Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Морски плодови

Go down 
+33
kiki-riki
Majsi
jordanoski
caci
kiki22
bubamara
MamaMaja
Vesnicka
Sanja_Ivana
danielaval
Розета
avanturistka
ivana_in love
naivnna
marina_m
radost
Emi
mama
Juni08_Andrea
biljanag
sonja 35
bella*
eli
baby24
vesna velkova
majuvce
Freya
Zvezdicka
obicna
STAR *
Sandra_Anja
veki22
rich_bitch1
37 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30014
Registration date : 2008-01-11

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty05.09.08 19:11

RB1 mene mi bese potrebno poveke pati da gi probam pa da pocni da mi se svigaat.i za sve taka sto ne sum jadela na pocetok ne sakam ni da probam a posle postepeno ke go zasakam sto 1 ton mi e malce haha.
I jas mislev rakcinja ama vo mk sum gledala rakovi ne liceja bas na ovie.a pravo da vi kazam i bea prvo stasni da gi probam... mi izgledaja na strasni zivotinjcinja haha
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty05.09.08 23:38

Spageti sa morskim plodovima
Potrebno je:

- 300 g spageta, 200 g mesanih morskih plodova
- 1 glavica crnog luka, cem belog luka, 1 manji paradajz, 1 dcl belog vina, supa od govedje kocke

Proprziti crni i beli luk, dodati obarene morske plodove, paradajz iseckan na kockice i belo vino. Kuvati dok vino ne ispari, zatim dodati supu, so i biber. Smesu dodati skuvanim spagetama i lagano promesati.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty05.09.08 23:39

Салата од морски плодови



За подготовка на ова предјадење за 4 лица потребни ви се следниве продукти:

- 1кг морски плодови
- 100 гр краставици
- 100 грама зелени маслинки
- еден портокал
- еден лимон
- еден домат
- зелена салата
- еден кромид
- маслиново масло за јадење
- сол и бибер

Време за подготвака 20-тина минути.

Целото количество на морски плодови го ставаме во сад во кој додаваме онолку топла вода колку е потребно да се покријат морските плодови и ги ставаме да се варат.

Кромидот го пресекуваме на половина. Едната половина ја сецкаме на ситни парчиња кои ги ставаме во еден поголем сад. Истото го правиме со еден домат. Најпрвин ја лупиме кората а потоа го сецкаме на ситни парчиња и ги ставаме во истиот сад. Истата постапка ја правиме со една половина од краставицата. Ја лупиме кората и ја сецкаме на ситни парчиња. Потоа на смесата го додаваме целото количество зелени маслинки од кои е извадена семката. На крај додаваме една китка ситно сецкан магдонос.

Земаме еден лимон кој го цедиме. Мал дел од сокот од исцедениот лимон го додаваме на смесата. Една половина од портокал ја сечеме на покрупни кришки, а од другата ја лупиме кората и портокалот го сецкаме на ситни парчиња. Втората половина од краставицата исто така ја сецкаме на кришки. кришките од портокал и кратавица ги тргаме на страна.

Морските плодови се варени. Ги процедуваме, а потоа ги замиваме со ладна вода и ги додаваме на смесата од ситно сецкано овошје и зеленчук. Целата смеса потоа ја полеваме со поголемо количество маслиново масло за јадење, ја посолуваме и додаваме мелен бибер по вкус. На крај го додаваме и остатокот од лимонов сок. Смесата убаво ја промешуваме.

Земаме неколку листови од зелена салата-марула кои ги сецкаме на ситни парчиња и ги тргаме на страна.

Салатата од морски плодови ја ставаме на чинијата со која ќе ја служиме. Декорацијата ја правиме со ситно сецканите листови зелена салата, кришките портокал и краставица. Со кората од излупениот домат правиме фигура во форма на цвет. На крај декорацијата ја завршуваме со неколку гранчиња француски магдонос.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty05.09.08 23:41

Рижото од морски плодови



За подготовка на овој рецепт за четири лица потребни ви се следниве продукти:

- 250 гр. морски плодови
- 350 гр. ориз
- 10 гр пире од домати
- една главица кромид
- сецкан магдонос
- 1 дл. маслиново масло за јадење
- седум чешни лук
- 2 дл бело вино
- 100 гр пармезан
- бибер и сол

Време на подготовка 30-тина минути.

Земаме една крупна главица кромид и ја сецкаме на ситни парчиња. Во метален сад ставаме вода да се загрее во количество колку да се покријат мешаните морски плодови. Во нашиот случај некаде околу половина литар. Помало количество на вода ставаме во друг сад да се загрее, а во тава ставаме поголемо количество на маслиново масло за јадење да се загрее.

Во двата сада со вода им додаваме сол, а потоа во помалиот ги ставаме мешаните морски плодови да се варат. Садот го затвораме со капак. Во поголемиот сад го ставаме оризот да се вари со повремено мешање во текот на варењето. Внимавајате. Потребно е оризот да биде добро варен.

Земаме 4 чешни од лук од кои ја симнуваме кората и ситно ги сецкаме.

Маслиновото масло веќе е загреано. Го ставаме сецканиот кромид да се пржидодавајќо сол по вкус и постепено го промешуваме. Садот го покриваме со капак и го оставаме кромидот да се динста

Оризот е варен колку што е потребно. Го процедуваме и го оставме да се излади.

Во садот во кој го пржиме кромидот го додаваме лукот, ја промешуваме смесата, а потоа и сецканиот магдонос. Додека сите состојки се пржат, истите ги промешуваме.

По кусо време на истата смеса и го додаваме варениот ориз. Со мешањето добивме еднолична маса на смесата. При пржењето го додаваме сето вино, се разбира во помали количества. По кусо промешување садот го затцораме со капак и го оставаме да се динста неколку минути. Морските плодови се варени. Ги процедуваме и ги додаваме на смесата од кромид, лук, магдонос и ориз. Целата смеса се промешува и се остава да се динста 5-10 минути.

Откако смесата, односно рижото од морски плодови е скоро готово му додаваме сос од патлиџани. Рижотото го промешуваме по што му додаваме бибер.

Во чинијата со која ќе служиме го ставаме приготвеното рижото од морски плодови. На рижотото му додаваме рендан кашкавал во количество колку да се покрие јадењето и магдонос. Јадењата како што е РИЖОТО ОД МОРСКИ ПЛОДОВИ е незамисливо без неколку кришки од лимон. Декорацијата ја завршуваме со неколку гранчиња француски магдонос.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty05.09.08 23:42

Морски коктел на морнарски

За подготовка на ова предјадење за 4 лица потребни ви се следниве проиводи:

- 200 гр. Октопод
- 200 гр. школки
- 200 гр. Лигњи
- 200 гр. Шкампи
- 1 лимон
- 1 портокал
- магдонос
- крак од октопод
- морски козици
- путер
- млад лук
- масло за јадење
- бело вино
- сол и црн пипер

Потребно време за подготовка на ова предјадење е 30- тина минути.

На оган ставаме една тава за пржжење и во неа ставаме масло за јадење и путер. Во тавата додаваме малку бело вино. Промешуваме за путерот побрзо да се растопи.

На даската за сечкање ситно го сечкаме младиот лук и го ставаме да се пржи во тавата. Во тавата ги додаваме шкампите па кракот од октопод. Потоа ги додаваме морските козици, школките, октопдите и лигњите. Промешуваме, посолуваме и зачинуваме со мелен црн пипер. Додаваме уште еднаш од белото вино и ја покриваме тавта со капак.

Откако морските плодови ќе се издинстаат го тргаме капакот и додаваме сечкан магдонос. Ја тргаме тавата од оган и ја ставаме на работната маса.
Со лажица решетка од морскиот коктел вадиме на чинијата за сервирање обложена со листови зелена салата. Коктелот од морски плодови го преливаме со сосот во кој се подготвуваше. Еден лимон го засекуваме во форма на цвет и го ставаме на чинијата за декорација. Декорацијата ја дополнуваме со парчиња портокал, француски магдонос и кругови од праз. Со тоа мпрскиот коктел на морнарски начин е подготвен.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty05.09.08 23:43

Маринирана пастрмка

За подготовка на ова предјадење за 4 лица потребни ви се следниве производи:

- 600 гр. Пастрмка
- 1 главица кромид
- 3 моркови
- 1 зелена пиперка
- 4 кисели краставици
- млад кромид
- листови од целер
- магдонос
- 2 лимона
- 4 чешниња лук
- 100 мл. бело вино
- 100 мл. масло за јадење
- сол и црн пипер

Потребно време за подготовка на ова предјадење е 30- тина минути.

На даската за сечење на претходно исчистените пастрмки им ги отстрануваме коските и главите. Потоа добиените филети ги сечеме на парчиња. Секое парче го посолуваме.

На оган ставаме тава за пржење и во неа ставаме масло за јадење. Пиперката ја сечкаме на тенки долгнавести парчиња и ги собираме на чинија. На исти такви парчиња ги сечкаме морковите и ги собираме во чинија. Парчињата пастрмка ги набрашнуваме и ги ставаме да се пржат во тавата со загреано масло.

Во меѓувреме и киселите краставици ги сечкаме на тенки долгнавести парчиња и ги собоираме на чинија. Потоа го сечкаме кромидот па и него го собираме на чинија. На ред е младиот кромид, кој го сечкаме на коси долгнавести парчиња. Листовите од целер ситно ги сечкаме. Парчињата риба ги превртуваме во тавата. И чешнињата лук ситно ги сечкаме. Потоа ситно го сечкаме магдоносот. Испржените парчиња пастрмка ги вадиме на чинија, а во тавата го ставаме кромидот да се пржи. Потоа во тавата го додаваме морковот и промешуваме. Во тавата ги додаваме пиперките и киселите краставици. Лимонот го лупиме и го сечкаме на парчиња. Во тавата го додаваме младиот кромид и лукот и промешуваме. Ги додаваме и парчињата лимон. Половина лимон цедиме во цедалка а сокот го додаваме во тавата. Во тавата го додаваме исечканиот магдонос и листовите од целер. Посолуваме и зачинуваме со мелен црн пипер. Уште еднаш се убаво промешуваме и во тавата го додаваме белото вино и околу 1 дл. Вода. Парчињата риба ги редиме во еден огноотпорен сад а врз нив со црпалка го ставаме мешаниот зеленчук. Оставаме извесно време да отстои за пастрмката да го поприми вкусот од маринадата. Потоа со лажица вадиме од маринираната пастрмка на чИнија за послужување. Одозгора преливаме со маринадата, а украсуваме со кругови лимон и гранчиња магдонос.

Со ова предјадење ви предлагаме да се напиете бело вино.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30278
Registration date : 2007-12-29

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty12.09.08 17:45

LIGNJE S KRUMPIROM

SASTOJCI:

50 dag liganja
1,5 kg krumpira
1 dl ulja (miješanog)
sol, papar
2 češnja češnjaka
list peršina, 1 žlica vegete

PRIPREMA:

Lignje očistite i narežite na kolutiće od 2 cm. Oguljeni krumpir narežite na tanke ploške, pa na krumpir rasporedite sve lignje. Pospite ih paprom, nasjeckanim češnjakom, peršinom i vegetom. Na lignje složite i poravnajte preostali krumpir, ponovno malo posolite i zalijte uljem. Posudu poklopite i stavite peći u zagrijanu pećnicu na temperaturu od 220 stupnjeva. Pecite oko 45 min. Uz ovako pripremljeno jelo poslužite svježu salatu po izboru. Od istih namirnica možete pripremiti lignje tako da cijele lignje stavite na hladnu mješavinu ulja, pospite vegetom, peršinom, češnjakom, te ih pirjajte dok ne omekšaju (vrlo kratko) Tada krumpir pripremite kao prilog. Od liganja možete pripremiti i osvježavajuću salatu. Očišćene lignje skuhajte, složite i pomiješajte s ploškama kuhanog krumpira, pa sve začinite peršinom, češnjakom te mješavinom ulja i octa.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28567
Registration date : 2008-10-11

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty18.10.08 16:35

Обожавам морски плодови. Многу ми се вкусни. А особено си ги сакам ракчињата или свежи на скара или од смрзнатите со шпагети по еден рецепт што се спрема буквално за пола саат.
Еве го рецептот

500 грама обарени ракчиња (смрзнатите се претходно обарени нема потреба да се барат)
600 грама мали домати (мислам дека ги викаат томатино) ама може и со обични домати исечени на коцки
2-3 млади кромитчиња
1 чили пиперче (не мора да се става)
1 чешне лук
500 грама шпагети
1 лажица маслиново масло
100 милилитри слатка павлака за готвење
една рака исецкан свеж босилок (или помалку ако е сушен)
сол и бибер по желба

Се ставаат шпагетитте да се варат во вова што врие. Додека се варат се сечат доматите на пола (ако се тие малите ако не на коцки), се сечат кромитчињата на кругови (ама не многу тенки) и се сече лукот ситно. Се става маслиновот масло заедно со кромитчињата и лукот во поголема тава и се пропржува кратко. Потоа се додаваат доматите и се пржи околу 5 минути само малку да омекнат доматите. Се додаваат ракчињата и слатката павлака и се убаво се меша и се остава малку да се згусне (околу 2-3 минути). Се цедат шпагетите (не треба да бидат пресварени) и се додаваат во сосот. Се убаво се меша се додека шпагетите не го впијат сосот и на крајот се додава босилокот.
Пријатно[/img]
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty31.10.08 11:46

МОРСКИ ПЛОДОВИ ВО СОС

Потребни Состојки:
околу 1 кг морски плодови(лигњи,морски стапчиња и ракчиња)
3-4 лажици пире од патлиџан
1 кромид
1-2 чешниња лук
250 гр бело сирење(фета)
1/2 китка магдонос
3/4 шоља маслинов зејтин
1 пиперка зелена ситно сецкана
1/2 лажиче шекер
1 шољичка узо
1 шоља бела вино
1 пиперче љуто(кој сака)
сол и бибер

Подготовка:
Морските плодови ги варите во солена вода околу 20 мин.Ги тргате на страна.Кромидот го пржите со маслиновиот зејтин околу 5 мин и ја додаваме пиперката,лукот и 1 шоља од водата кај што се вареа морските плодови.Го зачинуваме со сол,бибер и шекер.Го ставаме на тивко да врие околу 10-15 мин.Го додаваме магдоносот,сирењето сечено на коцки и морските плодови и продолжуваме со динстањето уште 5мин и го додавате узото.Јадењетого ставате во тава по можност од теракота,го полинате со виното и го печете на веќе загреана рерна околу 10-15 мин.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31021
Registration date : 2007-11-19

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty31.10.08 11:46

ПОЛНЕТИ ПАСТРМКИ

Потребни Состојки:
4 пастрмки од по 250 гр.,
сок од лимон, путер,
сол и црн пипер
(за украс 1 лимон и магдонос)

Подготовка:
за фил: 100 гр. сечкан замрзнат спанаќ, 100 гр. младо несолено сирење, една лажица брашно, една жолчка, 2 лажици кисела павлака, рендана кора и сок од лимон, малку морско оревче, сол и црн пипер

Исчистените пастрмки добро измијте ги и избришете ги со крпа. Отстранете им ја средната коска сечејќи кај опашот и главата. Посолете и ставете црн пипер и попрскајте ги со сок од лимон.

Фил: полека одмрзнете го спанаќот на шпорет, кога водата ќе испари додајте го младото несолено сирење и мешајте со дрвена лажица. Ставете го брашното, жолчката, павлаката, сокот од лимон и кората, сол, црн пипер и морско оревче. Филот поделете го на четири дела и наполнете ги пастрмките. Добро затворете ги за да не истече филот. Четири парчиња алуминиумска фолија премачкајте ја со путер, на секоја ставете по една пастрмка, на рибите направете им по три реза со нож и завиткајте ги во фолијата.

Ставете ги во тава за печење, прелијте ги со вода што врие на висина од еден центиметар и печете ги 30 минути.

Пастрмките послужете ги украсени со магдонос и парчиња лимон.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28769
Registration date : 2008-10-30

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty03.11.08 12:13

jas nemam probano morski plodovi vaka na izgled ne mi se dopagaat mozebi i zatoa me nemaat privleceno ama stom tolku gi falite ke probam.
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Прваче
Прваче
naivnna


Female
Број на мислења : 433
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 28304
Registration date : 2008-11-28

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty10.12.08 11:51

sakam morski plodovi no retko gi konsumiram,najcesto krabi ili pak nekoja od mesavinive morski svet ili kako se vikaa.
Вратете се на почетокот Go down
ivana_in love
Прваче
Прваче
ivana_in love


Female
Број на мислења : 181
Age : 38
Локација : te
Расположение : vo iscekuvanje...
Поени : 28189
Registration date : 2008-11-18

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty15.01.09 19:23

 jadam se sto e morsko i definitivno mi se dopaga najveke.Meso ne obozavam mnogu ama zatoa vo morsko bukvalno se "davam" mmmmmmm mnogu mi e vkusno
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29135
Registration date : 2008-10-02

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty15.01.09 22:11

sakam morski plodovi,osobeno skampi,rakcinja lignji.riba poslabo.ali salata od morski plodovi mmmmm
Вратете се на почетокот Go down
Розета
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 27930
Registration date : 2009-01-15

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty15.01.09 22:30

Убаво е да се јадат морски плодови. На пример школките имаат многу цинк, а цинкот е минерал што го зголемува имунитетот, а добар е и за кожата. Кај мене прво јас ги јадев со ориз, потоа синчето ( 8 годишно) а најпосле и сопругит. Прв пат кога проба рече дека тоа било многу вкусно и од тогаш ги јаде. Ги спремам најчесто со ориз и со многу зачини и малку зеленчук.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28329
Registration date : 2008-11-21

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty16.01.09 19:56

ke izberam nesto od prilozenite recepti
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29578
Registration date : 2008-05-09

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty13.02.09 10:55

Ние цесто јадеме риба и морски плодови,1- 2 пати неделно сигурно, и многу ни се убави, само лигњите не ги сакам бас, друго се јадеме.
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29047
Registration date : 2008-08-08

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty16.02.09 0:38

Morski plodovi obozavam epten.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28769
Registration date : 2008-10-30

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty16.02.09 1:05

jas ne sum probala ama vaka kako sto gi gledam ne me privlekuvaat i nemam zelba za da gi probam
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28379
Registration date : 2009-01-27

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty16.02.09 1:17

Тоа е нешто што воопшто не сакам ни да готвам, ни да јадам.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29593
Registration date : 2008-06-02

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty16.02.09 1:22

MamaMaja напиша:
Тоа е нешто што воопшто не сакам ни да готвам, ни да јадам.
Апсолутно и јас. До сега едина риба што ми направила ќејф е лубин, ја јадев во Хрватска, а кај нас немам појма ни дали се наоѓа и како се вика. Ни ја спремаше домаќинката кај што бевме на одмор, ама толку мајсторски ја имаа спремено, на скара и со некој сафт од маслиново масло и многу интересни зачини.
Вратете се на почетокот Go down
kiki22
Прваче
Прваче
kiki22


Female
Број на мислења : 173
Age : 37
Локација : tamu nekade
Поени : 27998
Registration date : 2009-01-07

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty16.02.09 13:56

Jas neznam zosto no navistina nesakam riba kakva i da e vrsta i zatoa nikogas ne spremam doma voopsto ne ja sakam.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28567
Registration date : 2008-10-11

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty16.02.09 17:14

E pa morski plodovi ne e isto shto i riba. Riba ima i slatkovodna i morska,a morski plodovi ima samo vo more. Jas epten si sakam i riba i morski plodovi.
Вратете се на почетокот Go down
caci
Прваче
Прваче
caci


Female
Број на мислења : 241
Age : 38
Локација : italy
Расположение : dobro
Поени : 27966
Registration date : 2009-01-27

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty13.05.09 9:30

Gi jademe mnogu morskite plodovi,posebno jas,sekogas imam od site vidovi morski plodovi,rakcinja,lignji,oktopod site vrsti,nekoj pat gi zimam gotovi salata,obicno gi jademe so testenini koga ima kako spageti ili makaroni,a jademe i riba.
Вратете се на почетокот Go down
jordanoski
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 12
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : zbuneto
Поени : 26403
Registration date : 2009-11-20

Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty23.11.09 0:02

Imam probano se, no ne sum ljubitel ama voopsto.Nekako ne me zasitnuvaat a ako izedam poveke mi se povraka. Edinstveno sakam Shrimp(neznam kako e na makedonski, moze da mi pomognete?)
jadam supa so dehidrirani shrimps:) i eden vid kako pohovani.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Морски плодови - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Морски плодови   Морски плодови - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Морски плодови
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: