Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Задолжителен брис во градинка????

Go down 
+14
Kikic
sunshine
jasmina,mina
kalinche70
yarre
Mama Vase
lida
Emi
Monika
Sandra_Anja
Mama Ane
Elicka
Pipolino
Betka
18 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:15

Утринава бев на средба на советот во нашата градинка. Се дискутираше за иницијатива на еден од родителите, да се воведе земање на брис од децата. Идеата е да доаѓаат од некоја лабараторија, одеднаш на сите деца - 120, да им земаат брис и да ги испорачуваат резултатите во градинката. И доколку се најде некое дете со бактерија, тогаш да не се дозволи истото да оди во градинка.
Оваа идеа ја подржаа сите присутни во советот, освен јас.

Аргументите на приврзаниците беа дека:
- со земање на брис ќе се отстранат децата кои се клицоноши.
-на тој начин ќе се заштитат сите останати деца
-ќе се подобри здравствената состојба на децата
-брисот да се зема еднаш месечно,

Јас бев против заради следново:
- против сум земање на брис без присуство на родителите бидејќи може да создаде одбивност кај децата кон градинката
-мислам дека секој 4 човек е носител на бактерија, но нема никаков симптом
- мислам дека дел од лекарите сметаат дека носители на бактерија, кои немаат симптоми на заболување, не треба да се третираат со лекарства..
-доколку се најде бактерија, иако детето е без симпртоми - ќе треба да прима антибиотици и да се лекува
-децата не се ограничени само на контактот во градинката - дали тоа значи дека треба сите и дома и од комшииите и од улица и баби и дедовци - сите да земаат брис и да се лекуваат
-отсуството од градинка значи кај повеќето и боледување за родителот и удар по џебот
-дали со земање на антибиотици се јакне имунитетот, или со здрави навики за да се спречи намалување на имунитетот
-и секако финансиски, за дел од семејствата ќе биде дополнително секој месец уште по 350 денари, а непостои законска или друга основа за задолжително земање на брис

Неуспеав да ги убедам присутните на советот дека моите аргументи се точни, а пак ни јас не сум убедена дека е правилна одлуката да се воведе задолжително земање на брис кај децата од нашата градинка....

Дали јас грешам??? Какво е вашето мислење?? Има ли во вашите градинки ваква пракса???
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:21

betka kaj nas vo gradinka seuste ne spomnale vakvo nesto mada jas bi bila za
od taa gledna tocka sto ete ti vikas deka ako deteto ima bakterija a nema simptomi nikakvi deka toa ne bi trebalo da se leci , tuka potpolno se slozuvam MEDJUTOA toa dete moze da ja prenese bakterijata na dr dete kaj koe mozebi taa bakterija ke predizvvika simptomatski reakcii i se ke se vrti vo krug .
Вратете се на почетокот Go down
Elicka
Прваче
Прваче
Elicka


Female
Број на мислења : 143
Age : 46
Локација : низ Македонија
Поени : 27593
Registration date : 2009-05-05

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:27

Во нашата градинка само при упис во семтември носиме резултати од брис, што го сметам навистина непотребо бидејќи тоа е моментална состојба, а за 2-3 дена може пак да има. А како што викаш има и многу безопасни бактерии, кои не треба да се уништуваат со антибиотик, лекарите не препишуваат антибиотик, а ќе мора да пие за да оди покаже чист резултат на брисот. Кај нас беше таква ситуацијата лани. А мислам дека поопасни се вирусите, кои брисот не ги покажува. Значи детето да е болно (вирусно), а брисот покажува дека нема бактерија. Тогаш како ќе се спречат виусните зарази, па децата да бидат помалку болни. Мислам дека нема спас од вируси и бактерии ако детето оди во градинка. Па и учителките секогаш имаат бактерии во септември и се на боледување 10 дена. Не можеме децата да ги изолираме, па како ќе стекнат имунитет. Мисалм дека честите брисови нема да придонесат за помалку децата да се разболуваат.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:28

Генерално ја подржувам идејата да се зема брис во градинките но не секој месец туку 2-3 пати годишно.
Цитат :
- против сум земање на брис без присуство на родителите бидејќи може да создаде одбивност кај децата кон градинката
Кај мојот син ова би упалило со тоа што другарите ќе бидат со него Задолжителен брис во градинка???? Icon_smile

Сите знаеме дека има родители кои буквално ги носат децата размрсулавени, раскашлани, со сируп во ранче (што не е во ред) и сите знаеме што значи болно дете и снаоѓање за излегување од работа, за чување, ама сепак похумано е да не ги мешаме со други здрави дечиња.. Јас дури и на една родителска спомнав ваква идеја и ми рекоа дека засега тоа не е возможно..
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:37

На совест е на родителите да не носат во градинка болни деца. И не треба ни да ги примаат болните деца и да ги мешаат со здравите..
Но ова со задолжителен брис никако да ме убеди.
Замислувам ваква ситуација, како што се случува. На позитивен наод за брис , одма се дава соодветен антибиотик, но тоа може да трае со месеци. Штетата од сирупите е исто голема... А веднаш потоа до следното земање на брис, може пак да има бактерија...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:40

Па може со овој потег ќе се промени совеста на родителот..
Моето искуство до сега било бактерија - соодветен антибиотик - нареден брис: нема бактерија. Можеби и затоа не размислувам во таа насока, ама додека постои бактеријата против сум да седи детето во градинка, зашто од едно дете процесот е цикличен..
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:50

Mi se dopagja idejata za zadolzitelen bris. Smetam deka e pravilno. Navistina sekojdnevno gledam mrsulavi decinja, kaslaat, kivaat...moze ne znaci deka imaat bakterija, ama sepak so redovni pregledi ke ima kontrola, kolku-tolku.
A, bez prisustvo na roditel, isto taka ne mi preci, zatoa sto i koga imaat sistematski pregledi se vo grupi decinjata.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:56

Значи ако детето има бактерија и ако таа не дава симптоми не треба да се лекува со антибиотик и тоа го потврдува педијатар.Поради тоа никој не може да ме натера, а нити пак смее да не ми го прими детето во градинка.
Проблемот е во другиот случај кога бактеријата прави проблеми и детето е болно, а го носат во градинка, јас мислам дека само во тој случај може бактеријата да се пренесе на здраво дете и таквите деца не би требало да се примаат во градинка или пак да се изолираат(за ова не верувам дека некаде има услови).
И плус не ми е многу јасно ова со пренесувањето на бактериите доколку не дава симптоми. Не верувам дека децата таму си брцкаат по носови или пак си пикаат прсти едно на друго во уста.
И мислам дека батеријата се пренесува ако детето кива, ако му течат мрсулии или пак ако кашла.
Меѓутоа задолжителен брис мислам дека е во ред да се бара па и да се прави во градинка и сето тоа поради манипулацијата со резултатите од брисеви која лично сум ја видела. Му се ставаат капки во носето на детето пред да се земе брис или пак се лажираат резултатите. За жал....
И да се е до совеста на родителите!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 10:57

одлично, ние лани седевме дома кога бевме болни и ми беше многу криво кога ке ја однесев пак здрава во градинка а таму пола група кашла, мислам дека не е фер
децата во градинка, јадат заедо, спијат во иста просторија, играат и
лапат исти играчки, сепак мислам дека ако веке детето е болно родителот
не смее да го носи во градинка
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 11:07

ne mora da gi ima simptomite za bakterija , medjutoa dete ko dete kako i sekoj covek moze da kivne, da se nakasla onaka intuitivno ili pak si lapnalo prstinjata pa za raka so dr dete pa dr dete gi lapnalo negovite prsti, ili pak da si pijat od ista casa iako site deca si imaat svoi casi ima milioni nacini da se rasiri bakterijata i bas togas da se prenese bakterijata sto nedaj boze kaj dr dete bi napravila komplikacija
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 11:11

[quote="Monika"]Значи ако детето има бактерија и ако таа не дава симптоми не треба да се лекува со антибиотик и тоа го потврдува педијатар.Поради тоа никој не може да ме натера, а нити пак смее да не ми го прими детето во градинка.
Е и мене ова ме буни. Педијатар не дава лекарства ако нема симптом, што мислам дека е правилно, но за да ги примаат во градинката сега ќе мора да примаат лекарства. Овде дадената идеа и со последица. Има бактерија, нема градинка....
Што е тогаш целта? Ќе се излекува и утредента од улица пак ќе фати бактерија??
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 11:14

betka celta na brisevite za vo gradinka e da ne se vrti vo krug bakterijata , a dete ko dete ke zakaci bakterija i od ulica
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 11:33

Кај нас многу деца одат во градинка со симптоми, кашлање, носе затнато и слично... Росителите викаат дека ги лекуваат и дека долго време кашлаат а тие неможат да седат на боледување..И дека немаат бактерија.
Ќерката моја во август немаше никаков симптом, но имаше позитивен наод за бактерија. Педијатарот матичен а и Др. Лиде мислеа дека не треба да пие лекарства, но моравме. Испивме две шишиња сируп и имавме негативен брис.
Дали само имање бактерија е опасност за другите деца?? Дали симпроми како кашлање и слично а детето со негативен наод не е опасност?? Како се пренесуваат бактериите и колку се чести??
Стварно ми требаат повеќе аргументи.
Мислите ли дека со ваква пракса ќе се искоренат бактериите кај децата? А што е со контактите со останатиот свет? Зар не е подобро на друг начин да се подигне имунитетот кај децата??
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 12:02

Цитат :
... Родителите викаат дека ги лекуваат и дека долго време кашлаат а тие неможат да седат на боледување..И дека немаат бактерија.
Токму поради овој податок најмногу сум за колективно земање на брис на децата во исто време во градинките.
Најпожелно е да се нема никаква бактерија без разлика дали се има или се нема симптоми.

Нормално дека сите симптоми на болно дете претставуваат опасност за здравото..

И најверојатно може нема да се искорени во целост, но колку толку ќе се контролира, јас имам уплав од бактерииве..
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 12:14

Betka напиша:
утредента од улица пак ќе фати бактерија??

pa ne mi se cini deka taka lesno od ulica se fakalo bakterija Задолжителен брис во градинка???? Icon_neutral
sepak ima mnogu deca so neodgovorni roditeli, mpozebi nekoe dete poinaku ja podnesuva nastinkata ili bkaterijata, mene milena vednas mi otvarase bronhit i mozete da zamislite kako se osekav koga ke ja odnesev posle lezenje vo bolnica ZDRAVA vo gradinka a tamu deca so zeleni mrsuli do usta im se rastekle.

ili sum bila svedok koga edno malecko go molese tatko mu da ne go ostava, detevo kaslase kornese, duri i koga gi zimavme posle toa vospituvackata kaza deka imalo i T denta Задолжителен брис во градинка???? 412106
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 12:26

e toa e veke sovest na roditeli ite ako e bolno da si sedi doma treba, ako e so sirup doma da si go pie ama ako ima bakterija a ako taa ne dava klinicka slika na deteto deka e bolno taa ne treba da s e lekuva, moze nekoe dete da ja ima a da ne e voopsto bolno mislam deka i dr. lide zboruvase za toa deka vo vakov slucaj decata ne treba da primaat antibiotik ima deca sto odat vo gradinka bolni kaslaat kivaat a nemaat bakterija sto so tie deca? i moeto e 1 nedela doma 1 vo gradinka i jas sum luta sto bolni gi nosat, sovesta treba da ni bide cista koga gi prakame koga ke kazeme deka se zdravi navistina taka da bide ili pak vo gradinkite neka ima i dr. togas sekoj den i krvna slika neka im pravat pa duri togas ke bideme sigurni deka site deca tamu se potpolno zdravi samo so brisevi ne veruvam
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 12:34

lida vo gradinkata kaj sto odese milena primaa deca so sirupi, poredeni sirupcinja na skafcinjata UZAS

sepak ako nekoe ima bakterija ke se otkrie i neka si sedi doma dodeka da mu projde t.e dodeka ne iscezne bakterijata, posto ako go zarazi moeto ili tvoeto neznaes kako ke izreagira nivniot organizam, ako toa nema nikakvi simptomi mozebi kaj moeto ke bide poopasno, taka da mislam deka sepak vredi da se znae
ama treba nesto da se prevzeme pod itno, sekakvi infekcii ima po gradinkive, mene milena i virusni braavici tamu mi fati, gi brisat so isti maramici site deca, menuva pelena na moeto i bez da izmie race odma na drugoto, SRAMOTA
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 12:38

Па и јас тоа од сабајлево го мислам.
Ако детето било болно и не одело во градинка, тогаш родителите да донесат задолжително негативен брис. За тоа сум.
Ама секој месец, за сите??? Ќе немаат симптоми ама верувам дека 40% од нив ќе пијат антибиотици и ќе отсуствуваат...затоа што советот на градинката се залага да не се примаат таквите деца.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 12:44

Nekako se vrtime vo krug:) Sepak, se zavisi od sovesta na roditelite!
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 12:56

Навистина е така :hmm
Минатата година, од септември, со позитивен наод ја лекував ќерката се до декември. Испивме 6 шишиња Панцеф, а имаше само 1,5 година. Во градинката одеше се на се само исцепкано околу 20 дена. И на секое повторно одење, пак плачките од почеток....Бидејќи не се излекува бактеријата, односно постојано и се повторуваше, јас од внимателност кон другите деца ја отпишав од градинка и продолжи да ја чува жена.
Сега ја контролирам редовно и наодите се негативни. Но ни на крај на паметот не ми доаѓа дека ако нема симптом а има позитивен наод да и дадам лекарство...
Инаку, благодарам на сите за мислењата. Фала богу што постои форумот па еве вака една моја дилема имав со кого да ја поделам
Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty03.11.09 18:37

eve moe iskustvo od koe sum jas zadovolna.

kaj jana vo gradinka im zimaa bris od nos i grlo 3-ti vo god.so nea sum nemala problem,tuku naprotiv koga gleda deka i na drugite im zimaat a ne boli,dozvoluva i ona bez problem.poveketo deca bile ok iako imase i od onie sto placat.
ama veruvaj te nisto strasno.sum gi gledala i tvrdam deka koga se so mama poveke placat i izvodat.
mene voopsto ne mi prestavuvase problem toa sto i zimaat brisevi bez moe prisustvo.a i nejze.

e sega,da ne bea tie brisevi jana kojznae kolku sirupi ke ispiese.skoro sekogas naogavme po nesto vo nos.od lesni do poteski.i deluvame lokalno vo nos,zavisno koja bakterija e.i nasata lekarka ne dava terapija ako e asimptomatska,ama ponekogas procenkata bese deka mora kapki.
sakam da kazam deka ja znaes sostojbata na detoto i po raat si.barem znaes na sto si.i ne mi pravele problem ako ima bakterija a ne prima terapija.so beleska od maticniot i se bilo vo red.
nikoj ne moze da ti nalozi da mu davas na deteto nesto za sto moze i da se odbegne.
ne gledam nisto loso vo zemanjeto brisevi.samo benefit moze da se ima.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty04.11.09 2:47

Mama Vase напиша:
.i ne mi pravele problem ako ima bakterija a ne prima terapija.so beleska od maticniot i se bilo vo red.
.

ne ti pravele problem vo gradinka da ja nosis iako imala bakterija?
a sto so drugite deca koi nemaat bakterija i mozat na toj nacin da ja fatat?
Вратете се на почетокот Go down
yarre
Прваче
Прваче
yarre


Male
Број на мислења : 212
Age : 51
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 29054
Registration date : 2008-07-30

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty04.11.09 6:51

Mama Ane напиша:
Цитат :
... Родителите викаат дека ги лекуваат и дека долго време кашлаат а тие неможат да седат на боледување..И дека немаат бактерија.
Токму поради овој податок најмногу сум за колективно земање на брис на децата во исто време во градинките.
Најпожелно е да се нема никаква бактерија без разлика дали се има или се нема симптоми.

Нормално дека сите симптоми на болно дете претставуваат опасност за здравото..

И најверојатно може нема да се искорени во целост, но колку толку ќе се контролира, јас имам уплав од бактерииве..

Кај мојов у градинка, брис е задолжителен секои 6 месеци комплет сосе систематски преглед, додека во време на грипозна сезона, им праат по неколку во самата градинка. Надоите ги добиваме од таму. Нормално, услугата се наплаќа и е по 200 МКД. Сметам дека градинките треба да си направат договор со некоја од лабораторииве, и тоа редовно да го прават, ако не поради друго поради практичноста. Полесно е отколку секој родител посебно да се ака и да им земаат брис.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty04.11.09 13:27

Emi напиша:
Mama Vase напиша:
.i ne mi pravele problem ako ima bakterija a ne prima terapija.so beleska od maticniot i se bilo vo red.
.

ne ti pravele problem vo gradinka da ja nosis iako imala bakterija?
a sto so drugite deca koi nemaat bakterija i mozat na toj nacin da ja fatat?

emi,nie togas bevme paacienti na dr.smokovska i eve kako pravevme.jana bese zdravo dete i retko se razboluvase.no najcesto na brisevite od nos pokazuvase streptokoka.za taa dijagnoza nade ni davase terapija da deluvame lokalno so gentamicin,za da ne pie antibiotik.narednite 3 dena jas ja cuvav doma bez razlika sto mozela da odi vo gradinka i nemala siptomi na bolest.ama mozev.
na nekolku pati naogavme bakterija koja da me ubies sega neznam kako se vika.za taa bac. nade ni go frlase listot i velese deka ne treba apsolutno nisto so objasnuvanje deka tie bac. gi imame site i ne se lecat.na samiot rez. ke go napisese istototo i vo gradinka nemav problem.

e sega citam mnogu deka i za streptokoka za grlo dokolku e asiptomatska ne se dava nisto,ama nas nade taka ne lecese.i ne sme imale nikakov problem.po 7 dena kapki,brisot bil sterilen.
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty04.11.09 13:38

Во право си мама Васе,најновите достигнувања во медицината велат дека детето може да има и стрептокока и било што и високо АСТ а сепак да е апсолутно здраво и не се презема никакво лечење.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Задолжителен брис во градинка???? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Задолжителен брис во градинка????   Задолжителен брис во градинка???? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Задолжителен брис во градинка????
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: