Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Проодување кај децата

Go down 
+65
mimka
Nine
nnatasa
Sandra
Ves
biljanag
Maja
bordan
bella*
emma2607
lila_mk
Eni
danielaval
jasmina,mina
Elisaveta
marina_daniel
Milena
emilija nestorova
marina****
butterfly
dina
maskoe
magi
Mimi22
Deni
NatalijaS
Damjana
Nate_David
mama
Juni08_Andrea
silvana
marina_pp
Sanja_Ivana
mis
natali
Rozetka
Anjuska08
MamaMaja
BiljanaM
female*
vecki
bubamara
taci
Bela
Sun
BubeM
Sandra_Anja
macush
Dragana
Silvija
nikolina008
avanturistka
Monika
ive_mk
Misticia
Ben10
Emilija
Kinky
moja Ina
AnaMarija
STAR *
sonja28
Emi
Lana
analazarevska
69 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28392
Registration date : 2008-11-26

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty26.05.09 20:00

Bojana pak lazi od pred eden mesec, prvo se vlecese na stomak, a sega poleka ja usovrsuva tehnikata, delumno na kolena, a poveke lazi na race i stapala. Voopsto ne ja ispravam da stoi i da ja patka, ne sakam da ja forsiram, ama gledam vo krevetceto se trudi i pocnuva po malku da se isprava. Se ke si dojde samo, a za dubak sega zasega ne razmisluvam. A i pedijatarot ni rece do 10 meseci da ne ja stavame vo dubak, pa posle i sto ke ja stavam vo dubak, uste malku i ke proodi.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty27.05.09 17:17

Nie eve ima nekolku nedeli kako pocnavme da odime.Nekoj mi velea ako lazi deka pokasno ke proodi ali eve ne bilo toa tocno,na 10,5 meseci proodi.Nikoj ne ja forsirase,nikoj ne go zdoboli kicma od patkanje,samata postepeno od lazenje pa odenje okolu masicinja,stolici se pusti i da odi.
A dubak nikogas ne sme koristele.Samo sto poveke na pod,Andrea od 2 mes.e dolu na pod,vo race i ne saka da ja drzis.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29665
Registration date : 2008-04-08

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.05.09 23:30

Леле, ние ништо луѓе, само седи и се превртува на стомак и толку- веќе 3 месеци! А не разбирам како би можел да се исправа по малку, па да му ставам некое масиче во близина на кое ќе се фати? Пошто седи на под и околу него нема мебел. Кога ќе се фрли на стомак си поседува малку така и после плаче да го земеш! А се случува да се фрли на стомак и право на некоја играчка па се удира на неа и плаче! Кога го цупкам (во место да рипка фатен под мишки), после тоа не сака да седне, и често го дига газето кога сакам да го спуштам....ама што да му правам, зар по цел ден да го држам или цупкам! Веќе има 10 месеци па се мислам дали да го носам на физијатар? И дали некој знае физијатар во Скопјево? Се убив од барање и немам уште најдено!
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28540
Registration date : 2009-01-04

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.05.09 23:39

David veke mesec i pol sam se isprava narocito na krevetceto zasto e zalepeno za spalnata i lazi do nego ko ke stigne se faka i se isprava sam.Sekade kaj sto ima da se fati se isprava a koga lazi probuva da se ispravi ama mu klapnuva gazeto.Ama zatoa kicma ne boli site od patkanje nema sansa da sedi sedi samo koga jade inace vristi se dodeka ne go spustime da patka
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28621
Registration date : 2008-10-12

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.05.09 23:50

lele Mimi ist slucaj i kaj nas,voopsto ne saka da si posedi malku da si igra so igrackite,samo saka da faka se i sesto,da ja patkas saka mn. da odi i togas e najsrekna,ama nas kicmite vise ne bolat:)))sedi samo koga pie togas mislam e najmirna pa i koga jade samo nesto mrda se vrti levo-desno,mnogu e aktivna preku den ne zastanuva,pa zatoa jas navecer samo sto ke ja stavam glavata na pernica zaspivam
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28540
Registration date : 2009-01-04

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.05.09 23:56

E zlatna jas si znam koga jade sedi a ne e miren preta i so race i so noze.Koga spie seta niz krevetce cela nok sum na strek da ne se udri.Ama takov e od koga se rodi nema zastanuvanje hiperaktiven e.Zatoa e i ko maneken site se fakaat za glava koga ke vidat kolku jade a slabicok e.Malku sum offtopik ke mi izvinite.
Inace se mislev za dubalce ama mi e strav zasto neznae poleka se plasam da ne mi se prevrti.A i saka mn da planinari koga stoi na trosed i se drzi za naslonjacot so nozete se kacuva nagore da vidi sto ima pozadi.
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28392
Registration date : 2008-11-26

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty09.06.09 11:22

Bojana od pred 2 nedeli pocna da se isprava i da stoi, znaci samo sto napravi 8 meseci. I sega stom najde nesto da se fati, odma saka da se ispravi.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-12

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty11.06.09 12:13

I Nikodim veke pocnuva da izrazuva goooolema zelba za odebnje epten patka odnosno odi so pridrzuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28999
Registration date : 2008-11-14

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty11.07.09 13:28

И Илина оди со придржување и тоа сака со една рака, ама нема рамнотежа, па понекогаш прави пируети Smile А не сака да лази и по цел ден одиме, ако ја седнам или ја држам во скут тоа трае по неколку минути и бара да оди. Половинава ми знае....
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28954
Registration date : 2008-12-07

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty11.07.09 18:38

A nie pa uste ne sakame da odime. Vo dubak "trca" ama ne stanata tuku si sedi i si se turka so nodzinjata Smile, koga ke ja sednam (ako ima nesto za sto da se dofati) odma stanuva ama ne saka da pravi cekori. Ama ke bide ... poleka.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
maskoe
Прваче
Прваче
maskoe


Female
Број на мислења : 161
Age : 40
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 28466
Registration date : 2008-10-13

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty12.07.09 11:23

Aleksej ima 8 mes.,a seuste ne skoka.Po preporaka na dr.Vidoevski go stavame vo dubak so kocnici.Ako mu go otkocam se butka (siba).Ako go stavam da stoi vo krevetce drzejki se za ogradicata stoi bez problem,ama sam suste nemoze da se podigne.Aima golema zelba da zastane.Samo grebe po se sto ke najde pred nego so cel da se podigne.A i ne lazi.Mislam deka nema ni da lazi on,bidejki polozbata na mese ic ne ja saka uste od bebe.
Вратете се на почетокот Go down
dina
Прваче
Прваче
dina


Female
Број на мислења : 205
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 28435
Registration date : 2008-10-27

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty27.07.09 14:47

Марко почна самостално да седи на 5,5 месеци а од тогаш го стававме и во дубак, а на 6 месеци почна веке самостално да се исправа на нозе. сега има 7 месеци и полека почнува да заодува а некао е многу рано. бевме на ортопед и докторката ми рече дека детето има развиени моторни функции и да очекуваме негде на 8 до 8,5 месеци самостално да оди. а инаку почна да лази на смао 5 месеци.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29603
Registration date : 2008-05-09

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.07.09 9:57

Ивана прооде пред една недела, многу ми е интересна. Инаку имаме ланец за проодување од нук, ептен сум задоволна, спас за кичмата, само што за користење детето треба да има рамнотежа. Не само што прооде тука и почна да лази истовремено. flower

Во дубало беше многу краток период, а ја паткаме од пред 9 месеци.
Многу сум срекна.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28999
Registration date : 2008-11-14

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.07.09 13:48

Bravo za Ivana. Zlato malo, guski za nea. Edvaj cekam Ilina da proodi. I taa patka i odi ako ja drzis za edna raka, ne saka da i gi drzime dvete race. Seuste ne lazi, ako ja legnam, odma si sednuva ili bara da ja krenam za da odi. Nie imame kaivcinja, ama ne mi se dopagaat i gi pravat ramencata crveni.
jas barav nesto vakvo Проодување кај децата - Page 4 4f0e_10
Kolku go zemavte lanecot? Sega ke pobaram po netov da vidam kako izgleda, pa moze i nie ke zememe.
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28043
Registration date : 2009-04-12

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.07.09 13:53

Браво за Ивана,Матеј сеуште неоди.Лази и за едно раче да го држам може да оди ама проблемот е што оди на прсти па не е стабилен за сам да оди,а едвај чекам да прооди.
А ова на сликава баш ми се свиѓа,како што сака цело време да оди со ова ќе завршиме работа.
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27615
Registration date : 2009-04-27

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.07.09 14:11

bravo i od mene za ivana,kiki ima 9 meseci i uste ne lazi ,pa za prooduvanje ke pocekae malku ama mos i dvete raboti od ednas,zdravje,,,,,,kade moze da se najde kaisceto vo mk,vo koi prodavnici,i kolku cinat..pozz
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29603
Registration date : 2008-05-09

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty29.07.09 14:31

Od nuk e 950 den. Kozen e, a odozdoloa e oblozen so meko nesto, ne i pravi nisto crveno ni na ramenca ni nigde. Epten sum zadovolna.
Fala na site, pa zdravje i vasite decinja sto pobrzo da proodat.
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28795
Registration date : 2008-10-02

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Koga proodea vasite deca?   Проодување кај децата - Page 4 Empty30.07.09 22:32

Sakam da gi slusnam vasite iskustva okolu prooduvanjeto.Kerka mi ima 14 meseci,uste ne odi samostojno,a veke 2 mes se drzi samo za 1 prst i trca.Ednas,pred 15tina dena se pusti sama i odese mn stabilno i trcase.Toa traese samo eden den i tolku,pak odi za raka i doma po mebelot,koga ja vikame da dojde na kaj nas,ne saka.Ja nosev na ortoped koj kazuva deka se e vo red.Kakvi se vasite iskustva?
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28385
Registration date : 2008-11-29

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty30.07.09 22:47

Emi, mislam deka ima tema za prooduvanje na decata, aj citni gi iskustvata tamu...mozebi ke dojdes do nekoj odgovor

Vsusnost i nie go imame istiot problem, ako moze da se kaze deka e problem, odi za edna raka dolog vreme, a nikako da se pusti. Vo tekot na denot znae po nekolku cekorcinja da napravi ako ja pustame eden kon drug ama toa ne trae dolgo, prestanuva i pak saka za edna raka ili eden prst. A isto taka mnogu brza. Na ortoped na site kontroli bese vo red.

https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f55/topic-t921.htm?highlight=%ef%f0%ee%ee%e4%f3%e2%e0%9c%e5
Вратете се на почетокот Go down
Milena
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 6
Age : 42
Локација : kavadarci
Поени : 27362
Registration date : 2009-05-15

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty30.07.09 22:47

Site prooduvaat razlicno ,Sinceto kaj mene proode na 8 ipol meseci ,megutoa i jas i mm go drzevme na noginja od 6 i go patkavme konstantno taka da lesno se pusti sam.
Vnukami isto kako kaj tebe 15 meseci i uste samo za race da ja drzis odi i lazi.Nie se slozivme da ne go stavame vo duban pobrzo ke proodi .A vnuka mi Elena bese vo duban i jas milsma zatoa pokasno e proodena.
Moe mislenje ali sepak site se razlicni ,
Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28795
Registration date : 2008-10-02

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty30.07.09 22:51

Fala mn,a i kaj mene odese vo dubak i sega mn ja pazime,pogotovo starite,da ne padne i sl,odat po nea.Iako odamna odi samo so edna raka,sega brzo se pusti po mebelot da se faka i po zidot.
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28385
Registration date : 2008-11-29

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty30.07.09 22:53

Vidoevski znae da rece "site deca koi se zdravi i se e vo red, prooduvaat koga ke im cukne saatceto" Smile Zatoa ne se grizam mnogu, nekogas me nerviraat komentarite od tipot :"Zarem uste ne odi sama???", ama brzo gi ignoriram.
Вратете се на почетокот Go down
dina
Прваче
Прваче
dina


Female
Број на мислења : 205
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 28435
Registration date : 2008-10-27

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty31.07.09 14:17

Вистина е дека секое дете си е приказна за себе не само за проодувањето туку и за многу други работи, но сепак сметам дека дубаците ги успоруваат во проодувањето, ама и без нив не се може, еве кај на Марко си оди по табуретки и си лази а кога е во дубак само се бутка, и доста полесно му е така ама кога мора да се заврши некоја работа мора малку да ис поседи и во дубачето.
Вратете се на почетокот Go down
dina
Прваче
Прваче
dina


Female
Број на мислења : 205
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 28435
Registration date : 2008-10-27

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty01.08.09 19:16

Бубе напиша:
Bravo za Ivana. Zlato malo, guski za nea. Edvaj cekam Ilina da proodi. I taa patka i odi ako ja drzis za edna raka, ne saka da i gi drzime dvete race. Seuste ne lazi, ako ja legnam, odma si sednuva ili bara da ja krenam za da odi. Nie imame kaivcinja, ama ne mi se dopagaat i gi pravat ramencata crveni.
jas barav nesto vakvo Проодување кај децата - Page 4 4f0e_10
Kolku go zemavte lanecot? Sega ke pobaram po netov da vidam kako izgleda, pa moze i nie ke zememe.
bube isto vakvo kako na skikata ima vo biser gore od glavnite skali odma desno, ima nekoj niv bebe centar, a i cenata e dosta pristapna, samo 650 denari a mislam deka vrsi mnogu rabota, eve i nie zemavme za Marko. Ina;e odalkata e potpolno ista kako ovaa na slikava, duri i boite se isti.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 28999
Registration date : 2008-11-14

Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty03.08.09 12:36

Фала/ Попладне, ако работат, ќе одам да земам. Јас барав пред некој ден ама од другата страна на Бисер и немаше ништо слично.
А главните скали се надворешните, над Фреш?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Проодување кај децата - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проодување кај децата   Проодување кај децата - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Проодување кај децата
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бебиња-
Отиди до: