Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали би посвоиле дете?

Go down 
+30
kristina_b
mac@
Sandra
Kinky
hormonce
Ves
Mimi
desi
sonjamfk
georgina
Jovana's mom
Lili
aleksandra
beti 24
Irena Trajkovska
Lence
mama
biljanag
BaMbYnA
vecki
Lana
STAR *
Juni08_Andrea
sanja83
rich_bitch1
Alexandra
Big Sister
Goca
Cogswell
Emi
34 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty20.11.07 13:29

I pokraj toa sto imam svoe, bas bi sakala da posvojam detence....barem edno.........samo edinstveno sto se plasam kako bi me prifatilo odkako ke mu kazam deka e posvoeno??
Obicno vikaat ako imas svoe dete, toa sto e posvoeno nema da go gledas isto kako svoe, samo sto jas ne mislam taka.
Sto mislite za lugeto koi imaat posvoeno dete, i dali vie bi se odlucile na takov cekor?
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30075
Registration date : 2007-11-19

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty22.11.07 1:30

Ja mislim da je to prelep gest i definitivno bih to uradila. Volim da imam veliku porodicu (troje dece) ali i uzivam da budem trudna pa mislim da cu probati da jos dvoje rodim. Ako ne daj Boze ne mogu sigurno cu usvojiti.
Mislim da roditelj nije onaj ko dete rodi vec onaj ko ga podigne i sva usvojena deca koju ja znam ne cene manje svoje roditelje zato sto su ih usvojili vec ih naprotiv vise vole jer su bili toliko veliki ljudi da to ucine!
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30319
Registration date : 2007-11-16

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty22.11.07 23:27

Porano razmisluvav na ovaa tema mnogu cesto i sekogas so voodusevuvanje sum gledala na lugeto koi posvojuvaat deca.Dokolku se slucese da ne bi mozela da imav deca sigurno deka ke se odlucev na takov cekor,vaka iskreno mnogu raboti se poinakvi vo sekoj slucaj "golemi'se lugeto koi posvojuvaat deca posebno ako imaat svoi.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30308
Registration date : 2007-11-15

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty23.11.07 1:24

Otsekogas se prasuvav kako toa lugeto se resavaat da posvojat dete. Bidejki dolgo vreme se obiduvavme da imame svoe, pocnavme da razmisluvame i za toa. No ete bidna za sreka. Go dobivme Nikola.

Samo znam deka ne znaci ako go rodis deteto mozes da go sakas poveke od ona koe bi go posvoila. ljubovta kon decata se uci, ne se sozdava vo momentot koga go ragas deteto i prv pat go zdogleduvas.
koga ke pocne i toa da ti ja vozvraka ljubovta - togas uste poveke se zblizuvas so deteto i se jakne vrskata roditel - dete.
Вратете се на почетокот Go down
Alexandra
Почетник
Почетник
Alexandra


Female
Број на мислења : 39
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 30100
Registration date : 2007-11-14

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty06.12.07 18:05

Vo momentov nemam moznosti (finansiski,ne mi e seushte dogradena kukata i t.n.) za da posvojam dete,ama koga bi imala bi sakala da posvojam i da usrekam nekoe detence,bez razlika shto planiram ushte edno detence da rodam...se nadevam deka ke dojde eden takov den...
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30308
Registration date : 2007-12-29

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty07.05.08 16:42

da imam moznosti da,ama sega vo kakva situacija sme tesko za takvo nesto.alal da im e na tie parovi sto go pravat toa,a vekje si imaat svoi decinja.zalosno e kolku bebencija taka se ostaveni po domovite ,rastat bez ljubov,bez igracki ko ostanatite deca.ne mi e bre jasno kako uposte ima nekoj srce da gi ostavi vo dom.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty07.05.08 23:26

РБ има многу причини кои ги тераат родителите на таков чекор, не ги оправдувам но не им е лесно ни на нив.
Некогаш е можеби подобро да бидеш дете од дом посвоено од семејство кое може да ти пружи се сто треба одколку да растеш во неслога, кавги и со луге кои неможат да ти прижат љубов.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29589
Registration date : 2008-03-25

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty07.05.08 23:34

Јас сакам да си посвојам дете доколку немам свое, а и да имам ке посвојам доколку сум финансиски добра. Има примери каде некои кои ке си посвојат дете со тек на време детето ке си наликува на другите родители.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty07.05.08 23:38

sanja83 напиша:
Има примери каде некои кои ке си посвојат дете со тек на време детето ке си наликува на другите родители.

Сања во право си, оваа во многу случаеви е точно!!
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30044
Registration date : 2008-01-11

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty08.05.08 6:58

i jas bi sakala da mu pomognam na nekoe detence da ima topol i sreken dom ispolnet so ljubov.mnogu mi e zal za tie decinja.
poznavam decinja od dom koi se tolku ubavi i inteligentni.sum slusala i znam ziv primer koi posvoile pa posle toa gospod im dade i nivno bebe.mozi e nagrada od boga a mozi i togas se opusta i ne mislis na bebe pa taka polesno e i da ostane bremena.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty08.05.08 9:14

Зашто да не , ми проаѓале и тие мисли во глава, поготово па кога ги гледам оние ромчињна кој просат, слатки , мали убави и доста паметни за свои години, а голи и боси грев да те фати, ама да бидеме реални ретки се оние хумани луѓе кој можат да имаат свое дете и кој би направиле таков чекор.
Ама некогаш е подобро и тие деца да останат таму каде што се отколку да ги посвои некоја будала, може имате слушнато за девојче по име Добрила, од кај мене е, посвоена е и кога ја посвоила се било во ред со неа, ама од тепање по глава од страна на таткото девојчето се поремети, кога подпорасна ја злоуптребуваа машките од маало. Имаше и во весник пред неколку години дека некој дистрибутер на весници ја силувал и што ти уште не.
А има и друг случај каде пак детенцето е чувано ептен и има вистина во тоа дека со тек на време почнува да наликува на новите родители.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30308
Registration date : 2007-12-29

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty08.05.08 19:36

Emi напиша:
РБ има многу причини кои ги тераат родителите на таков чекор, не ги оправдувам но не им е лесно ни на нив.
Некогаш е можеби подобро да бидеш дете од дом посвоено од семејство кое може да ти пружи се сто треба одколку да растеш во неслога, кавги и со луге кои неможат да ти прижат љубов.

vo red e emi toa,ama ako se nestabilen par pa voopsto i netrebale da go napravat toa dete,denes barem postojat mn nacini na zastituvanje pri odnos.toa dete ne e krivo za nisto.i nekoe od niv ke ima srekja da bide posvoeno i dobro prifateno ama drugite ne.Drugite ke ostanat vo dom do 18 god i posle na ulica ako imat srekja ke se vrabotat ako ne ke lutaat ko zagubeni,ke zapadnat vo losi drustva i sl.ama dobro sepak sekoj ima pravo na svoe mislenje
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29773
Registration date : 2008-03-01

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty08.05.08 23:56

Ane напиша:


Samo znam deka ne znaci ako go rodis deteto mozes da go sakas poveke od ona koe bi go posvoila. ljubovta kon decata se uci, ne se sozdava vo momentot koga go ragas deteto i prv pat go zdogleduvas.
koga ke pocne i toa da ti ja vozvraka ljubovta - togas uste poveke se zblizuvas so deteto i se jakne vrskata roditel - dete.

Potpisuvam od zbor do zbor ,mnogu ubavo kazano.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30715
Registration date : 2008-05-05

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty09.05.08 0:04

imam tri no da mozam sekako deka bi posvoila zasto da ne mu se pruzi ljubov i na nekoe dete koe e ostaveno samo na sebe .nekoj ke si pravi kejf pa decata ke patat zasto ne im e po planot kako da se predmeti a ne zivo sustesto.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29311
Registration date : 2008-05-04

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty09.05.08 4:21

Nie imame i rodnini i prijateli sto imaat posvoeno
za rodninite-nemaa deca 12 godini i resija preku vladikata vo bitola da posvojat i posvoia devojce posle 6 meseci ostana taa bremena i nekogas ko razgovarame vika go sakam posvoenoto nekogas i poveke deka toa mi e inspiracija i mi donese sreka vo brakot i mir vo dusata
za prijatelite-nemaa deca 22 godini i na stari godini posvoia masko dete maskoto izgleda kret tatko mu se odnesuva k otatko mu i ko ide ide ko tatko mu seuste neznam dali mu kazaa deteto e sega 7 godini ama ne sum sigurna dali mu kazaa deka e posineto
Se slozuvam za posinuvanje i bi go napravila toj cekoj zavisi vo kakva situacija sum
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty11.05.08 23:09

rich_bitch1 напиша:

vo red e emi toa,ama ako se nestabilen par pa voopsto i netrebale da go napravat toa dete,denes barem postojat mn nacini na zastituvanje pri odnos.toa dete ne e krivo za nisto.i nekoe od niv ke ima srekja da bide posvoeno i dobro prifateno ama drugite ne.Drugite ke ostanat vo dom do 18 god i posle na ulica ako imat srekja ke se vrabotat ako ne ke lutaat ko zagubeni,ke zapadnat vo losi drustva i sl.ama dobro sepak sekoj ima pravo na svoe mislenje

те потпишувам од прв до последен збор, но зборувам за деца кои растат во многу лоши услови, татко кој пие и малтретира и жена и деца, такви деца треба да се одземаат и сместуваат во дом, јас имам колешки две кои одкако наполнија 18 се вработија во Тинекс и не се само они две таа година многу се вработија кај нас, девојките се одлични, весели, дружељубиви, еве едната е сега бремена ке се мажи, незнам ама некогаш е подобро да раснеч во дом одколку да патиш во сопственото семејство.
А за ова да западнат во лошо друштво е па зар неможе да се случи на секого, неможе да се препише тоа само за тие деца.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30492
Registration date : 2008-01-27

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty19.06.08 12:05

се надевам дека ке имаме и друго детенце и нема да има потреба да посвоиме
немам против ништо -таков чекор бара добро преиспитување на целата ситуација во домот

сум за да им се каже уште како мали дека се посвоени а не возрасни мислам дека така повеќе ке согледаат дека им се пружа љубов како на сопствено дете
ако имаат можност да ги дознаат-запознаат нивните родители би им дозволила сепак крвта вода не е

интересно е што знам за два случаја каде за кратко време по посвојувањето си добија по нормаен пат детенце!
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29415
Registration date : 2008-06-14

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty22.06.08 15:03

јас сум за посвојување. Не гледам ништо лошо во тоа. Без разлика дали веке парот има деца или не. Кого би имала услови и можности и јас би си посвоила!
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Прваче
Прваче
Lence


Female
Број на мислења : 125
Age : 52
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 29272
Registration date : 2008-05-13

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty22.06.08 17:02

I jas bi sakala da posvojam, no mm ne e mnogu za toa. Ednas vaka vo muabet mu spomnav, zosto da ne si posvoime edno no od kaj nas (MK). Toj nesaka. Ne e mnogu za toa.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29415
Registration date : 2008-06-14

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty22.06.08 17:05

пред да останам трудна го прашав сопругот, не дај боже ако не можеме да имаме деца, дали би сакал да посвоиме. Тој ми рече дека не гледа ништо лошо во тоа!
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29311
Registration date : 2008-05-04

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty23.06.08 2:03

jas ko ke vidam nekoe slatko bebence stalno vikam vakvo sakam za domce da si zememe on vikaprvo ke probame ako ne ke si zmeme e sega dali se sali ili ne neznam :tup:
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29011
Registration date : 2008-06-20

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty02.07.08 11:32

Доколку неможам да родам, секако ќе посвојам, па смислата на бракот се децата, а и впрочем тоа е едно хумано и благородно дело да се изведе еден живот на вистинскиот пат.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29033
Registration date : 2008-07-07

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty18.07.08 17:07

на мажот ми тетка му не можела да остане бремена 10 год, и си посвоиа дете, они живеат во Горни Милановац, Србија. Но кога го земаа беше бебе и од 3 години го носеа секоја неделаа на психолог за да му кажат му кажуваа како што растеше постепено, и сега немаат проблем . Кога тетка ми ке каже дека може да ја виде биолошката мајка таа вели дека има само една мајка и татко. Девојчето е 17 години и вели вие сте ме пораснале сакале чувале а таа не ме сакала и јас не ја сакам супер се сложуваат
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty18.07.08 23:23

Мајка не си само ако го родиш, мајка е многу повеќе
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 38
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29160
Registration date : 2008-06-09

Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty19.07.08 0:24

jas ne znam dali bi posvoila dete sekogas im se voshituvam na zenite koi imaat posvoeno dokolku bi imala uslov da posvojam bi posvoila bebce kolku moze pomalecko
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали би посвоиле дете? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали би посвоиле дете?   Дали би посвоиле дете? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали би посвоиле дете?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: