Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Игрите на вашите деца

Go down 
+34
nikolina008
Ance-J
Mama Ane
verce
Ilince
danielaval
sunshine
macush
sneze
Berta
Goca
marina_pp
Mimi
Misticia
vecki
Juni08_Andrea
mamalina
Ilinka Nikoloska
Lana
daniela
Emilija
monice
sonjamfk
mamicka Ana
vesna83
Freya
wisna
marija.talevska
Emi
rich_bitch1
sashka26
STAR *
biljanag
mamicka
38 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty15.10.08 11:35

Јован научи да го пушта DVD-то и цел ден имаме Noddy на репертоар. Може да ни пушти Златно Славејче или Тоше. Ако по грешка стави друго CD, вика "не, не" и одма го менува.
Инаку имаме еден куп колички и со коцките им правиме гаражи, па ги пакрираме. Плишаните играчки ги гушка и ги вика "Вава" (кучето лае така, па сите така се викаат).
Кога ѕвони телефонот фиксен или мобилен, прв трча да се јави, и вика "баба".
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Прваче
Прваче
marina_pp


Female
Број на мислења : 200
Age : 40
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 28890
Registration date : 2008-07-27

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty15.10.08 11:53

i Sara gi gleda fifi i nodi sama si gi pusta na dvd i po cel den gleda ,koga ke i se zdosadi si odi v decka i pocnuva so igrackite ,gi zaspivame kuklite mu davame da jadat ,ima i kompijuter i so nego si igrame prodavacki,so telefonot vika taksi,ama sama ne i se igra mora i mama da bidi so neze.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty15.10.08 16:18

Јана најповеќе сака да си ги разгледува сликовниците и да си ги раскажува сама според сликите,секоја прикаска си ја почнува со *Еден ден.....* ,потоа, многу сака да бои со секакви боици дрвени,фломастери,водни,сака да си лепиме сликички мама режи сликички од стари детски списанија или детски украсни хартии а таа му става лепило,од оние лепила што се како во лабела(ама објаснив) и потоа ги лепиме на блокчиња,сака да ги успива плишаните куклички,има едно големе бебе-кукла и тоа си го вози во детската количка го шетала низ парк,па пазарат инт.а кога е топло и сме надвор најмногу сака да игра со песок,да прави замок и торти.......во последно време знае да се заигра и поголем и е репертоарот со игри,за разлика од предходно кога беше помала и играше само тоа мама што ќе и кажи,додуша и сега претежно сака зедно да си играме но малку повеќе разбира дека кога Јана си игра сама во соба мама треба да среди некоја работа.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty15.10.08 20:45

Misticia напиша:

смешна е сега и проодува и прозборува а јас морам на работа страшно ми недостига кога ќе ја оставам

и мене исто Neutral
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty17.10.08 12:45

дали се дружат (цепки звучи, ама незнам како да пишам поинаку) вашите деца со децата од градинка. дали ги пуштате таму кај нив дома, дали тие ви доаѓаат дома, дали имате имате контакти со мајките/татковците.
сакам да си игра Марко со децата од градинка, ама незнам да не е рано. и незнам како да ги поканам тие деца (сем на роденден кој и онанака го праиме во игротека) да си поиграат дома.
или им е рано?!?!?!
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty17.10.08 12:50

Во последно време атракција му се коли и џипови си ги вози по под , брчи, или разгледува сликовница со живони и учиме што е што. Пробуваме да се научиме да пројме до 5 убаво. На англиски му ја кажувам азбуката со пеење и слуша внимателно. Знае и да си седне на кревет да се загледа у тв и да почне да си пее нешто. Има коцки сака да ги расфрла низ соба и си прај некои фигури. Сега е у фаза кога прашува некои раб. и знае да бомбардира со прашања од типот кај е овој кај е оној , што ќе му купи кога ќе дојде од работа и сл.
Од ден на ден е се поинтересен.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty18.10.08 9:39

mamicka Ana напиша:
дали се дружат (цепки звучи, ама незнам како да пишам поинаку) вашите деца со децата од градинка. дали ги пуштате таму кај нив дома, дали тие ви доаѓаат дома, дали имате имате контакти со мајките/татковците.
сакам да си игра Марко со децата од градинка, ама незнам да не е рано. и незнам како да ги поканам тие деца (сем на роденден кој и онанака го праиме во игротека) да си поиграат дома.
или им е рано?!?!?!

И мене ова многу ме интересира и баш сакав да ве прашам. Кога јас одев во градинка, а подоцна и сестра ми си имав најдобра другарка со која си играв по цел ден и на крајот кога не земаа родителите еден ден не земаше мајка ми а другиот мајка и за да продолжиме со играње и дома. можеби затоа мене ми е нормално и Дамјан да си најде некое такво другарче и често го прашувам дали би сакал неговиот другар Петар од градинка да дојде кај нас дома и да си играат, ама овој ко да не е баш многу воодушевен. Незнам зошто, можеби ке сака понатака, па со нив се знае само 2 месеца
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty18.10.08 23:14

Стар Адријан е нависитна бистро и паметно детенце, љубопитен на мама хехехехехехехе срцка мала

п.с мамичка ана и мамичка имате ист аватар ме збунивте
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty21.10.08 15:09

mamicka, ete i decata ni se ista vozrast i dvete si imame ista muka :-)
ama ne sme bas blisku za zziveenje, za da si poigraat Marko i Damjan:-))
Вратете се на почетокот Go down
Berta
Прваче
Прваче
Berta


Female
Број на мислења : 168
Age : 56
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 28496
Registration date : 2008-10-10

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty21.10.08 15:36

Se e interesno ova sto go procitav,ama se nekako si mislam deka
premnogu ocekuvate od vasite deca.Pocekajte malku,vasite deca sigurno se uste i vo
gakicki se mockaat ,a vie sakate da vnimavaat toa sto im citate ili
pokazuvate.Ima vreme za se ,ostavete gi decata, deca da si bidat,a ne
uste pred prooduvanje sakate enciklopedii da vi citaat.Decata kako rastat ,samite ke si pokazat interes .Vie treba samo da bidete malku strplivi i da ne forsirate.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty22.10.08 9:03

se slozuvam so berta. popolno e vo pravo.nikogas ne treba da gi forsirame decata vo nisto.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty24.10.08 10:28

апсолутно се сложувам дека форсирање не е добро и не сакам да научи Марко да свири виолина на 3 години и да знае 4 јазика на 5 години.
ама мислам дека ако на дете му се даваат дедуктивни играчки тоа ќе размислува во таа насока. ако му се дадат само коли неможа детето да мисли на возови?! ме разбирате нели? а и со сила џабе, не бива.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty07.11.08 8:30

ринге ринге јајааааа

ова ни е сега најубаво за играње, а најсмешна е кога треба да чучне хихихиихиххихи
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty11.11.08 21:52

Следните активности помагаат при развивање на моторните вештини на вашето дете:

Полнење и празнење
Празнење на
содржината од одреден предмет е лесно, но потребно е да му покажете на
бебето дека и полнењето на предметот е исто толку интересно. (Полнење
на кофичка со песок, враќање на играчки во кутија итн.) Полнењето на
предметите бара многу поголема прецизност отколку празнењето.
- Облекување и соблекување
Овозможете
му на детето да си игра окопчување и закопчување со поголеми копчиња,
малите копчиња на куклите нема да му помогнат, напротив може само да го
изиритираат бидејки се премали за да се учи со нив. Облекување на
панталони со ласти исто така е добра вежба.
- Цртање и чкртање
Помеѓу 12 и 18
месеци вашето бебе веројатно ќе проба да “пишува” до 24 месец можно е и
да нацрта прави вертикални и хоризонтални линии, па дури и круг.
Охрабрувајте ги овие негови обиди бидејки тие опфаќат голем број на
моторни вештини.
- Градење, сортирање и бесење
Градење
на коцките една врз друга или редење прстени на стапче, сортирање на
предмети по боја или форма, протнување на конец низ копчиња или кругови
се вештини важни за поттикнување на многу развојни елементи кај вашето
бебе.
- Моделирање и штипење
Овозможете му на вашето дете да си игра со пластелин или слично со
кои може да ја искаже својата имагинација. Покрај можноста да обликува
со сопствените рачиња дајте му и калапи со кои ќе може да создава
различни облици
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty20.11.08 11:36

emi

epten si vo pravo, najverojatno se toa najdobrite igri sto se voedno i ucenje za decata. crtanje, gradenje (na pocetok samo rusenje, posle doaga faza na gradenje;)), sortiranje i boi (ima poveke takvi igri da se nabavat so shapes & colors), i protnuvanje (takva dobivme od stranstvo, kako monistri na konopce, ama golemi okolu 3 santimi, so ralzicni intenzivni boi i formi, krugce, kvadrat, mace, prasence i sl. i epten ni se pogodi, ja iznagravme)
ama plastelin ic na saka, saka da jas da pravam i da gleda, ama ne saka da go dopre, mi se valkaat racinjata:-))

onij mislam deka e dobar sto odi vo komplet so kalapi i masince za modeliranje,
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty20.11.08 11:41

toa bese do pred nekoe vreme, sega drugi se aktielni:

sem citanje, pisuvanje i boenje slikovnici i ckrtki po Rosicata:-)

1. memorija, seuste ne ja igrame po pravila, ama go interesira i saka da ja igra.
2. puzzles, vo poveke varijanti (ili obicni slagalici ili onie kako kocki), epten gi obozava (ete pobara dedo mraz toa da mu donese), ama da se od dobar karton i da ne se kinat lesno.
3. lego kocki i gradime, gradime, gradime do besvest....
4. links, taa ja najdovme vo ramstor, ama nesto poslabo ja igra.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty21.11.08 16:12

марко има 2 години и не сака да си игра со играчки . се игра само со едно јастуче поточно го гризе цело време пошто му растат заби . , и гледа нон стоп реклами .Без телевизија неможе вришти до бесвест. како да го натерам да си игра со некоја играчка инаку е многу активен постојано трча и е на нозе..
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty21.11.08 16:18

Pa izmisli nekoja igra i igraj si i ti so nego,mozebi taka ke zaboravi na televizorot malku. Smile
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty22.11.08 1:20

sneze напиша:
марко има 2 години и не сака да си игра со играчки . се игра само со едно јастуче поточно го гризе цело време пошто му растат заби . , и гледа нон стоп реклами .Без телевизија неможе вришти до бесвест. како да го натерам да си игра со некоја играчка инаку е многу активен постојано трча и е на нозе..
isklucuvaj televizorot lazi go deka ne raboti
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty22.11.08 14:53

Ovoj period Damjan najmnogu saka da citame knigi, da crta (malku sam malku jas da mu crtam a on da mi kazuva sto saka), da pravi kuli od kocki i omilenata igrachka vekje podolgo vreme da vozi kolichki.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty25.11.08 10:53

sneze напиша:
марко има 2 години и не сака да си игра со играчки . се игра само со едно јастуче поточно го гризе цело време пошто му растат заби . , и гледа нон стоп реклами .Без телевизија неможе вришти до бесвест. како да го натерам да си игра со некоја играчка инаку е многу активен постојано трча и е на нозе..

кај нас телевизорот е исклучен стално и го пуштаме само да гледа нешто цртан/два или вести (наменски), ама затоа компјутерот сега сака да е вклучен.
се гасиме и викаме: леле расипано е да го носиме на мајстор (кај господин Искра- од Ноди цртанот:-))
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty25.11.08 19:54

Marija najmnogu si igra so kukli ido pred nekoe vreme go gledase nodi non stop od koga ke se vrati od gradinka a sega imame crtani so barbi non stop gi gleda ako e sloboden tv go vklucuva ili pak na kompjuterot gi gleda ne znam sto da napravam mnogu e zavisna od niv a ponekogas si igra i drugi igri boenje,slozuvalka no mnogu retko
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty25.11.08 20:05

Valentin obozava da si igra so traktori i so kocki.Ili odi na farma (svekor mi ima) i ora,see,prenesuva kravi i telinja ili pravi brodovi i kreveti so kocki.Znae i da gi zemi site lajci i tengerinja i togas koli prasinja i telinja ....Saka da sum tuka do nego koga si igra da me pras nesto da mu bidam jas mehanicar na negovite koli ama znae i sam da se zaigra
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty25.11.08 21:30

Mene ovde Hristijan mi e isklucok si igra ama retko,pocesto bega kaj mena na rabota po cel den.Igra igri ,pisuva crta ama se toa na kom.Sega fraerot zapocnal i na intrnet igri da igra .Sto da go pravam ako ne na kom togas doma crtani gleda Uzas.
Stefani najcesto so kukli si igra tata majka e gi hrani gi seta so kolicka gi zaspiva ,no cesto znae da brmci i vozi kamijon Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty26.11.08 9:03

Имаше еден период, гледајќи ја сестра му, да му каже на маж ми Тато игаме бабики Smile Маж ми полудуваше, ми вика вие 2 пешле ќе го направите. Инаку знае сам да се заигра, после роденденот доби еден куп колички и камиончиња па ќе си легне на тепих и си ги возиме. Е најубаво му е на компјутер да гледа кога мама си игра Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Игрите на вашите деца - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Игрите на вашите деца   Игрите на вашите деца - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Игрите на вашите деца
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: