Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло

Go down 
+21
sunset
sonjamfk
Sandra_Anja
Emilija
biljanag
Sandra
bubamara
Mama Vase
Misticia
kiki-riki
Mama Ane
adi
Ostoun
vasidora
Dara
Mila87
Zvezdicka
obicna
Damjana
Freya
Ves
25 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28899
Registration date : 2009-03-17

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 14:14

ne se raboti za kaloriite tuku za stetnosta na przenoto maslo,zejtin.i jas gi prskasm testeninite ama so maslinovo i normalno nezagreano.inaku,mi se leplivi ako ne go napravam toa.
a edno sise zejtim mi trae 6mes. do 1 god.retko upotrebuvam.samo maslinovo ili nekoi slicni na nego kako od semki od grozje.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28929
Registration date : 2008-12-07

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 14:48

Zvezdicka напиша:
makaronite ki prskas so zejtin? Pa zosto pobogu??
A kako da napravis makaroni ili bilo koja testenina bez maslo? Pa toa e brasno vareno ... .bljak. E sega ne mora da e bas prevrieno, ama da ne preteruvame ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29593
Registration date : 2008-06-02

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 15:18

Јас исто ставам подгреан малку зејтин на тестенините, во спротивно ми нема вкус, ставам многу малку, ама за шмек доволно, а и во доста ресторани така ги подготвуваат. Инаку користам сончогледово масло за готвење, а во салати ставам маслиново.Погоре дискутирате за пржење во исти зејтин, па зарем некој повторно пржи во истиот? Тој се катраносува веднаш..и знам дека после 6 пржење во исти зејтин, тој е подеднаков на отров..за жал на многу места за брза или не брза храна, сеедно, низ Македонијава, тоа се практикува.А во некои сендвичари користат палмино масло за пржење на компирте, знам од времето во седмица Smile) па изгледа и другиве кога открија дека име поветино, почнаа така.Инаку мајка ми е многу голем специјалист за месено, и по некогаш прави пита со маст. Ја у прво време негодував, ама маста не се осеќа, и навостина има поинаков шмек (нормално во мали количини, да не се претера)
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30599
Registration date : 2008-07-19

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 17:29

Za testenini dodeka se varat im stavam nekoja kapka od repka za da ne se zalepat edna so druga.. Inace za koga se gotovi im stavam margarin sto e za na leb, taka da nema potreba ni sol da im stavam. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29236
Registration date : 2008-07-22

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 19:54

Za salati koristime maslinovo maslo, a za przenje floriol.
Vo testeninite dodeka se varat im stavam malku zejtin vo vodata i super mi se taka.
Gledam za przeneje nekoi go koristite palminoto maslo, koi mu se prednostite?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 44
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30462
Registration date : 2008-01-27

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 21:57

palminoto go zimam od magacin poeftino inaku gori na 200 i nesto stepeni nesto poveke od maslinovo i e mnogu dobro za sukano mmmmmmmmmmmm
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 22:02

Damjana напиша:
Zvezdicka напиша:
makaronite ki prskas so zejtin? Pa zosto pobogu??
A kako da napravis makaroni ili bilo koja testenina bez maslo? Pa toa e brasno vareno ... .bljak. E sega ne mora da e bas prevrieno, ama da ne preteruvame ...

Jas nikogas ne sum gi prskala teteninite so maslo/zejtin ili bilo kakva druga masnotija. Testeninite gi varam al dente (najveke 12min) i gi jadam so razni sosovi, zelencuk i sirenje. Nikogas ne mi padnalo na pamet da im stavam zejtin a uste pomalku zagrean ili pregoren.
Ni mojte ni na mm familijata ne go pravi toa pa ednostavno mi bese mngu cudno. Nema da zboruvam za stetnosta, a za vkusovite i taka ne se diskutira.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29387
Registration date : 2008-09-16

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty01.11.09 23:29

Маслиново користиме за салати и ставам во урда,( во се во кое ќе го прифати детето ).
Во една книга за здравје ( Татко ми редовно ги купува ) прочитав дека маслиновото масло е штетно ако се загрева бидејќи тогаш испушта отровни молекули - Затоа ,внимателно , јас пред тоа го ставав со сол и бибер како сос во топол варен ориз, палента , макарони , одтогаш никако .
А за изјавата на Жан Митрев ,се подзамислив , сигурно човекот спомнал дека е потребно да се внесуваат масти , а девојката сфатила баш маст и така ....
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29664
Registration date : 2008-07-11

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty02.11.09 9:54

Секое растително масло не содржи холестерол, само производите од животинско потекло содржат холестерол. Е сега дилемата е кое е по здраво растително масло...на прво место е било кое само да е ладно цедено. За готвење јас користам сончогледово (татко ми ми кажува кое е квалитетно па такво земам), за салати маслиново ладно цедено.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29817
Registration date : 2008-07-14

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty02.11.09 9:56

Za nas koristime Brilijantin, a za Anja najcesto puter ili maslinovo.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29513
Registration date : 2008-07-28

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty02.11.09 10:42

za marko koristam maslinovo isto i za saltite. inaku zimam floriol so omega tri. mnogu ama mnogu retko przam, taka da i koga przam stavam malku i posle go frlam . na makaronite i spagetite stavam zejtimce no ne mnogu zagreano, dodeka svekrvata stava margarin. taka mi se po mrsni. ako otstijat polse se kako vsaleni , ne se stavaat vo usta.ama sekoj si pravi po svoj vkus.
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28571
Registration date : 2008-10-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty02.11.09 11:13

Jas koristam floriol omega 3 za gotvenje i za salati,mm ne go saka maslinovoto
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26895
Registration date : 2009-09-11

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty02.11.09 16:32

Za nas Biser za gotvenje a za malovo puter
Вратете се на почетокот Go down
EckaGj
Полуматурант
Полуматурант
EckaGj


Female
Број на мислења : 928
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 27394
Registration date : 2009-06-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty02.11.09 16:42

Кај нас до пред 6-7 години готвевме речиси се со свинска маст.Татко ми не поднесуваше зејтин,путер,маргарин.за нас мајка ми правеше и на зејтин,за салата.Така што јадев и на тоа и на тоа.И пред 6-7 години татко ми се реши да проба на зејтин,често не се наоѓаше маст, па земав флориол од пченка,и пројаде.Мутер никогаш и нема да проба.Но пред 2 години престанаа да го носат и пак проблем а несакавме да се вратиме на маст.Се навикна и на растителниот,а сега со омега 3.Заради него во макарони неставам ниту зејти ниту путер,но и навикната сум и ми се супер.Ништо страшно ако некоја макарона се залепи за тенџере.Има решение.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28177
Registration date : 2009-04-14

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty02.11.09 16:50

Koristime maslinovo za salati.Skoro nikogas ne przam,a i na jadenjata ne im pravam zaprski.Zejtinot go koristime minimalno.
Imam sise kristal ili brilijant kolku da ima nesto od zejtin doma
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Прваче
Прваче
Gordana Natovska


Female
Број на мислења : 256
Age : 41
Локација : Veles
Поени : 27532
Registration date : 2009-05-16

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty16.12.09 16:25

за салати маслиново масло,а за готвење незаменлив е кристал
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: