Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Стручни совети од областа на Педијатријата

Go down 
+50
Ale83
Maja
papiga
Majsi
ma-ja
MikaM
Sneze_TS
Inicka_08
Sandra
laki
sonja colakova
mama i ana
beti.liz
evdokija krstevska
Luna
Arnaudova Milena
desi4ka
Lila2501
emilija poposka boshevska
DraganaNik
Vesna M
Natalija
jelenakrstevska
lela
mama
Damjana
kalinche70
sneze
Kinky
eli
Inana
LiMan
Dragana
Anika
Sara
Eci-Peci
BubeM
betpet
Mama K
Vale74
Sandra_Anja
nnatasa
Biljana
Monika
vecki
bordan
Pipolino
lida
D-r Lidija Pazdrijan
Big Sister
54 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Next
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty11.09.09 22:42

lida напиша:
vaka pisuva vitamin d3 120 ie za 1 dnevno znaci dnevna doza priblizno 15 ml
Lida dodadi uste edna kapka Vigantol i se ke bide vo red...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty11.09.09 22:59

betpet напиша:
Doktorke dali ste slusnale za vakcinata Synagis kako zastita za
predvremeno rodeni deca od RSV-virusot.Ni ja preporacaa doktori od
Bugarija medjutoa ne znaeme dali voopsto ja ima vo Makedonija i kolku
cini.
Se nadevam deka ke mi odgovorite ,a istoto se odnesuva i za site drugi ucesnici na forumot
Betpet dobra vecer.Pred bilo sto da napisam vredi ova da se procita.Bitnite raboti gi boldirav:)))
Synagis is the only FDA-approved medication to help protect high-risk babies from severe RSV disease. Even though Synagis is given as a shot by your healthcare provider, it's not a vaccine and it works differently. Each Synagis shot provides a dose of virus-fighting substances called antibodies that help prevent RSV from infecting your baby’s lungs.
There are enough antibodies in one Synagis shot to help protect your baby’s lungs for about 28-30 days. That’s why it’s important to get every single shot on schedule during RSV season. Missing or delaying just one shot could put your baby at increased risk.
Synagis is meant to help prevent serious RSV infections. If your baby already has RSV, you should work with your doctor to help treat the symptoms. Your doctor may then recommend Synagis to help prevent any future cases of severe RSV disease.
Seto ova veruvam mnogu ni pomogna.Treba da doobjasnam sto e toa RSV sezona-toa e voobicaeno esenta se do ranata prolet.Kaj nas inekciite gi nema,moze da se nabavat vo grcka,a sega gledam i vo Bugarija.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty11.09.09 23:14

lida напиша:
dr. nie od vcera so temperatura najveke do 38.7 crveno grlo i terapija amoksiklav na 12 saa ti pravevme krvna slika i rezultati vakvi: CRP 3.8 mg/L < 10,eritrociti 4,61, hemoglobin 11,7, leukociti 7,9, limfociti 3 granulociti 54,6, monociti 7,1, sto mislite vie? fala
Lida dobra vecer....Parametrite vo krvnata slika ukazuvaat na virosa....Mozebi ste mozele da pocekate za antibiotik....Sepak procenkata na pedijatarot e najbitna flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty11.09.09 23:40

lida напиша:
pedijatarod dade antibiotik zaradi crvenoto grlo Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539 veke pocnavme, i stavam propolis sprej vo grlo am a veke neznam vo sekoj slucaj blagodaram
Vo red Lida,prodolzete.Vo ponedelnik napravete povtorna laboratorija i ako e vo red ukinete go antibiotikot.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty12.09.09 10:19

biljanag напиша:
дефинитивно беше афтата таа на што се жалеше иван - ова како одговор на тоа што ме мачеше
е сега да ве прашам друго нокеска почна да кива и му се затнува носето на иван сега нема но нокеска му течеше носот и се будеше неколку пати сиротко не знае што му е, но добро сеуште пие сируп пиковит но што друго да внесеме за да не евентуално качи температура и да биде поголема работата
инаку да додадам дека една комшика ме посоветува да му дадам парацетамол за да му ја прекинам настинката не му дадов а она ми вика дека така им давала на своите деца.(колку што знам само за температура 38 и нагоре се дава на 6 саати) има ли некој лек што се дава вака рано за да не се дигне температура и да не му тече носето се повеќе со оглед на тоа што е се поладно а и времето доста брзо се смени flower
Bile dobro utro....Drago mi e sto sepak bila afta,a ne nesto poseriozno flower Vo vrska so davanje na nesto sto ke stimulira imunitet,pokraj pikovitot,vi preporacuvam Immuno baby.Odlicno storeno vo vrska so Paracetamol-ne se dava ako temperaturata e pod 38 stepeni.Pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty12.09.09 10:22

Maja напиша:
Др. Лидија, би сакала да прашам дали денес сте на работа. Би сакала да поминеме до кај Вас да не ѕирнете. Би сакала што е можно побргу.
Благодарам

П.С. Го барав бројот од Св. Лазар низ постовите, неможев да го најдам...
Maja dobro utro...Brojot na "Sv.Lazar-hospital" e 5112016,a mojot broj e 072/273943.Javete se i ke se organizirame.Pozdravce flower
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29248
Registration date : 2009-01-14

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty12.09.09 18:09

Emilija, zemi i prolife sama neka ti kaze lide kako da go primenuvate. a da ne nastinalo stomaceto? Stavaj toplo okolu meseto.Jas na Ivce stalno i pravam taka, gream sol krupna, demek sdrzi toplina ako ne termoforce, i gi vitkam nodzinjata da ne preta, ke se smiri i dobra e.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty12.09.09 19:00

svetle s напиша:
Pozdrav do DR.Lide
ve molam da mi kazete od multivitaminskite sirupi koi mi gi preporacuvate?Izvesno vreme pievme PIKOVIT, no ne sum zadovolna.Fala odnapred
Da se obidete so Dr.Leo ili Integra baby,veruvam ke vi se dopadnat....
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty12.09.09 19:03

Biljana Markovska напиша:
Dr. Lide,
Dokolku se vospostavi deka pricinata za temperatura se krajnicite, zarem ne mislite deka e rano da se vadat na ovaa vozrast?
Porano, se sekavam, doktorite i roditelite odlozuvaa takov zafat dodeka deteto ne napolni 6-7 godini. Ili se lazam?
Veke pisuvava za krajnicite i nivnoto vadenje vo starata tema sto se zakluci....Ne e tocno toa tvrdenje.Da gi vadite vednas,bez razmisluvanje.Negativniot odraz vrz zdravjeto na vaseto dete e pogolem od dobivkata.Pozdrace flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty12.09.09 19:12

deandaniel напиша:
Ke ve molam ako mozete da mi objasnite kako da mu pomognam na mojot 7 godisen sin koj mokri vo krevetot sekoja vecer.I ako go probudam za vo vc utroto ne se sekava na nisto.Dali moze da mi preporacate nesto na prirodna baza ili nekoj caevi.Blagodaram
Za zal za ovoj problem ke treba da porazgovarame vo ordinacija i zaednicki da se dogovorime.Poleka,smireno i relaksirano.Poleka se ke se sredi flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty12.09.09 19:18

emilija poposka boshevska напиша:
Dr. Lide bevme na lekar, odgovorot bese deka e normalno da povraka, da ja stavame da spie na povisoko. Kazav deka povrakanjeto ne e obicno bluckanje po jadenej tuku bas povrakanje, i pak istiot odgovor. Iskreno preku glava mi e od : Normalno e !! Se e normalno a nie maka macime. Sabajlevo se pokaka konecno, posle koga jadese ne povrati ic. mozda e koincidencija, sto mislite vie ima li vrska. I sto ne sovetuvate, sto da proverime, ke ja nosam na drugo mesto na lekar ako treba. Od sto moze da povraka? Povraka isto i od adaptirano mleko i od moeto i od cajceto. Neznam veke sto da pravam
Emilija navistina e vaka preku post tesko da zaklucam od sto e povrakanjeto.Moze da e vo sklop na slabost na zeludecniot prsten,da izlezniot del e stesnet,da e infekcija i tn.A moze i da e samo koncidencija,vo sto ne sum mnogu ubedena.Mozebi e umno da dojdete na kontrola,da se dogovorime i vidime sto e vsusnost povrakanjeto,se razbira ako prodolzi i posle kakanjeto. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty13.09.09 20:34

rich_bitch1 напиша:
doktorke minatiot ponedelnik na emili pocna noseto da i tece i da kiva.bevme na doktor ne praia da napravime bris od nose i grlo koj se ispostavi negativen t.c ne e najdeno nisto.prvite tri dena bevme bez terapija osven operil za deca od 0,25 ml a posle toa zosto pocna da kasla ni dadoa almacin sirup.treba do vtornik da go pieme.prv pat go koristime ovoj sirup sto mislite kolku e efikasen?noseto i e smireno sega mada od vreme na vreme vadime sekret so pumpica.mene me zagrizuva sto uste kasla a i se oseka nekoe hrcenje na gradite mada na doktor dva pat ja slusaa rekoa deka nema nisto.isto taka i zirtec ni dadoa da go pieme cel mesec Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539 ima li nesto so sto moze da i gi mackam gradite...ili ovde procitav za sprej propolis?da zememe li i nie nesto takvo ili da pocekam,da se strpam ?
Auuuu mnogu nelogicni raboti...Prvo negativni brisevi,nemam uvid vo krvna slika,a sepak daden Almacin Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539 Potoa Operil kapki kaj dete od 11 meseci Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539 Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539 Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539 Zosto od noseto vadite sekret so pumpica?Ke se osteti nosnata sluznica...I kapak na se Zirtek Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539 Navistina nemozam nisto da kazam, dodeka ne ve pregledam vo ambulanta.Javete mi se i se ke se dogovorime... Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 610361
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty13.09.09 20:37

biljanag напиша:
др.лиде неколку прашања додека отидеме на лекар
колку време е инкубација ако ја има на жолтицата и како сами може да ја препознаеме (уште кога бевме во болница со јане мислев дека има му беше жолто носето а д-рката го гледаше на ногата)
иван денес качи температура скоро е 38 му дадов парацетамол има 15 кг сега му дадов 5мл а после 4 ке биде доволно според килажата? е сега ми е малку поблед а на ноџињата жолтеникав па затоа прашав за жолтица а исто така е малку отечен кај крајниците што му прави малку тешкотија при дишењето инаку му е затнат носот и му тече а по малку и кашла инаку си јаде и пие течности
Bile mnogu raboti koi navistina imaat potreba od strucen sovet,te iten pedijatriski pregled.Spored kilazata treba da davate 6 ml. Daleron(Paracetamol).Pobrzo na kontrola.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty13.09.09 20:40

grid напиша:
Почитувани

Проблемот кој ме мачи
е следен. Кај мојот син (кој има 40 дена) од пред некој си 5-6 дена му
се јави осип по лицето и телото. најпрво му се појави околу очињата (на
мекото ткиво од страна на очињата) а потоа со тек на време наредните
денови му се прошири по целото лице и на делови од телото. станува збор
за многу ситни (ко врв на игла) мозолчиња (ако може да ги наречам така)
кои се безбојни (боја на кожата) и се приметуваат единствено на дневна
светлина или на допир преку нив. е сега бев на контрола и педијатарот
ни препиша да употребуваме мустела-стелатопија колекција за тело. Уште
вечерта ја набавив и купката (како течен сапун) и кремата. ја
употребуваме 3 дена и не приметувам никакви позитивини ефекти а
приметувам една негативна појава т.е кожата на моето бебе добива многу
лош мирис веднаш по користењето на двете средства. станува збор за
киселкав мирис кој е и неподнослив. ги проверив роковите на средствата
и све е о.к.
прашањето ми беше, можна ли е погрешна дијагноза и
создавање на контраефект од користењето на средствата и дали воопшто да
продолжам да ставам од нив.
Da,mozno e da e pogresna dijagnozata.Bez da vidam, tesko ke mozam da kazam za sto se raboti.Dodeka se resite za kontrola,osven Pantexol , nemoj da stavate nisto.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty13.09.09 23:10

biljanag напиша:
фала докторке што пробавте да ми помогнете вака со тоа што ви кажав како информации
инаку иван има бронхит
а се почна вака:уште понеделникот ноќта почна ноќе да се буди мислев нешто сонува но веројатно тогаш и почнувал вирусот да работи бидејки не ми спие на пладне го заспивам порано па после тоа го облекувам во пижами но покриен ке се испоти а во преоблекувањето ке му дојде ладно па реагира целиот црвен испотен почнува да се тресе како грозница што фаќа од температура му мерев а нема другиот ден му излезе афта потоа почна по малку да навечер и сабајле му тече носот но ништо посебно вчера почна да му тече носот повеќе да кива целиот затнат а денес негде 1030 почнала да му се качува температурата 1100 што е чудо заспал но тоа е од температура мерев 37.8 и одма го миев на поладно го однесов парацетамол му дадов 5мл го занимавав да не заспие после неколку саати не му спадна температурата а бидејки ми изгледаа потечени крајниците и потешко дишеше го однесе мм на дежурен на детско клиника и таму крвта е добра леукоцити покачено нормално поради вирусот многу малку зацрвенето грло ама бронхит
парацетамол 7мл и амоксиклав на 12 саати утре на пулмологија ке видиме што ке кажат инаку да не заборавам будењето секоја нок и по двапати имааше а навечер грозница и препотување
мислев дека настинка или грип подолго време нелечено резултира со бронхит ама сум грешела
е сега јане почнува да кива и по млаку му шушка носето има по некое мрсулче па да ве прашам како да спречам да не ми фати јане? само на цицање е а од вечерва иван е кај свекрва ми
многу поздрав Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 115742
дали овие неколку дена нешто пропуштив некој знак што ке ми кажеше дека е сериозно?
Ne, prodolzete so cicanje,a vo nose stavajte Agva Maris baby kapki.Pozdravce flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty13.09.09 23:13

mami29 напиша:
MAMA JULE напиша:
Д-р Лиде ,ќе можели да ми кажте дали може да пијам Б витамин(Пивски квасец)ми ги препорачаа зашто нагло почна да ми паѓа косата ,знам дека велат дека е поради доењето ,но ова сега ме загрижува зашто премногу ми паѓа не како во почетокот,па ме интересира дали смеам да ги пијам и што препорачувате Вие ДАЛИ МОЖЕБИ ИМА И НЕШТО ДРУГО

Mama Jule i jas go imav istiot problem posle porogajot i mi pomogna samponot Florine od Zegin go kupiv, eve eden mesec veke go koristam i stvarno ima podobruvanje. Eve Dr. Lide moze ke kaze i drugo resenie.

Pozdravce.
Potpis flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty13.09.09 23:14

lida напиша:
Др. пак јас Лина вчера и денас ми е супер т.е нема температура ама па помалку ми јаде (гледам тројките пукнале да не е од тоа?) е сега несто др ме збуни сега пред спиенје се искака пролив на руцек нормална столица а сега проливце пие сируп augmentin може ли да е од него проливот или? незнам цела сум збунета таман мислев дека се еоок освен апатито утре да си оди во градинка сега ова сто мислите ? Фала
Prolivot e od sirupot,ama Lida jas ne ve sovetuvam da ja nosite vo gradinka.Rano e... Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty13.09.09 23:19

biljanag напиша:
пак јас ,сега читав на темата за бронхит
значи бронхиите се затворени и затоа треба да се стоплат градите за да се отворат бронхиите за да може полесно да дише детето
ако е ова вистина тогаш лекот кој ми го применувала мајка ми ке успее да му олеснам барем малку на иван: свинска маст изматено со миксер со сода бикарбона и едно апче аспирин или ацисал ова намачкано на бел лист целиот избоцкан и ставено на градите
дали се согласувате?
оф нема да заспијам ноќва со јане сум сама а тоа душиче мило е таму никогаш не сме се двоеле...............
Bile umno e dusicke da stavite nekoja krema so eukaliptus ili mentol za zatopluvanje na gradite.I tusiranje so mnogu topla voda pareata sto ke se dise e polezna za ovoj problem.I inhalacii posekako. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty14.09.09 8:32

lida напиша:
што ме советувате да го прекинеме овој сируп да даадеме друг и колку време да правиме пауза со градинката?
Ne Lida ,sirupot ke go prodozite taka kako sto ste se dogovorile so vasiot pedijatar.No megju dve davanja dodadete ProLife.A koga ke odite vo gradinka:pa se podrazbira-koga ke zavrsi terapijata.Pozdravce flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty14.09.09 22:12

bordan напиша:
Zdravo d-r Lide.Vcera Oleg imase proliv a tri cetri dena noke mnogu cesto se budi i place.Denes go nosev na d-r i kako i sekogas Oleg e super.Na moja inicijativa pravev krvna slika rezultatite mi rekoa deka se dobri:WBC=13.6 RBC=4.28 HGB=106 HCT=304 PLT=501....itn.Ona sto me zagrizuva e kg za 20 dena e popraven 50g a d-r mi veli super si e normalno e :???:Dali da pocnam navecer da mu davam hrana oti posle banjanje samo cicame noke i toa na 2h,a preku den mu davam kasicki.poz i blagodaram oddnapred
Dani leukocitite se pokaceni...Nesto se slucuva.Ne mi e jasno kako "e se vo red"....Vi treba vtoro mislenje,plus dopolnitelna laboratorija.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty14.09.09 22:12

lida напиша:
Dr . mnogu fala sabajle pak proliv i dadaov linex moze li so toa da prodolzam? ili da kupam prolife
Podobro ke vi bide so Prolife....
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty15.09.09 8:03

lila_mk напиша:
samo da ja pozdravam doktorkata koja taka iskreno i uspesno se grizi za site nasi bebinja , decinja a nasite grizi gi sveduva na minimun .prekrasna doktorka..... koga site pedijatri bi bile kako nea......decinjava nasi bi se raduvale koga treba da idat na lekar. se najdobro dr.lide i sekoja cest sto naogate vreme i mozznost da odgovorite na site nasi prasanja. :big hug: prekrasna ste
:kis heart: :kis heart: :kis heart: :big hug: :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty15.09.09 23:01

Anika напиша:
Др. Лиде денес и правев крвна слика и брис од нос и грло. Крвната слика покажува покачени леукоцити : 17.6. Резултатот од брисот ќе биде за 2-3 дена. Хемоглобинот и е добар, 12.7, моноцити 1, ломфоцити 53, гранулоцити 40.

Што мислиш., бактерија ли е чим се покачени леукоцитите? Кашла насабајле, после тоа кашлицата и се смирува. Да почекам да видам дали се работи за бактерија или одма да реагирам?

п.с. нема Т и никакви симптоми дека е болна.
Anika zdravo...Vokolku ste bile milo na pregled(a veruvam deka e taka spored laboratorijata i naznacuvanjata za mikrobiologija) sto kaza vasiot lekar?Celokupnata odluka za nekoja terapija treba da se donese zavisno od klinickiot pregled,aspektot na deteto i ispituvanjata.Mozebi edno CRP zaedno so izdrzan pregled, ke ja reselo dilemata.Vaka tesko deka moze da se zakluci dali treba ili ne terapija.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty15.09.09 23:06

@twins напиша:
Zdrao DR Lide, jas ke zbudalam , ovie dvete moi prasenca ama nisto ne sakaat da jadat , neznam sto da im pravam kasnuvaat po nekoe jace i tolku posle se molime i ne e samo za dorucek i rucek e isto i vecera.Eventualno ako e nekoe ovosje pa daptkasnat malce poveke , mlekoto samo vo spienje go pijat a kasicki uzas.Nekoi jadenja sto gi jadele so apetit pred nekoe vreme sega ne sakaat ni da gi navidat.Dali e mozno toa da e od zabcinjata ili....... a vaka vitalni se zadovolno izgledaat ubavo si spijat...Neznam sto da smenam ili da g odnesam kaj nivniot maticen pedijatar, ama i toj sto kim pravi , ili da im go zgolemam rastojanieto pomegju obrocite , sega jadat na nekoi 3 saati, da gi ostavam da izgladnata ili da si prodolzam na 3-4 saati da gi ranam.
Od kapkite beby vit davav pa gi dopivme a sega pijat imuno baby po vasta preporaka.Posle imuno baby da prodolzam so novo baby vit ili dovolno ke e so edno. I do koga mozam davam vakvi multivitaminski kapki, kolku ke se dovolni?
Odnapred vi blagodaram najmnogu . :kis heart: Pozdrav
Twins zdravo....Pa jadenjeto i ne e nekoj golem problem flower Vprocem i nie nejademe sekogas isto.Nekogas poveke,nekogas pomalku.Moze da e celiot problem od zabaloto....Moze da mackate Gengigel za zapcinjata.Zavrsete gi BabyVit i Imuno baby,pa ke se vidime i dogovorime sto ponatamu,zavisno od sostojbata i eventualno kontrolnata laboratorija. flower flower flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty15.09.09 23:07

biljanag напиша:
дали може повеќе пати во текот на денот да се ставаат капки во носе? мислам дали е штетно почесто
позз :kis heart:
Bile kakvi kapki za nose? Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 121539
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стручни совети од областа на Педијатријата
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 30Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 16 ... 30  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Стручни совети-
Отиди до: