Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Стручни совети од областа на Педијатријата

Go down 
+50
Ale83
Maja
papiga
Majsi
ma-ja
MikaM
Sneze_TS
Inicka_08
Sandra
laki
sonja colakova
mama i ana
beti.liz
evdokija krstevska
Luna
Arnaudova Milena
desi4ka
Lila2501
emilija poposka boshevska
DraganaNik
Vesna M
Natalija
jelenakrstevska
lela
mama
Damjana
kalinche70
sneze
Kinky
eli
Inana
LiMan
Dragana
Anika
Sara
Eci-Peci
BubeM
betpet
Mama K
Vale74
Sandra_Anja
nnatasa
Biljana
Monika
vecki
bordan
Pipolino
lida
D-r Lidija Pazdrijan
Big Sister
54 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30313
Registration date : 2007-11-15

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty07.09.09 15:46

Во оваа тема поставувајте прашања од областа на педијатријата. На нив ќе ви одговара д-р педијатар Лидија Паздријан.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty07.09.09 15:56

Monika напиша:
А што да правиме, во градинка не ми ја примаат во позитивен резултат, мора да ја излечиме???
Ne Monika, nemora duso....Vasiot pedijatar ke vi dade potvrda deka e zdrava,a ako ne-dojdete kaj mene vo "Sv.Lazar",jas ke vi izdadam potvrda.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty07.09.09 16:32

Gordana Natovska напиша:
doktorke sakam da prasam dali moze da i go davam na kerka mi sirupot na prirodna baza za pojacuvanje na krvta neznam tocno kako se vika dali Burum ili Borum mi go preporaca edna doktorka.Pozdrav
Vokolku e priroden preparat negledam pricina da ne se obidete...Pozdravce...
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28241
Registration date : 2009-02-05

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty07.09.09 23:53

ves eve jas go najdov sluzben mob 072 273943 i centrala 25112016
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 1:39

LAZAREVSKA BETI напиша:
Dr.Lide ke ima li sansi so dokument od decka klinika deka e slabokrven da mi go prodolzat boleduvaneto?
Bi trebalo Beti,obidi se....Drzime sreka Стручни совети од областа на Педијатријата 343920
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 1:47

rich_bitch1 напиша:
doktorke pak jas...od vcera nvamu nsoeto ni tece obilno i kivame.ne kasla i nema tem,dobro jade i prilicno e vesela.denes na doktor ni dadoa samo operil kapki dodeka gi cekame do vtornik rezultatite od bris od nose i grlo.dali e dovolna terapijata?i da zememe li multivitaminol-mislam dek ataka se vikase sirupceto za imunitet?posto doagja zima pa da se zastitime Стручни совети од областа на Педијатријата 610361
Operil kapki ne se davaat kaj deca do 3 god....Vo vrska so Multivitamol sirupot na Dr.Theiss,toj e namenet za deca nad 12 meseci.Moze da pocekate.Sirupot Integra baby ke vi zavrsi rabota.Pozdravce flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 1:54

aleane напиша:
so se sluci so mojot odgovor go cekam a nemozam da se snajdam si izbrisa prasajneto ili
Odgovoriv dusicke ,ama ja zaklucija temata flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 1:57

Elisaveta напиша:
D-rke, mozebi ne e na soodvetno mesto prasanjevo ama sakav da cujam
strucno mislenje, neznam sto e razlikata pomegu Bio i Probiotic, ova se
nazivi na adaptirano mleko Hipp za nad 6 meseci ama citav i ne ja
svativ razlikata, na net gledam nesto za nekoja korisna bakterija ama
pa ja ima vo dvete? Prvo odgovorete na tie so vistinski problem, jas
mozam da pocekam samo nemoj da me zaboravite. :kis heart:
Elisaveta zdravo....Bio znaci odredeni proizvodi dobieni po strogo napisani kriteriumi za organsko proizvodsvo(bez aditivi,hormoni,olovo,pesticidi,vestacko gjubre i tn),a probiotik se polezni bakterii koi se dodavaat za naseluvanje na crevata. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 2:01

Бубе напиша:
Zdavo d-r Lide. Pozdrav od Antalija!
Sirupot, cefalexinot, go zavrsuvame utre, Ilina nema temperatura,ama pocna da mi potkasluva, pa sega toa me sekira. Imase nekolku pati potecna stolica, ne edno po drugo, tuku 2 pati vo 2 dena, a pomegu niv normalno si kakase.
Slabo jade, a zaradi antibiotikot sekoj den i davam po edno sisence prolife. Ne jadela nisto nevoobicaeno, samo od kasickite sto gi zemav od MK i 2-3 pati malku ovosje (dinja i grozje).
Pozdravce i se gledame naskoro.
Bube ne go prekinuvaj Cefaleksinot do polni 10 dena,so ogled deka potkasluvate ,a ne ste vo Makedonija.Prodolzi i so Prolife,ama neka ima pauza pomegju davanje na sirupot i Prolife.Banjajte se i uzivajte uzivanje ovde e mnogu ladno.Baci ja princezata flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 2:09

m.b.jovanova напиша:
doktorke edno prasawe. mojata kerka ima 18 meseci odi vo gradinkla no eve vo avgust bevme na odmor koga navecer ke go ispie mlekoto taka silno kasla a nasata doktorka veli deka nemma ni crveno grlo nitu angina moze li da e toa nesto na alergiska baza zatoa sto kasla samo navecer i retko ili ic vo denot?
Nemoj da davate mleko nekoe vreme navecer.Ako se smirat simtomite togas e do mlekoto,ama ako prodolzat togas e nesto drugo.Vo sekoj slucaj kontrola kaj pedijatar e zadolzitelna.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 20:43

aleane напиша:
Izvini DrLide jas uste ednas da go postavam prasajneto oti ne mozam da go najdam odgovorot temata e zaklucena.dali ima vrska toa sto cica mnogu cesto so nemajneto na stolica zemame colik baby i dali da zemime lass baby. sam ne se kaka tuku jas moram da go prinuduvam.mnogu mi e strav da ne emal za tolku mnogu lekovi ili........
Aleane ostavete go bebusot da raste flower Prvo bebeto jade koga saka i kolku saka.....Vtoro nemanjeto stolica nekolku dena(5-6 dena) e isto tolku normalno kako i imanjeto stolica 5-6 pati vo denot.Se dodeka e taa normalna po koenzistencija se e vo red.Ne go prinuduvajte da kaka,ke napravite pogolem problem.Pozdravce.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 20:44

Бубе напиша:
D-r Lidija Pazdrijan напиша:
Бубе напиша:
Zdavo d-r Lide. Pozdrav od Antalija!
Sirupot, cefalexinot, go zavrsuvame utre, Ilina nema temperatura,ama pocna da mi potkasluva, pa sega toa me sekira. Imase nekolku pati potecna stolica, ne edno po drugo, tuku 2 pati vo 2 dena, a pomegu niv normalno si kakase.
Slabo jade, a zaradi antibiotikot sekoj den i davam po edno sisence prolife. Ne jadela nisto nevoobicaeno, samo od kasickite sto gi zemav od MK i 2-3 pati malku ovosje (dinja i grozje).
Pozdravce i se gledame naskoro.
Bube ne go prekinuvaj Cefaleksinot do polni 10 dena,so ogled deka potkasluvate ,a ne ste vo Makedonija.Prodolzi i so Prolife,ama neka ima pauza pomegju davanje na sirupot i Prolife.Banjajte se i uzivajte uzivanje ovde e mnogu ladno.Baci ja princezata flower

Fala doktorke (:big hug:)
A ima vrska sto do sega i go davav sirupot i prolife-to skoro vo isto vreme???
Bube Cefaleksinot gi "unistuval" i poleznite bakterii od ProLife hihi Baci ja drugarkami...Ve cekam so sliki od plaza flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 20:47

MAMA JULE напиша:
Докторке,мојот син има два и пол месеци ,ме интересира дали смеам да му давам и доколку смеам какво чајче се препорачува,инаку се доиме и му давам Бекутан за грчевите,и уште едно прашање колкава количина на Бекутан смеам да му дадам во текот на еден ден
Ви благодарам
Ako doite, cajceto e sosema nepotrebno....Nemoj da davate voopsto.Sirupce ili kapki za grcevi ke vi zavrsat rabota. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 20:56

Kikic напиша:
D-r od koga moze da pocneme so RESPIVAX.
Respivax e polibakteriski imuno stimulator koj sto ja stimulira normalnata odbrana na organizmot i specificniot imunitet kon poveke vidovi na specificni predizvikuvaci na respiratorni infekcii preku celularniot i humoralen imunitet.
Se dava kaj deca od 3-14 god. kako i kaj vozrasni.Se dava po strogo utvrdena sema,pa bez konsultacija i pedijatriska kontrola ne se preporacuva da se dade. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 20:56

DraganaNik напиша:
pocituvana doktorka,
Retki se takvi doktorki kako vas, srekni bi bile nie majkite ako se site doktorki vakvi...SAKAM javno da vi se zablagodaram sto odgovarata tolku strucno i nekak od odgovorite sto gi citam mi vlevaat sigurnost i cuvstvuvam doza na smirenost ... vi blagodaram
:big hug: :big hug: :big hug: :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty08.09.09 20:58

DraganaNik напиша:
Vo dopolnenie sakam da ve prasham, moeto since ima 21 mesec i imashe temperatura na sekoi 15 dena, na sekoja e praveno krvna slika, urina, bisevi i se e negativno.. ke izgori dva dena i se ke se zavrshi kako nisto da ne bilo.. e sega gi vadeshe cetvorkite i trojkite i na sekoj zab, ama bash na sekoj slucajno ili ne od maj navamu do sega imashe temperatura....sega ni ostanaa uste petkite i taka mi e strav i od niv,ama ako taka trebalo da bide toa e.. sakam da ve prasham dali postoi neshto sto ne sum go napravila osven gore navedenite testovi zsa da se osiguram deka ne e nishto (me sovetuvaa imuno testovi na klinika, ama mojot pedjatar vika deka nema potreba da go traumatizirame, zasto vo minatiot period nitu kasla, nitu nosotmu tece, samo tem).. i sto da davam za imunitet vo periodot sto sledi...ISKRENO Vi blagodaram..Pozdav
Dragana mozete Dr.Leo sirupce i Immuno baby sirupce dva meseci,a potoa se dogovarame flower Drugoto e se ok. Стручни совети од областа на Педијатријата 610361 Стручни совети од областа на Педијатријата 610361 Стручни совети од областа на Педијатријата 767433
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28709
Registration date : 2009-02-01

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 16:27

biljana moze da e od necisto , ama mnogu cesto aftite se javuvaat pri padnat imunitet , a sigurno spored negovoto odnesuvanje se zalel od aftata
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 19:04

Џена напиша:
Др Лиде те молам за помош или некој друг затоа што не знам во која друга тема би прашала. Михаил веќе 7-8 дена има некое чудно проливче. Барем еднаш во денот столицата му е скроз течна има темно кафеава боја и јак продорен мирис, а другите пати е кашеста и извинете ама за да ви објаснам поубаво е отприлика како сенф. Неколку дена му дававме ДИАСТОП и не му помогна баш. После тоа 3 дена му дававме сируп ЕНТЕРОФУРИЛ ама и тоа не ни помогна. Ве молам помогнете ми што да правам. Најверојатно ќе треба да земеме примерок за испитување од изметот ама не знам како се прави тоа затоа што досега не знам некој од моја близина да давал. Дали има посебен сад за тоа или може во чашките што се за урина? Дали мора од првиот утрински измет? Ве молам ако некој знае да ми одговори побрзо затоа што уште утре или задутре да однесам на испитување.
Инаку да докажам дека си јаде нормално не како другпат како кога имал пролив, тогаш скроз му се намалува апетитот.
Djena zdravo dusicke...Poleka i bez panika...Nekogs kaj decinjata znae da se slucat vakvi promeni,najcesto od virusno poteklo.Sepak bidejki ste odlucile da davate feces za mikrobiologija,ke vi treba poseben plasticen sad so lazice.Plus kontrola od pedijatar.Vo megjuvreme aj obidi se nekolku dena da davas suspenzija ProLife flower Jas sum utre 1 smena,ako sakas donesi go da go vidam Mihail okolu 12:30.Pozdravce Стручни совети од областа на Педијатријата 610361 Стручни совети од областа на Педијатријата 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 19:11

Tifani напиша:
Zd.dr.Lide,nie si go kupivme Sanostolot i sirupceto WSEP propoli.Na Filip vednas pocna da mu se povlekuva herpesot,sega e podobar.Fala doktorke sto so celo srce se grizis za nasite decinja.PREKRASNA SI !!!
Toplo pozdravce za Filip.Mnogu mi e drago sto ste podobri :kis heart: :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 19:13

Kikic напиша:
D-r Lidija Pazdrijan напиша:
Kikic напиша:
D-r od koga moze da pocneme so RESPIVAX.
Respivax e polibakteriski imuno stimulator koj sto ja stimulira normalnata odbrana na organizmot i specificniot imunitet kon poveke vidovi na specificni predizvikuvaci na respiratorni infekcii preku celularniot i humoralen imunitet.
Se dava kaj deca od 3-14 god. kako i kaj vozrasni.Se dava po strogo utvrdena sema,pa bez konsultacija i pedijatriska kontrola ne se preporacuva da se dade. flower
Thanks D-r Lide .Nie sekoja zima gi pieme apcinjata i jajca od prepelica za da mozeme da gi pomineme studovite.Samo nemozam da se setam lani od koga pocnavme .Vo momentov nemame potreba da ideme na pedijatar pa zatoa mislev deka vie ke mi kazete od koga da pocnam.Si ja znaeme i semata po koja treba da ja pieme.
Logicno e da ste pocnale Kikic od kraj na oktomvri,pocetok na Noemvri....Pred"pikot" na respiratornata sezona. Стручни совети од областа на Педијатријата 610361 Стручни совети од областа на Педијатријата 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 19:17

biljanag напиша:
пола пост го снема?!
сакав да ве прашам иван кога ке стане ке му дадам да се напие водичка или чај нешто а он една голтка и плаче времево што се смени како да го поднастина и неможе да голта
сега е весел јаде ама некако како да не му е вкусно не му тече носот нема температура не го пуштив денес во градинка на спиење му ставам ракија на крпче врзано на грлото и сега незнам што да направам?
навечер е кенкав и се жали може е и затоа што не спие на пладне па е нервозен навечер ама мислам дека е повеќе од грлото
му ги стискам крајниците одоздола не се жали дека го болат
и сега незнам ке чекам до утре ако не почне да му тече носот или дигне температура ке го носам во градинка
инаку пие пиковит и овошје обавезно чај со лимон и мед
позз
Lele Bile, e tek sega neznam sto da odgovoram flower Najlogicen sovet bi bil da mu veruvate deka go boli grlceto i da go vidi pedijatar.Cekam odgovor :dali e se vo red posle kontrolata?... Стручни совети од областа на Педијатријата 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 19:19

biljanag напиша:
еве дури сега едвај го натерав да се накриви како јане за да му го видам устичето а он на јазичето одоздола има афта и сега може на неа се жалел а мене ми излезе херпес може сме јаделе нешто заедно а нечисто? оф во забуна сум
Bile odgovoriv....Moze ima i drug problem....Odete na pedijatar.... Стручни совети од областа на Педијатријата 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 19:21

olgica-mila напиша:
D-r Lidija me interesira od koja vozrast decata mozat da jadat pecurki?
imam citano deka se mnogu zdravi no imam i slusano deka na deca pod 12 g. nesmeelo da im se dava.
Veke odgovoriv predhodno:moze od 10 meseci,sapinjoni ubavo obareni.Moj sovet:cekajte do 12 meseci,pa potoa flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 19:25

Viki J.N. напиша:
Dr.Lide sakam da Ve prasham za slednoto:sin mi denes ja primi vakcinata hib i tamu mi rekoa deka vo vechernite chasovi moze da ima bolki koi ke gi manifestira so vrishtenje i da mu dadam paracetamol,megutoa kaj nego tie bolki pochnaa okolu 14.00ci traeja do 18.00c malku se razvesele i po nekoe vreme pak pochna da plache i da vrishti zalno za gledanje i samo vo race malku se smiruva,me interesira kolku vreme i e potrebno na vakcinata da deluva i kolku vreme otprilika ke go boli,dali i za nokta treb ada se spremam deka ke se machi taka?
fala odnapred
Viki mozat da prodolzat bolkite i vo tekot na nokta,so nesto poumeren intenzitet.Prodolzete da davate Daleronot na 6 casa do izutrina,a na raceto stavajte oblogi flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30364
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty09.09.09 20:36

baby24 напиша:
Dr.Lide nie pocnavme da pieme kinder imun eve veke nedela dena, ama mene me interesira dali ima nesto dr so bi mozela da i davam na Lea za da ne se razboluva cesto,pa i sega so ova gradinkive virusi kolku sakas,samo da napomenam i deka hemoglobinot i e na granica i dali mozebi toa ima vrska so nastinuva tolku inaku jade skoro se sega poveke sme na meso i jajca taka ni preporacaa i plus si cica.Fala odnapred
A da i da prasam so mislite za vakcinive protiv grip dali e preporacl;ivo da se primat ???
So ogled na vozrasta,plus piete Kinder Immun,moze da dodadete samo uste Immuno baby(priroden preparat koj sodrzi ehinacea,crna ribizla,sipka,lapaho) , Integra baby(multivitaminski preparat so vitamini dobieni od prirodni izvori kako morkov,pcenicni r'kulci,ribino maslo i dr) ili BabyVit(multvitaminski preparat).Ne bi ve sovetuvala da primate vakcina za grip,no sepak odlukata e vasa... flower
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Стручни совети од областа на Педијатријата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стручни совети од областа на Педијатријата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 30Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Стручни совети-
Отиди до: