Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Роденден дома или игротека

Go down 
+115
twins_
Tifani
Sandricka
Inicka_08
lila_mk
mamaAnita
kiki-riki
Majsi
Viki J.N.
Мajcepajce
Rozetka
DraganaNik
Gordana Natovska
kalinche70
beti.liz
Mama K
Mama Vase
Misticia
tanja_simon
Elicka
monabombona
nikolaw
LAZAREVSKA BETI
BubeM
emma2607
Betka
Biljana
Dara
nafi
Maja
Sun
irena trickovska
lela
butterfly
emilija nestorova
Игротека ЛЕО
rich_bitch1
Kalinka
sonjce77
atanja
kateee
bisera
avon
Tatjana Blazevska
jasmina,mina
Vale74
TINCE
Simona's mom
jasmina i ace
majka
sofidavid
Damjana
Dzena
delfin76
marija*
D-r Lidija Pazdrijan
lida
sani-sandra
mama X
anetapp
Anika
Iva Jovanovska
Biljana*
Nate_David
Anjuska08
MamaMaja
BiljanaM
Sanja_Ivana
sneze
mirecv
taci
Наташка
Mama Ane
kavadarcanka
bubamara
Pipolino
sonja colakova
marina_m
Juni08_Andrea
veki22
Monika
Ves
mama
mamicka Ana
verce
мила
avanturistka
Kikic
Svetlana
Kinky
Sandra_Anja
Daki
Ben10
BaMbYnA
SonjuS*
Ilince
Emilija
bella_67
Mimi
sonjamfk
monice
natasast
Lana
Andrej
sunshine
mamicka211
STAR *
lola
daniela
biljanag
sashka26
Big Sister
vecki
mamicka
Emi
119 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty15.05.08 22:41

Почнавме да размислуваме каде ќе го правиме првиот роденден на Милена, се двоумиме дали да собираме гости дома или да правиме во игротека а дома да дојдат само најблиските??

Како правите вие, да чујам ваше мислење??
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty15.05.08 23:16

Првиот роденден на Дамјан беше заедно со крштевката и го правевме во кафана со музика и со околу 40 гости. Вториот го правевме дома пак околу 40 гости и сите бевме капнати од работа плус Дамјан беше ненеспан бидејќи јас имав работа и неможев многу да му обрнам внимание (за што нема да си простам никогаш) и плачлив. За овој роденден здравје планирам дома само постарите и поблиските а другите со деца во игротека
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty15.05.08 23:31

Јас ке бидам веке тргната на работа, свекрва ми исто на работа оди, ке биде многу тешко, а најмалку што сакам е да ја запоставам Милена на нејзиниот роденден
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29648
Registration date : 2008-03-17

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty15.05.08 23:32

немој да го направиш тоа зошто ќе ти биде многу криво потоа
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty15.05.08 23:48

од мое искуство најдобро е во игротека најмногу поради детето ако е дома мислам дека ги запоставуваме од многу работа
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty16.05.08 2:04

дефинитивно во игротека. роденденот се прави за децата, а не за возрасните. покрај тоа и ти си таму гостинка а кога ќе си дојдете дома све ти е чисто и само да си го ставиш детето да спие.
единствено ако немаш многу пријатели со мали деца, па можеби поради тоа подобро би ви било да се соберете друштво дома.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty16.05.08 11:13

Па знаете како сите братучеди и братучетки имаат деца, е сага па тетките и сите останати нема да дојдат во игротека, ама па сега нема јас свадба да правам. А и старосватовите и кумовите се со деца, така да сигурно ќе биде во игротека, а дома исто ќе дува свеќички со бабите и дедовците.
А која игротека би ми ја препорачале вие, и сакам да знам од прилика колку ќе не кошта и што добиваме од иготеката а што трба да носиме ние освен тортата??
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty16.05.08 11:25

е па ти сега тетки стрини и вујни. не е свадба.
за роденден викни си ги само братучедите и пријателите со деца. јас за првиот роденден ги поканив сите први братучеди од кај мене и мм. ама за вториот само тие што имаат мали деца.
цената секаде е приближно иста 2000-2500 денари за 2 часа.
а освен торта можеш да си однесеш што сакаш. но немој многу затоа што за два часа ништо нема да се изеде.
обично пијалок си дава игротеката и на крај си го плаќаш.
најчесто се носи мезе -ордевери, пица или кифлички.
во некои игротеки даваат грицки за децата и сокчиња.
јас би ти ја препорачала игротеката во Капиштец - „Во светот на децата„. за 2500 денари даваат грицки и сокчиња за децата, поклон за славеникот (лани беа топлинки од „Кеги„, а сега кукла за девојчиња, фудбал за момчиња), претстава со кловн или црвенкапа, слики на цеде и снимано со камера дивиди (мада ова не е баш некоја снимка, туку тие камерите што снимаат нон стоп во игротеката, само изрежано на цеде).
просторот е прекрасен, широк и со многу нови играчки. а девојките кои работат таму внимаваат постојано на децата и една од нив задолжително стои на врата за да не излезе некое дете надвор или да влезе некој непоканет.
ние таму го славевме вториот роденден. за оваа година не сме решиле.

а ако ти е далеку Капиштец, бевме кај братучетка ми во Бутел во игротека „Чекорче“ и таму многу ми се допадна. само не знам како се со цени и што нудат.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty16.05.08 11:31

А каде се наоѓа таа во бутел, инаку ми се допаѓа ова што го напиша за оваа во капиштец и фала за сите информации!!!!
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty16.05.08 12:02

Prviot rodenden na Marija go slavevme doma,na denot na rodendenot bese sobrana familijata (uzi krug), a naredniot den moi drugarki i prijateli. Moe licno mislenje deka na ovaa vozrast e premnogu mala da go osoznaee slavenjeto na rodendenot vo igroteka. Edinstveno sto e prednost ke se postedis samata sebe od spremanje po doma. Izborot e tvoj
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty16.05.08 12:08

Види има вистина во тоа што го вели сашка - дека таа е мала за во игротека, но факт е дека се поштедуваш од средување и спремње пред и по роденденот. Тоа веќе и го напишав во првиот пост за оваа тема.
Но воопшто не сум за тоа два дена по ред да се слави роденденот и да се викаат многу гости. Ептен малтретирање за детето и родителите.
Во Бутел таа игротека не знам каде е точно - јави се на информации најди нивни телефон и распрашај се. таман можеш да дознаеш и све друго што те интересира. Wink
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty16.05.08 12:18

е па зарем ако правиме дома она ќе разбира, ќе гледа многу народ и гужва, јас мислам дека исто е тоа, само што кога ќе треба да спие ако правиме во ифротека како што рече ане ќе си ја легнам одма и се ќе ми биде чисто и на раат после кафе ќе си пиеме барем.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty20.05.08 11:41

јас сум за домашна атмосфера со најблиските
другарчиња и братучеди нема многу помали така да не ни одговара игротека
освен тоа во близана кај нас едно дете се врати од роденден и директно во болница затровање
недај боже ама јас си знам што дома сум приготвила и направила и не ми е тешко така да остануваме дома

ни се ближи именденот па кажувајте рецепта некоја за торта
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty20.05.08 20:59

имаш рецепти за торти колку сакаш во тајните на мојата кујна.

Какви роденденски торти купувате?? Милена е мала да каже каква сака, па незнам каква да одберам??
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30149
Registration date : 2007-11-20

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty20.05.08 23:34

Јас првиот роденден на Елена заедно со крстевката ги правевме во кафана,Интимна атмосфера окулу 40 гости,беше убаво.Додека за Ангел сите родендени освен првиот ги правиме во игротека.Овој пат ја одбравме би хепи во Ново Лисиче во диско.Одбравме термин од 17-19 поради Елена исто даваат подарок за славеникот,грицки, а ние носевме пици,торта.Ми се допаѓа во игротеката што е поделена на групи има за бебиња, за поголеми деца и диско со лајт шоу караоке сони и др..Има девојки кои ги забавуваат децата.
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30149
Registration date : 2007-11-20

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty20.05.08 23:35

Пред да се решиш може да отидеш на кафе и да видиш како е внатре, да си поигра Милена.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty22.05.08 2:34

денес бевме да видиме каква е игротеката и закажавме за роденден.
се вика „Дримленд„ и е на улица железничка, спроти Зират банка. порано беше „Кидсленд„ или нешто сл. и тогаш беше убава - го носевме никола да си поигра, ама сега ептен е супер. ја прошириле на три ката. покрај тоа дворот го средваат и таман за роденденот наш (28.07) ќе можеме да го користиме.
инаку се плаќа 2500 со грицки, сокчиња за децата, плус лотарија (ситни подароци за нив) подарок за славеникот по избор (камионче, кукла или маичка), цеде со слики и сниман роденденот. има девојки кои ги забавуваат децата со организирана програма.
дополнително се плаќа пиењето за возрасните. јадење може да се носи од дома или имаат тие договор со некои пицерии и ресторани за испорака (ама ко што гледав цените им се солени).
најмногу ми се допадна што е просторна игротеката и убаво средена.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty22.05.08 12:10

а што е солено пиењето или јадењето??
Знаеш како се движат пиалаците??

Јас палнирам деновиве да прошетаме по некои игротеки.
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30146
Registration date : 2007-11-14

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty22.05.08 13:27

Чекај малку Ане, мене нешто изгледа не ми е јасно...сакаш да кажеш дека во игротека се закажува 3 месеци порано??? affraid
Лелееее, јас не сум запознаена со овие работи, ама не ми се верува ова што го читам...па не закажуваш свадба???
Ако е така, тогаш најпаметно ми е да отворам една игротека, ќе се намлатам пари Smile
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty22.05.08 13:33

Што знам една моја пријателка закажа роденден во една игротека во Лисиче недела дена пред роденденот , изгледа секаде е различно. А вие што мислите поарно е да се носи јадење и пиење од дома или се таму да си организираш па да не му ја мислиш многу?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty25.05.08 22:12

Е па најубаво е за ништо да не мислиш, ама се зависи од цената која ја имаат и што ти нудат??
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty26.05.08 11:48

за тоа кога ќе закажеш во игротека, зависи од нејзината актуелност и периодот кога е роденденот , т.е лето или зима.
имено кога го закажувавме првиот роденден за Никола, отидовме две недели порано (пред да одиме на одмор), но немаше термин за во 19.30 туку само за 17.30.
во лето најбарани се покасните термини, бидејќи е жешко и денот е поголем. зависно од временскиот период некои игротеки се поактуелни од други. имено летно време се бараат климатизирани и игротеки со тераса т.е двор и сл.
затоа сега (иако отидовме само да ја видиме игротеката) и бидејќи многу ни се допадна, си закажавме термин.
а само да споменам - скоро до први јули сите покасни термини(од20часот) беа зафатени.


е а за храна, си носам од дома, бидејѓи прво е поефтино, а второ повкусно Wink
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty26.05.08 12:32

Ане ја немам ич искуство со ова , не ни знам што нудат како храна од таму , па да направам споредба, мада ја и кога би се одлучила да ја носам од дома, тоа нема да биде домашно спремено туку би било пак нешто готово, па сервирано , од сувомеснато , до кифлички и разни колачи , може само пилешката да ја направам јас , жими за тоа што ме бива. Инаку има 9 врсти на прекрасни ролати кои чинат по 65 ден еден и се многу вкусни. А за некој со подлабок џеб има 1 кг колачи 500 ден ги прават во Кавадрци ама прекрасноизгледаат на око и не само тоа туку се и превкусни. 3 кг. би биле доволни во комбинација и со некои поевтинки како ролативе. Мојот директор ги порачува и ги носат баш до дома , малку се скапи ама вреди за парите. Следните кога ќе ги донесат ќе ги сликам само да видите колку убаво изгледаат.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty26.05.08 15:58

Не сме се рашетале уште ама ќе одиме утре попладне здравје боже.
Инаку планирам да однесам Шопска салата, топло ќе биде кој ќе јаде крем салати со мајонези, а може и без салата да поминеме.
Ќе купам багет лепчиња, па ќе намачкам некој намаз, ќе наредам сувомеснато нешто и кашкавалче, кифли свекрва ми ќе ми направи, благо убава идеја ми даде Стар за ролативе и мислам дека знам за кои мислиш.
Е пиењето нека биде од игротеката, слушам некој и од домаа дозволуваат да носиш, ама бре па и за тоа ли да мислам, а и не е многу скапо пиењето.
Во радишани имало игротека Том и Џери, со многу убав двор, околу 2000 коштало, па ќе ја ѕирнеме.


lola напиша:
Ако е така, тогаш најпаметно ми е да отворам една игротека, ќе се намлатам пари Smile

ајде што чекаш сите кај тебе ќе славиме :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty27.05.08 14:22

Само неколку совети - од лично искуство:

1. Не носете многу храна, бидејќи времето е кратко и луѓето многу малку јадат.
2. Најдобро е ордевери со сувомеснато, кифлички и сл. храна која не се размачкува. Полесно е за сервирање и за носење до таму. Покрај тоа ви сервираат тие што работат таму и може да направат шлакутарници од тоа што ќе го однесете (на пр. крем салати, шопски и сл).
3. Колачи не ви требаат бидејќи благо е тортата која ја служите.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Роденден дома или игротека Empty
ПишувањеПредмет: Re: Роденден дома или игротека   Роденден дома или игротека Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Роденден дома или игротека
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 24Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: