Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јули 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+117
BiljanaKK
Sanja_Ivana
rainbow
Lemate
beti.liz
Nataly
elkicka
mamacaci
Damjana
nnatasa
lela
Eci-Peci
Biljana
mamicka
Dara
prettygirl
bile2
Daki
delfinka
Jovana_Skopje
emilija nestorova
sonjamfk
makresanska
bordan
EckaGj
Dali
eli
Lili
biljanag
mami29
Annabel
nata
kiki-riki
smisjana
monabombona
Dragana
redsonja
Janicka
elena-d
strk
mamaAnita
vasidora
Tifani
Maja
Ninicka
Mama Vase
Monika
Sandra_Anja
bubamara
Ves
mama
Elicka
tetovcanka
Majsi
Viki J.N.
Ostoun
Bliznaci
Arhangel
kalinche70
DijanaP
adi
Vesna Blazevska
Kat
obicna
Лејди
Kate77
Kikic
Zvezdicka
Sister
sunset
marina_daniel
Deni
danielaval
bibip
katica
rich_bitch1
baby24
mina32
Ilince
Winki
avanturistka
Misticia
jasmina,mina
Ance-J
Juni08_Andrea
delfin76
MamaMaja
hormonce
macush
Janaxxxx
Lana
Elisaveta
butterfly
soledad
Mama Ane
Јосиф Ф.
Pipolino
magi
Eva Marija
vecki
Anika
kavadarcanka
BILE-ENA
anetapp
Dzena
Emi
Vesnicka
Mila87
Goca
lida
D-r Lidija Pazdrijan
fibimk
ripce
Sun
KATIC
mama X
sneze
121 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Next
АвторПорака
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27299
Registration date : 2009-09-27

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 21:00

Јас да ви кажам искрено, денес и се јавив на директорката во градинката на ќерка ми и и кажав дека еден период нема да ја пуштам Ива во градинка заради грипот. И кажав дека знам дека хигиената во градинката е на високо ниво, ама бидејќи сум бремена, навистина се плашам.

Инаку денес кажаа дека вирусот се појавил и во основни училишта, а многу деца од основните училишта имаат братчиња или сестрички што одат во градинка....
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29904
Registration date : 2008-05-03

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 21:09

Леле јас сум преплашена , само на свонскиот грип мислам зашто мажето мое моментално е во Бугарија а таму има епидемија Свински грип !! - Page 15 Icon_pale сакам да знам дали може прку крвна слика да се види дали имаш грип, и недај боже ако си заразен после колку дена се манифестира, бидејки колешка на мажми е во болница ама и рекле дека има бронхит а не с.г, дали е можно мажми да не се зарази ,и недај боже ако е после коолку дена ке се манифестира ?????? Ве молам кажете зашто умрев од нервоза и страв.....
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27911
Registration date : 2009-08-23

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 21:30

sonce jas mislam deka ne bi trebalo da znaci deka i maz ti ke se zarazi, bidi posmirena, i nadevaj se na dobrata strana
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30777
Registration date : 2008-01-27

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 21:37

videte koj ima komplikacii na vakcinata
http://www.mtsmondo.com/lifestyle/vesti/text.php?vest=152247
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29904
Registration date : 2008-05-03

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 21:44

Дијанче искрено ептен се плашам, он треба да си дојде во петок а јас се сум под стрес и мислам на тоа, а со душа го чекам да го гушнам Свински грип !! - Page 15 Icon_silent
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27911
Registration date : 2009-08-23

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 21:51

lele sonce neznam sto da ti kazam daj prasaj nekoj poiskusen-doktor eve d-r lide prasaj ja prek PP moze ona znae dali preku krv moze da se proveri, pa on koga ke se vrati neka ide odma na proverka, nedaj boze nesto da ti bide a i + trudnicka si, mozam da zamislam kolku ti e tesko :(
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29904
Registration date : 2008-05-03

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 21:56

Аха ептен..... еве сега ке и пишам на Лиде, фала ти Дијанче на утехата Свински грип !! - Page 15 Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27911
Registration date : 2009-08-23

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:03

nisto sonce taman rabota, pa zatoa i sme tuka Свински грип !! - Page 15 146742
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29478
Registration date : 2008-05-28

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:24

Lili напиша:
Ajde pomagajte sega poiskusni mami moi! Kako da go jacame imunitetot na bebusov moj!?ima li nekoj proizvod posebno za bebusi mali?
Leleeee nikoj li neznae da mi kaze kako da vlijaam na podobruvanjeto na imunitetot na bebe od 7 meseci,sto bi mozela da mu davam.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 31000
Registration date : 2008-05-05

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:26

lili toa najubavo ke ti odgovori dr.lide
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 29028
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:31

Sakam samo da vi kazam deka virusot se proveruva preku bris od nos ili grlo bidejki tamu i pocnuva da se razviva, a za preku krv mislam ne ama ne sum sigurna!
Inace i mene mi e mnogu strav i sum vo panika iskreno neznam so da se pravi!
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29362
Registration date : 2008-08-08

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:44

Во средните училишта Раде Јовчевски Корчагин, Васил Главинов, Браќа Миладиновци, Марија Кири Склодовска и Кочо Рацин регистрирани се по еден случај, и во Георги Димитров- два случаи. I vo Lazar Tanev (ugostitelsko ) 20 slucai.
Случаи на заболени ученици има и во неколку основни училишта- Партение Зографски, Војдан Чернодрински по еден, и Гоце Делчев два случаи.
Grozno zvuciiiiiiiii.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 29028
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:53

Dobro od kaj se zarazile decava ne razbiram do pred 2 nedeli so se vika imase samo 10 20 dusi vo cela makedonija sega eden kup pa i sve deca leleeeeee uzas, jas poprvo od strav ke umram iskreno :(
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29214
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:55

jas veke nema da ve citam.breeee sto panika ke bese ova?

denes ja gledam gospozata od SZO i vika nema potreba od zatvaranje na skolite.SZO toa ne go preporacuva.a na prasanjeto zosto,veli deka ako decata ostanat doma ke treba i roditelite da ne odat na rabota.so toa avomatski ke trpi stopanstvoto i ke se namali efikasnosta na administracijata.WHAT?????

pa neli gripot e strasen,ubiva lugje,najmnogu gi napagja malite,se javuvaat komlikacii?
da taka e ama ako e tolku seriozno i strasno neli logicno e da gi zatvorat skolite i gradinkite?pa neli zdravjeto i zivitot na decata e pred stopanstvoto i administracijata?
ili definitivno ovie imaat namera da ne ispotrebat ili ne e tolku starsno kolku sto se prezentira po mediumi.
jas vo teorija na zagovor ne veruvam taka da ostanuva ova vtoroto.

i uste edna rabota mi padna vo oci.grujo vika od denes site so simptomi na grip ke bidat registrirani kako H1N1.
e kako moze taka?okolu mene vrie bolni lugje so viroza ili obicen grip.sekouj vtor kasla ili kiva.i site tie ke bidat evidentirani kako H1N1?
pa posle 10 god. ke kazat imase 100.000 zaboleni a faktickata sostojba e sosema druga.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30946
Registration date : 2008-11-06

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 22:59

Јас искрено бидејќи не гледам многу многу вести и слични содржини воопшто не се ни засекирав за грипов и уште сум онака абе ајдеее свински грип Smile Тука ќе отворам само негативни работи читам.. И уште мислам дека е медиумска фама и уште неможе никој да ме убеди дека е до толку сериозно..
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 29028
Registration date : 2008-11-02

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 23:31

Jas da vi kazam za ovde vo Germanija. skoro vo povekto skoli ima mnogu slucai na deca bolni od gripov i sepak ne gi zatvaraat skolite od pricina deka decata dokolku ne odat vo skolo ke imaat poveke slobodno vreme ke izleguvaat poveke i ke setaat ke se sretnuvaat edni so drugi i plus so drugi luge i taka imaat poveke sansi da se zarazat odkolku sekoj den da odat vo skolo i da imaat doma obvrski t.e. da nemaat vreme za setanje!
Ova go procitav denes vo pismo od skolo do roditel na koleska moj kerka kade sto uci kade sto samo vo 1 klas ima 10 potvrdeni slucai!
I taka site odat vo skolo iako roditelite se plasat normalno!
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27461
Registration date : 2009-08-31

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 23:36

Mama Ane напиша:
Јас искрено бидејќи не гледам многу многу вести и слични содржини воопшто не се ни засекирав за грипов и уште сум онака абе ајдеее свински грип Smile Тука ќе отворам само негативни работи читам.. И уште мислам дека е медиумска фама и уште неможе никој да ме убеди дека е до толку сериозно..

I jas nekako ne se plasam mnogu.Vo sustina ne razmisluvam mnogu na taa tema,ne slusam se i sesto ,pa taka da navistina ne sum isplasena,iako brat mi uci vo ucilisteto kade ima 11 zaboleni,mirna sum koga mi rekoa deka nema da go p[ustat da odi nekoj den vo uciliste.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 54
Локација : sk
Поени : 27464
Registration date : 2009-09-25

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 23:46

не сум некој паничар ама не е дека сум рамнодушна,поготово сега најновите вести дека на инфективна се примени две трудници и деветгодишно дете со потешки симптоми
http://www.time.mk/read/6990a7becc/206f130f02/index.html
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31336
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 23:49

Совети за превенција од свинскиот грип
1 Често миење на дланките (барем за тоа доволно се зборува, но не е на одмет да се повтори)
2
Хандс-фрее пристап. Односно воздржете се од тоа да го пипате било кој
дел од лицето. Пробајте што помалку рацете да ги принесувате до лицето
(нормално, освен кога ќе јадете, ќе се миете или спиете)
3 Протресете или гргорете во устата барем два пати дневно топла вода, по можност со сол. Имено, на Свински грип !! - Page 15 D5A16C2E0142474283BD880DA2B52ECDвирусите
H1N1 потребни им се два до три дена од првобитната инфекција на грлотот
или носот да заживат во телото и почнат да ги покажуваат
карактеристичните симптоми. Немојте да го потценувате овој едноставен и
евтин, но моќен начин за превенција од болеста.
4 Слично како со
устата, чистете ги барем еднаш дневно носните празнини со раствор од
топла солена вода. Не морате да бидете вешти како практикантите на
јога, на кои оваа постапка им е рутина, но силното издувување на носот
и бришењето на двете ноздри со парченце памук кое претходно сте го
потопиле со солена топла вода е лесно и пред се ефикасно.
5
Понатаму, потхранување на природниот имунитет со храна која е богата со
витамин Ц. Првенствено се однесува на јужното овошје (лимонот,
портокалот, грејпфрутот). Дозволено е и земање на витамин Ц во таблети.
6
Пијте што повеќе количина на топли напитоци (чај, кафе, какао). Пиењето
топли напитоци има еднаков учинок како гргорењето, само во спротивен
правец. Првото ги испира вирусите во желудникот каде тие не можат да
преживеат.

Dobro a ke mi kaze nekoj sto se oseka prvo ako fatis nedaj boze od gripov?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29214
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 23:54

emi aj strpi se do sreda,u kafana se ti raskazam.posle dve-tri caski se ke ti bide jasno hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31336
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty09.11.09 23:58

Mama Vase напиша:
emi aj strpi se do sreda,u kafana se ti raskazam.posle dve-tri caski se ke ti bide jasno hahahaha

zdravje ako ne se razbolam do togas, Свински грип !! - Page 15 163602
Вратете се на почетокот Go down
Dali
Прваче
Прваче
Dali


Female
Број на мислења : 224
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27835
Registration date : 2009-05-14

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty10.11.09 0:15

Virus svinski li e pticji li e, sezonski li e , podaleku od vakcini :-)
Gospod ni dal imunitet, ovoshje, sapunce i voda.
A moze i sportce zoshto da ne :-)
Dobra nok
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28694
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty10.11.09 0:27

Lili напиша:
Ajde pomagajte sega poiskusni mami moi! Kako da go jacame imunitetot na bebusov moj!?ima li nekoj proizvod posebno za bebusi mali?

Не постои ништо со што може да се дигне имунитет на толку мало бебе, освен она суштинскотот - МАЈЧИНОТО МЛЕКО!
Ако цица храни се здраво, пиј матичен млеч, витамин Ц, витамини за доилки.

Emi напиша:
vecki напиша:
mene i taka mi bese strav ama sega epten sum ispanicena

Свински грип !! - Page 15 163602 e sega nema da zaspijam ..........a neznam dali ke mi dozvolat so maska da rabotam??

Нема да ти помогне маската, треба да ја мењаш секои саат време за д биде функционална и да штити.
И во меѓувреме не смееш да ја допираш.


DijanaP напиша:
lele sonce neznam sto da ti kazam daj prasaj nekoj poiskusen-doktor eve d-r lide prasaj ja prek PP moze ona znae dali preku krv moze da se proveri, pa on koga ke se vrati neka ide odma na proverka, nedaj boze nesto da ti bide a i + trudnicka si, mozam da zamislam kolku ti e tesko :(


Резултатите од тестирањето се чекаат мислам два дена, така да од тоа слаба вајда.

Mama Vase напиша:
jas veke nema da ve citam.breeee sto panika ke bese ova?

denes ja gledam gospozata od SZO i vika nema potreba od zatvaranje na skolite.SZO toa ne go preporacuva.a na prasanjeto zosto,veli deka ako decata ostanat doma ke treba i roditelite da ne odat na rabota.so toa avomatski ke trpi stopanstvoto i ke se namali efikasnosta na administracijata.WHAT?????

pa neli gripot e strasen,ubiva lugje,najmnogu gi napagja malite,se javuvaat komlikacii?
da taka e ama ako e tolku seriozno i strasno neli logicno e da gi zatvorat skolite i gradinkite?pa neli zdravjeto i zivitot na decata e pred stopanstvoto i administracijata?
ili definitivno ovie imaat namera da ne ispotrebat ili ne e tolku starsno kolku sto se prezentira po mediumi.
jas vo teorija na zagovor ne veruvam taka da ostanuva ova vtoroto.

i uste edna rabota mi padna vo oci.grujo vika od denes site so simptomi na grip ke bidat registrirani kako H1N1.
e kako moze taka?okolu mene vrie bolni lugje so viroza ili obicen grip.sekouj vtor kasla ili kiva.i site tie ke bidat evidentirani kako H1N1?
pa posle 10 god. ke kazat imase 100.000 zaboleni a faktickata sostojba e sosema druga.

Вчера епидемиологот убаво објасни дека оваа година нема да има сезонски грип, бидејќи Х1Н1 е доминантен.
Нема секоја вироза да биде книжена на име на грип, туку само болест која ги содржи сите симптоми на грип, висока Т,
кашлање, кивање, дијареа...

Што се однесува до децата, вчера директорот на белградската клиника за Мајка и дете
рече дека нема воопшто поголем број на деца со компликации од лани кога немало свински грип.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31336
Registration date : 2007-11-19

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty10.11.09 0:31

Fala ti mama Vase i na tebe mama Maja
ke si legnam pomirna sega
ve sakam site iako sum isplasena do nemaj kade, sreka ovde na forumov postojat popribrani od mene Свински грип !! - Page 15 146742
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 29214
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty10.11.09 0:42

Вчера епидемиологот убаво објасни дека оваа година нема да има сезонски грип, бидејќи Х1Н1 е доминантен.
Нема секоја вироза да биде книжена на име на грип, туку само болест која ги содржи сите симптоми на грип, висока Т,
кашлање, кивање, дијареа...

znaci doagame do zaklucok deka si imame rabota so sezonski grip.samo pod drugo ime H1N1.da,malku e izmenet,mutiral ama nisto potesko ili polesno od prethodnite gipovi.
stom gi stavaat vo ist kos logicki e taka.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Свински грип !! - Page 15 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 15 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 15 of 40Отиди на страна : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 27 ... 40  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: