Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Морски плодови

Go down 
+33
kiki-riki
Majsi
jordanoski
caci
kiki22
bubamara
MamaMaja
Vesnicka
Sanja_Ivana
danielaval
Розета
avanturistka
ivana_in love
naivnna
marina_m
radost
Emi
mama
Juni08_Andrea
biljanag
sonja 35
bella*
eli
baby24
vesna velkova
majuvce
Freya
Zvezdicka
obicna
STAR *
Sandra_Anja
veki22
rich_bitch1
37 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 26954
Registration date : 2009-09-18

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty23.11.09 0:07

Imam probano nekoi raboti ama iskreno kazano ne gi bendisuvam voopsto.Neznam zosto ama nekako ne mi pravat takvi jadenja keif.......ja sum za nesto konkretno Морски плодови - Page 3 Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29593
Registration date : 2008-06-02

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty23.11.09 0:25

Јас освен некои видови на риба, што не мириса, со бело месо и без многу коски ( а и не се сите морски, туку има и речни flower ), не можам да смислам друг вид на морски плодови. Еднаш една многу блиска моја особа, запамтила дека многу сакам октопод hahahaha а не знам од каде и дошло ова у глава..и беа на шетање навака натака, и специјално на мене помислила кога го купувала, за кога ќе дојде во Скопје да ми направи некоја салата hahahaha Јас од зорт и од срам, пошто беше специјално правено за мене, викам ај ќе пробам. После првиот залак, морав да кажам дека нешто се смешани капачињата и дека јас не јадам такво нешто..ако каснев уште еднаш, ќе истурев црева.
Слично ми се случи пред неколку години, една другарка си дојде во Скопје од Нов Зеланд и не викна на ручек, а на мени имаше и салата со лигњи некако спремени со домати. Јас пак кејфот да го направам, ќе се превртев..зборот ми е сум пробала во екстремни ситуации, ама тој луксуз не е за мене.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty23.11.09 15:00

imam probano mnogu morski plodovi, ама лигњите ги обожавам и бартем 1 неделно или на 2 недели ги јадеме (малку ми се скапи) ама супер се
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29817
Registration date : 2008-07-14

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty23.11.09 15:01

Isto i jas obozavam morski plodovi, cesto gi jademe. A, najvkusni mi se rakcinjata, mmm, mi se prijadoa:)
Вратете се на почетокот Go down
boki7
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 19
Age : 63
Локација : skopje
Поени : 27499
Registration date : 2009-04-16

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty12.12.09 2:42

Имам слава Св.Никола и секогаш ставам морски плодови.Јас не ги припремам за таа цел во сосови затоа што ги послужувам како салати.-
Едно и основно правило е било кој морски плод,дали краби,јастог сурими,ракчиња школки или лигњи се обаруваат во солена вода и потоа се цедат.-
Школките ги припремам така што пропржувам малку кромид,на крај му ставам едно чешне лук крупно пресечено,па ги пропржувам школките ,ставам зачини обично вегета,бибер и 2дл бело вино (смедеревка друго вино ги прави горчливи)и кога малку подинстаат поклопени ги оставам така да се оладат а после ги процедувам и пазам да немаат по нив кромид или лук и така ги сервирам во комбинација со други плодови.-
Лигњите ги барам и во прстени ги сечам потоа ги валкам во мешавина на пченкарно брашно помешано со малку црвен пипер сол,и во сусам и ги пржам многу малку во врел зејтин и потоа на впивлива хартија ги истурам да се поисцедат од зејтин.
-Крабите ги обарувам ги цедам и ги припремам на неколку начини или ги преливам со врел зејтин во кој претходно сум пропржила кромид па сум го процедила зејтинот или ги преливам само со сок од лимон и посолени,или сечени на кругови ги мешам со макарони салата наместо туна,но нај,нај вкусни ги сечам на кругови ,па со сецкани маслинки ,и мајонез ..прекрасни се
јаЈастогот го спремам исто како крабите
-ракчињата се спремаат само со прелиен врел зејтин,сол ,сок од лимон и мајонез посен кој се сервира до нив или руска посна салата.
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27532
Registration date : 2009-05-16

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty16.12.09 16:07

не ги обожавам морските плодови освен риба
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 26974
Registration date : 2009-10-30

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty16.12.09 16:13

Gordana Natovska напиша:
не ги обожавам морските плодови освен риба
potpis
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28177
Registration date : 2009-04-14

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty16.12.09 16:17

saligrem напиша:
Gordana Natovska напиша:
не ги обожавам морските плодови освен риба
potpis


I jas sum tuka so vas,osven riba drugo ne jadam nisto
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29135
Registration date : 2008-10-02

Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty16.12.09 20:19

sakam morski plodovi na sekakov nacin prigotveni,pa i kako salata.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Морски плодови - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Морски плодови
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: