Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Време и тактики за спиење на децата

Go down 
+22
Majsi
bubamara
Ves
Candy
Arhangel
Viki J.N.
Kinky
tanjasofija
mama
kiki-riki
biljanag
Mama Vase
sneze
Damjana
Elicka
Anika
butterfly
Pipolino
Emi
Mama Ane
Sandra_Anja
sonjamfk
26 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 11:40

so makro maka macam sekoja vecer. go spremam vo devet za vo krevet, ama nekako tesko odi zaspivanjeto. probuvma so se i sesto, ama dzabe. sabajleto pak koga go budam, nekogas stanuva polesno, nekogas potesko. mi vikaaa koga ke trgne vo gradinka ke legnuva porano, a ova jas zaspivam pred nego. kao uspevate da gi uspiete vasite gavolcinja.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 11:48

Dodeka ne trgna vo gradinka, ne i se znaese redot na Anja. Sega druga pesna. Do 9h e vo krevet, sama ni vika da odime da nanime. Za vikend moze pokasno da legne, ama ne pokasno od 9:30h. I nautro sama se budi kaj 7h, a za vikend ja ostavam da pospie, ama kaj 8h se budi.
Malku ke ni bide problem za rodendenot, od 8h ni e zabavata:)
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 11:50

Ние во 7.30 сме во кревет, најкасно 8 е веќе заспан, Мацка до кај 9 преку сила. Навикнати се од мали рано да заспиваат, за викенд и јас ги оставам ама нема шанси покасно од 9 да останат будни, наутро во 7 се двајцата будни
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 11:52

e pa kaj nas sve se smeni a neznam zasto, zaspiva polse 22 sekoja vecer, ama ne se buni, toa vreme veke i se spie i sama si kazuva deka ke nana, a nasabajle e golema spanka Smile do 10 00 si spie
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 11:54

filip veke prestana da prespiva preku den , i si legnuvame okolu 8 navecer do kaj 8 i pol e zaspan veke , a stanuva vo 7 nekogas i 6 i pol
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 11:55

Матеј е 9 во кревет најчесто,понекогаш има и отстапки ама поретко.Преку ден преспива по саат саат и пол,а на сабајле 8-9 станува
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Матурант
Матурант
avatar


Female
Број на мислења : 1576
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 28703
Registration date : 2008-12-05

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 11:57

И Ева заспива многу касно, негде кај 22.30 а некогаш и 23.00. Не и се спие и ако пробам да ја легнам порано само ќе лежиме во кревет а она нема да заспие. Сабајле спие до 9, викендов и до 10.30, ама спие и на пладне по 3 саати. Спанка е голема, викендов ја будам и ми вика чекај уште малце да полежам Време и тактики за спиење на децата 127667
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:06

kaj nas se slucuva preku den da se iznaspie i po 3 saati, i posle rucekot pak mi vika ke nanam i ke si legne ama samo si lezi iihihih

nasabajle koga stanuva vika gotovo stanav Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:11

Anja na pladne ne spie poveke od 2h. Nekogas ne ja zaspivam vo nedela, za da si legne porano. Ama vaka poarno, i poveke casa spie vo tekot na nokta.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:14

Ние преку викенди веќе воопшто не преспиваме на ручек, ептен ептен ретко, ако треба вечерта некаде да се иде со нив. А во градинка спијат најмногу 1 саат..
Вратете се на почетокот Go down
Elicka
Прваче
Прваче
Elicka


Female
Број на мислења : 143
Age : 46
Локација : низ Македонија
Поени : 27593
Registration date : 2009-05-05

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:14

Некогаш знае да заспие во 7-8, а некогаш во 12 со сила ја легнуваме. Нема некој ред бидејќи во градинка не спие.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:15

Nie vo 12-01 :( Ne mozeme da go otkazeme 2-roto prespvanje i zatoa posle kasno legnuva. A sabajlevo do 10 spiela ... poremeteni ni se terminite.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:20

na rucek prespiva saatipol do dva , poveke ne. mada ponekogas neke da spie na rucek, no ne izdrzuva , zaspiva pa mu se poremetuva spienjeto pak navecer. borba vodam so spienjeto i koga ke kazam go budam porucekta , duri i me osuduvaat, demek zasto, a vecer , a sabajle , poarno rano da si legne , odkolku sabajle da slusam placki.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:26

nie imavme ubav ritam fateno, prespivase od 13 do 15
i poosle navecer okolu 20 30 veke bese zaspana
ama rano stanuvase togas duri vo 06-07

sega ne e taka, zaspiva vo 15 preku den, ruca vo 18, pa setame i duri 22 se spremamme za vo krevet
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:47

МАлиов си легнува во 22 и 30 или23 00 часот . Станува во 07 часот наутро. Денски преспива максимум 2 часа а се случува и да не спие. Одвај го легнувам навечер , незнам од каде толку енергија за толку доцна да си легнува а цел ден е активен. И плус си станува и навечер по некој саат. ne znam
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 12:56

Anika напиша:
И Ева заспива многу касно, негде кај 22.30 а некогаш и 23.00. Не и се спие и ако пробам да ја легнам порано само ќе лежиме во кревет а она нема да заспие. Сабајле спие до 9, викендов и до 10.30, ама спие и на пладне по 3 саати. Спанка е голема, викендов ја будам и ми вика чекај уште малце да полежам Време и тактики за спиење на децата 127667

zatoa jas pocnav da ja budam neda nasabjle.ne ja ostavam da spie do kasno.ako ja ostavam ke tera do 10-11h.sega terame super.stanuva kaj 8h.(prvite dva dena i bese tesko ama veke fati ritam) pa na rucek spie 12-14h i vecer si legnuva okolu 21h.
i so jana taka pravev na taa vozrast,pogotovo vo zima koga pocesto se doma i nema kade energija da trosat.a imam i vreme i nesto po doma da fatam rabota,zosto koga e ona budna,rabota jok.
me karaat mnogu,vo stilot dete ne se budelo ama stom nejze ne i smeta,ne se buni i ne e nervozna togas ne gledam problem.

a,i zaspiva za 20 min.pie sok ili jogurt edna prilkazna ,malku akrobacii vo krevet i tone poleka.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 15:05

ние ве шиеме сите јане спие три пати во денот сабаје 2 саата а на пладне и поручек пола саат иван веке подолго време на ручек на спие па така го легнувам околу 7-8 кога како е уморен и му се спие може да седи и до 9 некогаш а за станување од 5.30 до најкасно 6.30
за егнување навечер со иван ритуал е приказните до нас двајцата на кревет он на јастукот од татко му и така намалено светлото тв мна тивко и така
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 15:09

керка ми заспива кај 19ч ама затоа околу 12-1 се буди сака да си игра па после пак заспива и се буди околу 6 жива ненаспиена сум покрај неа
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 15:10

Se budime okolu 8:30,pa potoa prespivame od 11:30 do 12:15,pa potoa popladne okolu 17,17:30 dremnuvame uste 45 minuti.Vecerame okolu 19:30, se banjame i potoa okolu 21 si naname.
Вратете се на почетокот Go down
tanjasofija
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 88
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 27859
Registration date : 2009-02-26

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 15:27

kerkami ima 2 god i si steknavme e dno isto tempo otkako napolni 1 god sabalje stanuva okolku 9-9;30 popladne obavezno spie sekogas ja legnuvam okolu 14;30 mi spie okolu 2 saata a vecer 22;30 veke e zaspana samo preku vikend sedi do pokasno 23-23;30 i nie supe
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 16:20

Aleksej zaspiva okolu 10 navecer, sabajle stanuva megju 8-9. Ako zaspie podocna od 10 togas i nautro spie poveke. A preku den otspiva okolu 2 ipol 3 saati, nekogas i poveke.
Ne go uspivam, samo ke se pogalime malku, ke mu kazan nekolku pesnicki... Obicno zima nekoja igracka, kamionce, motor, Pooh... i si legnuva so nego. Kazuvame deka Pooh e umoren, deka treba da bideme tivki za da zaspie, da ne go razbudime, go pokrivame Pooh ili kamionot Време и тактики за спиење на децата 71486 so kebence, mu kazuvame "cao, ubavo da nanas" i mama izleguva od soba a Alek e zaspan posle nekolku minuti.
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 16:27

Kerka mi veke odamna ne spie preku den i se chtdam kako izdrzuva celden so igranje trchanje natamu navamu i da ne spie i ke zaspie do 23.00c najkasno e se budi zavisno dali zaspala porano ili pokasno 9-10 c.A sincheto zavisi nekogash ke zaspie porano ama poretko nekako zaspivanjeto odi edno po drugo no najkasno do 23.00decata spijat
Вратете се на почетокот Go down
Arhangel
Прваче
Прваче
Arhangel


Female
Број на мислења : 173
Age : 44
Локација : ohrid
Поени : 27154
Registration date : 2009-08-03

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 17:06

Mihail zaspiva okolu 10 navecer,normalno prvo banjanje,pa potoa doenje..Sabajle stanuva okolu 7:30-8,pa potoa spie od 10 do 11;30-12,pa pose spie od 14-15:30,i na kraj dreme uste 45 minuti okolu 6:30.
Idealno,zar,ne?
Ama,kako sto ke si go naucis.. Mene mi e super..Sega nekako mi stiga vreme i za sebe..
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26980
Registration date : 2009-09-11

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 18:58

Nie sega imame red. Legnuvame okolu 10 najkasno10:30. Nasabajle kaj 8-9 sme stanati. Prespiva samo ednas i toa po 2 sati obavezno. Koga bese pomal maka macevme so redot. Zaspivase kaj 7 i ke si stanese vo 11 naspano so da vi kazam i si sedese i igrase do 2 abe uzas bese.
Otkako prespiva po ednas se evo red.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty02.11.09 22:40

biljanag напиша:
ние ве шиеме сите јане спие три пати во денот сабаје 2 саата а на пладне и поручек пола саат иван веке подолго време на ручек на спие па така го легнувам околу 7-8 кога како е уморен и му се спие може да седи и до 9 некогаш а за станување од 5.30 до најкасно 6.30
за егнување навечер со иван ритуал е приказните до нас двајцата на кревет он на јастукот од татко му и така намалено светлото тв мна тивко и така

Браво за Иван и Јане Време и тактики за спиење на децата 207962 Ова е најправилен ред за спиење според возраста.
Ние колку и да се трудиме да воспоставиме правилен ред за спиење , да се заспие навечер до 20h.да се отспие сабајле до 6.30-7. не ни успева .
Но еве сега како што се стемнува порано , се подобруваме , не лудуваме до 22.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Време и тактики за спиење на децата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Време и тактики за спиење на децата   Време и тактики за спиење на децата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Време и тактики за спиење на децата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: