и чекаав од 10,30 до 11,50 катастрофа гужва невидена еден шалтер измешани книшките лелеле смрди од вецето не си донеле па тука оставаат урина а јас закаснав од дома излегов во 9,20 здравје за седниот пат како што си знам 7.30 излегувам и таман а сега ај да јадам иван плачеше сакаше да останам па морав да се сокријам и отидам
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30333
Registration date : 2007-12-29

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty17.09.08 17:47

ехее таму секогаш има гужва,да се изначекаш и наполниш со неррвози.и јас чекав саати и пол додека да ми ги примат брисевите.и после уште цел саат за резултатите
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty17.09.08 18:09

мене ми рекоа во петок од 13 до 15 ч резултати а тебе после еден саат? или кога отиде по нив пак чекаше еден саат?
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30333
Registration date : 2007-12-29

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty17.09.08 18:41

не и јас чекав два дена за нив.сакав да ти кажам кога појодв по нив пак имаше гужва и чекав долго.немаат никава организација
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.09.08 18:22

ми земаа 4 бриса вагина 900 ден цервикс утери 900 ден кламидија 700 ден микроплазма уреоплазма 1100 ден ама јас платив со картончиња само 200 ден

затоа за цени на приватно систина и каде кажуваа жениве е од 3600 па нагоре
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29413
Registration date : 2008-07-16

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.09.08 18:47

Jas za seto toa sto go napisa plativ 400 den kaj nas so kartoncinja
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29065
Registration date : 2008-07-02

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.09.08 19:51

Јас истите брисеви ги испитав сега, во 35-та недела, со картонче платив околу 450 ден.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty20.09.08 10:20

супер ми се резултатите нема ништо јупиииииииииииииииииии
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29568
Registration date : 2008-07-28

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty24.09.08 11:51

bravo bile bas me raduva sto rezultatite ti se dobri. inaku i jas kako tebe mi zimaa brisevi ama na klinika tamu se vodev , no pak moras da gi odneses na mikrobiologija.nevidena guzva e sekogas.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29123
Registration date : 2008-07-29

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty28.09.08 1:52

Lele moite brisevi uste ne se gotovi a na 15 ovoj mesec gi pravev.Pa jas bre ke se porodam dodeka mi gi kazat rezultatite pa za so gi praev samo ne mi e jasno ,pa koga ke primam lekarstva ako e potrebno cccc.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty06.10.08 20:02

Jas sum 31 nedela,posleden pat mi zemaa bris vo prvite nedeli od bremenosta , imav candida , zemav 3 kanisten vaginaleti , ginekologot kaj koj odam ne spomnuva nikakvi brisevi , najdobro da si prasam sama ? Dali vasite ginekolozi vi kazaa koga e najdobro da se napravat ovie brisevi , da ne bide docna posle ,vo slucaj da treba da se leci nekoja infekcija .
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-10-17

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.10.08 8:35

вес брисеви јас направив сега во 13 недела , беа во ред немасе никаква инфекција ниту бактерија и после дури во 30 недела. ако не спомнува док.обавезно барај си сама да ти земе 4 брисеви. мора да се потврди дека е се чисто заради бебушот ако нешто има да има време да се санира таа инфекција.
Вратете се на почетокот Go down
maskoe
Прваче
Прваче
maskoe


Female
Број на мислења : 161
Age : 40
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 28496
Registration date : 2008-10-13

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.10.08 9:28

Мене брисеви за кламидија,микоплазма и уреаплазма ми правеа во 10 недела(секоја болница или ординација си има свој протокол за периодот на земање брисеви) и фала богу тие беа во ред,ама сега во 33 недела повторно ми зема брисеви за бактерии од б-група и тие излегоа позитивни.Ставав полигинакс вагиналети и сеа на контрола сум во 36 недела изгледа тогас ке го повтори брисот и се надевам ке биде негативен.ДАЈ БОЖЕ.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.10.08 9:40

Nema logika da se pravat brisevi na klamidija, mikoplazma, ureaplazma i toksoplazma vo 10. nedela, zatoa sto i onaka ne smees da primas nikakva terapija pred zavrsuvanje na organogenezata na plodot, a toa e 12. nedela.
Tie brisevi se pravat PRED zabremenuvanjeto.
Вратете се на почетокот Go down
maskoe
Прваче
Прваче
maskoe


Female
Број на мислења : 161
Age : 40
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 28496
Registration date : 2008-10-13

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.10.08 10:27

Se razbira deka gi pravev pred zabremenuvanje ama mora da se napravat i vo tekot na bremenosta bidejki ne se znae dali povtorno ke se vratat.Inaku brisevite se zimaat pred 12 gn zatoa sto se ceka rezultatot od manu(site bolnici i ordinacii tamu gi isprakaat brisevite),a potoa po periodot na organogeneza se dava soodvetna terapija ako nedaj boze postoi pozitiven rezultat.A ne e docna da se napravat i vo 12 ili 13 gn.
Вратете се на почетокот Go down
maskoe
Прваче
Прваче
maskoe


Female
Број на мислења : 161
Age : 40
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 28496
Registration date : 2008-10-13

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty18.10.08 15:58

PARDON,rezultatot se ceka od institut za mikrobiologija.Moja greska.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-07

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty25.10.08 11:55

Мене ми зедоа брисеви во 13 недела пред два три дена, исто така и крф. Ги однесов вчера на докторот се е во ред и крвта ми е добра и нема никакви бактерии.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty03.11.08 16:43

Devojki navistina ne znam sto da pravam. Ovie brisevi za mikro ce me poludat. Kolku e bitno da se ispitaat pred bremenosta? Mi preporacaa da gi napravam bidejci na pap testot mi najdoa vosplenie. I bas koga se resiv denovive da pojdam sega eden kup lugje me premisluvaat. Rabotata e vakva, simptomi nemam i bas sega koga mi se somnevaa na vonamtericna bremenost napraviv kompletna krvna slika koja bese odlicna i koja ne pokaza nikakvo vospalenie ili infekcija. Porano za nisto ne se proveruvale i imale zdravi deca. Jas nemam pricina da se somnevam na seksulano prenosliva bolest, pa zosto togas da rizikuvam lazno da mi najdat nesto. Toa "nesto" go naogjaat nasive doktori koga nisto ne znaat. I mojot maticen ginekolog mi prizna deka kaj nas vo mikrobiologija nisto ne znaat i deka brisevite treba da gi nosam vo Skopje. Na ova treba da dodadam deka jas sum golema panicarka i deka so ispituvanjata samo go kompliciram zivotot.
Вратете се на почетокот Go down
Berta
Прваче
Прваче
Berta


Female
Број на мислења : 168
Age : 56
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 28466
Registration date : 2008-10-10

Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty03.11.08 16:54

nateeee напиша:
Devojki navistina ne znam sto da pravam. Ovie brisevi za mikro ce me poludat. Kolku e bitno da se ispitaat pred bremenosta? Mi preporacaa da gi napravam bidejci na pap testot mi najdoa vosplenie. I bas koga se resiv denovive da pojdam sega eden kup lugje me premisluvaat. Rabotata e vakva, simptomi nemam i bas sega koga mi se somnevaa na vonamtericna bremenost napraviv kompletna krvna slika koja bese odlicna i koja ne pokaza nikakvo vospalenie ili infekcija. Porano za nisto ne se proveruvale i imale zdravi deca. Jas nemam pricina da se somnevam na seksulano prenosliva bolest, pa zosto togas da rizikuvam lazno da mi najdat nesto. Toa "nesto" go naogjaat nasive doktori koga nisto ne znaat. I mojot maticen ginekolog mi prizna deka kaj nas vo mikrobiologija nisto ne znaat i deka brisevite treba da gi nosam vo Skopje. Na ova treba da dodadam deka jas sum golema panicarka i deka so ispituvanjata samo go kompliciram zivotot.


Mislam deka ne treba mnogu ovie raboti da te voznemiruvaat.vo denesno vreme veke sekoja zena mora najmalku 2 pati vo godinata da poseti ginekolog i da go napravi PAP testot.Ako pak maticniot ginekolog se somneva vo nekakva infekcija ima sansi da preporaca da se napravat uste nekolku mikrobioloski ispituvanja.
A ako slucajno se planira bremenost ,uste poubavo e da se bide na cisto dali ima nekakva infekcija koja ponatamu bi stetela vo razvojot na plodot,zatoa se preporaclivi tie brisevi.Dobro bi bilo koga bi mozela i vo Skopje da ti gi zemat brisevite i da ti gi proverat,posto naglasi deka tamu kade sto ti gi pravis ne se rezultatite vo red..

pozdravce i ne se sekiraj ,se e vo red.
flower
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Брисеви за микро во бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Брисеви за микро во бременоста   Брисеви за микро во бременоста Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Брисеви за микро во бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 10Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: