Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Зошто ги кратиме имињата на децата?!

Go down 
+74
Nebo
Janicka
Dzena
Vale74
marina_daniel
Ana.b
Renata ch
adi
sminkerica
mamalina
Viki J.N.
butterfly
rainbow
kalinche70
Misticia
DijanaP
Pipolino
Pravnicka28
sunshine
kokice
maskoe
jasmina,mina
bjana
Goca
mirecv
anetapp
tanjasofija
BiljanaM
delfin76
kavadarcanka
Bela
Kikic
mama X
sofidavid
sneze
Mama Ane
MamaMaja
Simona's mom
Mimi22
winnie the pooh
Kitty
verce
Dragana
Sun
lidija29
Anjuska08
BubeM
Sister
Viktorija78
mama
KAJA
marina_m
rich_bitch1
avanturistka
Kinky
biljanag
Nate_David
bibe85
hajdi
Бети
Juni08_Andrea
Lili
sonjamfk
aneta
Lana
mamicka211
moja Ina
lola
STAR *
Alexandra
ZZ
Big Sister
Cogswell
Emi
78 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30099
Registration date : 2008-07-29

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty07.03.09 22:47

avanturistka напиша:
BiljanaMitkova напиша:
м.м се вика Ристе и сите го викаме Ице кај нас во Рад.а во другите градови се чудат.Воислав не го викам накратено пошто нема како а и не сакам
ima i za voislav skratenica VOJO flower
flower da,kako Vojdan moj koga ke go kazat Vojo kako svekor mi ili Vojce a nekoi i Vojkan
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28263
Registration date : 2008-11-26

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty16.03.09 12:58

Ние кога останав бремена се договоривме ако е машко јас бирам име, а ако е женско мм. Па излезе женско и мм одбра Ана. А и мене Ана ми е едно од омилените покрај, Мила и Сара. Па Ана неможат името да го кратат, ама несакам кога ја викаат Ане. знам дека е од милост ама не ми се допаѓа. Повеќе сакам Аничка, така и јас си ја викам Аничка-убавичка
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29579
Registration date : 2008-03-25

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty16.03.09 13:27

Мене не ми пречи ако го скратат името на Дамјан. Јас го викам со цело име ама знам дека кога ќе појде во школо другарите ќе му го скратат или ќе му дадат некој сосема друг надимак.
Една од учителките на Дамјан го вика Даме и он и вика "Јас не сум Даме јас сум Дамјан". Тоа јас не сум го учела ама него доста време му требаше за да си го научи името и сега не дозволува некој различно да го вика Smile
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28338
Registration date : 2008-12-03

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty16.03.09 13:47

И мојот е Дамјан и ме нервира кога некој ќе му рече Даме, ми се чини како за некое друго дете да се работи кога ќе кажат така, а не за моето!! Ама ајде уште не ги опоменувам, чекам да им текне!!
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28704
Registration date : 2009-02-01

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty16.03.09 14:04

nie filip ponekogas znaeme da go vikame pipo ama mnogu retko, komsivceto sin mi samo pipo go vika i ne se luti maliov Smile
a me nervira koa ke mu recat Fico be , zaq nikade e, on ne e kola hahaha
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30661
Registration date : 2008-11-06

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty16.03.09 14:08

Ние едно детенце Филип си го викаме Булу Smile
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Бруцош
Бруцош
DijanaP


Female
Број на мислења : 2515
Age : 33
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 27626
Registration date : 2009-08-23

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 11:24

Mene samo edno ne mi e jasno se vikam Dijana a site rodnini sto me znaat od kaj tatko mi i od kaj majka mi me vikaat NINA,a moite poznanici me vikaat po ime-ili nekoj nekoj znae da mi rece DIDE, DIKI-aj ovie nekako, ama moive od kaj go iskopale Nina od Dijana ne mi e jasno.A pa mi se smacuva uste poveke koga rodninite od kaj tatko mi(od veles e tatko mi) koga ke mi recat Nineeee ili Dijanceeeee,ko bozem nekoe mace vikaat.I pocnav da im vikam u posledno vreme deka jas ne sum Nina ama dzabe koga 18 godini nanazad lugeto si naviknale Nina da me vikaa i toa ti e.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29087
Registration date : 2008-08-31

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 11:34

е ајде де
Симона по дома почнаа да ми ја викаат Нона зошто кога ќе ја прашавме ти како се викаш се мачеше да рече Симона и излегуваше Нона
ама некако ги одвикнав, понекогаш ја викаме Мони, не ми пречи

а за мене Биби, Бици, Бики, Биле, Бибуш, уште имам не можам да се сетам.... битно секој различно ме вика hihi
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27179
Registration date : 2009-09-25

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 11:36

ќерката си ја викам Кика или Кики од Христина

синчето Иво од Иван

А користам многу и демунитиви,Ивче,Христинче,Ивченце ама тоа најчесто кога се мазиме
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Прваче
Прваче
rainbow


Female
Број на мислења : 340
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 27540
Registration date : 2009-05-30

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 12:23

мене цел живот ме викаат кика а искрено не ми е убаво а името си го сакам многу кристина ми е убаво име ама ете никој не ме вика така Neutral
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27179
Registration date : 2009-09-25

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 12:50

rainbow напиша:
мене цел живот ме викаат кика а искрено не ми е убаво а името си го сакам многу кристина ми е убаво име ама ете никој не ме вика така Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Icon_neutral

Баш ми жал ,ама на пример ние не ја викаме цел ден Кика или на телефон никој не ја бара така-тука мене ми е пократко и послатко .Ама гледај на поведрата страна,можеле да те викаат Тинче Smile))
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28048
Registration date : 2009-04-12

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 12:58

Многу се нервирам кога мајка ми и татко ми на Матеј му викаат Мацко,Маце.Знам дека е од милост ама јас несакам така јас си го крстив детето Матеј а не како они што го викаат,ама џабе и илјада пати речи им они што си знаат си знаат.А мене правилно име ми е Лиле а сите мислат дека правилно ми е Лилјана.Сите ме викаат Лиле само мајка ми ме вика и Лилушка,Лиленце. Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 790428
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 26982
Registration date : 2009-08-25

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 13:05

E jas zatoa im staviv na moite deca iminja shto ne mozat bash da se kratat i da se menuvaat a bashka i shto mn mi se dopagaat tie iminja a za kerka mi si imav i prichina kazuvav predhodno za toa
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Прваче
Прваче
rainbow


Female
Број на мислења : 340
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 27540
Registration date : 2009-05-30

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 16:43

kalinche70 напиша:
rainbow напиша:
мене цел живот ме викаат кика а искрено не ми е убаво а името си го сакам многу кристина ми е убаво име ама ете никој не ме вика така Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Icon_neutral

Баш ми жал ,ама на пример ние не ја викаме цел ден Кика или на телефон никој не ја бара така-тука мене ми е пократко и послатко .Ама гледај на поведрата страна,можеле да те викаат Тинче Smile))

kalinche еден под друг постот па изгледа како да се надоврзувам на тебе а за кика општо не дека ми е грдо туку кратењето на името ми е проблем зошто баш ми се допаѓа цело име.а тинче ми викаа домашните како мала а некогаш дури и кинче Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 73775 и многу ми беше смешно.арно што престанаа одамна така да ме викаат flower
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28821
Registration date : 2008-08-22

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.09.09 21:52

Lele luge,a jas sin mi Vladimir si go vikam Vlatce uste otkako e roden,a sega na uciliste drugarcinjata go vikaat Vlatko,i jas koga ke mu se obratam so Vlatce pred niv kako da se srami i mi vika mamo jas se vikam Vladimir,vikaj me taka.
Вратете се на почетокот Go down
sminkerica
Почетник
Почетник
sminkerica


Female
Број на мислења : 32
Age : 43
Локација : Demir Kapija
Расположение : super
Поени : 26585
Registration date : 2009-10-20

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty23.10.09 23:40

I jas mn se nerviram koga sin mi Hristijan go vikaat Kiko pred se zosto toj e so H a ne so K a i mrazam kratenki Na nekoi decinja duri i ne im se znaat vistinskite iminja zatoa sto gi vikame naskrateno Site gi popravam koga na sin mi mu se obrakaat so Kiko pa iskreno veke naucija pa retko koga ke slusnam da go vikaat taka
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27176
Registration date : 2009-08-31

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty23.10.09 23:49

Pa nie ponekogas samite si gi kratime iminjata ili na nasite deca ili na nasite najmili,ponekogas toa e od milost,ponekogas slucjnost.Vnuk mi koga ke go prasaat,kako se vikas(a se vika Mihael i nie site gi vikavme taka)toj vikase Mike ili Mika i nie pocnavme taka da mu se obrakame,taka sto moze i ne zabelezuvame na toa........
Вратете се на почетокот Go down
Renata ch
Почетник
Почетник
Renata ch


Female
Број на мислења : 61
Age : 36
Локација : Svajcarija
Расположение : Raspolozena i Pozitivna
Поени : 26438
Registration date : 2009-11-26

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty27.11.09 10:50

Jas mnogu mrazam Anastasija koga ja vikaat Ane. Ne sakam da se kratuvaat iminja.
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27898
Registration date : 2009-04-07

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty27.11.09 16:21

Moeto ime e Ana,no site me vikaat Ane-duri i na rabota.Naviknata sum,pa i mi e cudno koga nekogas nekoj ke mi vikne Ana.Ama od koza me vadi Ance-toa ne e kratenka od Ana,ima poveke bukvi,sega na nekoj moze milo mu zvuci,ama mene mi e odvratno
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28503
Registration date : 2009-01-16

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty27.11.09 16:44

i jas nesakam ic kratenki na iminja jas sum marina i sreka neka sto toa da se krati taka me vikaat site isto i mm ivica,iako nego znaat nekoj drugari da mu recat ico ama jas i najbliskite si go vikame ivica,taka i da daniel mnogu se mislevme za ime,jas sakav isto da nemoze da se krati t.e ete nekoj ke najde dani ke mu rece i jas od koza se vadam ,odma ke kazam ne e dani daniel e ! e sea ponatamu kako ke go vikaat drugarcinjata neznam moze ke ima nekoj nadimak ama bar nie bliskite i po doma ke si go vikame daniel
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27898
Registration date : 2009-04-07

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty27.11.09 17:20

Zaboraviv da napisam-mnogu me nerviraat slednive kratenki:
Marija-Mare,
Daniela-Dance,
Elizabeta-Beti,
Tolku ubavi imina,a tolku grdi kratenki
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27715
Registration date : 2009-06-16

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty28.11.09 1:27

Јас и мм на децата им ги дадовме овие имиња, прво ни се допагаа и второ кратки и јасни, нема кратеници нема менување на името. На почетокот свекрвами за Ана почна со Ане, ама јас од старт реагирав, и ретко кој сега ја вика Ане, дури понекогаш кога ке слушнам чудно ми звучи.
Вратете се на почетокот Go down
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27622
Registration date : 2009-04-26

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty28.11.09 1:42

И јас не сакам кратење на имиња. Кога се роди Михаил и кога им кажавме на сите како ќе се вика на моите другарки како да не им се допадна и од одма почнаа да го викаат Мики. Веднаш им кажав дека не ми се допаѓа таа кратенка затоа што името му е многу поубаво. Инаку јас од милост кога го гушкам, па и како бебе, па и сега си го викам Микичко, веројатно ми остана од тоа Мики ама само кога сум сама. Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Icon_flower
Ааа заборавив да пишам како и да го викаме ние, кога ќе порасне најверојатно другарчињата ќе го викаат Ламбе како што го викаат сите и мм Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 412106 по презимето.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty30.11.09 0:47

Milena - Nene Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Icon_neutral ona taka kazuva deka se vika pa taka ja vikaat site, ama mi e strav da ne i ostane toa Nene a ne mi se opaga bas
Вратете се на почетокот Go down
Janicka
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 102
Age : 45
Локација : Sk
Поени : 28278
Registration date : 2008-12-01

Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty05.12.09 23:18

Mene ic ne mi se dopagja kratenje na iminja i zatoa na kerka mi i dadovme kratko ime, a isto i moeto e kratko i ne mozat da me vikaat poinaku osven Ana
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Зошто ги кратиме имињата на децата?!
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: