Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да се почне со кечап?

Go down 
+18
Mila87
marina****
Sandra_Anja
kiki-riki
kalinche70
Lemate
obicna
Emi
Baby_J
Mama Ane
mami29
Zvezdicka
Kinky
Mimi
sonjamfk
avanturistka
Pipolino
Dragana
22 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30624
Registration date : 2008-07-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 13:00

Okej Zvezdic te svativ sto e to jagleni hidrati, nego povtorno ke kazam deka primer toj ketchup nie sto go pravime dobil naj ubava kritika, eden od tie sto sodrzi pomalce sejker, 13 gr/100 gr sprema Heinz sto ima 24gr/100gr. Najgolem del lycopen ima i ovoj od Ica sto go pravime. Ako me prasas mene za ketchup vo red e da proba. Neznam kolku cesto koristite ketchup no ako sum za ketchup ne koristime osven na hot dog ili nekad na makaroni.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 14:05

obicna draga jas ne znam koj e toj sto go prozveduvate vie ama vo makeodnija definitivno go nema da se kupi Smile
Kaj nas dole gledaat samo sto poevtino da se proizvede so pomalku sirovini i da dobro na vkus. A seto toa se postignuva so pomalku patlidzani i mnogu poveke sekeri.
Za domasen kecap ne pravam muabet toa bi dala na svoe dete da papa ama kupecki ne bi dala - pa ni da proba dodeka sum jas odgovorna za ona sto go stava vo usta - so nadez deka pokasno koga ke pocne samo da izbira sto jade deka ke pravi po zdravi izbori.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30624
Registration date : 2008-07-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 16:21

Sea mi e jasno Zvezdic, pojma nemam sto ketchupi ima u MK, ne sum mnogu po ketchup osven sto go pravam na rabota. 1 sise 500 gr ni e dovolno na edna godina so mm. Za domasen ketchup bi bilo ubavo ako ima majki sto saka da go pravat da se napise recept od oni sto vejke si praat domasen. Ahhh, kasa mi e postot. Smile
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27045
Registration date : 2009-09-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 17:48

kiki-riki напиша:
zvezdicka постојат повеќе кечапи без шеќер
ќерками јаде кечап со шпагети
кечап со компири
кечап со јувки
кечап со мајонез
.......
кечап на леб
значи јаде само кечап, а домашниот не го сака

Zvezdicka напиша:
Posle ke se cudime zasto ni se decata debeli.

ќерка ми е толку слаба што ми е жал да ја гледам (здрава е и жилава ) ама само коски и кожа е
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 18:06

kiki-riki drago mi e sto ti e malata zdrava i super, ama jas ne sakam da ti se mesam, hrani si go deteto kako sakas i kako smetas deka e najdobro. Samo nemoj da mi dokazuvas deka nesto sto ne e zdravo e ustvari ok.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27045
Registration date : 2009-09-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 18:10

Zvezdicka напиша:
kiki-riki drago mi e sto ti e malata zdrava i super, ama jas ne sakam da ti se mesam, hrani si go deteto kako sakas i kako smetas deka e najdobro. Samo nemoj da mi dokazuvas deka nesto sto ne e zdravo e ustvari ok.
а зошто мислиш дека ТЕБЕ нешто ти докажувам Кога да се почне со кечап? - Page 2 121539
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 18:41

Pa mene me mi odgovars mene me citiras..... sto treba drugo da zaklucam?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 19:56

Lemate напиша:
kecapot e tolku mal del od ishranata sto ne pravi golem problem so sekerot. Mislam nikoj ne mu dava na deteto da jade cel tanjir so kecap Кога да се почне со кечап? - Page 2 Icon_flower

se soglasuvam, pravite drami od nisto, sporeduvate 100grama kecap ednakvo na sto e i kako e.....bozem dete od 2-3 gidini e izede 100 ili 200grama kecap pa ke mu se desi neznam sto, ne go zabranuvam tuka e prisuten stalno vo frizider i citam upatstva koga kupuvam i go zimam toj sto mislam deka e so pomalku sekeri i bez konzervans.

a da ve prasam koga odite da ruckate pomfrit vo Mcdonlds im davate od tj kecap,, pa aj vi semolam smesno mi e sto tolki STROGO ne za eden kecap Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 19:59

Vo McDonlads ne sum bila ni jas poslednive 10 godini pa nema ni deteto da go vodam tamu.
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Прваче
Прваче
marina****


Female
Број на мислења : 304
Age : 35
Локација : Germanija
Поени : 27615
Registration date : 2009-04-27

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 20:08

se soglasuvam so emi potpolno,sto pravite drami od nisto,kako bilo i sto bilo,sigurno nikoja od nas ne dava premnogu kecap na nasite decinja,,,site koj od koj poveke znae..ahh
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28404
Registration date : 2009-02-16

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 20:29

Уште од мала воопшто не го сакам купечкиот кечап, ниту пак го јадам. Како пластичен ми еSmile незнам таков ми е бил од секогаш,така сум го викала од порано и ми остана тоа.
Дома само домашен има, или агда(незнам како ја викате вие)па да се раствори со вода,малку оригно и закон. Поубаво од тоа нема. До скоро кога купував сендвич не ставав кечап,но сега веќе ми е сееднно и така не ставаат многу.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28798
Registration date : 2008-08-17

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 21:32

Симона има пробано кечап два- три пати(кај бабите) а ние не купуваме воопшто дома,веќе долго време..Купечкиот содржи некои од најштетните емулгатори..
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 22:34

Simona's mom напиша:
Купечкиот содржи некои од најштетните емулгатори..

kako na primer????
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 22:49

Со кечап против лошиот холестерол
Секојдневната употреба на кечап го намалува нивото на лошиот (LDL) холестерол
Експертите од финскиот Универзитет Аулу заклучија дека кечапот го
разорува LDL холестеролот, опасен за кардиоваскуларниот систем, и на
тој начин ја поттикнува нормалната работа на срцето.
Во текот на испитувањето на луѓето кои имале зголемено ниво на
холестерол, нивното ниво значително се намалило после три недели
секојдневна употреба на помали количини кечап.
Научниците се изненадиле од ваквото позитивно и брзо дејство на кечапот, кое го
објаснуваат со неговата главна состојка – доматот.
Доматот содржи исклучително ефикасни и активни биохемиски елементи, од кои посебно се
издвојува ликопенот, поради кој овој зеленчук има црвена боја. Ликопенот е исто така и
силен антиоксиданс, кој ги чува ќелиите од разорното дејство на активните маснотии.
Значи, додека не дојде сезоната на доматот – уживајте во кечапот

а видете имало и нешто корисно во сето штетно кај кечапот Smile
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28798
Registration date : 2008-08-17

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 23:15

Ух Еми немам дома кечап за да проверам Кога да се почне со кечап? - Page 2 550889Само од кога прочитавме за емулгаторите оттогаш и престанавме да јадиме кечап со мм,а и претходно не бевме некои фанови А за доматот се согласувам дека е многу корисен,а сезона или несезона секогаш има домати да се купат,е сега какви се,друг муабет..
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty26.11.09 23:25

jas iskreno neznam za koj stetem emulgator se raboti zatoa i prasav, i sakam nekoj ako znae da pise, sto e tolku STETNO ka kecapot
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30624
Registration date : 2008-07-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty27.11.09 4:08

Emi od kaj ti e tekstot? Inace lykopen jeste dobar e, no najdobro se vnesuva domat so zejtin. Zs lykopen se rastvara so masnoti. Vo ketchup NEMA zejtin. I EMULGATORI sto zborite ima vo SVE! Okej moze preteruvam no stvarno. Emulgacija e koga 2 tecnosti od razlicni sostojki ke se spojat, toa ti e EMULACIJA. Znaci primer kako koga se pravi majonez, voda i ulje mozat da se "spojat" so emulgatorot sto vo ovoj slucaj e jajceto. I ete, imas EMULACIJA. Ima prirodni emulgatori i imas i vestacki, tipkajte go google. Se nadevam bev pojasna so objasnuvanjeto ovoj pat. Nema sto koj ovde da panici, sekoj po svoj pamet. Ne sme obozavateli so mm od ketchup ama da zabranam nema da zabranam. Ne sum ni PROTIV za da si napram doma ketchup, da probam i taa varijanta na pomos od vas sto si pravite doma. Bas od pricina sto ne jademe mnogu, taka da i domasen ako mi se pogodi nema ni da me izmaci nekoj pat u godinata da napravam. I try to keep open mind, ako ne e uvek lesno, i ja zabeguvam. Smile I pred da se nervirate zenski procitaj i ostajte nekoja sekunda. Ne tipkajte in the heat of the moment. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty27.11.09 8:36

Samo da razjasnime uste nesto.. postoi gromna razlika pomegu komercijalniot industrijski kecap i domatenoto pire ili sos. Ovde prasanjeto bese koga da se pocne so kecp - i pak mojot odgovor e NIKOGAS.
Od druga strana nemam nisto protiv domatenoto pise ili domateniot sos pakuvan vo terrapak ili vo sisinja, po sostav vo niv nema nisto steto. Takvo nesto i jas jadam i bi dala na moe detence so vreme vo ishranata.

Jas mislam deka tuka site mesame poimi i ne sum bas sigurna sto podrazbirame pod kecap.

Za mene kecap e ova:
Кога да се почне со кечап? - Page 2 Heinz_ketchup Кога да се почне со кечап? - Page 2 Regal_Tomato_Paste_And_Ketchup Кога да се почне со кечап? - Page 2 Tomato-Ketchup

A ova e domaten sos ili domateno pire:
Кога да се почне со кечап? - Page 2 220102 Кога да се почне со кечап? - Page 2 PassatapomodorixКога да се почне со кечап? - Page 2 Passatarustica

Domatenoto pire ili sos ne e taka intenzivno crven bidejki ne sodrzi boi, ima po neupadliv vkus bidejki ne sodrzi seker. Sostojki na vakviot proizvod se domati, voda i sol.
Emi, siurna sum deka vo studijata od Finska stanuva zbor za domaten sos/pire a ne za kecap.
Вратете се на почетокот Go down
Lemate
Прваче
Прваче
Lemate


Female
Број на мислења : 136
Age : 44
Локација : Sweden
Поени : 26642
Registration date : 2009-10-21

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty27.11.09 8:57

Zenski a da piseme eden odgovor na prasanjeto
"Koga da se pocne so kecap"

- Koj koga saka Кога да се почне со кечап? - Page 2 Icon_flower

Jas licno mislam ako navleguvame do tolku vo se sto sodrzuva treba sve sami da sadime i da im davame na decata da jadat. A kako da postigneme vo ova vreme?
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30624
Registration date : 2008-07-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty27.11.09 13:30

Lemante, bev na soya od mart ova godina go pred mesec, pobrza i pozdrava hrana e nego drugo bilo sto. Toa "koga da stignam" e samo izgovor, ako se saka se moze. Ne gotvam mnogu meso taka cesto preku rabotni denovi i sepak stignuvam da e zdravo. Za koga da se pocne so ketchup, mislam deka posle 1 god e dobro, moze i 1 i pol.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty27.11.09 15:53

denes bas gi vrtev kecapite na rabota i citav hahahah ko mrdnata sum zastanala i bozem redam a ja im gi iscitav sostavite na site
konzenvars ima vo makedonija vitaminka polimark kim.....
a nema vo Helmans i nema vo Heinz
nie na promocija go zemavme helmans bese pakovan kako gratis so majonez i vikam aj da go probame, i iskreno mene mi se dopadna, malku ima specificen vkus za razlika od drugite, ama gledam deka i na nene i se bendisa pa nema da i go zabranuvam posto vo nego ne procitav ama bas nisto stetno osven nekoj si procent na seker
Вратете се на почетокот Go down
Lemate
Прваче
Прваче
Lemate


Female
Број на мислења : 136
Age : 44
Локација : Sweden
Поени : 26642
Registration date : 2009-10-21

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty27.11.09 21:23

Obicna mislam deka ne me svati sto sakam da kazam so toa nemanje vreme. Se razbira deka gotvam za mojata familija i se trudam da e zdravo, sakav da kazam deka ako do tolku se gleda i se cita vo sve sto se konzumira netreba nisto da se kupuva od prodavnica osven ekoloski ovosja i zelencuci. Za soya znam deka e zdravo ama nemislam deka treba da gi izrasnam decata na toa. A so toa deka se moze sve sto se saka ne se slozuvam bas, da rabotis polno vreme i da imas dve decinja (da se zivi i zdravi) i niv da im posvetis vreme, doma da sredis, i da gi nosis po treninzi i da stignes sama da odis vo teretana za da izgledas pristojno da odrzavas brak epa ne e bas lesno.

Zabegav od temata, ova trebase da stoi kaj nemanje vreme Кога да се почне со кечап? - Page 2 Icon_flower

Aj da kazam pak za kecapot. Mislam deka od 2 godini moze da se dava na dete kecap.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty28.11.09 9:15

"osven nekoj si procent na seker"

Mislam deka mnogu ovde ne se svesni kolku e toj seker steten za decata, pocnuvajki od zabite pa se do metabolickite poremetuvanja koj gi predizvikuva.

No, sekoj so svojata logika..... nemam ponatamosni komentari
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28596
Registration date : 2008-10-29

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty28.11.09 9:32

Moeto dete saka kecap so makaroni i samo togas go jade i ne mu branam.Pocna da go jade negde na tri godini,nekogas gi saka makaronite so sirenje ili potpeceni ama nekogas gi saka samo so kecap i mu dozvoluvam,dva-tri pati mesecno mislam deka nema da mu nasteti do tolku,ima postetni raboti od kecapot pa deca jadat,na deca na negova vozrast gledam dozvoluvaat gazirani sokovi,sladoledi,sekakvi gluposti koi moeto dete gi nema nikogas probano
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30624
Registration date : 2008-07-19

Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty28.11.09 12:09

Studijata u Finska mislam uopstvo vazi, zs stvarno u domatot sodrzi mnogu lykopen sto e zdrav za covekot. Toa ti e antioxidant sto se rastvara so masnoti za da bide najkoristen. Zato se preporacuva da se jade domat so malce zejtin. U ketchup nema ulje no samoto pure od domatot go sodrzi. Lemante ne spomnav soya kako primer za hranenje deca, sekako deka e potrebno meso, ne mi bese toa poentata nego ako se saka moze da se gotvi zdravo, zdravoto jadenje primetiv pobrzo se gotvi nego drugo. Zenski, daj napisete recept na domasen ketchup. Tenk ju.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со кечап?   Кога да се почне со кечап? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да се почне со кечап?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: