Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали би посвоиле дете?

Go down 
+30
kristina_b
mac@
Sandra
Kinky
hormonce
Ves
Mimi
desi
sonjamfk
georgina
Jovana's mom
Lili
aleksandra
beti 24
Irena Trajkovska
Lence
mama
biljanag
BaMbYnA
vecki
Lana
STAR *
Juni08_Andrea
sanja83
rich_bitch1
Alexandra
Big Sister
Goca
Cogswell
Emi
34 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-28

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty19.07.08 10:01

Lence напиша:
I jas bi sakala da posvojam, no mm ne e mnogu za toa. Ednas vaka vo muabet mu spomnav, zosto da ne si posvoime edno no od kaj nas (MK). Toj nesaka. Ne e mnogu za toa.

Lence edna moja prijatelka se omazi vo kanada,otkako otide tamu ciklusot i se poremeti i dolgo vreme nekoi 5-6god.ne i idese.Sakaa da si posvojat dete od tuka ,arno ama neznam koj minister tamu im rekol deka ako sakaat bolno dete ili cigance vo sekoe vreme ,odma moze da si zemat a za zdravo nasince trbalo da platat.e sega ona neznam kolku mu ponudila ,mislam 5000 dolari(ama nesum sigurna)i na ovoj mu bile malku i gi otkaci.

E ubavata rabota tuka e so vcera bev kaj majkai,mazot mi im go sreduvase nesto komp.i i vikam Bubce jas sum malku trudno i ona me guska i mi vika i nie sme malku trudni ;-) ,vcera se javila i kazala deka ostanala bremena.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29035
Registration date : 2008-07-02

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty26.07.08 19:32

Бидејќи долго време не останував бремена, покрај прегледите и медицинските опции,размислувавме и за посвојување, дури и се распрашувавме!
Навистина е ужасно тешко да се посвои дете кај нас, од Битолскиот дом! Прво нема деца за посвојување, зашто многу млади мајки ги оставаат децата, ама не потпишуваат дека се откажуваат, од нив! Друго, тие што се за посвојување се од непроверено потекло (на пр. татко странец, или од мировниот корпус, или сл. потоа дете од мајка што ја силувале, или со не добри здравствени резултати итн)!
И точно е тоа што сте напишале погоре, треба да се подмити и тоа дебело, па да се убрза процесот за посвојување на здраво бебе!
Инаку јас сум со убедување дека мајка се учи, а не се станува со раѓањето на бебето!
Има мн. примери кога парови што не успеале да имаат долго вр. свое , посвоиле, а потоа мајката останала бремена и си родиле и свое! Значи се е во главата!
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28770
Registration date : 2008-08-02

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty11.08.08 11:50

Навистина, за даможе да се даде на посвојување едно детенце треба да имаат потпишано и мајката и таткото (доколку се знае кој е татко). Многу мајки си ги оставаат децата во домот, но не потписуваат дека се откажуваат од него, а не го земаар да си го гледаат : Така многу деца остануваат заробени во таа правна замка и потпораснуваат и потоа никој не сака да ги посвои бидејќи сите сакаат бебиња. Така тие доживуваат полнолетство во домот. А да растиш толку години без никој свој сигурно е многу тешко. Јас бидејќи веќе имам свои две, кога би посвојувала би посвоила постаро детенце, некаде поголемко од 3 години, барем на едно да му го олеснам животот.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty12.08.08 14:49

im se voshituvam na tie sto posvojuvaat deca i gi podrzuvam. dobro e da im se dade sansa na decata da imaa ubav zivot , a ne da se vlecat po ulici i da stanuvaat razbojnici i red drugi raboti. bidejki podolgo vreme ne ostanuvav bremena mnogu razmisluvaav za toa. mnogu mi bese strav kakov roditel ke bidam i dali ke mozam na toa dete da mu dadam ljubov ,dobar i siguren zivot. no ete ostanav bremena go imam moeto sonce i na nego mu ja pruzam seta ljubov i se trudam da bidam dobar roditel i da ne mu fali nisto .stravot sto go imav iscezna i koga ke slusnam ti si dobra majka i dobro se grizis za deteto mi doagaat solzi na ocite. bi posvoilia dete i za nego bi se grizela isto kako za svoeto.
Вратете се на почетокот Go down
desi
Прваче
Прваче
desi


Female
Број на мислења : 356
Age : 40
Локација : veles
Поени : 28960
Registration date : 2008-06-26

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty12.08.08 18:45

nemam nisto protiv posvojuvanjeto,koga bi imala moznosti i bez razlika dali imam moe dete bi posvoila toa e ubavo a i bi spasila nekoe detence da ne raste po domovite bi mu pruzile familija ,dom i ljubov koja na takvite deca mislam deka najveke im nedostiga.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29035
Registration date : 2008-07-02

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty12.08.08 23:57

И се восхитувам на Анџелина Џоли!!! Ем си посвојува, ем си раѓа свои!
Тоа е хуманост, мајчинство, ама и стандард и средени услови за живот!
Далеку сме ние од тоа!
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28836
Registration date : 2008-08-01

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty20.08.08 14:41

Би посвоила кога не би можела да имам свое, зашто и за детето е убаво да расте во семејство, а и двајца партнери цел живот сами, некако ќе си здосадат еден на друг.
Имам во фамилијата неколку парови што усвоија дечиња. Дури едно од децата кога порасна не можеше да има свои, па усвои дете, ја продолжи традицијата.
А некои што ги знам се плашат од усвојување, најмногу од наследни болести, или аномалии.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty28.09.08 2:12

Uste od mala tolku sakav mali decinaj sto i vikav na majka mi aj da si go zememe ova , ona detence , koga ke videv malecki romcinja goli, bosi kako prosat.Koga bi mozela (finansiski) i pokraj svoi bi posvoila edno ili poveke.Tolku e zalno da stradaat za ljubov i griza. Mnogu me voodusevuvaat onie humani gestovi na slavnite koga doniraat za deca vo domovi, prifatilista i krizni podracja i se nadevam deka koga ima nekoj apel za doniranje pomos tie sredstva stignuvaat na vistinsko mesto a ne vo racete na nekoi manipulanti.
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28833
Registration date : 2008-08-31

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty28.09.08 2:17

Мојата тетка немаше 17 години деца и решија да посвојат.Си посвоија машко детенце кое сега толку наликува на нив,па само после 8 месеци тетка ми остана бремена,скоро пред климакс.Сега си имаат син и керќа.Господова работа,можеби треба да земеш,за да ти даде Господ !
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty28.09.08 11:08

Bi posvoila.
Nie 7 godini ne mozevme da imame deca, i jas bev, se rasprasav sto se e potrebno od dokumentacija za apliciranje, i pocnav poleka da pribiram.
Srekja,ni izleze in vitroto, pa si dobivme nase detence:).

Sega razmisluvam za hranitelstvo.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29261
Registration date : 2008-07-22

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty28.09.08 11:21

Во овие 5 години колку што се обидувавме да дојдеме до наше дете природно беше да почнеме да размислуваме и за посвојување и заклучивме дека дефинитивно би посвоиле.
Вратете се на почетокот Go down
mac@
Прваче
Прваче
mac@


Female
Број на мислења : 160
Age : 34
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 28746
Registration date : 2008-08-12

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty29.09.08 21:20

decata ne se krivi za grskite na roditelite i toa sto tie nemale um vo glavata,i niv im treba ljubov i griza i nekoj na kogo mozat da smetaat vo zivotot.i navistina ubava temava vi e.iako sum mlada bi sakala nekogas koga ke bidam mazena dokolku imam moznost da posvojam,zosto da ne.
Вратете се на почетокот Go down
kristina_b
Прваче
Прваче
kristina_b


Female
Број на мислења : 134
Age : 37
Локација : domaaaa
Расположение : :-)
Поени : 28567
Registration date : 2008-09-18

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty02.10.08 0:02

mnogu mi e zal za tie decina sto se ostaveni vo domovite sami bez majka tatko ljubov,zasluzuvaat site da bidat del od toplo semejstvo polno so ljubov.se sekavam uste koga bev mala eden kolega od tatkomi imaa posvoeno devojce koe bese kolku mene a posle toa posle 4 godini im se rodi nivno since.i pametam koga ke go prasaa koe dete go saka poveke bez dvoumene vikase kerkata(posvoenoto),velese taa nas ni donese radost vo kukata,taa nas ne predodi!i uste togas svativ deka ne mora dete da e tvoe za da go sakas najmnogu na svet.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28623
Registration date : 2008-09-14

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty20.10.08 23:01

дефинитивно да имам уште една соба во станшево би посвоила детенце. Премногу сум емотивна и кога слушам за тие дечиња ми доаѓа одма да одам и да земам. Сега моја следна цел е да им помогнам на дечињата од Дмир Хисар. Па толку ли е тешко да се купат 5 вреќи цемент и да им се направи дворот да можат да се движат со количките.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29170
Registration date : 2008-06-06

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty21.10.08 1:07

Premnogu obozavam deca i bi posvoila dokolku bi imala uslovi, iako imam moi.Ponekogas koga ke vidam nekoja ciganka kako go maltretira svoeto bebnce za da preku nego prosi pari, mi idi da i go grabnam od racete i da go izgledam:)
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty21.10.08 8:29

sonja colakova напиша:
дефинитивно да имам уште една соба во станшево би посвоила детенце. Премногу сум емотивна и кога слушам за тие дечиња ми доаѓа одма да одам и да земам. Сега моја следна цел е да им помогнам на дечињата од Дмир Хисар. Па толку ли е тешко да се купат 5 вреќи цемент и да им се направи дворот да можат да се движат со количките.
Uh, Sonja, kolku si vo pravo...
Vo Skopje imame iljadnici, ne stotici, tuku iljadnici bogatasi, koi sigurna sum deka mozat da doniraat barem po 50 evra, ima da se soberat ihaha pari. Ne samo da im se napravi dvorot, tuku da im se kupat novi krevetcinja, igracki, obleka, tv, dvd, kompjuteri, da im se renoviraat ili iskrecat domovite, da se popravat wc-njata... Zal mi e za niv, mnogu mi e zal:(
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29267
Registration date : 2008-05-13

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty11.12.09 21:47

Dali znae kakvi se procedurite za posvojuvanje na deca. Kolku vreme se ceka. Kade moze da se vidi za poveke informacii.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty11.12.09 22:33

Mimi напиша:

А некои што ги знам се плашат од усвојување, најмногу од наследни болести, или аномалии.

Мм е ваков пример. Зборевме пред некое време дали кога не би можеле да имаме деца би посвоиле, јас реков дека би сакала да посвојам, а тој нејќе да чуе.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28404
Registration date : 2009-01-27

Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty12.12.09 0:08

Lence напиша:
Dali znae kakvi se procedurite za posvojuvanje na deca. Kolku vreme se ceka. Kade moze da se vidi za poveke informacii.

Постапка за посвојување

Со посвојувањето се создаваат односи какви што настануваат со раѓањето (потполно посвојување) или само односи што постојат меѓу родители и деца (непотполно посвојување).
Каков однос ќе се создаде со посвојувањето зависи од волјата на посвоителот, на родителите на детето кое се посвојува, односно на неговиот старател и на самото дете ако е постаро од дванаесет години.

Само малолетно лице може да биде посвоено. Посвојувањето може да се заснова само ако е во согласност со најдобриот интерес на малолетникот.Посвојувањето се засновува пред Комисијата. Комисијата е составеа од пет члена именувани од министерот за труд и социјална политика. Посвоител може да биде лице кое е деловно способно, кое има лични својства за успешно вршење на родителските права и да не е постаро од 45 години.Посвоител може да биде лице најмалку 18 години постаро од посвоеникот. По исклучок, како посвоител може да се јави и лице кое е постаро од 45 години, но старосната граница меѓу посвоителот и посвоеникот не смее да биде поголема од 45 години. Брачни другари можат да се јават како посвоители ако еден од нив не ја надминува горната старосна граница. Не може да се посвои сродник во права линија ниту брат ниту сестра.

Лицето кое сака да посвои дете, поднесува барање потпишано од двата брачни другари до Комисијата за засновање на посвојување при Министерството за труд и социјална политика.

Кон барањето се приложуваат следниве документи:

  • државјанство;
  • извод од матичната книга на родените;
  • извод од матичната книга на венчаните;
  • лекарско уверение за здравстваната и психофизичката состојба на двајцата брачни другари;
  • уверение дека не се лишени од родителски права-од Суд;
  • уверение дека не се осудувани -од Суд;
  • уверение дека не ви е одземена деловната способност-од Суд;
  • уверение за материјалната состојба-од Управа за јавни приходи;
  • доказ за сопственост на стан;
  • потврда за степен на образование-фотокопија заверена кај нотар;
  • документ за месечните примања и други приходи со кои располагаат и
  • фотокопија на лична карта.


Доколку подносителите на барањето се странски државјани потребно е покрај овие документи да достават и социјален извештај од надлежната служба во кој треба да биде содржана и согласноста на земјата, соодветните лица да можат да посвојат дете од нашата земја.

Сите документи треба да се однесуваат на двата брачни другари и треба да бидат доставани во оригинал и со судски заверен превод.

Важноста на документите е една година.


http://www.mtsp.gov.mk/default.asp?ItemID=0C5D07BAB8FEBD4A817DB69A66AEB27F


ZeleniCka напиша:
Mimi напиша:

А некои што ги знам се плашат од усвојување, најмногу од наследни болести, или аномалии.

Мм е ваков пример. Зборевме пред некое време дали кога не би можеле да имаме деца би посвоиле, јас реков дека би сакала да посвојам, а тој нејќе да чуе.

Тоа не е нешто од што човек треба да се плаши, или во што може да биде сигурен.
Никој не знае што се се носи во гените, никој не е сигурен ни во себе, а камо ли во партнерот.

А плус скоро сите болести имаат генетски предиспозиции, па по таа логика никој од нас не
би требало да има деца, пошто сигурно нечија мајка е шеќераш, или кардиотап, или татко
има висок притисок, сколоност кон болести на бубрезите, карикирам...

Пре би рекла дека кај мажите суетата е најголема болест, нешто со што жените немаат
генерално проблем, а повеќето мажи успеваат да се изборат.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Sponsored content





Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали би посвоиле дете?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: