Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Страв кај децата

Go down 
+39
Deni
Vesna Blazevska
natasa p
svetlana s
aleksandra
bile
Kinky
Sandra_Anja
mama X
sneze
sunset
taci
Monika
Mama Ane
delfin76
magi
sonja colakova
Aurinko
Ves
Misticia
rich_bitch1
georgina
vesna83
sonjamfk
Mimi
STAR *
monice
Emilija
Freya
bella_67
mamicka211
Big Sister
vecki
biljanag
Lana
moja Ina
mamicka
Emi
sunshine
43 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty11.09.08 15:10

sigurno koga setale naisle na cigani pa aj da gi brkame ili sl najdi nesto dr da mu go privlece vnimanieto

deata sekavaat mnogu koga roditelot se plasi pa taka za grmenjeto mene ne mi e strasno voopsto pa zatoa posledniot pat ja ostaviv malku podignata roletnata i kako svetka ivan se cudi a jas mu vikam dedo tomo (komsija) cuka i pusta svetlo

so sto jas da go plasam ivan od nisto nema strav pa i koga treba da se trgne od nesto toj kako da mu vikam odi
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.09.08 16:44

од к-15? хехех

мони се плаши од смукалката и од миксерот дома кај мајка ми не се плаши
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29412
Registration date : 2008-09-16

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty06.10.08 22:21

Stravot se javuva prirodno , no e poizrazen ako na deteto prethodno mu bilo posoceno toa nesto kako strasno ili pak ako e nemirno go zaplasuvale ,toa ke dojde , toa ke se sluci , .Pr. decata gi plasat ke te zemat ciganite ako ne si miren , kuceto se ke izede ako ti ne jades , za tebe ke nema, ako nesto buci , ide apoto , aj da ne se vnesuvam , taka sme porasnale ama jas sum protiv tie raboti . Vo red e da se predupreduvaat na opasnosti koga e vreme za toa , a tuku taka , tie se premnogu mali i moze seriozno da se isplasat .
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty07.10.08 0:53

vnukot se plasi od pajak zatoa sto go plasat ete ke dojde pajakot posto si nemiren i piskas, e sega detevo koga ke vidi pajak vika po mm, vujce tep tep pape, kiki e miren Smile

Milena momentalno se plasi koga ke pomine kola pokraj nas a nie se setame na ulica, zvukot ja stresuva, i seuste place od blenderot koga go vklucuvame.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30303
Registration date : 2007-12-29

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.11.08 15:21

емили мн се плаши кога некој ке и допре рачинјата.голем проблем имаме кога доагја ред да и облечам блузиче нагоре,абе вришти на цел глас.кога спие јас ке и ги покријам таа ги открива.ја прегледа педијатарот рече дека со детето се е во ред.мене ми беше страв да не ја болат и сл ама нема ништо.што да направам?гледам дека и во сон и скокаат рачинјата
Вратете се на почетокот Go down
Aurinko
Почетник
Почетник
Aurinko


Female
Број на мислења : 29
Age : 44
Локација : Finland
Поени : 28260
Registration date : 2008-11-15

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty23.11.08 0:50

Pred nekoj den bev ovde na edno predavanje za decata do 3godisna vozrast,i bas zborea za stravot....znaci stravot ustvari e pozitivna rabota,sto znaci deka deteto se razviva normalno:)Lani koga primetivme deka Alex se plasi,bev ocajna,ne znaev kako da mu pomognam..zaradi stravot bevme mnogu ograniceni,,,se plasese od fen,od mikser,od igracki sto brmcat,od lift,od glasno,..skoro od sekakvi jaki zvuci...razgovarav so nekolku strucni lica,i mi kazaa samo vreme,i razbiranje,stravot ke projde..i stvarno taka e...sekogas koga ke pocnese da se plasi,ke mu kazev,znae mama deka se plasis,.ke mu pokazev deka go razbiram..i ne so sila..ke go zemev v race,i ke se kacevme u lift,..u pocetok placese,ama sekogas mu velevme,nema nisto,mama i tato se tuka,i slicno..i sega e mnoooguu podobro..znaci deteto treba da dobie doverba,deka e navistina taka,deka so mama i tato ne e strasno...samo pokazi mu deka sekogas vo vasite race e bezbedno..pomiluvaj go,gusni go jako,i so smiren glas objasni mu,deka mama znae,deka nema nisto strasno,veruvaj mi..i slicno...so sila nisto ne biva..samo moze stravot da se vlosi,,,poleka,trpenie,i smirenost i razbiranje od vasa strana...
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28623
Registration date : 2008-09-14

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty15.01.09 16:38

Ева почна да се плаши кога ќе снема струја.Поима немам зошто и од каде тој страв
Вратете се на почетокот Go down
Aurinko
Почетник
Почетник
Aurinko


Female
Број на мислења : 29
Age : 44
Локација : Finland
Поени : 28260
Registration date : 2008-11-15

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty15.01.09 16:50

sonja colakova напиша:
Ева почна да се плаши кога ќе снема струја.Поима немам зошто и од каде тој страв
najverojatno ona si go povrzuva toa so temnica i zatoa se plasi,,,...obicni skoro site deca se plasat od temno..pa i vozrasni:)
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-12

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty15.01.09 17:20

Vo posledno vreme deteto mi se plasi od sekakvo povisuvanje na tonot ili nesto ako se susne tolku mnogu sto celiot streka.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty24.02.09 15:07

sin mi ima deset godini i uste spie so zapaleno svetlo
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty24.02.09 15:11

Не ми се верува дека не сум пишала во темава Smile Па мојот син е најголемиот плашливко. Од се се плаши, секое сабајле комшијата кога ја турира колата он се буди и плаче, плаче од фен, плачеше од правосмукалка, ама сега го возам на неа па не се плаши. Се плаши кога ја викам Марија од друга соба да дојде. Од секаков звук се плаши Smile
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29493
Registration date : 2008-07-20

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty24.02.09 15:19

Ане, а бре види го каков силен маж е на сликата а ти викаш од се се плаши... Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty24.02.09 15:20

Ха силен силен, само на Марија и се сили, како некое женче е. Точка да види на земја трчи и плаче вика бубааааа Smile
Вратете се на почетокот Go down
taci
Полуматурант
Полуматурант
taci


Female
Број на мислења : 589
Age : 45
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 28265
Registration date : 2008-11-25

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty24.02.09 15:21

Кај нас Филип многу се плаши од кучиња, штом ке види куче одма се пика во мене или во татко му и писка, исто така се плаши од доктори му е страв да не го боцкаат, кога го бањам се плаши кога му ја мијам главата му тече вода мора да мижи и тоа го плаши. Ангелче уште е малечок сега за сега се плаши од непознати лица, штом ке види некој непознат одма прави фаца и се спрема да плаче.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28596
Registration date : 2008-10-29

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty25.02.09 14:38

Mama Ane напиша:
Не ми се верува дека не сум пишала во темава Smile Па мојот син е најголемиот плашливко. Од се се плаши, секое сабајле комшијата кога ја турира колата он се буди и плаче, плаче од фен, плачеше од правосмукалка, ама сега го возам на неа па не се плаши. Се плаши кога ја викам Марија од друга соба да дојде. Од секаков звук се плаши Smile
A jas mislev mojot e najgolem plaslivko hihi,slicno bese i kaj nas,no kako rasne taka mu pominuvaat stravovite,sega veke ne se plasi tolku kako porano,kaj nas pak placese od pravosmukalka a sega toj usisuva,ne mozeme na red da dojdeme hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29044
Registration date : 2008-11-21

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty25.02.09 15:09

Марко се плаши од непознати и вришти.
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Полуматурант
Полуматурант
mama X


Female
Број на мислења : 524
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 28135
Registration date : 2009-02-03

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty09.03.09 16:00

Даниел се плаш и други луѓе. Кога ќе отидеме на гости никој не смее ни да му се насмее, а не камоли да го допре - вришти. Кога одиме на лекар пак, неможе да се изназборува со другите деца во чекална. Да се чудиш.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.05.09 8:39

Леле колку се исплаши вчера Борјан од громовите. Срце мало се утепа од плачење, не се одели од мене, а и немирно спиеше
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.05.09 8:51

ostaj, nie pak bevme izlezeni i ne fati dozdot vo kola. kako samo bese grozno. zelo vreme go drzev vo raze za da ne se uplasi. kako udiraa nanosite vo kolata,samo podripnuvase . se natopivme sto bi se reklo do gola kozai , ama pak spiese dobro vo sporedba sto bese uplasen od grmotevicite.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.05.09 15:57

Mama Ane напиша:
Леле колку се исплаши вчера Борјан од громовите. Срце мало се утепа од плачење, не се одели од мене, а и немирно спиеше

I Anja se uplasi, ama pustivme muzika, igravme... odma i go prvilekov vnimanieto, pa zaboravi:)
Inaku, i Anja do skoro se plasese od nepoznati, pa se sramese, a sega veke prifaka. Zavisi i koj kako ke i prijde:)
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.05.09 16:36

Душата моја долго време се плашеше од соковникот. Чим видеше дека го монтираме за правење сок, почнуваше како навиен да повторува "пашиш, соксе, когне, бучи" (превод: плашиш, сокче, соковник, бучи). Сега е повеќе радознал, па кога правиме сок кажува "сакаш пипе" (сакал да го пипне), и мислам дека така го совлада стравот, со допирање и испитување дека е ок, дека не може да го повреди соковникот. Од друго не се уплашил до сега.

О да, ми текна сега имаме една комшика (која btw јас ич не ја "мирисам"Smile)), и кога ќе ја види неа кажува "пашиш бабата" а она кутрата едно тенко гласче има, му збори сонце мое, душо моја... ама знае детето кого не треба да го сакаSmile)))
Вратете се на почетокот Go down
bile
Прваче
Прваче
bile


Female
Број на мислења : 230
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 27792
Registration date : 2009-03-16

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.05.09 16:54

Леона се плаши единствено сега за сега ако некој вика на пример сестра и е во др. соба и ако викнам по неа Леона мисли кој знае што се случува и се пика во мене, се плашеше од блендерот ама го надмина стравот,така што се смеев и правев весели гримаси кога блендирав, од луѓе нема гајле се додека ја занимаваат, не пребира на сите им мафта и прва се закача со сите
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 38
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29155
Registration date : 2008-06-09

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty14.05.09 16:56

simeon koga bese mal se plasese mnogu od masinkata za strizejne no po nekolku odejna na berber go sovlada stravot
Вратете се на почетокот Go down
svetlana s
Почетник
Почетник
svetlana s


Female
Број на мислења : 18
Age : 38
Локација : bitola
Расположение : najsreknata majka
Поени : 27368
Registration date : 2009-05-16

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty17.05.09 13:44

mojot sin se plasi od prvata nedela vo sonot nekoe vreme prestana i sega koga ima dva meseci seuste se plasi vo sonot i od sekakov povisen ton .zosto e toa taka dali nekoj znae?
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty17.05.09 13:54

симона имаше периоди кога не спиеше а онака преку ден сака кучиња ама овие дома за да ја заспијат ја плашеле со кучето од комшивката
речи и кучето од нада иде кај деца што не спиеле и сама си легнуваше од страв
ама после пак ми се будеше ноќе и им забранив секакво плашење од темници од волкот лош и од кучето од нада
и сега не се плаши и спие помирно

а се исплаши и многу на крштевката и плачеше од гости и од машки посебно, ама откако ја смирив со попот сега не се плаши другари се сега
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Страв кај децата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Страв кај децата   Страв кај децата - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Страв кај децата
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: