Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Страв кај децата

Go down 
+39
Deni
Vesna Blazevska
natasa p
svetlana s
aleksandra
bile
Kinky
Sandra_Anja
mama X
sneze
sunset
taci
Monika
Mama Ane
delfin76
magi
sonja colakova
Aurinko
Ves
Misticia
rich_bitch1
georgina
vesna83
sonjamfk
Mimi
STAR *
monice
Emilija
Freya
bella_67
mamicka211
Big Sister
vecki
biljanag
Lana
moja Ina
mamicka
Emi
sunshine
43 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
natasa p
Почетник
Почетник
natasa p


Female
Број на мислења : 61
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 27365
Registration date : 2009-05-25

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty08.06.09 19:37

Имам внука која има 8 години. По природа е многу емотивна. Последните неколку месеци почна да и се јавува страв. Страв и е да спие, да оди во веце... Дали сте запознаени со овој проблем, или евентуално дали имате слично искуство со вашите деца. Секој совет би бил добредојден. Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty09.06.09 9:35

Prasajte ja za pricina i pomognete i da sfati deka nema potreba od strav, roditelite da i obrnat mnoooooooogu vnimanie, da pominuvaat mnogu povekje vreme so nea, da gi vidat koi se nejzinite potrebi, kade i da se obratite, najdobar psihoterapevt na deteto e majkata. Se nadevam ne e nesto seriozno koi ne moze da se nadmine bez strucna pomos.
Вратете се на почетокот Go down
Deni
Прваче
Прваче
Deni


Female
Број на мислења : 327
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 29665
Registration date : 2008-04-08

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty11.06.09 11:59

А како се однесувавте во фазата ~Страв од непознати~ или ~Страв од оддвојување од мама~ што ги фаќа накај 8,9,10 месец и се лепат на мама како полжави и плачат? Си ги земавте во раце на прво плачење од некого, или малку остававте да се привикнат? И дали ќе им помогне да го надминат тој страв одењето почесто по гости, средби со луѓе, шетања...без никакво форсирање за дигање, земање во раце? Страв кај децата - Page 3 533487
Вратете се на почетокот Go down
eva31
Прваче
Прваче
eva31


Female
Број на мислења : 246
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 27502
Registration date : 2009-05-11

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty11.06.09 12:20

ovoj period se javi strav kaj kerkami ima 16 meseci se plasi bukvalno od se(od televizorot od muzika od muvi bukvalno od se me zagrizuva molam pomagajte
Вратете се на почетокот Go down
ketim
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 39
Age : 44
Локација : kumanovo
Расположение : malku podobro
Поени : 26531
Registration date : 2009-11-03

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty03.11.09 20:29

zdravo na site jas sum nov clen i se nadevam deka dobro ke se druzime.Inaku jas imam eden problem i bi sakala ako nekoj moze nekako da pomogne.Imam dve kerki Bojana 7god i Jelena9 god.So jelena imame problem vece skoro 5 meseci so spienjeto,stom ke padne noc taa pocnuva da place i nesaka da spie sama nitu pak so nejzinata sestra inaku da napomenam deka od svojata vtora god spie sama ili so sestra i vo detska soba,znaci kako sto kazav pocnuva da place i veli deka i e strav a koga ke ja prasam od sto se plasi i samata neznae ,odevme po sekakvi bajacki i nisto ne pomogna znaci preku den ne postoi nikakov strav od nisto samo za spienje.Bi bila blagodarna dokolku nekoj mi ponudi nekakva pomos .BLAGODARAM ODNAPRED Страв кај децата - Page 3 767433
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28543
Registration date : 2008-10-17

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty03.11.09 20:34

Ketim, mojot brat imase slicen problem...no kaj nego se znaese zosto ..domasnote raspravii vlijae na nego...mozebi tvojata kerkicka nekoj vrsnik ja ima uplaseno so nekoja prikaska,decata togas se skloni da veruvaat vo se....ili pak da ne ima nekoj problem so sestrickata pa strav ima da kaze...ili pak mozebi ima gledano nesto potresno na TV....ti posakuvam pobrzo da si go resis problemot i ti mislam se dobro....
Вратете се на почетокот Go down
ketim
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 39
Age : 44
Локација : kumanovo
Расположение : malku podobro
Поени : 26531
Registration date : 2009-11-03

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty03.11.09 20:39

ti blagodaram JiA postoi sigurno nesto no kako pominuva vremeto se izmacuvame i taa i jas neznam dali posle se bi bilo pametno i da ja odnesam na decji psihijatar da vidime dali tamo bi mozelo nesto da dovede do pozitiven rezultat
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty17.12.09 15:25

Filip pred nekoj den se razbudi na sred nok,dojde kaj nas i me molese da si legne kaj nas,ni veli strav mi e se plasam.Drugiot den razgovarav so nego mi kazuva deka kaj edno drugarce slucajno barajki nekoe cd im se pustilo nekoj horor film,i deka sega koga saka da zaspie se mu izleguva pred nego toa sto go gledal.
Eve sega veke pocna da se smiruva inaku morase da legnuvam do nego dodeka ne zaspie
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Страв кај децата - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Страв кај децата
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: