Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Поминат термин за породување

Go down 
+97
Renata ch
adi
Nebo
Zvezdicka
biljana_m
ma-ja
okce
eli
tweety
Mimi Petreska
Ves
Gabi*
Sanja ss
natali
Milo
Mami4ka
Dragana
Biljana
Sara
Mirka
Dara
Julijana87
karolina
D-r Lidija Pazdrijan
Mila87
JaNiTa
Diana
Tifani
marina_daniel
pepa
obicna
CaciCko
lila_mk
kara
Kikic
Lili
kavadarcanka
winnie the pooh
Sun
mama viki
mina (hihi)
Rozetka
Pipolino
mami29
verce
anetapp
sonja colakova
Pravnicka28
Sister
mis
marijajovanova
dzi-dzi
dulce
Kinky
marina_m
avanturistka
hormonce
Sanja_Ivana
mirecv
bibe85
MamaMaja
lela
Ilince
bubamara
vecki
v.violeta
Berta
anegor
Mama Ane
mamazako
sonjamfk
Maja
sneze
danielaval
BubeM
Nate_David
vdovica
magi
beti 24
BaMbYnA
Emilija
Maja0501
Juni08_Andrea
Emi
biljanag
Goca
aleksandra
sanja83
betavitevit
STAR *
sashka26
vesna velkova
rich_bitch1
Lana
Freya
eva
TINCE
101 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next
АвторПорака
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30064
Registration date : 2008-01-11

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty25.07.08 4:47

Maja0501 ti posakuvam lesen i brz poragaj i da si dobies zdravo pravo i sladko bebence.pred da se porodam mozi pred 1 -2 nedeli mi padna toj cep ,toa izgledase kako belo pranje samo gusto leplivo kako topce mi izleze.e sum citala ako toj cep e rozev,poragajot mozi da bide za brzo a ako e svetla boja togas ne.mene mi bese svetla boja.a toa utro koga me fatija bolkite ,koga se brisev imav rozeva boja i do drugiot den se porodiv.a belo pranje sum nemala ali kako da mi tecese nekoja vodicka pa morav da nosam sekojdnevni vloski.
Вратете се на почетокот Go down
Maja0501
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 38
Локација : Stip
Поени : 28875
Registration date : 2008-07-20

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty25.07.08 23:43

Fala Juni, i jas nemam belo pranje meguto mi tece kako vodicka i kako sto velis maram da nosam sekojdnevni vloski. Inaku ocekuvam sin i veke so dusa cekam da se porodam. [/img]
Вратете се на почетокот Go down
TINCE
Прваче
Прваче
TINCE


Female
Број на мислења : 114
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : odlicno!
Поени : 29056
Registration date : 2008-06-27

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty27.07.08 12:57

Zdravo Maja!
Ti posakuvam da si rodis ubavo malo slatko bebence! ako veke ne si porodena, slusaj: jas ja prenosev Jana cela nedela i uste ne dobivav bolki, trebase da se porodam na 21.06 spored doktorot a spored mene okolu 25.06 a se porodiv na 29.06 i toa ne dobiv bolki tuku me zadrzaa zasto imav mnogu otoci i visok pritisok. inaku cepot mi padna vo cetvrtok, a jas se porodiv vo nedela ama bez bolki za otvaranje, so carski. Cepot izgledase kako temno kafeavo ligavo nesto ( sorry sto vaka ti objasnuvam) ! ic da ne se sekiras, jas od sekiracii si go dignav pritisokot, da znaes koga ke saka bebeto ke izleze a ti ke znaes sto se bolki. I mene mi doagaa takvi lazni, po cela nok ke me boli stomak kicma ... a sabajle stom ke se razdeni ke mi pomine.
Jana stana! pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty27.07.08 18:24

Изгледа преносувањето иде со имињата. И јас Јана ја надносев 2 недели и после морав да ги факам докторите за врат за да ме пораѓаат. Огромна бев ќе пукнев. Дури на мое барање сакав да излезам од болница да идам на приватно. На крај кога видоа дека сум озбилна уште истиот ден ме породија со провокации.

Никој од докторите не призна дека бебето беше надносено, само во доверба неонатинологот ни кажа. Дури не запишаа ништо во картон.

А да знаете што се може да се случи од надносување. Во најлош случај може да заврши со смрт и за бебето и за мајката. А нашиве си свиркаат, ако не се виткаш од болки не те погледнуваат...
Вратете се на почетокот Go down
Maja0501
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 38
Локација : Stip
Поени : 28875
Registration date : 2008-07-20

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty28.07.08 23:20

Zdravo devojki ne sum se porodila seuste ama mi dadoa uput za utre za carski pa bi trebalo utre da bide. Fala i pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28986
Registration date : 2008-06-26

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty28.07.08 23:25

ајде маја со среќа и со лесно да помине се во најдобар ред. :big hug: :napred devojko
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30064
Registration date : 2008-01-11

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty29.07.08 1:37

Maja ti isprakam najgolema sreka sto polesno i pobrzo se opravis od carskiot.Da si dobies edno zdravo pravo i mirno bebence.Ne se plasi jas pred 5 nedeli bev so carski i voopsto ne e strasno.ke vidis za kolku brzo vreme ke bides kako nova kako i da ne si so carski.Srekno!!!!!
A Mama ,ima li novi vesti od mama?da se nadevame deka si se olesnila i sega si go drzi nejzinoto since!!!
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty29.07.08 1:41

lesen poragaj i se najubavo se da e dobro ko sto rece juni carski i ko nova za gabe ne go vikaat carski Smile
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29195
Registration date : 2008-06-06

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty29.07.08 1:44

Maja ic ne se sekiraj, ke vidis deka se ke bide vo najdobar red a najbitnoto od toa e sto utre ke si go drzis bebceto v pregratki.So lesno neka ti e i da ni pises koga ke se vratis.Edna golema :big hug: do tebe
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29053
Registration date : 2008-07-07

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty29.07.08 9:14

напред маја да минете лесно ти и твоето бебче :big hug: :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29720
Registration date : 2008-01-28

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty29.07.08 9:18

Маја срцка , со лесно , што поскоро да ни се опоравиш и те чекаме на форумот.
Вратете се на почетокот Go down
Maja0501
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 38
Локација : Stip
Поени : 28875
Registration date : 2008-07-20

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty29.07.08 23:45

Fala Vi mnogu na site za podrskata megutoa nema uste nisto novo, otidov sabajlevo vo bolnica i me pregledaa 2 doktorki i kategoricni da na me pravat carski da pocekam uste nekoj den bidejki bilo podobro da go rodam prirodno. I od utre treba sekoe sabajle da odam vo bolnica na ctg. Jas iskreno sakam so carski i veke da ne se macam, mnogu mi e tesko bidejki jas sum mnogu sitna a deteto e veke 4 kg. Pozdrav do site. Cao
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28918
Registration date : 2008-08-12

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty30.08.08 12:34

Izminat termin jas si mislev deka kaj mene nema da se sluci toa zasto so dusa go cekam toj den.Ama ete i mene terminot mi bese na 28.08,a jas seuste nemam nitu lazni bolki,samo imam nekoj iscedok zoltenikav ova mi e prva bremenost i malku se plasam.
Вратете се на почетокот Go down
vdovica
Почетник
Почетник
vdovica


Female
Број на мислења : 49
Age : 55
Локација : Skopje
Поени : 28616
Registration date : 2008-09-10

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty10.09.08 17:39

Nemojte da se plasite od pominatiot termin zasto tocno nikogas ne se znae koga ste ostanale bremeni.Mene bi bese terminot da se porodam na 24 11 a se porodiv na 11 12 i rodiv zdrava i ubava princeza koja sega ima 14 godini. :geek:
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29139
Registration date : 2008-07-10

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty10.09.08 17:49

i na meme mi bese pominat terminot mi bese na 29 02 2008 a rodiv na 08 03 2008 t.e. po ubav poklon za denot na zenata ne mozev da dobijam.. na mm mu velam koga dojde da se vidime so mi kupi za 8-mi mi veli ete bebe ti naprajv s sakas fazla... i vo pravo bese imam preubavo i zdravo since
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty10.09.08 19:25

mene doktorkata na sekoja kontrola mi kazuvase razlicen termin,ednas veli na 19 ovoj mesec pa na 20,pa na 21 ni ona samata ne e sigorna koga ke bide
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29609
Registration date : 2008-03-25

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty10.09.08 19:31

РБ ич не му се секирај кога треба тогаш бебушот сам ќе си каже дека сака да излегува, а и докторката неможе со сигурност да го каже точниот датум....... ти биди трпелива и моментот ќе си дојде :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty11.09.08 10:13

РБ не можеш да не знаеш. Кога ќе фатат болки ќе бидеш сигурна. Нестрплива си и нормално е тоа. Ајде само со лесно и бистра глава Smile
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29024
Registration date : 2008-11-14

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty16.11.08 6:19

И јас се породив 10 дена после терминот и тоа со провокација, ми рекоа дека уште минимум една недела нема да сум се породела Поминат термин за породување - Page 2 94333 Инаку тие чепчињата има едно бело и едно розево-црвенкасто ми паднаа една недела пред да се породам... Поминат термин за породување - Page 2 635908 Така што се е индивидуално. Мене почнаа од 1 август да ми викаат дека секој момент може да се породам, а се породив дури на 30 август. :finger: Тој месец мислам дека цел интернет го прочитав и нервно ќе попуштев.... Поминат термин за породување - Page 2 412106 Значи, само без нервози, кога ќе биде ќе биде Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28379
Registration date : 2008-11-21

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty23.11.08 0:57

termin mi bese na 13 avgust a se porodiv na 21 septemvri a so vtorata bremenost terminot bese na30 avgust a se porodiv na 05 septemvri
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29069
Registration date : 2008-11-21

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty26.11.08 14:04

јас имав термин на 11 ноември па се породив на 28 и тоа закажан пороѓај ми беше зошто плодовата вода веќе се заматувала. Па почесто одете на прегледи тие денови во исчекување. И со лесно на сите што чекаат принова .
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29618
Registration date : 2008-04-14

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty26.11.08 14:14

Баш пред некој ден слушнав дека жени кои имале пократок менструален циклус (помалку од 28 дена), раѓале пред термин, а оние кои имале подолг (над 28 дена) ги носеле се до крајниот термин, па и некој ден повеќе. Што мислите за ова? Има ли вистина?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29563
Registration date : 2008-07-28

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty26.11.08 14:16

pa moze i da iam jas dobivav na 26 dena i se porodiv porano i toa bajagi vo 36 samo sto vlegov.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29069
Registration date : 2008-11-21

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty26.11.08 14:17

ПА да во мојот случај има и тоа вистина ( 33 дена)
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29195
Registration date : 2008-06-06

Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty26.11.08 14:18

Mislam deka toa nema vrska, jas dobivam na 28 dena pa vtorata kerka ja prenosev 2 nedeli
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Поминат термин за породување - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Поминат термин за породување   Поминат термин за породување - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Поминат термин за породување
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 14Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: