Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Стручни совети од областа на Педијатријата

Go down 
+50
Ale83
Maja
papiga
Majsi
ma-ja
MikaM
Sneze_TS
Inicka_08
Sandra
laki
sonja colakova
mama i ana
beti.liz
evdokija krstevska
Luna
Arnaudova Milena
desi4ka
Lila2501
emilija poposka boshevska
DraganaNik
Vesna M
Natalija
jelenakrstevska
lela
mama
Damjana
kalinche70
sneze
Kinky
eli
Inana
LiMan
Dragana
Anika
Sara
Eci-Peci
BubeM
betpet
Mama K
Vale74
Sandra_Anja
nnatasa
Biljana
Monika
vecki
bordan
Pipolino
lida
D-r Lidija Pazdrijan
Big Sister
54 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Next
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty21.10.09 23:24

zence напиша:
Mate nastina i vednas na gradi mu se spusti t.e. krvnata slika mu e vo red ,leukocitite vo miruvanje ( analiza pravena vo sabota), no vcera brisot od nos pokaza bakterija vo nosot. Pedijatarot dade antibiotik i ventolin, no koga dise mnogu prede - kako mace. Treba da reagiram vednas ili da pocekam do sabota koga e dogovorena kontrola?. Mate samo cica treba li nesto da pie plus na pr. voda ili nekoj caj za razvodnuvanje na sekretot -da mi preporacate nesto na prirodna baza . Imam cueno deka moze da se macka na gradite Viks so pavloviceva krema kaj mali deca, moze li kaj bebinja da se primeni ova?
Drugarcinja dobra vecer...Nesto ne mi e bas najjasno sto se e praveno vo postov...Kako se spustilo na gradi,a krvnata slika mu e vo red? Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 121539 Mora da se vo porast leukocitite i granulocitite,ako ima bronchopneumonia.Nemam informacija za temperatura Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 121539 Za bakteriite vo nos veke zboruvavme deka ako se asimtomatski ne se lecat.Zosto antibiotik i Ventolin-ima obstrukcii???Stvarno mi e tesko da se orientiram sto se slucuva....
Ne,osven doenje ne treba ama bas nisto.Viks moze da mackate,AgvaMaris vo nos i sega za sega tolku...Cekajte ja kontrolata. Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty21.10.09 23:34

bubamara напиша:
ДобровечерСтручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Icon_smile      Нас ни открија ешерихија коли во 1 мил. :(                                                                                                                   Почнавме со Фуролин уште пред комплетно поставена дијагноза, 3x по 1/8 таблетка пиеме. Сега со откривање на бактеријата, ние не добивме друга терапија, останува истата. Ја има на антибиограм, значи ја виде и докторката, меѓутоа гледам на темата за уринарни инфекции сите се лечеле со антибиотици, и едвај се спасиле од бактеријата, па може ли ние со Фуролин да се излечиме?Инаку навистина до сега овие два дена што го пиеме, има многу подобрување, нема веќе толку чести и со толкав интензитет болки, многу е подобро, а пошто се врати на старите навики денеска и си мочка во нокшир, гледам некако и мокрачата е како побистра.Фала
Bubamara dobra vecer..Furolinot e antibiotik,nitrofurantoin koj najcesto se koristi kaj urinarni infekcii...Znaci piete antibiotik.Vi go prakam postov da procitate:
Nitrofurantoin is an antibiotic that is used for treating urinary tract infections caused by several types of bacteria. It is effective against E. Coli, Enterobacter cystitis, Enterococcus, Klebsiella, and Staphylococcus aureus. Nitrofurantoin interferes with the production of bacterial proteins, DNA, and cell walls. Bacteria cannot survive without a cell wall or multiply without DNA. Three forms are available: 1) a microcrystalline form (Furadantin), 2) a macrocrystalline form (Macrodantin), and 3) a sustained release macrocrystalline form used twice daily (Macrobid). The macrocrystalline form is more slowly absorbed than the microcrystalline form and is useful for patients who cannot tolerate the microcrystalline form. The FDA approved nitrofurantoin in 1953.
Znaci se e vo red so terpijata,samo sto e mnogu nezgoden da se dozira zosto e vo tabletarna forma... Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty21.10.09 23:37

Arhangel напиша:
Zdravo dr.Lide!!
Nas ne macit edno malo?? problemce.. Imeno,na moeto since se uste ne mu ima izlezeno niedno zabce,ama,otprilika pred okolu desettina dena na dolnoto vilice kaj trojkata mu se pojavi nesto kako bela brunka,ko mala bubulicka..Mislev ke mu pomine,pa ne sakav da go nosam na doktor( zosto nekako se polni ambulantive,pa od zdrav,da go vratam bolen??)Ama eve se uste ne pominuva,niti se namaluva,niti se zgolemuva,znaci isto e kako prviot den..Sto bi mozelo da bide i kako da go tretirame?
Ve mooolam za odgovor..pozdravce Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 506937
Zdravo...Dozvoleno e zapcinjata da gi cekame uste nekoj mesec,bez gajle...A sto se odnesuva do beloto topce,e stvarno moram da vidam...Vaka na nevideno tesko deka ke mozam bilo sto da napisam. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty21.10.09 23:39

baby24 напиша:
Dr .Lide jas pak te udaviv so prasnjava ,vaka sega Lea bese nastinata i uste e dodusa skoro dva meseci,do pred 10 dena ne koristevme nisto od lekarstva potoa na decka klinika ni dadoa antibiotik almacin go pie 9 dena veke znaci uste utre i go prekinuvame na pocetokot se bese vo red pocna da si jade, nosot prekina da i tece kaslanjeto poleka se stisi ne krcese poveke na gradite no vo meguvreme ili potocno pre dva dena povtorno nastina neznam kako, pocna nosot da i tece potkasluva pak a pie antibiotik e sega ne mi jasno kako e ova mozno da nastine povtorno dodeka zima terapija a sedi doma ne odi vo gradinka ja iznesuvame samo vo dvor da ja fati vozduh i tolku .Sovet? nesto da mi preporacate ,pie kinder imun postojano e na svez ceden sok so raznovidno ovosje jade meso skoro sekoj den mleko isto pie dosta nesto da ima plus da i dadam stvarno neznam veke so da pravam .
Pocnete da davate Energy baby sirupce od 0-5 god i sledete ja...Topli kupki,dusegje pod agol od 45 stepeni za spienje..Mnogu kapki vo nose...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 15:14

Lila2501 напиша:
Doktorke,leprotekot gi nema(ne bile poveke vo proizvodstvo) a silimarinot bile kapsuli,pa od apteka ni dadoa zamena za niv HEPADIET,dali go ima istoto dejstvo kako leprotekot i silimarinot,da i davam li od niv?I po kolku da i davam?Ispituvanjeto bese pred eden mesec,ili da i proverime pak krv sega pa ako e istiot rezultat togas da pocnam so terapija?So mi sovetuvate?Fala
Moj sovet vi e da gi povtorite hepatalnite probi i potoa da pocnete hepatoprotektivna terapija,se razbira ako seuste ima potreba Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 15:19

Ostoun напиша:
Здраво докторке. Мојата ќерекичка подолго се жали дека ја боли стомаче. Пред 2 недели правевме анализа на урина и беше во ред . Во межувреме настина носето почна да и тече и качи т до 38. Повторно направивме анализа на урина која покажа протеини + и 3-4 еритрицити. педијатарот ни рече дека за носето не би ни дала антибиотик ама за урината ни препиша амоксиклав. Настинката и потпомина носето помалку и тече ама мене ме загрижува тоа што денес направивме повторно контрола на урина и повторно истиот резултат. Ни го смени антибиотикот од денес сме на панцеф па повторно контрола во понеделник. Дали треба уште нешто да даваме и давам сушена брусница ама не знам колку е дозволено за деца ( имаме 4 год.) голем поздрав и ви благодарам
Za dopolnitelna terapija nestanuva zbor,Pancefot e sam po sebe dovolna terapija...Mesto suva brusnica imate Sirupce od brusnica na Dietfarm,polesno ke e za davanje.Davajte tolku dolgo kolku sto ima potreba,nema da imate nikakov problem.E sega mene me cudi samo kao se ova e dadeno,a nemate urinokultura Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 121539 A negledam deka i krvna slika i CRP ste pravele Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 121539
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 15:21

lida напиша:
Dr. dobar den nie eve veke ja prekinavme terapijata so amoksikklavot i ventolinot na gradi nema nisto, ubavo si jade nosot ne tece , ama uste p[onekogas zrelo mi potkasluva e sega i davam caj od bel slez i sden sirup doma i go pravev ( med kromid i anason) dovolno li e ovo za da go iskorneme skroz slajmot ? dali im a sansa pak da i se spusti? inako prasav za cajot islandski lisanj mi vikaat vo ap[teka za suvo kaslanje a ona uste ima slajm i se slusa ko vo grlo da e Sovet? fala
Islandskiot lisaj e iza iskasluvanje...No i Sirupceto od Bel slez ke vi zavrsi rabota...Mnogu parea pri banjanje i tapkanje po grpceto.AkvaMaris vo nose obilno i Energy baby vo narednite 3-4 nedeli.Veruvajte ke vi pomogne mnogu. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 16:20

Viki J.N. напиша:
Dobar den d-r Lide kaj nas veke e istoriski bevme na lekar,ni dijagnosticira laringit Vi pishuvav za toa i i dade sirup Baktrim eve go ispi celoto ima ushte za utre no ne i minuva pieshe i caj od bosilek,a pak maloto koga go nosev na redovna kontrola i kazav na d-r deka po malku mu teche noseto i cat pat potkashluva go pregleda nema nishto na gradi i mu dade sirup Hikoncil shto i me iznenadi malku a sincheto mi e tri i pol meseci i dosega nema primano nishto bidejki ne ni bil bolen
Ve molam sovetuvajte me shto da prezemam ke ja vodam kerka mi koga ke go ispie sirupot pak na kontrola no mn mi se razboluva cel mesec e takva de noseto de kashlanje de proliv i davam sirup za imunitet za d-r Tajs
se izvinuvam za dolgiov post no mn sum zagrizena
Moj sovet vi e da napravite kontrolna laboratorija pred da prodolzite so Hiconcil-ot.Mesto D-r. Taiss dadete Energy baby sirupce.Banjanje so topla voda i mnogu Akva maris vo nos.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 16:28

AndreaR напиша:
Добар ден, др. Лидија. Јас имам едно кратко прашање до вас. Деветти месец сум, а имам вагинална ешерихија коли (под терапија сум). Најверојатно нема да има време да се провери дали бактеријата е уништена пред порогајот. Доколку се пораѓам спонтано, дали и какви последици може да има по моето бебе евентуалното присуство на бактеријата (повторувам, вагинално не во урина)? Благодарам.
Andrea zdravo...Ve molam da go procitate postov vnimatelno.Se nadevam deka poveke raboti ke se razjasnat.Za poveke informacii ke mora da ja prasate koleskata Jurukovska vo ginekoloski strucni soveti flower

The vaginal microflora is normally made up of 5–15 different bacterial species, including aerobes and anaerobes, and has the potential to inflict different clinical syndromes (e.g. bacterial vaginosis) and diseases (e.g. pelvic inflammatory disease). Gram-negative facultative anaerobic Escherichia coli is one of the common organisms in the microflora of pregnant as well as non-pregnant women. E. coli have been reportedly identified in 9–28% of non-pregnant women (Bartlett et al., 1977Down ; Chow et al., 1986Down ; Tashjian et al., 1976Down ) and 24–31% of pregnant women (Hillier et al., 1993Down ; Tashjian et al., 1976Down ).

Vaginal colonization with E. coli is associated with various genitourinary, obstetric and neonatal complications, such as the severe form of pelvic inflammatory disease (Heinonen & Miettinen, 1994Down ; Larsen & Galask, 1980Down ), urinary tract infections (O’Grady et al., 1970Down ; Stamey & Sexton, 1975Down ), very-low-birth-weight infants (Krohn et al., 1997Down ) and early-onset neonatal septicaemia and meningitis (Sarff et al., 1975Down ; Schiffer et al., 1976Down ). Vaginal E. coli has also been reported to be sexually transmissible to a male partner (Hebelka et al., 1993Down ).

The E. coli implicated in various human infections can be broadly classified as intestinal and extraintestinal. Among the extraintestinal E. coli, uropathogenic E. coli (UPEC) and neonatal meningitis E. coli (NMEC) have been characterized in some detail by diverse approaches including phylogenetic analysis, serotyping and molecular typing such as virulence factor (VF) profiling, multilocus enzyme electrophoresis (MLEE), outer-membrane protein profiling and plasmid profiling. Vagina-colonizing E. coli, however, remains largely uncharacterized with regard to its genotypes, serotypes, clonality and phylogenetic linkage with other E. coli.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 23:12

Ostoun напиша:
Golema blagodarnost za pomosta i nesebicnosta
Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 40907 Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 40907
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 23:18

Vale74 напиша:
Др. Лиде, еве не пак со нашето проблемче. Пишував пред некое време, сигурно се секавате за оној растворот за нос од оперил, амикацин, дексазон. Е сега повторно истото, Ана почна да поткашлува вчера и нокеска на спиење исто, а носињата и на двете им се затнати насабајле и одвреме на време им тече белузлаво и густо, им ставав само Аквамарис. Бевме денес на лекар, немаат ништо, чисто грло и плуќа, а кашлицата е од носето и повторно истиот раствор за нос. Не го земавме, па сега совет што да земеме за да се исчисти носето.
Nisto- samo Akva Maris...Obilno prospricuvajte Vale i sekako banjanje navecer so mnogu topla voda i podugacko...Za podobar imunitet dodadi samo Energy baby od 6-12 god.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 23:25

Majsi напиша:
Zdravo Dr.Lide Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Icon_flower
Nie veke dve nedeli pieme Energy Baby e sega sakam da prasam dali mora da se pravi pauza tri nedeli ili se dovolni i dve pa pak da premineme na Imuno Baby i Dr.Leo.
Mislam ne e nikakov problem da pieme i tri nedeli samo mislev deka ja zavrsuvame flasickata pa ako pocneme so druga pak ke ni ostane do pola.......
I uste edno prasanje dali mozat da pijat sirup od Brusnica i deca na dve godisna vozrast i koj go preporacuvate vie?Ova ve prasuvam zosto vo apteka vikaat deka bil za deca nad 12 godisna vozrastСтручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 146742 Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 146742 Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 146742
Posle davanje na Energy baby nemora da se pravi nikakva pauza Majsi.Pauza e potrebna posle Immuno baby,bidejki sodrzi Ehinacea.
Jas go preporacuvam sirupot od brusnica na Dietfarm-Brusnicin a vo orginal go isprakam upastvoto za doziranje i upotreba flower Samo ke prasam koj li taka gresno gi educira nasite apotekarki(sekoja cest na isklucoci):

"Brusnicin® sadrži prirodni koncentrat plodova brusnice i vitamin C. Smatra se da brusnica zakiseljava mokraću te onemogućuje prianjanje bakterije E.coli na stijenke mokraćnog sustava. Na taj način pospješuje se izlučivanje bakterije E. coli iz organizma. Vitamin C će dodatno zakiseliti mokraću, stvarajući nepovoljne uvjete za rast i razmnožavanje bakterija. Zbog osobite formulacije te jednostavne primjene Brusnicin® sirup je proizvod kojeg mogu uzimati i djeca već od prve godine života, kao i odrasle osobe koje imaju poteškoća sa gutanjem krutih farmaceutskih oblika (kapsule,tablete...). Stoga je Brusnicin® učinkovita pomoć u borbi protiv upala mokraćnog sustava, a posebno se preporučuje kod kroničnih i recidivirajućih upala izazvanih bakterijom E.coli.

NAČIN PRIMJENE
Djeca od 1.do 4.godine uzimaju 1 puta na dan 2,5 ml sirupa, a predškolska i školska djeca 1 puta na dan 5 ml sirupa, uz obaveznu konzultaciju s liječnikom

Odrasli uzimaju 1 do 2 puta na dan po 5 ml sirupa.

Dozirna žličica ima oznaku za 2,5 i 5 ml sirupa.

Kako se radi o proizvodu prirodnog porijekla, sadržaj bočice prije upotrebe treba protresti!

Pozdravce flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 23:30

bubamara напиша:
Мајси, срцка Smile Еве Мајси праша ннешто многу слично што планирам и јас..за брусницата ме интересира многу и менеSmileИнаку ние пиеме Енерџи бејби две недели и некој ден, веќе сме при крај со сирупот, дали да почнам да давам  Др. Лео со имуно бејби, или да продолжам уште со ново сирупче Енерџи? Со оглед на болештините што ги поминавме, долгата антибиотска терапија и тн..што е попаметно?
Bubamara davajte sega Immuno baby i Dr.Leo,a posle 4-6 nedeli prodolzete so Energy baby.
Za Brusnicata veke postirav i se nadevam deka pomognav...E sega vo vrska so prevencijata-ako ima deteto problem,zosto da ne, no sepak vo konsultacija kolku dolgo so vasiot pedijatar.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty22.10.09 23:46

Majsi напиша:
Ne mislev pauza posle Energy baby tuku posle Imuno baby neli pravime pauza so Energy eve veke dve nedeli.....pa dali e dovolno dve ili tri nedeli da pieme Energi pa da se vratime na Imuno Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Icon_flower
I ova za sirupot od Brusnicata dali moze da se dava onaka preventivno na decava so ogled deka e proroden preparat i moze li vo kombinacija so ovie drgive sirupcinja sto gi pijat ili ne ?Eve na primer za moja Sara inaku nemame problem cisto radi prevencija moze li?
Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 767433 Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 767433 Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 767433
Majsi ispite go duso Energy baby celo pa prodolzete so Immuno baby..Nema nikakov problem so dolzinata na davanjeto,pa makar pauzata bila i 4 nedeli.Sto se odnesuva do brusnicata,preventivno moze ,ama pola od dozata i samo navecer flower
Nemoj da davate podolgo od 7-10 dena zosto ke dobiete prolivce. hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty23.10.09 0:22

adi напиша:
Dr.Lide sakav da ve prasam za eden sovet.Mojot vnuk eve veke vtora godina se maci so nastinki i nie veke ne znaeme kako da postapime so nego.Koga imase pet meseci imase nekoj poceten stadium na bronhit(ama ne bese bronhit) i bese vo Kozle,posle edna godina vo istiot mesec pak pocna da kasla, a eve sega cela esen toj poveke e nastinat otkolku sto e zdrav.A srce malo,primase inekcii,sirupi,antibiotici i nisto-kasla i ima temperatura,go nosime i na inhalacii ama kaj nego nisto ne se menuva.Pomislivme da ne e mozebi alergija,no ni rekoa deka treba da napolni dve godini za da se napravi alergo test.Negoviot pedijatar i rekol na sestra mi deka bi go ostavil taka da kasla i da kacuva temperatura,za da ne mu davaat veke antibiotici,a na prasanjeto sto ke se sluci togas toj i rekol na sestra mi "pa mozebi ke zakaci bronhit, a mozebi nema......."Covekot ke pravi ekperiment da vidi dali postoi sansa da se izleci bez antibiotici....(ne mi se veruva deka pedijatar so dolgogodisno iskustvo rekol takvo nesto).A na prasanjeto pak sto ako dobie bronhit,togas ke treba da go "otrueme"so lekovi toj odgovoril "pa da".
Ako imate nekoj sovet da mi dadete ke vi bidam blagodarna zosto srceto malo se izmaci veke.
Adi za da se dogovorime duso ke mora da mi se javite.Utre popladne koga sakate zacvonete,telefonot mi e 072/273-943.Pozdravce flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 20:57

rich_bitch1 напиша:
doktorke zemav baby vit za kerkami (13 meseci e).kako da i gi davam?vo upatsvo ako dobro razbrav za nejzina vozrast pisuva deka moze po 50 kapki rastvoreni vo voda ili sok?so kolku voda da gi izmesam?
Dobra vecer...Rastvorete gi vo onolku sok kolku sto voobicaeno pie maleckata...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 20:59

ma-ja напиша:
Zdravo D-r Lide sakam da se konsultiram so vas za eden problem koj go ima moeto vnuce.Taa ima 2,5 meseci i ima problem so tn @zapek@ odnosno deteto ne se prazni i po 5-6 dena .Veke dva pati i e stavano klizma na klinika .Ve molam za sovet ......Vnukata e samo na majcino mleko
Spored vozrasta edinstveno sto mozete da dadete e Lass baby sirupce..Imate se ubavo objasneto na pakuvanjeto. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 20:59

Ina Sk напиша:
Dr Lide dali moze doilka da pie spazmeks forte tableti od 5mg???Ve molam ako nekoj znae neka pise dodeka da dojde doktorkata umiram od bolki mi se ukoci kicmata Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 845524
Slobodno,nema da ima nikakov problem..
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 21:05

Anika напиша:
Денес ни стигнаа резултатите од уринокултурата и обичната урина на Ева. Уринокултурата е стерилна, обичната е се супер но во седимент на урина стои: доста слуз. Што значи тоа не ми е јасно, можеш ли др. Лиде да ми помогнеш?
Ane dobra vecer...Sledniot post dosta ke ti pomogne,a jas samo ke dodadam deka ke treba nesto poveke tecnosti da vnesuvate... flower

"Mikroskopskim pregledom sedimenta urina, koji se dobija nakon centrifugiranja epruvete u koju je sipan urin, mogu da se uoče eritrociti - crvena krvna zrnca, leukociti - bela krvna zrnca, bakterije, epitelne ćelije, sluz, gljivice, itd. U urinu zdravog deteta mogu da se izoluju eritrociti i leukociti u malom broju (eritrociti do tri, leukociti do pet). Bakterije se ne uočavaju ili su retke. Epitelne ćelije mogu da se identifikuju kao pločaste, čiji broj ne treba da bude veći od 2-3. Sluz može da bude prisutna u manjoj meri, dok se gljivice ne uočavaju."
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 21:07

DraganaNik напиша:
doktorka, ke ve zamolam za vaseto ceneto mislenje

Nikola okolu 4 denes kaci temperatura, 38,7....bez prethodni nikakvi indikacii, kaslanje, nos tecenje, ili bilo sto drugo. Edino sto mozam da kazam e deka moze ima nekoj sekret vo vid na slajm ama niti krci nitu mu smeta.. tuku kako nekoj sekret da mu stoi.... Ke ve zamolam so ogled na toa sto se nerabotni denovi... osven paracetamol (davam Depon, grcki paracetamol) treba li nesto drugo da davam. Znam deka treba krvna slika CRP, ili urina, ama posto nisto ne raboti nesto preventivno. Do sega se ni pominuva posle dva dena temperatura i sekogash koga pravime ispituvanja se e vo red, ama nikogash ne se znae.
Da napomena deka vadi 5ki site mu se vospaleni, ne dava d go pipnesh..
ISKRENO, vi blagodaram na vnimanieto!!! Pozdrav
Ne dozvoleno e tri dena da ima temperatura,pa taka Eferalgan ili sto god drugo da davate ke vi zavrsi rabota do ponedelnik,koga ke se javite na pedijatar. Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 767433
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 21:11

Damjana напиша:
I jas neznam sto ni se slucuva. Damjana i posle 3 nedeli otkako se razbole ne mi izgleda ok. Ima denovi koga ne saka ni da jade (kako denes), a i mnogu e nervozna. Cel den mi e na periodi toplicka, pa vecerva zemav da i meram temp. Izleze 37.3 ... posle i spadna samo od sebe.
Druga rabpta e sto stana mnogu agresivna. Po cel den tepa, grebe ... pri doenje namerno me grizna. Neznam sto da se pravi, dali ja boli nesto ili e drugo, ama ne mozes da ja ignoriras. Premnogu e .. .stom i se priblizi nekoj odma bam. Mene lom me napravi, kako macka da me grebela po lice. A od dr. strana po cel den place po mene, ne smeam da mrdnam. Stvarno na periodi mi izgleda kako da ima maka, na periodi kako se' da i e igra ... no mnogu sum zagrizena :(
A da dojdete da ve vidam drugarcinja...Vaka tesko ke izvlecam zaklucok sto ve maci...Vo megjuvreme mozes da i dades Calma baby sirupce,ke se smiri malku..Dusice...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 21:14

rich_bitch1 напиша:
istiot problem ko damjana i mene me maci.i se obrativ na vesna-arma taa veli deka e samo period koj ke pomine.me intresira doktorke dali calm beby sirupot moze nesto da ni pomogne.nie dobro nekako stavame nesto za jadenje vo usta ama slabooo spieme.osobeno noke e kosmar do 12 ne zaspiva osven vo kola iako e premorena.sto li se slucuva?isto i ona pokazuva agresivnost.ne dava ni da se oblece,ni soblece ni isbanja se protivi na se...se mislam da ne se zabi vo pitanje?dosega samo dve imame...ama i da se zapcinja pa tolku li dolgo niknuva eden zab?ete ova veke tri nedeli e vaka pekolno?
Da,ke vi pomogne da go pominete ovoj period,koj e individualen od dete do dete.Calma baby e na rastitelna baza i e sosema ok...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 21:15

mama X напиша:
Здраво др.Лиде
Ние изгледа пак сме болни.... Од петокот вечерта Даниел почна да кашла, и кашлицата само се влошува особено при спење (детево нема 1 час сврзано спиење без кашлица овие денови). Кашлицата е сува ама длабока (не поткашлува, туку убаво кашла од белите дробови). Никаков друг симптом нема - не тече носе, нема температура, нема дијареа.... Се обидов да го слушам, нема ништо на плуќа, ама го слушав со обичен стетоскоп (почнав и д-р. да изигравам... од мака). Помагајте...
Kolega vi treba pregled od pedijatar,obavezno..Ne mi se dopagja opisot na kaslicata Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 269760
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty25.10.09 21:17

betpet напиша:
Здраво докторке, би сакала да ми дадете совет за исхраната на моето бебе.
моето бебе има 4 месеца или со корегирана возраст од неполни 2 месеца.Од почетокот е на адаптирано млеко и го пие Аптамилот за недоносени.Се роди со тежина од 630 грама, е сега 2700гр. Во текот на денот испива просек од 300 до 320 гр., се обидуваме да јадеме од 9 до 10 оброка, некој од нив е од 20гр, а некој е од 45 грама.Многу се секирам и се мислам дека е недоволно јадењето.Дали грешам или треба да бидам стрплива, да почекам да видам можеби ке се промени нешто.Долго време беше хранета со сонда, а веќе од кај 20 септември започнавме со цуцле и почетокот беше многу тежок.Сега кога започнува да цуца мислиш ке ги изеде 100 гр наеднаш, но по 10 минути престанува и кога ке видиме 25 или 30. Каде грешиме и дали нешто треба да превземеме за подобро да се храни, и да напредува.
Благодарам,
Со почит, Ве поздравувам
Betpet...So ogled deka e docna,a jas sum milo preporena,ke se obidam utre,relaksirano da odgovoram na postot. flower
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty26.10.09 23:03

butterfly напиша:
Др.Лиде здраво flower Денес го однесов Матеј да направиме крвна слика.Резултатите ги споредував во табелата за референтни вредности ама не ми е баш се нај јасно.Ќе ве молам доколку сакате според резултатите да ми кажете каква ни е крвната слика Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 610361

wbc 7.4 ly+ 4.7 mo 0.5 gr -2.2 ly +63.5 mo 6.8 gr -29.8 rbc 4.18

hgb 11.3 hct -31.9 mcv -76.3 mch 27.0 mchc 35.4 rdw +15.7 plt 232

pct 0.180 mpv -7.8 pdw 12.8
Odlicna flower
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Педијатријата   Стручни совети од областа на Педијатријата - Page 15 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стручни совети од областа на Педијатријата
Вратете се на почетокот 
Страна 15 of 30Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 30  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Стручни совети-
Отиди до: