Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?

Go down 
+15
Big Sister
sanja83
Mila87
Dzena
delfin76
marina_daniel
kalinche70
Kiki
saligrem
vecki
Kinky
nnatasa
radost
Sandra_Anja
MamaMaja
19 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28434
Registration date : 2009-01-27

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 13:39

Зборувам со една моја познаничка за заеднички пријатели кои добија бебенце со ИВФ.
И јас така возбудено и радосно коментирам дека многу убаво што добија бебе после толку време,
дека се пресреќни, и слично, дека бебето е многу убаво... и ми вели она дека сигурно им подметнале (!?!)
туѓ материјал, или сперматозоиди, или и нив и јајце клетка, само заради зимање пари, пошто они
двајцата се темни, а бебево скроз плаво и воопшто во ништо не личело на никој од нив.

Искрено и мене бебево не ми личи на нив, ама ете тоа не ми паднало на памет дека е возможно да се
поигра некој. Исто како што не барам по дифолт секое дете на кого личи.

А од друга страна, кога размислив, многу случаеви на доктори што оплодувале со своја сперма, што
правеле триста малверзации и тоа во земји каде тоа е поконтролирано од кај нас...

Не знам, се замислив ептен, пошто некако ми е бзв сето тоа, да ти подметне некој нешто, без да знаеш,
само за да ти ги земе парите. А искрена да бидам, воопшто не сум сигурна во ништо што се прави кај
нас, пошто и приватните и државните болници се во мањак за начин на однесување, почитување на
пациенти (тука мислам на почитавање на правото на тајност, личност и се останато)... така да вакво
нешто и не ми личи на невозможна работа... Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 365333
Ако договорот е таков, тогаш пеким, си знаеле луѓето и прифатиле тоа да биде така...

Плус размислувам и за тоа има ли воопшто и кој ја спроведува контролата и по државните, а уште повеќе
по приватните болници, клиники и ординации?


Што мислите вие, можно ли е да има вакви работи, и воопшто околу тоа?  Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29872
Registration date : 2008-07-14

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 13:46

MamaMaja напиша:
Не знам, се замислив ептен, пошто некако ми е бзв сето тоа, да ти подметне некој нешто, без да знаеш,
само за да ти ги земе парите. А искрена да бидам, воопшто не сум сигурна во ништо што се прави кај
нас, пошто и приватните и државните болници се во мањак за начин на однесување, почитување на
пациенти (тука мислам на почитавање на правото на тајност, личност и се останато)... така да вакво
нешто и не ми личи на невозможна работа... Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 365333
Ако договорот е таков, тогаш пеким, си знаеле луѓето и прифатиле тоа да биде така...


Mislam deka e vozmozno ova da se slucuva, iako ne e humano, ne e vo red. Ne znaes kakva genetika ima t.n. podmetnata sperma. Ama, pretpostavuvam i deka ima parovi sto se solgasuvaat na toa, samo za da si dobijat bebence. I toa e vo red, da znaat pa da si odlucat.
Zatoa, najubavo site mamicki prirodno da si zabremenat ako se moze.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28622
Registration date : 2008-10-11

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 13:48

Мене ми е слабо веројатно ова подметнување на туѓ материјал итакви слични „теории на заговор“, „неетичност“ и слично. Таквите случаи на „доктори-монструми“ се сепак ретки, повеќето луѓе имаат развиена морална свест.
Се случува дете од двајца темни родители да се светло, ако фамилијата има плави луѓе значи дека родителите се носители на такви рецесивни гени и детето може да се посветло од нив. Може да личи на некого од фамилијата и слично.
Можно е и да си зеле туѓ генетски материјал намерно.
Во секој случај детето си е нивно, тие си го гледаат, му се радуваат, се тресат над неговото здравје и слично. Без разлика како дошле до него (со секс во спална, со ИВФ, со посвојување итн,итн) тоа е нивно дете и точка. Нема замарање со подметнување, и останати глупости.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 13:48

uf... nisto ne e nevozmozno odnosno se e mozno...
samo edna druga rabota, koja od bolnicive kaj nas ima moznost da cuva jajce kletki za ponatamu da gi podmetnuva? glasno razmisluvam, ne ja znam postapkata za IVF...
pa i smerma da podmetnat, nel treba i taa da ja precistat... ili sto znam...
ako veke cuvaat takov materijal po bolnicive, togas e mnogu verojatno i podmetnuivanje a i gresenje, poslednovo pa ic ne bi me iznenadilo... tolku od nasiot profesionalizam...

ama ako na lugjeto ne im e gajle, i si go sakaat detet, sto e vazno na kogo lici... pogotovo za majkata, samoto toa sto go nosela vo stomak 9 meseci go pravi bebeto "Nejzino" ....

i ja edno vreme velev me izlagaa deka sum trudna i mi go tutnaa detevo, ama pak nema sansi, cela e na toj sto ja napravil... Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 15:01

Kako sto moze prirodno da se dobie plavo dete so plavi oci od crni roditeli so crni oci (jas sum toj slucaj), moze i so ivf, tuka nema vrska nacinot kako e napraveno tuku genetikata.
Mene dolgo vreme me mavase edna luda misla deka Aleksej ne e moj zasto mm i jas dvajcata sme plavi so svetli oci a on e smeg, temen, i ima kafeni oci, no bioloski i toa bilo vozmozno. Retko, no ne nevozmozno. Na denot koga se porodiv uste ne mi bese izlezena postelkata prvo sto go prasav lekarot bese zasto mi e deteto crno. Aleksej koga se rodi imase crna kosicka. Se zdrvi kutriot Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 71486 , shtama nastana vo rodilnata sala. Pocna da me ubeduva deka takvo nesto ni vo son da ne pomisulvam deka ni go zamenile genetskiot materijal (Alek e IVF bebe), i vistina kako pominuva vremeto kosata mu osvetluva, zalicuva na nas. Ama ete... jas nemase da se smiram ako ne si prasav Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 550889 .

Kaj nas ne postoi banka za sperma, mislam deka od Belgija ili Danska zimaa donatroska sperma za ivf. Embrionite ne znam kade gi cuvaat, na vremeto nas ni rekoa deka ke ne cini 800 i nesto evra za Eskimcinja, pa pretpostavuvam deka i niv gi transportiraat nekade nadvor, ne znam...
Takvata "zamena' ili podmetnuvanje moze da se sluci samo ako se poveke parovi vo isto veme da pravat IVF, pa go mesaat genetskiot materijal. Ne veruvam, duri sigurna sum deka kaj nas ne se pravi toa. Barem ne nesakajki Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 550889 . Se shalam, toa e opasen kriminal a nasite doktori se seuste pioneri vo asistiranoto oploduvanje i sigurno ne bi si dozvolile so takvi gluposti da si ja unistat karierata. Vo drzavava 2-3 gi imame asalni uste toa ni fali da ostaneme bez niv.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30740
Registration date : 2008-05-05

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 15:07

imam edni rodnini dvajcata se crni a detevo e sirenje na nikogo ne lici ,zabremeneta e po priroden pat e sega ako e taka ili ima nekoj gen od pra pra koleno ili kako sto vika ona si imala rabota so strujarot Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 133239
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27029
Registration date : 2009-10-30

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 15:18

nekako nevozmozno da im podmetnat vo toa bas neveruvam mislam deka nesmee klinikata. zatoa sto vednas moze da se napravi test da se opredeli civo e deteto
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29623
Registration date : 2008-05-15

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 15:20

mene mi e aposlutno neprifatlivo vakvo nesto, ne veruvam deka nekoj bi se osudil da napravi takva ludost
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27204
Registration date : 2009-09-25

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 15:33

другарка ми и мажот и се црни,односно таа е со црна коса и очи а тој е баш црн,дури и тенот му е таков,а двете деца му се плави со светло сини очи како скандинавци да се..ама двете баби се бели и генетиката си направила свое Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29213
Registration date : 2009-01-14

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:03

Moreee... koga jas ragjav, edna so mene vo soba vo cair, detevo neso krv mu vadele, ne razbrav zosto, no nokta, a znaete kolku se spie noke vo cair... dojde pedijatarot i i ja prasa dali e sigurna koi krvni grupi se taa i maz i... navodno detevo nemalo vrska ni so ednata ni so drugata krvna grupa... Ovaa,mlada zenicka... poveke veruvam deka ne znaela tocno da kaze koi krvni grupi se odkolku deka nesto muljala... se stapisa celata...

Inace, jas koga velam deka kerka mi lici na toj sto ja napravi, i ne e bas taka, taa celata lici na babata, odnosno na majkata na subjektot... licat majata i sinot, ama moevo dete e komplet na babata...
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:08

nnatasa напиша:
Inace, jas koga velam deka kerka mi lici na toj sto ja napravi, i ne e bas taka, taa celata lici na babata, odnosno na majkata na subjektot... licat majata i sinot, ama moevo dete e komplet na babata...
Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 69779 Ne si normalna zimi se, ke puknam od smeenje za "subjektot" Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 69779 Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 69779
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28528
Registration date : 2009-01-16

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:17

ne mi se veruva takvo nesto da pravat tuka iako ne se isklucuva i taa opcija veke se e mozno vo svetov pa i kaj nas(neli vo evropa ke odime)samo nemora odma na najlosoto da se misli,ima mnogu slucaevi i po priroden pat koga e napraveno bebeto da ne lici na roditelite da ima nekoj geni od baba dedo prababa itn.
primer tetka mi e nulta negativ a baba mi i dedo mi (nejzinite roditeli) se i dvajcata a pozitiv :)a definitivno nivna e baba mi ne svalerisuvala Smile ama ete toa e od prababa i krvna grupa
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29060
Registration date : 2009-02-13

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:20

jas mislev deka krvnite grupi se prenesuvaat od roditelite , sega me zbuni
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28434
Registration date : 2009-01-27

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:25

radost напиша:
Мене ми е слабо веројатно ова подметнување на туѓ материјал итакви слични „теории на заговор“, „неетичност“ и слично. Таквите случаи на „доктори-монструми“ се сепак ретки, повеќето луѓе имаат развиена морална свест.
Се случува дете од двајца темни родители да се светло, ако фамилијата има плави луѓе значи дека родителите се носители на такви рецесивни гени и детето може да се посветло од нив. Може да личи на некого од фамилијата и слично.
Можно е и да си зеле туѓ генетски материјал намерно.
Во секој случај детето си е нивно, тие си го гледаат, му се радуваат, се тресат над неговото здравје и слично. Без разлика како дошле до него (со секс во спална, со ИВФ, со посвојување итн,итн) тоа е нивно дете и точка. Нема замарање со подметнување, и останати глупости.

Ne se raboti za toa kao se patistata na nasleduvanje na boja na kosa i slicno.
Toa se zakoni na genetika i tuka se mozni mnogu kombinacii.
Deteto si e nivno, i ako ti napravat dete vo dogovor vakov ili takov, na ovoj ili onoj nacin, se toa e vo red.

Mene mnogu, mnogu poveke me zagrizuva ako nekoi raboti se rabotat bez znaenje na roditelite.
Deka nasite doktori imaat razvieno moralna svest vo toa sum najmalku sigurna, iskrena da bidam.

Zosto mislite deka kaj nas ne bi bilo mozno da pravat se i sesto?
Eve na primer, vo siromastijava vo koja se zivee, zosto mislite deka ne e vozmozno da plakaat za jajni
kletki i sperma na nekoi nesreknici, za da oplodat vo privatnite kliniki parovi sto imaat maka, a imaat i pari za IVF?

Toa ne e teorija na zagovor, tuku cist profit.

Pak ke kazam, kaj nas na drzavnite i na privatnite kliniki veke vo nisto da ne e siguren covek, pa so samoto
toa mi se motkaat vakvi retoricki prasanja niz glava cel den, inicirani so toj muabet, dodeka gotvam i se
maftam po doma.
Toa i me interesira koj i kako vodi kontrola?

Mene na primer vo drzavna, dodeka bev trudna i nosev holter za pritisok, mi gi smenija rezultatite od krv so nekoj na koj mu
otkazuvaat bubrezite, i koga gi odnesov rezultatite kaj doktorkata mi rece deka pod itno mora da me porodat (27. nedela mislam bev)
zasto postelkata otkazuva i veke ne go hrani i cuva bebeto...
Predhodniot den bev na ginekolog i go gledav Max kako mrtka, kako ubavo raste i slicno...

Se premrznav, placev cel den, vikav deka e greska, otidov vo labotorija dadov pak krv, itno mi gi napravija
rezultatite, seta sreka odlicni, i mi se izvinuvaa od tuka do vecnosta...
A da go zagubev bebeto od nervoza, a da me porodea, a da ova, a da ona...
Zatoa vo nikogo i nisto ne veruvam!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27647
Registration date : 2009-04-26

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:28

Искрено и јас неколку пати сум се замислила во врска со ова. Иако не сум била директно вклучена во вакво нешто сепак се плашам дека кај нас можеби не намерно уствари ајде СИГУРНО не намерно, кај нас како што се „организирани„ работиве и божем се е под конец се мислам на стварно некоја грешка и тоа од типот на помешување на материјалот, односно како што рече некој доколку се прават истовремено неколку ИВФ,па да се помешаат земените материјали сеисто дали јајце клетки или пак сперматозоиди. Само да се потсетиме колку пати за едно обично испитување на крвна слика или брис може да се испомешаат(односно личен пример резултат од гинеколог ми се јави д-рката ми кажува по телефон во петок попладне дека се сомнева на ХПВ, јас цел викенд полудувам од грижи, за во понеделник сабајле да ми каже ИЗВИНИ сум го помешала резултатот па не си само ти Анета..........!!!!!!!!!!???????? Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 412106 ).Зборот ми беше и јас како и Кинки би го прашала тоа исто Д-рот па макар што и после тоа прашање да си помисли тој за мене.


Последната промена е направена од Dzena на 03.12.09 16:30. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28528
Registration date : 2009-01-16

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:29

neznam kako ide so krvnite grupi ama znam mnogu takvi primeri na bliski luge sto so sigurnost moze da kazam deka ne pravele nesto na strana!a pocena zena od baba mi neznam taka da sigurno ima nekoe objasnuvanje za toa
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28434
Registration date : 2009-02-16

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:31

nnatasa напиша:
Moreee... koga jas ragjav, edna so mene vo soba vo cair, detevo neso krv mu vadele, ne razbrav zosto, no nokta, a znaete kolku se spie noke vo cair... dojde pedijatarot i i ja prasa dali e sigurna koi krvni grupi se taa i maz i... navodno detevo nemalo vrska ni so ednata ni so drugata krvna grupa... Ovaa,mlada zenicka... poveke veruvam deka ne znaela tocno da kaze koi krvni grupi se odkolku deka nesto muljala... se stapisa celata...

Не мора да значи дека детето мора да има крвна група како еден од родителите. Има цела табела како се мешат крвните групи.
Еве јас конкретно сум тој пример ..мајка ми и татко ми се А и В, а јас сум 0+.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29614
Registration date : 2008-03-25

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 16:34

Мислам дека се е можно, се прават грешки! Не верувам дека намерно би сакале да подменат туѓи јајце клетки и туѓа сперма, повеќе се сомневам дека можело да се направи некоја ненамерна грешка, во случај кога имаат многу гужва и во брзање и ненамерно да се случило тоа!
Сепак ако постои сомневање дали детето е нивно, можат да си проверат преку днк мислам!?!?!!
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty03.12.09 17:27

Moze, da, toa e lesno da e proveri. Ednas od shala mu predloziv na mm se fati za glava Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 71486 , vika - ma cie saka neka e jas sum go priznal i mene me vika tato Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 71486.
Nie koga pravevme IVF, ne ni se smeeja koga prasavme kolkava e verojatnosta od greska, t.e. ova za koe diskutirame. Lekarot ne odnese vo IVF laboratorijata i ni pokaza kade i kako se cuva genetskiot materijal, ni objasni detalno vo kakvi hranilista, od kade nabaveni itn. Uredno vo posebni kako mali fiokicki so ime i prezime na pacientot na sekoja od niv. Maksimalno se prezemeni merki za se da bide napraveno kako sto treba.
A ako nekoj saka namerno da zameni ili da "pozajmi" tug genetski materijal togas toa i ke go napravi, ne mu treba ime i prezime. Ama jas sum sigurna deka kaj nas ne se pravat takvi raboti.

I ne e isto da se zameni slucajno rezultat od bris, krv, rtg snimka... i da se zamenat embrioni, sto zborite be luge...
I mene po greska mi dadoa snimka od nekoj maz od beli drobovi mesto mojata mamografija, ama bea site snimki na kup pa lesno e da se utne vo imeto. Taka i site drugi rezultati se na kupce pa se slucuvaat nenamerni greski. Pogotovo na drzavno kaj sto obicno stojat na pultot na priemno pa koj kako doagja sam lista, bara, gi mesa.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28434
Registration date : 2009-01-27

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty04.12.09 15:26

Abe ono koga ke vidis milioni tatkovci sirum svetot cuvaat tugji deca
koi se zacnati sosema prirodno, ama ne so niv Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 69779

Nekade citav deka sekoe treto dete li bese, ne se sekavam, ne zivee
so svojot tatko, od ovie pricini...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30333
Registration date : 2007-11-15

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty05.12.09 12:09

Mila87 напиша:

Не мора да значи дека детето мора да има крвна група како еден од родителите. Има цела табела како се мешат крвните групи.
Еве јас конкретно сум тој пример ..мајка ми и татко ми се А и В, а јас сум 0+.

Krvnite grupi se nasleduvaat so dva gena edniot e skrien ili recesiven koj ne doaga do izraz, a drugiot e onoj dominantniot koj doaga izraz. Vo zavisnost koj gen e dominanten taa krvna grupa ja nosi deteto, covekot.
Pa taka A krvna grupa moze da se nasledi kako A/O (odnosno edniot gen da e A, a drugiot O) ili A/A (dvata gena se A), B krvna grupa kako B/O (edniot e B, a drugiot gen e O) ili B/B (dvata gena se B) , AB krvna grupa se nasleduva samo kako A/B (edniot gen e A, drugiot B), dodeka O samo kako O/O (dvata gena se O)
E sega zavisno do kakvo mesanje ke dojde na krvnite grupi, odnosno kako ja nosat roditelite, takva kombinacija ke ima deteto

na primer od roditeli so krvni grupi A (A/O) i B (B/O) moze da imate deca so krvni grupi A (A/O) ili B (B/O) potoa AB (A/B) ili O (O/O) itn...

Samo ako se dvajcata roditeli AB krvna grupa nikako ne moze da imaat dete so krvna grupa O i ako se dvajcata roditeli so krvna grupa O, vo nikoj slucaj nemozat da imaat deca so krvni grupi, A, B ili AB....

Istoto nasleduvanje vazi i za drugite osobini. Sekoja osobina se nasleduva so dva gena i vo zavisnost od toa koj gen e dominanten taa osobina ja nosi deteto.
Moze roditelite da se dvajcata rusokosi so sini oci, ama od razni kombinacii vo sebe da gi nosat genite od svoite predci i edniot t.e recesivniot gen kaj dvajcata da e na primer crna kosa i crni oci. pa koga ke imaat dete i ke dojde do kombinacija na tie geni deteto ke ima crna kosa i crni oci koi sekogas se nasleduvaat dominantno. itn.....


Последната промена е направена од Ane на 05.12.09 12:18. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty05.12.09 12:15

мислам дека кинки има право
да се случи грешка оставам 1% и помалку
сепак пред некоја година во чешка сменија цели бебиња на породилно каша и попара, а камо ли ембриони - секаде каде што има човек да работи до некој степен можна е и грешка
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30333
Registration date : 2007-11-15

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty05.12.09 12:26

Sto se odnesuva do temava - sekade mozno e da se slucat greski nisto ne e 100% bezbedno. Kako sto ne e sigurno ni deka dete napraveno po priroden pat koe lici na dvajcata ili barem na edniot roditel deka e sigurno nivno.

Mozno e i bebinja da zamenat otkako ke se rodat, i ne samo vo stranstvo, tuku i ovde. A mozno e i majkata da napravila nekoja zamena dodeka go pravela bebeto Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? 71486

Sala na strana, samo da ne pocne covek da se optovaruva so takvi raboti.

Ete majka mi ima izgubeno bebe na poroduvanje megu mene i sestra mi, pa do den denes na momenti ja kopka nesto i tuku ke rece - "A be tie da ne me izlaza. Ne mi go pokazaa bebeto iako barav da go vidam, ne smeelo da se pokazuva mrtvo bebe.... "

Da ne dade Gospod nekomu da se sluci takvo nesto.

Inaku ako nekoj se somneva deka so IVF mu e napravena izmama, barem denes mnogu lesno moze da se ispita i dokaze koi mu se roditelite.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28984
Registration date : 2008-12-07

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty05.12.09 13:29

Jas mislam deka tesko se slucuvaat vakvi raboti. Jajce kletki i spermatozoidi ne se doniraat besplatno, posebno ne jajce kletki.
A vo mojot slucaj - garant e od mm, epten lici na nego. Kopija nevidena e ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
srculence
Почетник
Почетник
srculence


Female
Број на мислења : 73
Age : 46
Локација : Belgija
Расположение : na koja strana veterot duvka...
Поени : 27297
Registration date : 2009-06-16

Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty17.12.09 18:42

E luge ve itam za krvna grupa pa sto da kazat moite majka mi e A+ a tatko mi e B+ jas sum A+ a sestra mi e O- e kako e mozno toa?Ni na moite seuste ne im e jasno.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?   Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Можно ли е бебето да е туѓо при ИВФ?!?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: