Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Врзување со таткото, бабата.....

Go down 
+13
adi
macush
Ves
kalinche70
butterfly
mama
Anica82
Vesna Blazevska
Vale74
Dara
Emi
Zvezdicka
vanja v
17 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
vanja v
Почетник
Почетник
vanja v


Female
Број на мислења : 4
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : prijatelsko za onie sto sakaat da mi bidat prijateli :)
Поени : 26676
Registration date : 2009-10-11

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty11.10.09 23:06

Mozebi zvuci cudno no ke go postavam vaka: znaci kako majka se trudis maksimalno da mu go ispolnis vremeto, da ne mu e dosadno da stanete pobliski da go miluvate, da gi zapostavite i zanemarite vasite prioriteti i obvrski se so edna edinstvena cel da se priblizite do modelot na barem priblizno dobra majka, dodeka nasproti ova ostanatite gorenavedeni koi nitu pola od svoeto dragoceno vreme ne go vlozuvaat... pa taka doaga ne sakam ti sakam tato pr. da me oblece ili baba da me izbanja... Ne znam i nemam definicija dali e toa cista manipulacija ili sekogas za majkata e se navredlivo od strana na deteto koe i e se na svetot ili sme preterano cuvstvitelni?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty11.10.09 23:57

tato, baba i dedo ne se 24h na den so deteto.....pa zatoa mu se po interesni.

ako mislis deka deteto ne te ceni dovolno i deka ne ja postuva tvojata zrtva za nego togas po moe mislenje draga moja ti si vo pogresna igra. Ako za vozvrat od tvoeto dete ocekuvas ista takva privrzanost kako sto ti mu ja davas togas od pogresni pricini si roditel.
I samo ke kazam deka i od premnogu ubavo glava boli....
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 0:03

несакам ти да ми смениш пелена туку сакам тато....и не ме навредува тоа одам го викам тато и препуштам тој да ја среди, или несакам ти да ми даваш супа сакам дедо, отварам врата и ја праќам кај дедо и...и за спиење знае некогаш истото да го прави.

Мене ме гледа постојано и најмногу, и нормално е некогаш да сака да игра со друг од семејството а не само со мене, а тогаш јас си завршувам некоја работа.

Мене знае Нене и на работа да ме испраќа ако ја скарам нешто хахаха
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 0:17

Malo dete nemoze da pocituva zrtva od bilo koj pa duri i od majkata..Zboruvam za detence do 3-4 god.Ednostavno poimot zrtva negovoto mozoce ne ja registrira.Toa moze da izrazi zelba nekoj drug vo momentot da go oblece,proseta ili izbanja sto ne mora tebe da te razocaruva.Toa sto ti go sakas od deteto ke go dobies malku podocna.A ljubovta kon deteto se dava bez esap da ti bide vratena kolicinski na tvojata.
Вратете се на почетокот Go down
vanja v
Почетник
Почетник
vanja v


Female
Број на мислења : 4
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : prijatelsko za onie sto sakaat da mi bidat prijateli :)
Поени : 26676
Registration date : 2009-10-11

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 0:48

Zvezdicka напиша:
tato, baba i dedo ne se 24h na den so deteto.....pa zatoa mu se po interesni.

ako mislis deka deteto ne te ceni dovolno i deka ne ja postuva tvojata zrtva za nego togas po moe mislenje draga moja ti si vo pogresna igra. Ako za vozvrat od tvoeto dete ocekuvas ista takva privrzanost kako sto ti mu ja davas togas od pogresni pricini si roditel.
I samo ke kazam deka i od premnogu ubavo glava boli....
malku e nevkusna ovaa definicija okolu pricinite, ne znam sto te navede na toa no ako navistina mislis taka toa e navreda za roditel, i da ne se lazeme site nie krieme vnatresni stravovi ili nesigurnosti a dokolku enekoj sovrsen nema potreba da gubi vreme na vakvi sajtovi. Smetam deka tuka treba da se nadopolnuvame ili mozebi da voocuvame ili blago odvratime nekogo od nekoja nesoodvetna misla, a ne da se prepirame...vo red ti e konstatacijata sto ne znaci deka i jas mozebi dlaboko ne go mislam istoto no ponekogas imas potreba da go cues od drug bez predrasudi... p.s. dobriot zbor ne ja trosi ustata ako mozeme treba da go upatime dokolku bi mu pomognalo na nekoj da se cuvstvuva podobro, kako i da e fala na vnimanieto
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 1:38

Вања, нека не ти биде тоа проблем никаков. Ако сака со тато, баба, дедо, пушти го детето...барем ке направиш нешто друго за тоа време. Тоа дете не манипулира, тоа дете незнае и неразбира што све ти правиш за него. Препушти и по твоја иницијатива понекогаш некоја од обврските околу детето на некој друг, зашто знаеш ли колку е тешко кога самото дете нема да сака да јаде од друг, друг да го бања, друг да го шета, да плаче по тебе ако треба да одиш негде без него или на работа. Си го поминав тоа, дури уште се такви, само за на работа не ми прават проблем инаку ни до продавница несмеам без нив да одам. Ама ќе речам така си ги научив, и јас не оставав на никого ништо да направи за нив, толку бев посесивна, пагав од умор ама „јассс„.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 10:46

Zvezdicka напиша:
tato, baba i dedo ne se 24h na den so deteto.....pa zatoa mu se po interesni.

ako mislis deka deteto ne te ceni dovolno i deka ne ja postuva tvojata zrtva za nego togas po moe mislenje draga moja ti si vo pogresna igra. Ako za vozvrat od tvoeto dete ocekuvas ista takva privrzanost kako sto ti mu ja davas togas od pogresni pricini si roditel.
I samo ke kazam deka i od premnogu ubavo glava boli....
taka e zvezdicke, posesivnosta i ne e nekoja dobra osobina na edna majka, no zborov ZRTVA voopsto ne go sakam, smetam deka nie majkite ne sme zrtvi, sme rodile deca i treba da gi iscuvame, a deca ko deca, sekogas se nenasitni i baraat uste i uste i uste, da mozam 24h da baraat i ke baraat, a nase e da odredime kolku i kako ke im dademe...ama nikako ne sme zrtvi, majki sme, traka sme odbrale i nema zosto da vleguvame vo uloga na zrtvi.
p.s.
Vanja, ti si prekrasna majka, sakas da napravis se za deteto, no probaj da sfatis deka toj e bitie za sebe i ponekogas ima zelbi koi nema da te vklucat i tebe, toa ne znaci deka si losa kako majka, toa znaci deka tvoetpo dete e licnost za sebe, ne se izmacuvaj, negovite zelbi i potrebi ne go povrzuvaj so tvojata sposobnost kako majka, ako posaka tato da mu dade da jade, ne znaci deka ti ne cinis, znaci deka deteto saka so tatko mu da jade.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 16:40

Vale74 напиша:
и јас не оставав на никого ништо да направи за нив, толку бев посесивна, пагав од умор ама „јассс„.

isto dodeka bev doma, bev losa i ne dava nikoj da ja pipne Врзување со таткото, бабата..... Icon_neutral
ama koga trgnav na rabota se smeniv, ne sakam da igram zrtva nitu pak da bidam, majka sum i toa mi se dopaga i mi se dopaga uste poveke sto moeto dete ne e svrzano kon nikogo premnogu, naprotiv osekam deka od mala e mnogu samostalna i znae sto saka i od kogo saka
Вратете се на почетокот Go down
Anica82
Почетник
Почетник
Anica82


Female
Број на мислења : 52
Age : 41
Локација : Kumanovo
Расположение : конфјузед
Поени : 27000
Registration date : 2009-08-15

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 18:17

Koga se privrzani so tatko im ...Ok e...ama koga ke vidam deka samata baba se mesha i se muva namerno (ili nesvesno, ne znam) i posle toa deteto trca po nea...e toa mi e smrt.
Ama vo sekoj slucaj...ne treba ni majkata da e tolku posesivna..Kolku za razonoda na deteto, ubavo e da se druzi so site...ama sepak da se znae koja e majka a koja e baba!
Вратете се на почетокот Go down
vanja v
Почетник
Почетник
vanja v


Female
Број на мислења : 4
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : prijatelsko za onie sto sakaat da mi bidat prijateli :)
Поени : 26676
Registration date : 2009-10-11

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 18:33

Anica82 напиша:
Koga se privrzani so tatko im ...Ok e...ama koga ke vidam deka samata baba se mesha i se muva namerno (ili nesvesno, ne znam) i posle toa deteto trca po nea...e toa mi e smrt.
Ama vo sekoj slucaj...ne treba ni majkata da e tolku posesivna..Kolku za razonoda na deteto, ubavo e da se druzi so site...ama sepak da se znae koja e majka a koja e baba!

Pa i mojata kritika poveke se odnesuvase kon babata ama nema vrska koj kako saka si svati a posesivnost i zrtva ne spomnav nikade pa taka da ne cuvstvuvam pricina da se pravdam nitu da objasnuvam, za onie koi pogresno me razbraa Moeto dete odi vo gradinka odlicno se vklopi i prifati se, Jas go cuvam ostanatoto vreme i mu se posvetuvam samo i apslolutno samo na nego, Mojata majka go cuva koga polagam ili koga eden den od vikendot izleguvame SAMI, taka da posesivnost ne gledam nikade, ednostavno ponekogas mozebi nesvesno nekoi mali nivni zborovi te izluduvaat... Zatoa se nadovrzuvam bas na tvojov post ako barem ti priblizno me razbra pa eve go taka i mojot primer pokonkretno: Znaci sekogas koga sum ili si imala neophodna potreba da ti go pricuva nekoj da trcas kaj tvoite a od druga strana Baba mu minimalno go cuva posto ili pravi rucek ili e umorna znaci minimum, setanje nikakvo posvetuvanje isto poseta parkovi ili ostanati za deteto zanimlivosti nikogas, a od druga strana ti odnosno Majkata ili jas i mojata strana moze sekogas i vo sekoe vreme se za 100% ili barem se stremime do 100% posvetuvanje...
I taka zaklucok tebe sto toa ti e smrt mene mi e najgolem problem, a dali e namerno ili ne???????????????????????
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 18:36

Me vadat od takt onie babi koi se pravat deka se majki! Врзување со таткото, бабата..... 412106

Toa e sosema druga tema,za toa drug pat.
A sto se odnesuva do ovaa tema ke vi go kazam moeto iskustvo.
Koga se rodi Leon,ne sakav nikoj da go drze,ne sakav nikoj da go gleda,ako sakase nekoj da go zeme i da go iznese od sobata jas mislev deka ke mi go zemat i nema da mi go vratat....So eden zbor,bev UZASNA!
Sega,posle cela godina ne sum takva kakva sto bev.Sega razbiram deka deteto treba da se druzi so site i da znae koi se baba i dedo,dada i bato,teta,tetin....drugarcinjata od ulicata i slicno.
Prestanav da bidam sebicna i da mislam samo na sebe.
Ako saka da odi kaj baba,neka odi.Jas za toa vreme sednuvam i gi krevam nozete vo vis!
Probaj i ti i ke vidis deka nabrzo ke se naviknes na faktot deka deteto treba da bide i so drugite rodnini.Ama sepak tebe ke te saka najveke na svet!Samo edna e mama!!!
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 18:39

Вања потполно те разбирам душичке.Проблемов го немам лично јас но и се случува на една моја многу блиска особа.Таа се грижи постојано за 2 год. девојче од бебе без ничија помош,го воспитува најдобро што знае.Таткото си иде во 5 од работа и за да не му досаѓа и дозволува се да прави и после добриот е тато а мама е лоша,исто и со бабата.Како да го решиш проблемов незнам,но знам која нервоза е тоа.Воопшто не мислам дека си жртва или посесивна мајка и дека нешто бараш од детето,дури и неможам да читам како некои те сватија на тој начин.Нема врска, јас ти посакувам што поскоро да си ја средиш ситуацијата,а јас во меѓувреме ако добијам некоја идеја ќе ти пишам flower
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 18:42

Децата никогаш нема да не сакаат онолку колку што ние ги сакаме нив,што е и нормално,утре тие деца ќе имат свои деца кои исто толку безгранично ќе ги сакаат и се така во круг...тоа е животот.Само мајката сака безусловно од децата тоа не се очекува Врзување со таткото, бабата..... Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 18:47

Jas svativ majka mi kolku me saka,koga jas stanav majka.Taka ti e toa...
Ama sepak nase e da ocekuvame.
butterfly sekogas e pointeresen onoj koj sto pomalku go gledas.I sin mi se raduva poveke na tatko mu odkolku na mene ama taka ti e toa.Jas sum non stor so nego i veke mu e preku glava od mojata faca Врзување со таткото, бабата..... 557124 i toj saka promena.Pa taka koga ke vidi nekoj drug se raduva do bessvest!
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 20:21

nekako temava se prefrli od originalniot psot vo diskusija za babite i nivnoto mesanje vo vospituvanjeto.

Mislam deka ako vaka se prodolzi ke treba da go smenime neslovot na temata vo "Babite i nivnata uloga vo vospituvanjeto"
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 21:13

Znaci sekogas koga sum ili si imala neophodna potreba da ti go pricuva nekoj da trcas kaj tvoite a od druga strana Baba mu minimalno go cuva posto ili pravi rucek ili e umorna znaci minimum, setanje nikakvo posvetuvanje isto poseta parkovi ili ostanati za deteto zanimlivosti nikogas, a od druga strana ti odnosno Majkata ili jas i mojata strana moze sekogas i vo sekoe vreme se za 100% ili barem se stremime do 100% posvetuvanje...

Кога најмногу треба некој да помогне си има друга работа , ако некој отстрана викам на помош -се крева притисок ,ко ќе ми помага таткото веднаш муабет -леле сирот и маж и жена он да биде и тогаш ќе дојде за да го зачува и се така .
Врзувањето со таткото тоа е супер, врзување со бабата -не ми пречи , кон мене какава таква -баба му е , детето ја сака и среќен е со неа, но многу ми пречи што ќе дојде да го "теши и зема ако плаче зашто јас -лошата ги правам непријатните нешта -чистење носе , сечење нокти , а она што ме вади од такт е да видам цело животинско царство да му се даде кога е спо баба.
Тоа се причините кои не ми дозволуваат да го оставам да се врзува премногу .
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 22:27

kalinche70 напиша:
Децата никогаш нема да не сакаат онолку колку што ние ги сакаме нив,што е и нормално,утре тие деца ќе имат свои деца кои исто толку безгранично ќе ги сакаат и се така во круг...тоа е животот.Само мајката сака безусловно од децата тоа не се очекува Врзување со таткото, бабата..... Icon_flower
Toa e toa.Cista vistina i nisto poveke..se drugo sto bi pisuvale bi bilo licno iskustvo i nase gledanje na rabotite..Toa e normalna rabota i dodeka e taka e dobro..Jas mojata majka ja sakav najmnogu na svet,a sega na prvo mesto mi se moite deca.Toa neznaci deka majka mi ja sakam pomalku no otkako gi rodiv moite deca razbrav za edna apsolutna ljubov koja ne moze da se meri so nisto..Utre taka ke se cuvstvuvaat(daj boze)i moite kerki i toa e dobro..taka treba..
Вратете се на почетокот Go down
vanja v
Почетник
Почетник
vanja v


Female
Број на мислења : 4
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : prijatelsko za onie sto sakaat da mi bidat prijateli :)
Поени : 26676
Registration date : 2009-10-11

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 22:43

Uste ednas da se ispravam ili izvinam poradi loso postaveniot naslov na temata od koja proizlegoa niza nepovrzani muabeti, znaci zaboravete go vrzuvanjeto, celta koja me navede na temata bese otpriilika vaka: Pridavanje ili osvrnuvanje na licnosti koi vo momentot ne se prisutni a nekoi od niv i nikogas ili retko bile, so cel da se izdejstvuva nesto sto go naumile vo momentot, vo nivnoto mozoce,
p.s i moram da naglasam deka ne se odnesuva na MM, a na ostanatite da... pa spored ova kako sakate krstete ja temava samo ve molam ne go vrtete muabetot kako zrtva, posesivnost, ili ne znam sto
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 23:12

Mnogu pati sum slusnala deka vnuceto se saka poveke od sopstvenoto dete,da li e tocno ke doznaam koga ke imam vnuce. Mozebi od taa pricina e zelbata na babite da se istaknat pred nas majkite.No kolku i da se obiduvaat toa e nevozmozno.Vrskata majka-dete e neraskinliva,taa vrska se sozdava uste vo stomakot na majkata,a ne na babata.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 23:26

Ili se saka vnuceto poveke ili se ima poveke vreme za niv,koga si majka imas premnogu obvrski i nemas dovolno vreme za deteto,a baba koga si go imas celoto vreme na svetot.Toa e razlikata-mozebi.........Sepak majkata,mislam deka e najvaznata licnost vo zivotot na deteto i kolku i da e povrzano so drugite licnosti okolu sebe sepak majkata si e majka.Svekrva mi veli neka mi rodat vnucinja i neka mi gi ostavat,jas ke si gi cuvam-da,da sigurno a za toa vreme majkite ke se slikaat................
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 23:28

Macush jas vednas mozam da ti odgovoram.Uste sega nemam dilema.Moite deca se na prvo mesto,a se sto doaga so niv(nivnite deca)mi e milo i ke gi sakam..samo..poveke ne veruvam..
Vo ovoj kontekst da vi raskazam edna prikazna koja meme mi ja kazuvase dedo mi od tatko(prvo sakam da spomnam deka imam samo ubavi spomeni od nego)
Vo edna golema raspravija se stepale sin i tatko.Nemozejki da slusa dedoto vlegol vo sobata kaj sto se karale tatkoto i sinot...i sto da vidi.Se fatile za gusa,a dedoto INSTINKTIVNO bez mnogu da razmisluva,so bastunot go udril vnukot.Nemalo vreme da prasa sto e rabotata ili koj e vo pravo.Reagiral tata kako sto reagiral..Moze bi poveketo da ne kazam skoro site velat deka vnucite se sakaat poveke od sopstvenite deca no mislam ili lazat ili se vo zabluda.Ne e sramotno da si go sakas svoeto cedo poveke od vnuceto.Postojat poveke vidovi ljubov i ne e grev da gi stavis svoite deca na apsolutnoto prvo mesto.Ili eve vi drug primer.Edna ista navreda od svoe dete bi ja "progoltale"po lesno,otkolku istata izrecena od vnuce.Jas mislam taka.I zasega nemam problem ili dilemi okolu toa. Врзување со таткото, бабата..... Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty12.10.09 23:28

vanja v напиша:
Uste ednas da se ispravam ili izvinam poradi loso postaveniot naslov na temata od koja proizlegoa niza nepovrzani muabeti, znaci zaboravete go vrzuvanjeto, celta koja me navede na temata bese otpriilika vaka: Pridavanje ili osvrnuvanje na licnosti koi vo momentot ne se prisutni a nekoi od niv i nikogas ili retko bile, so cel da se izdejstvuva nesto sto go naumile vo momentot, vo nivnoto mozoce,
p.s i moram da naglasam deka ne se odnesuva na MM, a na ostanatite da... pa spored ova kako sakate krstete ja temava samo ve molam ne go vrtete muabetot kako zrtva, posesivnost, ili ne znam sto

aha,sfakam.neznam kolkavo ti e maloto ama mene mi izgleda deka te manipulira so prosti zborovi kazano te vrti okolu mal prst.ti ja naslo slabata tocka pa sega koristi.a ti ocigledno mnogu se nerviras,so sto mu davas do znaenje sto ti e slabost..poznato mi e ova.edna od fazite da vidat do kade i kolku mozat da odat.umni glavi.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty13.10.09 11:09

Vanja, temeva ti ja zapocna i prvicniot post nema vrska so poslednive, totalno se smena naslovot...ne znam sto se predomisli.

Iskreno vekje ne znam ni za sto e temava
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty13.10.09 11:51

Елеонора како мала многу беше поврзана со свекрва ми,значи пиштеше кога ќе ја видеше буквално не се одлепуваше од неа!Бидејќи свеки моја работи до 18.00 часот а некогаш и повеќе кога ќе си дојдеше од работа не можеше а да не ја изнаигра изналудува а јас бев таа што беше по цел ден со неа .Пресоблекував,хранев,бањав,шетав,цртав!правев се но не бев интересна и беше едноставно досадно од мене,бараше буквално разонода детето и сите други и беа поинтересни и искрени имало моменти кога не ми било сеисто кога ете плаче по сите а по мене најмалку но пак од друга страна бев свесна зошто е тоа така!Како детево растеше така стануваше свесно дека мама е многу важна во нејзиниот живот,па така освен баба свати дека постои градинка која може да е интересна,па другарчиња врсници,па парк,игротеки и така детево почна да не ја интересира до таа мера баба!за да последниве две години јасно укажува дека она си има свој детски свет во кој приоритет имаат другарчињата кога и е потребна игра,занимација!Летото свеки моја шетала со Елеонора низ парк,а свеки моја е баш згодна,и носеле исти пантолани виолетови и некоја пријателка и рекла,,леле како мајка и ќерка сте истиии!,,и Елеонора и се свртела и и рекла,,а не не ми е оваа жена мајка,мојата мајка е млада и има долга црна коса,,!свекрва ми кажува дека се налутило детево кога и рекле дека и е таа мајка!А буквално никој ни и зборел ниту укажувал на тоа!Со текот на времето детето само ја сваќа огромната важност на мајката во неговиот живот!Не треба да се форсира детето да ни покаже колку му значиме(ова се однесува на постот со кој е започната темата)само ќе возврати кога ќе биде зрело за тоа!Искрено и градинката и училиштето даваат приоритетно место на мајката во животот на детето,па така во скоро секоја песничка,стихотворба,приказна,драматизација се нагласува тоа! flower
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty13.10.09 12:51

Со текот на времето детето само ја сваќа огромната важност на мајката во неговиот живот!Не треба да се форсира детето да ни покаже колку му значиме(ова се однесува на постот со кој е започната темата)само ќе возврати кога ќе биде зрело за тоа!Искрено и градинката и училиштето даваат приоритетно место на мајката во животот на детето,па така во скоро секоја песничка,стихотворба,приказна,драматизација се нагласува тоа!

Prekrasen post , Jasmina mina !
Mnogu ubavo kazano , i roditelski i pedagoski .
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Врзување со таткото, бабата..... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Врзување со таткото, бабата.....   Врзување со таткото, бабата..... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Врзување со таткото, бабата.....
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: