Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Задолжителен брис во градинка????

Go down 
+14
Kikic
sunshine
jasmina,mina
kalinche70
yarre
Mama Vase
lida
Emi
Monika
Sandra_Anja
Mama Ane
Elicka
Pipolino
Betka
18 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
АвторПорака
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 8:45

точно е дека нема стерилно дете!Ама на секој родител коса му се крева кога ќе види размрсулавено,раскашлано дете во групата во која оди нивното дете кое патем,,алергиски ,,кашла а му шиба зелен секрет од нос итн....Ама има белешка дека е здраво и толку Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 121539 Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 121539Неговите родители мора да го остават во групата бидејќи нема кој да го чува,а од немање време можеби и на брис не го однеле(се има и се се имам изнагледано)Поради тоа немање на време можеби е подобро организирано да се земе брис на целата група!Е сега вирусите,настинките како да се заштитат останатите во групата???тешко прашање бидејќи се случува да здраво дојде и до 12 часот дигне Т или почне да кашла наеднаш!Но вирусот не сака терапија антибиотска а бактеријата е нешто сосема друго и сите знаеме како го трујат организмот антибиотиците,е од тие причини сум за чести контроли на брис!Зошто често детето ќе качи Т а нема време за брис а грлото црвено мора антибиотик,ама дали е тој соодветен и работите се завлекуваат,имунитетот страда......


Последната промена е направена од jasmina,mina на 05.11.09 9:00. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 8:55

gi procitav site postovi, jas ne bi dozvolila na moe dete da se zima briz , pogotovo bez moe prisustvo. a vo gradinkite e haos. sekogas ke ima nesovesni roditeli sto gi nosat decata bolni.
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 9:07

Дури сега се вклучив повторно.

KIKIC децата ни идат во иста градинка Калинка во Железара. Моето е кај Лиле и Јуле.
Инаку јас сум во Советот на родители и затоа и ја започнав темава. Денес гледам на списоците кои се ставени за да се потпишуваат родителите, има некаде околу 30 % потпишани. А утре сабајле имаме пак состанок за да се договориме што понатаму.

За жал неможам да ги убедам дека задолжителни брисеви, со намера да потоа не се пуштаат дечињата во градинка е лоша работа.
Вчера бев и кај матичната за да се консултирам. И она вика дека ќе има многу деца со позитивен брис и дека тие со потврда од матичен ќе можат да одат во градинка.
Инаку вработените од градинката се оградуваат. Викаат дека они не смееле тоа да го спроведуваат како градинка, но ако било на иницијатива на родителите можело????
Брисеви ќе им земале од 6 саат изутрина па се до 9. Така родители кој сакаат да присуствуваат ќе си го носат детето уште во 6 а другите како што го оставаат па учителките ќе го држат???
А колку е сигурен резулттатот кога оддеднаш во услови на градинка или надвор се зема брис на 120 деца???
Јас не потпишав и нема за мене ова да се однесува. По професија сум правник, и знам дека нема законска основа да не ми го примаат детето ако по нивен терк не земаат брис.

Инаку, јас правам редовни контроли на три месеци или по потреба, но ни на крај на памет не ми иде дека вработените од градинка ќе решаваат дали детето е ОК или не.

KIKIC која група е твоето дете??? Во Железара живееш??
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 9:15

во Росица Ѓорче клонот спроти училиштето Мирче Ацев знам дека при упис детето мора да донесе потврда за негативен брис!Кога одеше ќерка ми не беше така но потоа воведоа друга политика,гледам по внук ми откога имаше два пати случаи на менингит бактериски!Е сега знам дека ако подолго отсуствува нешто бараа пак потврда од педијатар ли или пак потврда за негативен брис,не сум сигурна за ова!Инаку кај ќерка ми лани во училиште баш во нивно одделение се појави шарлах предизвикан од стрептокок бета хемолитичен тип А мислам,децата што фатија а беа 4 по број имаа покачен АСТ и ужасен осип!Потоа им дојде екипа од заводот за здравствена заштита мислам не сум сигурна,и на сите им направи брис,вклучително и наставниците!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 9:41

Како што спомна Мина во Росица градинката е задолжителен наод до брис, посебно после случајот што се случи во нашиот клон, почина детенце што беше во група со син ми од бактериски менингит. Брисот на запишување и обавезно ако има подолго отсуство..
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 9:45

neznam zasto da ne dozvoluvate bez vase prisustvo da se zema bris?
pa nema nisto da se sluci loso, samo ke bidete mirni polse rezultatot.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:03

Da Betka ziveam vo zelezara i moeto odi kaj Suze i Sonja karsi zasata zanimalna..A golemata odese kaj Jule i Lile.
I da znaes deka jas edvaj se otkaciv od toj sovet .
Pari da mi davaat tamu ne idam .
Za personalot nemam komentar za site ucitelki.Ama rakovodniot kadar e za nikade.Nesakam ni da se potsekam na losite momenti so niv.
I sega za malata me baraa ama nema sansi jas so tie da se raspravam.
A za brisot stojam na stavot deka treba da se zimaat bez prethodna najava za roditelite na site zateknati deca i personalot vo mometot na zemanje
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:13

Kikic напиша:
treba da se zimaat bez prethodna najava za roditelite na site zateknati deca i personalot vo mometot na zemanje

Tocno, se soglasuvam, i da nema raspravanje za secie dobro
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:27

KiKIC како што спомнав и предходно, земањето на брис и може да се среди. Дали на сите таму или секој родител да си одбере лабараторија и да го носи самиот.

Но што по резултатите, Дали сметаш дека треба сите што ќе имаат позитивен наод да не се примаат во градинка?
Инаку идејата која беше дадена од родител на родителската , кој се декларираше како медицинско лице кое се разбира ептен во бактериите , испадна дека по професија бил ветеринар...

Значи, што потоа???? Може и на тебе да ти се случи , не дај боже, да има детето позитивен наод, да нема симптом и нема да ти го примаат во градинка?? Ќе мораш да му давашп антибиотици за да има негативен наод? А што ако потрае и еден и два месеца?

Утре на состанокот ќе се обидам да ги убедам барем резултатот од брисот да е само како насока за консултација со матичниот педијатар, кој натаму ќе каже како да се постапи со детето..
Тоа ми делува многу поисправно.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:32

Видете вака,еве ќе се изолира бактерија кај детето,педијатрите на клиника велат никако антибиотик детето е здраво,тоа е нормално,без клиничка слика не се голта антибиотик како бомбона-и сега што?Ваму детето е здраво,не му даваат антибиотик,ништо,на здраво дете не се ни дава,а ваму градинката бара да се убие бактеријата?Со што-на своја рака да му дадеме антибиотик за да ги задоволиме градинките?Мора да се зема потврда од доктор неможе вака да ти наложуваат учителки лекови,а од друга страна на пријателката детето со сируп го прима ,ма ајде ова се само глупости

Бетка има добар предлог,брисот е само НАСОКА,лекувањето го спроведува доктор а не воспитен кадар
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:34

jas tuka gledam mnogu sebicnost , sto e so dr deca a?
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:42

Pipolino напиша:
jas tuka gledam mnogu sebicnost , sto e so dr deca a?

Да, тука е дилемата и моето двоумење дали јас сум во право??

Зошто ако е пренослива и опасна за другите најдена бактерија кај дете, која не дава никаков симптом, педијатрите не ја лекуваат???
Веројатно затоа што не е опасна и пренослива ????
Баш и јас би сакала да добијам одговор на ова прашање.

Мислам дека треба , за да не бидат себични луѓето, сите , цела Македонија редовно да зема брис и да се кљука со антибиотици. Исто предлагам и за сите туристи кој доаѓаат од страна.
Плус пред да се поздравам со некого, ќе му барам наод од брис.
Се извинувам, ако некого повредив.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:46

A be luge.
Eve vaka,mu zimate bris na deteto vie licno nemora vo gradinka.
Brisot pokazuva deka deteto ima bakterii i antibiogramot vi go pokazuva antibiotkot sto ke napravite???
Ke si go zemete rezultatot i nikomu nisto ke se pravite kako nisto da ne e?????
Sto ima vrska kade e zemen brisot????
Pa nemojte taka zarem ke ostanete ramnodusni????

Nemam komentar .
A betka dzabe se zamaras veke 7 godina mi vo ovaaa gradinka nitu se resilo nitu ke se resi problemot.
I sto ste se fatile za vospituvaskiot kadar toja samo ke vi go dade rezltatot nema da vi ordinira terapija vie si znaete sto ponatmu treba da napravite.

A utre sabajle jas ke pobaram da dojdam na sovetot koga ke ja ostavam Martina.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:48

Ние секој месец правиме брис-значи зборував општо,градинката сме ја пораснале .Кога беше моето во градинка во неговата група имаше вирусен менингит..него брис не го открива-што со тоа?Подигањето на совеста на родителите е најтешко.
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:51

Kikic напиша:
A be luge.
Eve vaka,mu zimate bris na deteto vie licno nemora vo gradinka.
Brisot pokazuva deka deteto ima bakterii i antibiogramot vi go pokazuva antibiotkot sto ke napravite???
Ke si go zemete rezultatot i nikomu nisto ke se pravite kako nisto da ne e?????
Sto ima vrska kade e zemen brisot????
Pa nemojte taka zarem ke ostanete ramnodusni????

Nemam komentar .
A betka dzabe se zamaras veke 7 godina mi vo ovaaa gradinka nitu se resilo nitu ke se resi problemot.
I sto ste se fatile za vospituvaskiot kadar toja samo ke vi go dade rezltatot nema da vi ordinira terapija vie si znaete sto ponatmu treba da napravite.

A utre sabajle jas ke pobaram da dojdam na sovetot koga ke ja ostavam Martina.
Ќе ми биде драго да се запознаеме, и заедно да интервенираме брисот да не значи не примање во градинка, туку насока за на матичен.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty05.11.09 10:55

Utre sabajle koga ke ja donesam Martinka vo 8 ke dojdam vo kancelarija pa ke vidime sto kako zasto.
Pak ke ti kazam ne gledam resenie na ovoj problem.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty06.11.09 10:45

KIKIC жал ми е што не се запознавме. Се надевам во друга прилика.

Инкау сабајлево се одржа советот. Од 120 деца, само родители на 39 деца потпишале на иницијативата. Сметав дека со ова е завршена работата, но не е така.

Сега решија да се поделат на секој родител по еден лист на кој треба да се потпише со СЕ СОГЛАСУВАМ или НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ.

Укажав на тоа дека дури и да се потпише родител и да се земе брис, дека конечно треба да се смета мислењето на лекар, а не на вработената медицинска сестра и воспитачите во градинка. Но никој со тоа не се согласи. Остана да напишат во соопштението дека е ДОБРОВОЛНА иницијативата, но ќе нема информација дека за децата на кои родителите нема да потпишат - ќе нема последици во смисла не примање во градинка до донесување на негативен наод.

Предложив два пати во годината да се бара од родителите да донесат потврда од лекар базирана на земен брис, дека е детето здраво, ама за жал, за останатите од советот потврдата од лекар не е валидна, туку наодот од земан брис...
Законски не можат ништо да присилат, ама и тоа не го прифаќаат.

И сега ќе се чека уште една недела, па ќе видиме што ќе биде натаму.
А да, некој спомна дека во некоја градинка чинела 200 денари. Овде ќе било околу 350 .

Поздрав,
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty06.11.09 11:06

celta na ovie brisevi e sprecuvanje na sirenje na zarazni bolesti.ama ako ne se izvrsi kaj site deca togas koja e poentata?
50 deca ke se proverat i dokolku ima nesto ke se tretiraat.a sto e so ostanatite 100?koj e efektot ako samo kaj del se sprovede?
ili moze jas ne razbrav dobro,ostanatire sami ke treba da se proveruvaat?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty06.11.09 11:08

И јас ништо неразбрав.. Кога веќе нема 50% согласност акцијата треба да се прекине, или да се даде некој нов предлог.. Сигурно е во игра некоја добра зделка Smile
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty06.11.09 11:20

Ни они немаа одговор на тоа. На 39 потписи, според мене, значи иницијативата дека не е прифатена и не треба да се оди понатаму.
Ама толку се упорни, што сега ќе одат со поединечен допис до секој родител.
И пак нема шанса сите 120 да се потпишат.
А на одговорот што со оние што не се потпишале, никој ништо не знае...

Па решив да молчам и да гледам од страна и баш ме интересира до каде ќе стигне работава..
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty06.11.09 15:49

Zal mi e i mene Betka sto ne se zapoznavme ama jas se uspav vo 10 stanav i ne gi ni odnesov decata.
Jas se potpisav na listite sto se istaknati na vratite i zal mi e sto ova ne uspealo.

Znaev deka ke bide taka zasto nie 7 godini nisto ne napravivme.
Dzabe si gi gubis nervite i ti i site od sovetot.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Sponsored content





Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Задолжителен брис во градинка????
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: