Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло

Go down 
+21
sunset
sonjamfk
Sandra_Anja
Emilija
biljanag
Sandra
bubamara
Mama Vase
Misticia
kiki-riki
Mama Ane
adi
Ostoun
vasidora
Dara
Mila87
Zvezdicka
obicna
Damjana
Freya
Ves
25 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29387
Registration date : 2008-09-16

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:05

Кој зејтин го сметате за најздрав ?
Во време на економска и здравствена криза има секакви манипулалации , по рафтови во маркети изложен зејтин со цена од 60ден, на него Омега 3 ова , она , кој да им верува .
Жан Митрев во некоја емисија спомнал дека сега луѓево се понездрави оти консумираат многу зејтин , а маст воопшто не користат -си требало и маст Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло 121539 Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло 121539 Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло 121539 Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло 121539
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29145
Registration date : 2008-06-06

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:08

Jas koristam Biser ili Kristal, ama kristalot mnogu go rasipaa i nekako mi ima neprijaten miris, a eden period mnogu koristev palmino maslo, posle go snema,ne mozev nigde da go najdam a gledamm deka sega pak go ima i najverojatno pak ke se vratam na nego
Mast ne koristam, a sega i prv pat slusham deka zan mitrev ja preporacuva Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29387
Registration date : 2008-09-16

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:15

Mast ne koristam, a sega i prv pat slusham deka zan mitrev ja preporacuva

Мене ова ме поттикна да ја отворам темава , една пријателка ми кажа гледала интервју со Жан , зборувал за кардиоваскуларните заболувања кај младите .
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 28929
Registration date : 2008-12-07

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:16

Nie pocnavme so maslinovo za salati, palmino za przenje i Biser za se' ostanato. Neznam veke sto e ispravno a sto ne. Se menuvaat tezite sekoj den.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29145
Registration date : 2008-06-06

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:21

e da zaboraviv da spomnam i jas koristam maslinovo za salati
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30599
Registration date : 2008-07-19

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:23

Zejtin od repka, maslinovo nekako mi e cuden po vkus.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:30

Maslinovo za salati i soino za se ostanato.
Soncogledovo maslo ne sum kupila veke 7 godini. Mm imase visok holesterol togas i preminavme na soino, do sega da cukanm vo drvo holesterolot e Ok.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28379
Registration date : 2009-02-16

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:48

Јас користам floriol omega3 за се, но ме интересира какво масло користите за фритеза??? Ми кажаа дека палминото масло сум можела да го користам повеќе пати и подолго време(отприлика 3недели),а притоа не било штетно, вистина ли е ова???
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 20:49

pa zar seuste nekoj koristi fritezi?
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 46
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27503
Registration date : 2009-06-26

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 21:08

Soncogledovo maslo-najisplatlivo..koristam kristal zosto mi e bas zejtin,a ja bogami mnogu go upotrebuvam(sekoj den gotvam,a moze da se sluci i dva pati).Po restoranite i burekcilnicite obicno se koristi palmino,bas poradi isplatlivosta na pogore kazanoto od Mila87.Za ostanatite kako maslinovo i soino znam deka se dobri za salati pa moze i za gotvenje,no za tradicionalno makedonsko gotvenje e skapo.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30599
Registration date : 2008-07-19

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 21:23

I u repka ima mnogu omega... Zvezdic ima ovde mnogu sto koristat fritezi, i ja se cudam no si gi sakat tie jadenja sto si praat so nego. Mila inace neznam za MK no ovde za friteza se vika bas Zejtin za friteza samo se razlicni marki.. Prasaj u market ako nema nekoj ovde sto znae sto si koristi friteza.
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27264
Registration date : 2009-09-17

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 21:30

ehee zvezdicka vo mk mislm deka uste na veliko se koristi friteza.
jas za svadba dobiv 3 na poklon, uste mi stojat neotpakuvani se cudam so da im prava.
jas najcesto koristam floriol omega 3 , a ponekogas zemam i maslinovo maslo za salati, ama za nas standard e epten skapo so vika dara
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28379
Registration date : 2009-02-16

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 21:48

Ова не ми е јасно, а зошто да не користиме фритези???? Мислите заради исплатливоста??? Поради тоа што се штетни или??? Не сфатив ова Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло 121539
Ако е поради тоа, мене ми е многу практично, а трошам само 500мл зејтин повеќе, зошто за еден ручек пржам од 2-3кг компири, па по мачно ми е да стојам на шпорет два сааати,вака сами си се пржат. А баш поради штетноста прашав какво масло се користи, јас со 1,5л пржам само еднаш,после го менувамж, не го користам едно масло повеќе од еднаш, можеби и два пати,но само ако пржам денес и утре
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27264
Registration date : 2009-09-17

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 21:52

Mila, jas toa pogore go napisav od edna ednostavna pricina.
Prvo mnogu domakinki go koristat zejtinot poveke pati, znam edna po edna nedela sto ne go menuva, a dokolku se koristi samo ednas e ok. Oti vtoroto koristenje veke zejtinot gi izgubil site hranlivi sostojki i e pregoren. Baska ako pravis po 2-3 kg kompiri veke e ok, se trosi zejtin poveke no se dobiva vo vreme. Znaci za golemi familii e od ama jas pak ne bi koristela mislam
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30599
Registration date : 2008-07-19

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 21:57

Znam babami taka koristese staroto, znam i majkami isto pravi. Koga ke dojde kaj nas samo mi se cudi kako isturvam zejtinot. Zejtin da se koristi taka vejke ednas da imas przeno so nego i povtorno e kancerogen... Da ne zborime sto drugo ima.. Przis nesto u nego i go cuvas, ostanuva od toa sto si pripremila so zejtinot i si raste bakterii... Za friteza mislam povejke zejtin se stava i upiva jadenjeto povejke zejtin taka..
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27264
Registration date : 2009-09-17

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 22:04

taka e obicna, celata hrana pliva vo zejtinot i e mnogu ponezdrava, pokaloricna itn..
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 22:10

Mila87 hranata spremena vo friteza e 3 pati po masna od onaa spremena vo tavce. Mozebi fritezata e prakticna no definitvno ne e zdrava. Mene mi se smacuva koga ke vidam kolku maslo sisa kompirot koga se przi vo friteza. Kakvo god maslo da stavis vo friteza, ke izedes 3 pati poveke masnotii odkolku bi izela da ne ja spremas hranata vo friteza.
Obicno za friteza prigodni se maslata koi se fino rafinirani kako s0oncogledovo, pcenkarno, palmino i slicno (vo niv nema bas nekoi zdravi sostojki) maslinovoto i site ladno presuvani masla ne se pogodni za friteza.

I samo da dodadam deka soinoto maslo e po evtino od soncogledovoto, taka da argumentot deka po zdravoto hranenje ne e za makedonskiot budzet, odpaga.
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28379
Registration date : 2009-02-16

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 22:26

Благодарам девојки мноооогу Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Icon_flower повеќе од јасно ми е дека е штетна фритезата, но со оглед на тоа дека не ја користам повеќе од еднаш не му ја мислам многу.А некна бев принудена да пржам компири во тавче, точно мноооогу, далеку поубав вкус имаат , но јас си знам како поминав Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Icon_neutral Сепак сега имам можност за фритеза и затоа би ја користела, што не значи дека целосно го избегнувам тавчето, сепак тавче е тавче Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло 635908 Единствено ме интересираше за палминото масло, дали е вистина дека може да се користи повеќе пати, но сепак не би ризикувала, подобро ќе менувам одколку да користам едно 3-4пати Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло 343920
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26920
Registration date : 2009-09-12

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 22:51

Zosto mora da jadete przeno jas bidejki nemam mnogu vreme skoro se pecam mnogu pobrzo e i pozdravo i mnogu malku zejtin se trosi. A Zan Mitrev mislam deka zboruvase deka ne jadat mast vo smisla deka obiduvajki se da bidat pozdravi si pravat poveke steta bidejki jadat dietalni raboti so namaleni masnotii vo sebe t. e. ''lajt''
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27146
Registration date : 2009-08-31

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty31.10.09 23:04

Nie mast koristime retko,ponekogas i toa za przenje kompiri i go isturame.Zejtin koristime Brilijant ili Floriol i maslinovo za salati.Koristam teflonska tava vo koja se przi so mnogu pomalku maslo otkolku vo obicna i nikogas ne koristam ist zejtin dvapati,zosto znam deka e kancerogen.A kolku navistina treba da se koristi i masta navistina neznam.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30631
Registration date : 2008-11-06

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty01.11.09 8:46

Јас готвам со Брилијант, омега 3, за салати исклучиво маслиново, а само компирчиња пржам во палмово масло
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty01.11.09 10:03

јас пржам со брилијант, омега3 само за салати, утринава немав брилијан па макароните го попрскав со омега3 блјак, неможам да го поднесувам мирисот и си останав гладна, нека е здраво ама кога не ми е вкусно џабе
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29761
Registration date : 2008-08-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty01.11.09 10:16

makaronite ki prskas so zejtin? Pa zosto pobogu??
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27020
Registration date : 2009-09-29

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty01.11.09 11:06

сите тестенин,макарони, јувки, шпагети ги попрскувам со врел зејтин, така ми се повкусни (ставам и малку сирење во зејтинот да се пропржи)
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29057
Registration date : 2008-08-31

Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty01.11.09 12:07

Zvezdicka напиша:
makaronite ki prskas so zejtin? Pa zosto pobogu??

се што ќе стигнам прскам со обично масло - сончогледово
шпагетите ако не им ставам прегорено масло на крај ми немаат вкус некако flower
поаѓам од прабаба ми што цел живот готвела како мене а живееше 97
и од стариве мои што имаат и двајцата по 85 години
па не се секирам премногу
секако и други нешта користам како нив - зеленчук овошје помалку месо повеќе грав ориз компири и така не се секирам многу за калории
единствено што не правам како нив е тоа што не го користам маслото повеќепати туку го фрлам
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty
ПишувањеПредмет: Re: Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло   Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Зејтин ( масло за готвење ) , маст , масло
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Мојот дом :: Гастрономија-
Отиди до: