Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Зошто ги кратиме имињата на децата?!

Go down 
+74
Nebo
Janicka
Dzena
Vale74
marina_daniel
Ana.b
Renata ch
adi
sminkerica
mamalina
Viki J.N.
butterfly
rainbow
kalinche70
Misticia
DijanaP
Pipolino
Pravnicka28
sunshine
kokice
maskoe
jasmina,mina
bjana
Goca
mirecv
anetapp
tanjasofija
BiljanaM
delfin76
kavadarcanka
Bela
Kikic
mama X
sofidavid
sneze
Mama Ane
MamaMaja
Simona's mom
Mimi22
winnie the pooh
Kitty
verce
Dragana
Sun
lidija29
Anjuska08
BubeM
Sister
Viktorija78
mama
KAJA
marina_m
rich_bitch1
avanturistka
Kinky
biljanag
Nate_David
bibe85
hajdi
Бети
Juni08_Andrea
Lili
sonjamfk
aneta
Lana
mamicka211
moja Ina
lola
STAR *
Alexandra
ZZ
Big Sister
Cogswell
Emi
78 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty19.11.07 14:52

Uzasno mi smeta koga Milena ke ja recat Lena :x
Kazuvam jas deka ona ne e Lena tuku Milena, ako sakav da bide Lena taka ke ja krstev.
Zasto na decata im stavame dolgi iminja kako Anastasija, Aleksandra, Katerina...........a potoa gi vikame Ana, Sandra ili Kate?????
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30070
Registration date : 2007-11-19

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty19.11.07 23:55

Jao isti slucaj i kod mene! Uzasno mi smeta kad Sofiyu zovu Sofi! Nisam je tako krstila i tacka! Al kako da ih ubedis? Ljudi to rade iz miloste uglavnom. Ja necu jer mi je ime koje sam joj dala prelepo i umiljato a kad hocu da joj tepam ja je zovem sreco, maco, misu, mazo...
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty19.11.07 23:57

Nemozes da dokazes na neke tetke i bake, ali ja ne cutim nego kazem ona nije Lena niti Milenka ona e MILENA.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30303
Registration date : 2007-11-15

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty20.11.07 1:13

mene me nervira koga ke mu recat na Nikola - Kole, Nikolce - ama bas me nerviraaaaaa!
Ja sakam da si go vikam Niko, Nidzo, Nikola, Nikica, Nikolica- prikolica.
a se slozuvam deka ne mozes da im naredis na rodninite kako da go vikaat.
mada kaj mene site bliski go vikaat Nikola. samo onie podalecnite vujni, tetki, strini (najcesto od kaj maz mi) go vikaat Kole ili Nikolce.-leleeeeeeeeeeeeeee se iznerivrav i sto go pisuvam.
P.S. Cogswell - ako imam cerku zvace se Sofi. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30070
Registration date : 2007-11-19

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty22.11.07 1:37

Super Ane! Kazi da je prelepo ime! Ja ga obozavam otkad mi se javio materinski instinkt (6-7god) pa sam i snaju ubedjivala da bratanice tako krsti. Hvala Bogu sto nije!
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30104
Registration date : 2007-11-14

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty22.11.07 22:57

sta znam,ja volim te skracenice imena..naseg Lazara zovemo Laza ili Laki,Doroteu -Dora ili Doda,a zvali smo je i coka jedno vreme,dok je bila bas beba..
a i ja sam Valentina i drago mi je da me niko ne zove po imenu,dugacko je ..
Вратете се на почетокот Go down
Alexandra
Почетник
Почетник
Alexandra


Female
Број на мислења : 39
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 30095
Registration date : 2007-11-14

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty25.11.07 17:56

Eeee zatoa,od taa prichina nie kerka mi ja krstivme Sara!!!
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty05.02.08 9:05

More aj kaj vas e pak poblaga varijanta, a mene kolku me nerviraat koka Adrijan ke go recat Adri ili Adzo mi ide da gi istepam site !!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30303
Registration date : 2007-11-15

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty05.02.08 13:40

heheheh - ej te zamisluvam Star* kako reagiras :mad:
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty05.02.08 14:53

sto ubavo ime si ima deteto, a oni go grubat
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30086
Registration date : 2007-11-14

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty05.02.08 16:15

Dobro be, so koj pamet...Adzo!!! :shoked: I da gi istepas sledniot pat STAR*
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29584
Registration date : 2008-02-24

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty13.03.08 16:22

E i jas sakav da i dadame na kerka mi kratko ime za da nemoze da se krati. Imavme dve alternativi mm sakase Ema a jas bev za Ena. I dvete mi se dopagaa taka da ne bese problem koe da se izberi. Prvoto ime koe ni go kaza kumata bese Georgina so toa sto sepak nie odlucuvavme. I bidejki sv.Gorgija im e kukna slava od kaj maz mi dogovorot ispadna ako togas se porodam da ja vikame Georgina. Nitu jas nitu mm ne se nadevavme deka bas togas ke se porodam. Cela nedela nemozev kerka mi da ja vikam po ime. Taa bese tolku mala a toa tolku dolgo. Si go skrativ na Ina i sega mi e najubavo ime. Inaku site ja vikaat ko sto sakaat mene ne mi smeta ama na mm da.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29190
Registration date : 2008-05-12

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty28.05.08 23:23

сум против за кратење на името,кога се роди Георгина и кој ќе ме прашаше како се вика и им се гледаше долго името ,па прашуваа, а како ја викате нагалено ,а јас и мм Георгина,и сега никој не и вика никако друго освен Георгина
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty28.05.08 23:27

Лана има кратко име ,ама јас од милост си го продолжувам па ја викам Ланичка ,Ланка,Ланче .....
кога ке му додадам на некое детенце „Че„ тоа е само од милост,знам дека грешам ама само ми изглегува од глава ne znam
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29584
Registration date : 2008-02-24

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty28.05.08 23:33

Lana напиша:
Лана има кратко име ,ама јас од милост си го продолжувам па ја викам Ланичка ,Ланка,Ланче .....
кога ке му додадам на некое детенце „Че„ тоа е само од милост,знам дека грешам ама само ми изглегува од глава ne znam
Еве потпис и од мене.
А керка ми и сама незнам како не ја викам веќе се некое ново име ми доаќа, ама тоа од милост
Вратете се на почетокот Go down
aneta
Прваче
Прваче
aneta


Female
Број на мислења : 128
Age : 39
Локација : na edno mesto so moeto srcence
Расположение : so vas e super
Поени : 28845
Registration date : 2008-07-18

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty21.07.08 5:20

Moeto pravilno ime e Aneta , a mene nikoj ne me vika ANETA site me vikaat ANE ! Majkami na pocetok se lutela i posle toa i taa taka pocnala da me vika ANESmile i mene ne mi smeta koga me vikaat ANE bas sakam koga me vikaat taka !
Ama koga jas ko kazuvam moeto ime stalno si go kazuvam ANETA ! :chat:
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty30.07.08 13:50

nie zato na naseto dete mu dadovme kratko ime marko samo da ne mu go menuvaat. na jatrvata decata se vikaat denica i aleksandar i ona mnogu se nervirase koga im gi menuvaa iminjata duri i na nas , a jas pocituvam koga nekoj ke kaze deka neke taka i zakon se podrzavam na toa no drugite ne ama toa ti e ne s esite isti.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-28

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty30.07.08 14:58

i jas planiram da stavam ime so nema da moze da se krati,ama ovie velesani i si dve bukvi ime da stais ke go izmenat.Eve drugarka mi ja krstija Lea kerka im i site ja vikaat sega Leicka!
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty31.07.08 4:58

Naseto ne e bas najkratko,Andrea i si ostanuva isto zasto i nemozi pokratko da se kaze.
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Почетник
Почетник
Бети


Female
Број на мислења : 95
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 28872
Registration date : 2008-07-16

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty31.07.08 9:30

Моето име е мноооогу долго Елизабета и никој никогаш не ми се обратил со цело име, сите ме викаат Бети дури и така се претставувам кога се запознавам со нови луѓе. Софија е сепак малку пократко од моето и не би ми пречело некој да ја вика Софи или Софче иако јас ја викам цело време Софија.
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Полуматурант
Полуматурант
hajdi


Female
Број на мислења : 522
Age : 38
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 28715
Registration date : 2008-08-16

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty23.09.08 13:46

aneta напиша:
Moeto pravilno ime e Aneta , a mene nikoj ne me vika ANETA site me vikaat ANE ! Majkami na pocetok se lutela i posle toa i taa taka pocnala da me vika ANESmile i mene ne mi smeta koga me vikaat ANE bas sakam koga me vikaat taka !
Ama koga jas ko kazuvam moeto ime stalno si go kazuvam ANETA ! :chat:


I jas se vikam Aneta, ama site me vikaat Ane, Ance, Ana, majka mi Ani. sega nekoj ko ke me vikne Aneta mislam deka mi e lut nesto hahaha. a najpoveke mrazam nekoj ko ke me vikne Aneto e togas zivcite v tavan mi se Smile
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28771
Registration date : 2008-08-16

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty23.09.08 15:00

моето име е Билјана но никој не ме вика така и воопшто не ми пречи кога ме викаат Бибе, Биле, или незнам како скратено, кога се претставувам го кажувам цело име Билјана, а кога некој ми се обраќа со цело име не го чувствувам за близок и ми е многу чудно бидејќи никој не ме вика така
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29114
Registration date : 2008-07-10

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty23.09.08 15:06

jas se vikam natasa i nikoj ne mi vika taka nate natke natic i ne mi smeta voopsto...a ubavo mi e koga nekoj ke mi rece natasa a koga ke mi vikne nataso znaci mi e nesto lut..
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty23.09.08 15:39

ivan mi go vikaat nagaleno ivcce
mene me vikaat bile i taka nekako se naviknav nesakam da me recce nekoj b i lj a n o toa mi zvuci nekako navredlivo
pravo ime mi e b i l j a n a
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty25.09.08 7:53

Eh, zasto gi kratat iminjata, pa od milost, zasto inace:). Ne veruvam deka nekoj go pravi toa za da go nagrdi deteto/imeto.
A ako e kratko ime, togas od milost go prodolzuvaat:-))
Nikako da ni se ugodi:).

Ne mozeme na cel svet da mu kazeme kako da im se obrakja na nasite deca. Tie eden den ke trgnat vo gradinka, pa vo skolo, i togas mozeme da kazeme "zbogum" na nasata zamisla da se izgovara sekogas celoto ime.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зошто ги кратиме имињата на децата?!   Зошто ги кратиме имињата на децата?! Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Зошто ги кратиме имињата на децата?!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: